IN DE WURGENDE GREEP Het is een vaststelling van alle ernstige economisten, dat de gezondheid van de Natie afhangt van de gezondheidstoestand van de Middenstand zelf. Landen waar de Middenstand ontbreekt of waar de Middenstand zwak is, zijn steeds onderhevig aan diepe econimische en sociale beroeringen. Het zijn landen waar geen evenwicht bestaat tussen de bezit ters en nietbezitters met het gevolg, dat deze twee klassen gescheiden zijn door een onoverbrugbare kloof. Welstand is zoek in dergelijke landen en uiteraard zelf zijn ze achterlijk, De Middenstand is een onontbeerlijke factor voor elke vooruit strevende natie, omdat hij de brug vormt tussen rijk en arm. Het is langs deze brug, dat de beste elementen uit de lagere stand zich opwerken om eenmaal zelf de teugels te houden bij de hogere standen. Vaag de Middenstand weg en elke mogelijkheid om hoger op te klimmen op de sociale ladder verdwijnt. Hetfe is dan ook een der grootste fouten van het Marxisme, dat het alleen ogen heeft voor de minbegoede en al de overige stan denals schadelijk beschouwt.De Huidege richting die ook in ons land tot uiting komt beoogt niet minder dan de verdwijning van de Middenstand. Minister Spaak toegejuicht door de Socialistische en Katholieke Marxisten, verklaarde in het parlement dat er in- Belgi'è 80.000 Middenstanders te veel zijn. Ze moeten volgens de mening dezer twee partijen zo spoedig mogelijk verdwijnen om te rug ingeschakeld te worden in de klas der niet bezittende. Dat het hierbij niet blijven zal, daarvoor staat het programma der Socialisten en der C.V.P. borg, want eenmaal deze eerste stap verwezenlijkt, dan zal de tweede worden aangevat. Het grote drama Bchter voor de Middenstand bestaat hierin, dat hij zijn redding zoekt door bij de duivel te bicht te gaan. De C.V.P. heeft op een behendige wijze een groot aantal Middenstanders door een hele reeks valse beloften samengebracht in een Christen Middenstandsband, Velen hebben zich hieraan laten beet nemen en zien eerst te laat in, dat zij bedrogen worden. Want zoals ik reeds zegde, de C/V/P. iê een voorvechter gewor den van het Marxisme, dat de dood beoogt van de Middenstand. - - Samen met dé Socialisten, wier gedweeë volgelingen zij -z-ijn, uit portefeuillebelang, hebben de cevepe"ers geen ander doel dan de Middenstand, die zich zo argeloos in heur armen heeft geworpen, te wurgen in haar verraderlijke greep. Samen met de Socialisten trachten de Cevcpeers aan de Middenstand zijn reden van bestaan te ontneihen, 't is te zeggen zijn onafhan kelijkheid, zijn eigen levens- en wezenskracht, zijn eigenver- antwoordelijkheid en alles wit de individualistische waardigheid omwat. Samen met de Socialisten stellen de Cevepeers alles ir. 't werk om de Middenstan te bcrovenvan initiatieven en hem te verlagen tot een zenuwloos werkmiddel van haar eigen iddologie. Samen met Spaak zegt de C.V.P. dat 80.000 Middenstanders moeten ver dwijnen Waarom? Om vervangen te worden door 80.000 nieuwe func- tinarissen, die voor de staat een ondragelijke last vormen, Ik wil hier niet gewagen van de Nationalisatie waarvan de Nat.' Bank van Belgie het eerste experiment moet worden, Iït andere landen leiden alle genationaliseerde bedrijven tot achteruit gang en ondefgang. In plaats van opbouw en vooruitgang blijft niets over dan verval en puin. Ik wil ook niet gewagen van de compensatieformulesdie de wins ten der goede zaken dienstig maken om de slechte recht te houden.

Waarheid | 1948 | | pagina 2