karakter van het organisme, vrije vertegenwoordiging der belangen geen enkel monopolium noch politiek of syndicaat voorrecht. Dit voor stel, dat een "billijke vertegenwoordiging van alle economische krachtn voorzag, werd door de communisten in de Cahinetsraad gekelderd. De H. Liebaert wees terecht op het feit, dat hij in een antwoord op een comunistische interpellatie van de heer Dejace op 3/12/46 werd gesteund door de verklaringen van de christen-democraat Heymen en de H. Eyskens, de- huidge minister van Financiën. Want hier zit het nevralgieke punt: het pro&ekt van de huidige regering is geïn spireerd aan het toenmalig liberaal voorstel, maar het probleaa der ondernemingsraden werd er aan toegevoegd. En hierin schuilt het ge vaar. De Liberalen zijn niet vijandig aan deze hervorming, maar de practische uitwerking dient voorzichtig en progressief uitgewerkt u aangevat. Het gevaar in het regeringsvoorstel ligt in het feit, dat syndicaten de machtspositie over de nationale industrie zouden verlv' gen. Moest dergelijk systeem kans op verwezenlijking hebben, dan we ren stellig de niet-gesyndikeerden, de libferale syndicaten, ja, zelfs de christen syndicalisten alle medezeggingsschap ontzegd. Wel ke houding zullen de HH. Eyskens en Heyman nu aannemen In de Kamer zullen de Liberalen amendementen indienen. Wijzen we hier terloops op het feit, dat de economische commissie van de partij, onder beleid van li. Mariën,oud-volksvettegenwoordiger, een liberaal wetsvoorstel heeft op punt gesteld. Het baart dan geenszins verwondering dat tal van Handels kamers -vorige week nog de 8 Handeikamers van West-Vlaanderen- en de Alge mene raad der expert-rekenplichtigen hevige protesten te zien uit brengen, daar de regering in genen dele met de verzuchtingen van deze organismes rekening schijnt te houden. Het regeringsontwerp geeft geenszins voldoende waarborg aan dè middenstand, maar heeft slechts ten doel hun politieke leerstelling in het economisch leven ingang te doen vinden, teneinde zich scan de economie te accapareren. De H. Moureaux handelde over de drukkende fiscaliteit. Toeko mende week geven we die rede weer. MOTIES DOOR HET BESTENDIG COMITEIT DER LIBERALE PARTIJ AANGENOMEN I. DE STRUCTUUR H RVORMINGEN Het Bestendig Comité van de liberale partij, -overwegend, dat het wetsontwerp houdende inrichting van de e- conomie door de regering aan de goedkeuring van de Wetgevende Kamepr. onderworpen, geen enkele waarborg oplevert wat een billijke verte genwoordiging betreft van de landbouwers, handelaars en vertegen woordigers van de middenstand in de Hoofdraad der Economie; -ae,n de arbeiders die lid zijn van minderheidssyndicaten en aai de niet-gesyndikeerden arbeiders niet de mogelijkheid verschaft om deel te nemen aan de ondernemingsraden; door dit feitde grondwet telijke beginselen miskent, die de gelijkheid verkondigen van de rechten van alle Belgische burgers en de vrijheid van vereniging oï van niet-aansluiting bij een vereniging;

Waarheid | 1948 | | pagina 3