Uit uw midden kwamen de mannen van "De Vlag". Staf De Clercq, Eli as r Van de Wi ejbe, Degrelle, Mathijs, Verschaeve en zoveel anderei om maar enkele van uw leiders te noemen, waren uw kwekelingen en hebben uw vergif ingezogen. De katholieke partij zelf heeft haar naam verloochend om die var G.V.P. aan te nemen en luidop te verklaren, dat ze geen geloofspartij meer is. Zij wijkt terug voor de verantwoordenjkheid har er eigen da den... Ze speelt een sinistere comedie. En terwijl de Standaard" openlijk zijn campagne voert, komen de schandalen aan het licht van onwaardige burgers, die de plaatsen bezetten van degenen die hun land trouw bleven, en die door C.V.E. of socialistische ministers werden binnengesmokkeld in de staats- dieneten. Terwijl de kinderen bloemen neerleggen aan de gedenkstenen hun ner leermeesters, die hun vaderlandse trouw met de dood hebben be kocht, worden aan de leerlingen der officiële scholen leerkrachten opgedrongen, wier plaats bij het Herenvolk van Germaniëis. Onze oud-strijders, onze politieke gevangenen, onze gedeporteer de werklieden kunnen de schamele vergoeding niet bekomen waarop zij recht hebben, maar onwwardigen, die tijdens het Hitlerregime met lar en volk de spot dreven, krijgen thans achterstallige wedden en vet- betaahde pensioenen. Echte collaborateurs, die tijdens de oorlog onmetelijke fortuinei verdienden bij den vijand, die hun materieel en machines konden ver nieuwen en verjongen, verdringen thans diegenen, die geweigerd hebbc: voor de vijand te werken, en bieden zwarte lonen om de arbeiders van deze laatsten weg te trekken. De staat keurt zulks goed en bestelt bij voorkeur bij de incivieken. O ik weet wel dat de straf niet eindeloos mag zijn en dat degenen die gefaald hebben dikwijls boeten door dc schuld van diegenen, die thans hun handen in onschuld wassen. Indien degenen, die gefaald hebben, openlijk en oprecht schuld bekennen en zich inspannen om hun fout te herstellen en goed te maker dan durf ik zeggen, dat men aan zulke mensen moet vergeven en in zek mate vergeten. Maar dat dergelijke personen binnendring on op plaatse die alleen aan echte vaderlanders toekomen, zooiets is kwetsend en kan niet geduld worden. Liberalen, gedenkt dat geen enlcel partij in evenredigheid met ;ha getalsterkte zoveel offers aan het vaderland heeft gebracht als de onze. Gedenkt dat wij strijden voor de Vrijheid, waarvan ae fijnste roerselen van ons wezen doordrongen zijn. Gedenkt dat zender ae Vrij heid alle Hecht en Vrede onmogelijk zijn en dat we, met voor ae Vrij heid te strijden, het mensdom en het Vadermnd DIEHEN DEMOCRATIE. Vie kan er nu nog iets van onze wereld verstaan. t Is al demo cratie wat de klokke slaat, 't Is in naam van de democratie, tis voor de democratie en er bestaat niets anders meer dan aemoerc^t.j Gans de wereld leeft voor en door ditzelfde ideaal. leaerecn beroep, en beroemt er zich op; terecht of ten onrechte. Tenware er verschil graden of schakeringen op dit gebied zouden bestaan. Amerika verdedigt de democratie, terwijl de communisten dit ook beweren te doen; misschien op een andere manier; ^3d^ratie klaar staan elkaar aan te vliegen... omwille van de acmocratie. Zo zie we deze democraten in Erankzijk een enorme stakingsbewe ging touw Betten, die alles in de var dreigt te sturen, terwijl Se regering misschien hinnenleort wel merpiich op te treden om haar democratische principes te doen eeroiecigen.

Waarheid | 1947 | | pagina 4