EIGEN HAARD IS GOUD WAARD. door Oud-Senator L. DE WILDE. De belangstelling welke de bijdragen nopens het woningprobit en. te beurt viel, deed me besluiten andermaal hierop terug te komen. De moeilijkheid cm een oplossing te vinden is er vooral een van geldelijken aard. Ik zeg, dat de Staat evenzeer als ik enkeling ni over de nodige geldmiddelen beschikken om een breed opgevat bouw plan uit te werken. Indien het niet te ontkennen is, dat de Nat. Maatschappij voor Goedkope Woningen, die in Oct. 1919 tot stand kwam, grote dienster heeft bewezen, en nog bewijst, dan is het niet minder waar dat de gebreken harer werkwijze ondertussen aan het licht kwamen, en dat elke goede politiek er moet op gericht zijn, deze gebreken te gene zen of veel beter nog te voorkomen. Ik ben tot het besluit gekomen, dat het veel beter i'S elk in dividu vrij te laten volgens eigen keuze te bouwen, dan hem een huis te verkopen, dat niet geheel overeenstemt met zijn verlangen Niet het collectieve bouwen,- al is dit in veel gevallen goedkoper doch het individuele bouwen moet de voorkeur hebben. Welnu, vermits elke goede politiek die op de vrijheid steunt, als eerste plicht heeft de zwakken te beschermen, zo is het ook di plicht van de Staat aan elk individu de mogelijkheid te geven zich een woning te bouwen. Beweren, dat er nog niets in dezB richting werd gedaan, is ci: - juist, doch vast staat dat alles zo aarzelend gedaan werd en in zo'n onvoldoende mate, dat het op niets uitdraait. De Algemeene Spaar- en Lijfrentkas heeft een stelsel ingtvoerc dat aan de candidaten bouwers toelaat, mits gedurende minstens 5 regelmatige maandelijkse storting te doen van 336 tot 1244 Er*, et-i eerste kapitaal in te zamelen, die hem zal toelaten een krediet t bekomen van 80 op de bouwwaarde. Op papier ziet dat er zo slecht niet uit. Men mag evenwel niet vergeten, dat deze maandelijkse sta ting moet gespaard worden, niettegenstaande ondertussen daarnaast ook een huishuur moet betaald worden. Dat wordt een zware last. Daarbij komt dat de spaarverbintenis eigenlijk loopt ovens minimum 8 of 9 jaar en dat, in geval het bouwen vroeger wordt aangevangen de aflossing op het bouwkapitaol er nog bij komt. Hoevtc? jc^e gezinnen kunnen zulk een last dragen Veronderstel dat een jong gezin op het ogenblik van het huwe lijk dergelijke verbintenis aangaat, welke zal dan de toestand zi^ na 9 jaar Zal de familielast mogelijk niet al te zwaar zijn Ten ander, is het aanvangskapitac 1 van 62.500 Er. dat na 9 jaar bekomen wordt te gering, en de economische omstandigheden zijn te onvast om te durven beweren, dat na 9 jaar deze som nojg volstaan z om als aa.nvangskapitaal te dienen. De ontwerpers van dit plan hebï gemeend, dat een woning 140.000 Er. zou kosten, maar de werkelijk heid heeft bewezen dat deze kostprijs thans 300.000 Er. benadert. Dat worden voor kleine burgers en arbeiders astronomische cijf die aan dezen allen lust ontnemen er aan te denken. Daarom is het nodig dit bedrag omlaag te drukken, zodanig dat het in het bereik komt van alle ernstige lieden, wier droom het is een eigen rmard t. bezitten. Hoe kan zulks gebeuren Door de VERPLICHTE medehulp van Openbare besturen om bouwgrorm vrij te maken, die tegen aannemelijke prijzen aan candidaten-bouwc worden afgestaan, zodanig dat deze niet uitgestroopt worden door oorlogswoekeraars of speculerende vennootschappen.

Waarheid | 1948 | | pagina 2