i VOLKSUITSPRAAK In een recente vrije tribune van Le Soir heeft de heer Motz, Senator en Voorzitter der Liberale Partij, met omstandig^om schreven bewijsvoeringen, op de noodzakelijkheid gewezen tot nieu we verkiezingen over te gaan. Deze thesis is de uiting van een reac tie van mistevredenheid, die zich onder alle lagen der bevolking en inzonderheid de middenstand, doet gelden. Het kan niet ontkend worden, dat de huidige sociologkatholie- ke regering niet het vertrouwen van het land geniet. Het koningsvraagstuk, het vrouwenstemrecht en een 500-tal mil- lioenen voor het vrij technisch onderwijs maken de onmiddellijke politieke oogmerken van de C.V.P. uit. Verre van de verhoopte meer derheid te verkrijgen als Jantje, die naar de maan wou grijpen, zouden die verwezenlijkingen op de zeer onttakelde C.V.P. een wel doende Invloed uitoefenen om het lekke schip te stoppen. Maar hun vrienden-socialisten zeggen voorlopig neen. Langs de overzijde wijst het er op met de structuurhervormingen niet te wllleh boteren. De socialisten krabben zich achter het oor, bij het vaststellen van de weerslag der national!satiepolitiek op de verkiezingsuitslagen in het buitenland. Het komt er dus voor hen op aan de verkapte nationalisatie onder de vorm van een vergulde pil der structuurhervormingen te doen slikken. In het regeringsontwerp tot organisatie van de economie komen de bedrijfsorganisatie met sterk etatische inslag en de vage aan duidingen in verband met de bevoegdheid van onze ondernemingsraden op het voorplan. In de kamercommissie heeft onze mandatariB en oud- minister, M. Liebaert, zeer terecht zekere reserves gemaakt aangaan de de tekortkomingen in het ontwerp. We komen daarop terug. Ook M. De Schrijver bracht namens de C.V.P. kritiek uit. Te oordelen naar De Standaard", gaat het er om, te weten of "de onder nemingsraden slechts een sociale ofwel ook een economische bevoegd heid moeten bezitten. In hoever moeten de bedrijfsraden en bedrijfs secretariaten onafhankelijk zijn van de regering, zowel wat hun sa- i' enstelling als hun financiering betreft? Inderdaad lopen de ziens vijzen onder de leden van de regeringsmeerderheid, over deze belang rijke punten,sterk uiteen." De socialisten mogen alweer nieuwe politieke verwikkelingen verwachten, daar waar het blad verder weet mee te delen: "de ziens wijze van M. De Schrijver zal in de openbare vergadering vermoedelijk niet veel van deze van de patroons afwijken." In dit verband trekken we de aandacht op een zekere kentering in de C.V.P., waarvan de structuurhervormingen aan de basis liggen. Verleden week verscheen in Het Volk" een treurzang over een gebeurlijke scheuring in de C.V.P. Zekere middens beweren een plan tot oprichting van een dissidente partij in de schoo- van de C.V.P, te zullen uitwerken» "Wanneer men denkt, aan het groot aantal mis- tevredenheden, die zich in de nieuwe partij ophopen, aldus het christen-democratisch blad- kan men er op voorhand uit besluiten, dat de partij door haar tegenstrijdige strekkingen zichzelf afscheu ren. Het is onmogelijk de vertegenwoordigers van de middenstand, de Leopoldisten en de verstokte flaminganten te verenigen, die over alle punten accoord zullen gaan? wellicht eenheid in kunst om af te breken, maar zonder positief programma. Tot daar Het Volk Geen rook zonder vuur zegt de volksmond. DE BSP-CVP COALITIE ZWICHT VOOR HEW

Waarheid | 1948 | | pagina 2