Inderdaads volgens zekere geruchten te Brussel de ronde doen, zouden aldaar tijdens een diner in de Taverne Royale een hekend ka tholiek persoon, een gewezen "burgemeester, een gewezen senator en een socialist van de strekking De Man contact hebben gezocht, ten einde tot een katholieke scheurpartij over te gaan, En te Luik sprak die katholieke patroon een redevoering uit- waarvan de tekst ver schenen is in de Revue des Patrons et Ingénieurs Catholiques- waarin hij de C.V.P. heftig bekritiseerde ten opzichte van een gebeurlijk bewandelen van het pad der structuurhervormingen met de socialisten. Een mogelijke verbrokkeling daargelaten, is het een onbetwist baar feit, dat, moest het tot verkiezingen komen, de C.V.P. een zeer gevoelige achteruitgang zou boekeng Verklaarde de politieke secretaris van de Brusselse C.V.P. arrondissmentsfederatie niet in October j.l, dat op een jaar tijds» de effectieven van deze federa tie met ongeveer de helft waren verminderd Verkiezingen? M. De Schrijver is er niet bang voor. Althans volgens zijn bewering in het parlement. Maar de katholieke pers ver werpt elk idee van ministercrisis met de ontbinding en verkiezingen als gevolg. "La Ration Beige wijst er op, dat het land ministrië- le stabiliteit nodig heeft. Maar asjeblieft, deze week nu, is het de C.V.P.-minister M, Duvieusart die met ontslag dreigt, als het vrij technisch onderwijs geen voldoening in de eerstkomende weken bekomt. Waarom beginnen de katholieken zelf niet die stabiliteit te respecteren? In "Le Peuple'1 vreest de h. Buset evenmin verkiezingen, maar hij heeft... een andere opvatting voor de noodzakelijkheden van het ogenblik en van zijn verantwoordelijkheden. En daarentegen ziet het land de tweespalt onder de regerings partijen van dag tot dag verergeren, Handelsaccoorden met het bui tenlanddienen afgesloten, de productie dient opgedreven in zekere takken, fiscale wijzigingen dringen zich op, een degelijke koloni ale politiek dient uitgestippeld, de internationale toestand ver sombert en middererwijl leveren, zowel socialisten als katholieken aan de bevolking het schouwspel, elk het laken naar zichzelf te willen trekken, om een politieke meesterschap te bemachtigen. En intussen wordt bitter weinig practisoh werk verricht waarvan de node van alle Belgen afhangen» De regering klampt zich liever vast aan datgene, wat haar in nerlijk verdeelt, aan datgene wat nocit een stevig bindmiddel in de regeringsverklaring was? zal on kar. zijn, tussen twee groepen, die in schijn op elkaar afgestemd zijn, maar in de practijk een gans verschillende opvatting hebben van het regeringsbeleid. In een at mosfeer van wederzijdse wantrouwen» wrangedubbelzinnigheid, poli tieke en achterbakse marchandagës kan men niet regeren» In die om standigheden is geen enkele regering leefbaar, want zij verricht niet het minste positief werk, HET S C H 0 B E EDELE COMMUNIS M E» Koning Michael had vertrouwen in de communisten.- Bij ons zeg gen ze t hij heeft er nu een pan van binnen en dwaalt hij als Jan ïïakland -Jan zonder lsna.- de wereld rond. Michael had in I^A-A- de Russen geholpen cm de Duitsers uit Roemenië te verjagen.,' Hij had deze verder op allerlei manieren bij gestaan en zodoende de oorlog in het Coaten men minstens een jaar verkort.

Waarheid | 1948 | | pagina 3