yiaamsche tóss'anden Allerlei. Borg- Door Woeste; de eeuwige en venijnige slang die de hersenen van ons Volk uitzuigt, het bloed van het Vlaamsche volk aftapt. Door Woeste. dat zegt genoeg. De nieuwe iekst.de goevernernenteele wijziging wijzigt heelemaal niets. Zij laat de bestaande .misbruiken voortwoeke- De goevernernenteele wijziging geeft een wapen aan de veriranschte gemeentebesturen en school hoofden, aan nomiekens en broerkens, aan ver- franschte ministers, om willejréuiig en misdadig tegenover ons volk op te treden. Misbruiken.... maar zij bestaan zoo wat hier en elders. De minister kent ze niet. Misschien is hij hoo iende doof en ziende blind. Te Brussel (stad; zijn 14,000 kinderen wier moedertaal, volgens ouderlijke verklaring, Franschis, en M.00 wier moedertaal Vlaamsch Hoeveel lagere scholen met Vlaamsch als voer taal, meent ge in dv hoofdstad te vinden. Enkel 3. in de andere wijzers. Stelselmatige uitmoording. En zulkcn toestand hebben de opzichters niet gezien, en wil de minister met veranderen. Te Brugge, te Leuven en te Oostende, is, in veel lagere scholen, he: Franseh devoertaai. Van Cauwelaert zei zelfs dat. in zijn geboorte dorpje, Katharina-Lombcek, een gemeente van 700 inwoners, in 't hartje ui Vlaanderen, hij zei. dat de zusterkens er eene froebelschool ofte pap- school besturen. Ais de bengels braaf en stil waren geweest, dan mochten zij. tot belooning, in 't Franseh bidden. Welke mentaliteit Heere toch Het Franseh de belooning. het Vlaamsch de straf. Bidden sspieltei piet God, zijn hart verheffen tof den Heer. Hoe wilt gij da* die kleinen weergeven in het Framch, de uitdrukking van bun kinderlijken eerbk de vroomheid van hm: onnchuulig hart. Hai ten die zustciker.s van Kat.iar.na-Loinbeek eemg besef van aflaten en verdienste.:, ze zouden zeker die engeltjes nio: gedwongen nebben tot God te spreken in een-taal van motten, en lu Misbruiken... maarVij bestaan hier te loon in de lagere school der broerken.' Ik heb verschillende leerlingen dier school on dervraagd Hunne inlichtingen komen overeen uit en ik stel meer vertrouwen in het onvooringenomen gezegde dier kinderen, dan in een soms vooringe nomen verslag van eed inspekteur. Hel Franseh, volgens hun eenparig zeggen, wordl i:i de school der broerkens reeds' geleerd, onniiddelijk na het tweede schooljaar. Vanaf den eersten dag van het vierde school jaar, worden er dagelijks zoo wal drie kwart uursaan Franseh besteed, Vier maal per week is het huiswerk Franseh. Dus op 6, soms op 5, avondwerken, wekelijks 4 Fransche De Fransche les wordt dagelijks inden morgen, na het katechismusonderwijs gegeven. Dan zijn de geesten frisch en voor opvatting heel vatbaar. Rekent den speeltijd af. dan hebben de kinde ren's donderdags zoo wat 2 uur 15 les. Voegt daarbij een uur voor kei avondwerk. Dan komen wij tot het besluit, da: op een don derdag in de lagere scholen der broerkens te Borgloon, op 3 uur 15. bijna 2 uren aan 't Franseh worden besteed, slechts één goei uur aan het Vlaamsch En dien toestand wil hel goevernement besten digen, aan dien toestand brengt de tekst in twee de lezing aangenomen, geen verandering Aan zulke scholen van verbeulemansing en geestesverdrukking. zou het Vlaamsche Volk zijn geld, zou de arbeidersklas haar (zuurgewon nen penningen moeten oberen. De volksvertegenwoordigers die zuiken toe stand bekrachtigen, hebben geen besel meer van hunne verantwoordelijkheid tegenover hun volk. Gij zij: kiekens, zei Daens, tegenovèr de klerikale viainingen als ze u de strop toewrin- gen, zult ge nog wat schreeuwen, tegenstemmen" durft ge niet. De goevernernenteele Jekst in tweede lezing aangenomen, is een officteele,fopperij. Hij Iaat al de misbruiken voortwoekeren. Hij is dubbelzinnig, bekrachtigt den willekeur van ministers en ambtenaars. Ernstige Vlamingen kunnen er geen vrede mee hebben. Wij begrijpen niet hoe de klerikale fla- - ffiinganten, bezonder de lesuwkens van Antwer pen, zich bij zulkcn teks hebbemkunnen of dur ven aansluiten. Ik heb ze daar bij de tweede lezing in de Ka mer zien zitten, die klerikale Vlamingen: onb ntoedigd, terneergeslagen, ischuchter op luin bank gebogen. Ze waren beschaamd over hun ejgen. Woeste had de manen der leeuwkens afgescho- .'lamingen hebben weer het goede voor hun volk verkocht aan den ner partij. ;een annen die nkel üirteeren ne Maagd, wij willen mannen die :ei Van Cauwciaert op t.'-; meeting Cauwelaert en konsoorten, uwe e.i in deze plechtige stonden voor I geweestflirtage. iet vurig genoeg geweest om de denk', dat gr geen huwelijk is ge- i ware er nti echtscheiding, dan •imsche Maagd overgeleverd aan JULIUS DEMARREZ. tc Ssnl-Ti'uidcn Onze lezers ztilien zich "wellicht herinneren het artikel dat eenigen tijd geleden onder denielfden titel in ons blad verscheen. Wij wezen er onder anderen op de volledige veriransching van onze stadsdiensten en burgerlijken stand. Met vee! genoegeii hebben we vernomen dat ons woord niet verloren gmg Inderdaad, we le zen in de katholieke Gazet van St-1 ruiden dar van a: 1 Januar, alles op het stadhuis in het Nederlandsen toegaat Tot hiertoe is het heel >el 1 Maar. waar het liedje begint plezierig te worden, dat is wanneer die zeilde Gazet van St Truiden daarover be gint te jubelen. Sedert onheuglijke jaren is de katholieke partij alleen meester op het stadhuis en noot heeft haar moniteur de Gazet» een woord van vervlaamschrttg gerept I En nu de vcr.'laamsching er da3r fc.-h ;s. nu is zij hei 't Was te verwachten Eere nu, wie eere toekomt Wij brengen eene welgemeende hulde aan den heer doktor Quin- ten, den nieuwen schepcne van Burgelijken Stand, door wiens toedoen de vervlaamsching eene afgedane zaak werd De vlaamschgezinden hadden ten andere niet minder van hem ver wacht. Misschien zou dit nuttig werk al lang gedaan zijn, indien niet in onze Gemeenteraad eenige franseh dolle heertjes zetelden. Zoo heeft b.v. den voorganger van den heer Quinten, den ge noeg gekende gewézen'notaris Louis Nagels, steeds zijn best gedaan om het Vlaamsch. de taal van liet onnoozele volk en van zijne kalanten...er maar buiten ie laten. God beware ons van zulke Vlamingen Wat denken onze Vlaamsche Sint-Truienaars van de houding van den heer de .Menten. bij bet afstemmen der vlaamsche amendementen over taalgebruik in bet onderwijs V Zal niemand gedu rende den aanstaande kiesstrijd, den moed heb ben om hem daarover uitleg te vragen Oi meent hij dat een volksvertegenwoordiger de taal. die de hoeksteen is van onzen volksaard en van onze zeden, zoo maar ongestraft mag weg cijferen - Het gerucht loopt rond. dat den heer C. Pee- ten in Mei aastaande. de vernieuwing van zijn mandaat niet zal vragen Als vlaamschgezinden! kunnen we ons daarover slechts verheugen. "tZa nu te zien zijn wie hem op de liberale lijst zal vervangen, krijgen we daar ook een vlaamsch- otikundige vlaming in den aard van Ridder de Meuten, dan zijn wij even ver In sommige middens spreekt men van den heer advokaat Van der Smissen, als eerste kan didaat. Dat ware zeker voor de vlaamschgezinden eene prachtige aanwinst G. Welle. Dé Wakkere'democraten van Wellef huldigen op zondag. .12 April, zijnde I Paaschdag, hun Vaandel in. Deze plechfigliéid gaat insgelijks gepaard met het tienjarig bestaan hunner maatschappij. "-Zij wenschên San dit feest allen ntogelijken luister ls géven" Allé democratische kringen zijn verzocht aan den optocfit deel te tienion. Bijtredingen en inlichtingen worden ontvangen bij den voorzitter heer Benoit Wvnant, Steen weg, Welle. Reizmde Werklieden. Op de spoorlijn Luik-Hasselt is hel een alge- meene ontreddering. De treinen kómen een half uur, éen uur, ander half uur te laat binnen. Dagelijks moeten spoorarbeiders hun werk twee en drie uren vroeger verlaten eii dan ergens in d'een of d'ander statie of herberg een uur op aansluiting wachten. Anders zijn zij gedwongen, soms in regen en koude, 2 en 3 uren, eeaigen 4 uren 's nachts in volle duisternis te moeten afleggen. Is dat een mensclielijk bestaan Is dat voor de huisvaders ec-n dragelijk leven Welk reusachtig verlies aan dagloonen, aan brood, aan vrijheid. Welk reusachtig verlies voor handel en nijver heid! Zou de lieer Minister er niet kunnen in voor zien dat de treinen Luik-Hasselt in tijds binnen komen, dat de aansluiting te Liers en te Tongeren verzekerd wezc. Borgloon Over een drietal weken heeft het weer in onze Statiestraat erg gestonken, drie dagen lang. Rottend bloed, beerput, en stinkende beesten- afval uit bet gemeentelijk slachthuis, wordt zoo maar in vollen dag zonder voorzorg uitgeschept. Men voert over straat en aanpalende weiden, waar die rottende bestanddeelen worden uitge stort. Die sfinkende uitwasemingen verpesten de lucht, de openbare straten, de bezondere lunzen. Het gevaar ware onherstelbaar, moest die ver pesting tot ziekten aanleiding geven. Verscheiden personen werden er door ontsteld. Waarom blijft de gezondheidskoinmissie wer keloos Waarom vaardigt het gemeentebestuur geen verordering uit. Het slachthuis behoort aan de gemeente. Waarom dan toch niet bep.Heii dat de- putten slechts mogen worden uitgehaald b.v. des nachts, en nog, enkele kecren 's jaars? Waarom die verpesting niet verbannen uit den kring van min of meer drie kilometers rond het Gemeentehuis V Een snippertje reglement en de stank is ver dwenen. Uit oordt Onze, of liever hunne kasteeljuffrouw, want Hubert zit met haar niets in, heeft weer een staaltje gegeven van haar adelijk hart, van hare onpartijdige liefde tot de armen. Die miliioenrijkc oude vrijster geeft vóór nieuw jaar een klein geschenkje aan de arme mcnschen van Voordt. Hoog gepakt zal haar barones gift aan het Voordtsche Volk 200 frank beloopen. En daarmee denkt zij, de hooghartige vrouw, dat alleman moet kruipen aan haar voeten. Vooreerst ik beschouw dat nieuwjaar niet als een geschenk Men inoet kruipen om het te be komen. Het is enkel een vergoeding op liet karig daeloon aan heur werkslaven betaald. Ik ken een arbeider van de hoogedele barones, een forsche en verstandige kerel, die slechts l.SOfr. daags verdiend. Nemen wij dat die werkslaaf 300 dagen 's jaars voor zijn meesteres wroet.. Zoo zij hein een dag loon van 3 fr. b. v. den arbeider waardig, uit keerde, dan trok die werkman op een jaar, niet 450 ir. maar 900 fr. Daarom herhaal ik Als hunne kasteeljuftrouw 200 ir. ten beste gaf aan de gansche bevolking van Voordt, dan wint zij dat reeds meer dan dub- bel in, op een enkelen barer werkslaven van 1 fr. 50. Moedertje Wlllems nu. mijne moeder, die daar woont op den hoogen berg, moedertje Wiilems kreeg ook jaarlijks dat geschenkje uit dc vrijge vige en kwistige handen derVoprdtsche oude vrijster. Dees jaar wérd haar dit met misprijzen gewei gerd Geen kruimel meer voor de oude vrouw Wiilems, omdat haar zoon meedoet met die slech te menschen, met die democraten van Loon. Moet de moeder dan gestraft worden ter wille van de mèening van haar zoon Wil dié'kasteeljüffröüW' de moeder gebruiken om drukking uit tc oefenen op het kind, om bij een belgischen burger de vrijlieid van denken te wurgen Hoe rechtvaardig

Het Vlaamsche Volk | 1914 | | pagina 2