6, werden opgehaald en overgemaakt, aan de families der gevangenen en aan de gevangenon .zelfDeze aktiviteit droeg zeer gawaardeerde vr - vrachten,dank zij de huif) van de Heren Max Wolters, Groadal, onder directeur van het gevang der Nieuwe Wandeling te Gent, Sotorie te Gent, en voor de gevangenis van Leuven De Groot Cyriél en Paul, Aan partisanen, politieke gevangenen, families van gefusilleerden, aan het O.F. Brussel, aan de Nationale Jeugd werd door paze Soli- dariteitsdienst "RITA 11 circa 1.200.000 frank uitbetaald., Grote hoeveelheden kledingsstukken en eetwaren werden eveneens ter be schikking van.voorgenoemden gesteld. In 1943 droeg ik de verbinding voor het inrichten der Patriotische Milities te Aalst met Dupopt (Tombois uit Leuven over aan Phile mon Dc Schaèpdri-jver en cnmiddelijk werd er overgegaan ot het re- cruteren en indelen der manschappen. Later werd Cox door Brussel aangeduid om het organiseren der Patriotische Milities /oor beide Vlaanderen te bewerkstelligen, Do verantwoordelijkheid voor Aalst en omliggende berustte op Philemon De Schaepdrijver en Jacques Moens cle Haese, bijgestaan door de adjuncten Wilfried Peynshcert en Albert Podevijn. Als Commandant dei' Patriotische Milities stelden wij ons lid René Van Der Veken aan. In September T943 werd de Groep gelast met de dienst Socrates steun voor werkweigeraars en ondergedokenen. Ons lid M? Max Wolters werd als Provinciaal verantwoordelijke aangesteld soar de Keer Struye, Deze dienst bleef onder zijne leiding in werking tot bij dr bevrijding in nauwe samenwerking met de Heer Ludovic. Moyersóen, Op gebied van sabotagedaden werden ontelbare aanslagen oplookmotie- ven en de spoorbanen der streek Aalst, Denderleeuw, Gijzegem, Auden naerde; Schellebelle, Schoonaerde, Sottegem, enz, uitgevoerd, Een der meest ophefmakende acties was wellicht het gewapendehant ontvoe ren van de Nationale Jeugdleider Henri Sziffer( Pal) uit Brussel, welke in het stedelijk hospitaal van Aalst verzorgd eri bewaakt werd, na in de straten der stad door een gestapo te zijn neergekogeld ge worden. De onderneming werd door onze Groep op touw gezet, georgate niseerd, en met de hulp van een sectie Partisanen succesvol uitge voerd. De gekwetste werd op een draagbaar in een auto gc-'duwd en in veiligheid gebracht. Ongelukkiglijk vjerd.de politieagent Hugo Lefevre gelast met de bewaking en welke de ontvoering mogelijk maakte door de Duitsers aangehouden, en betaalde zijn ophofferingsgeest met de dood in een Duits concentratiekamp. Het Comité van onze organisatie was samengesteld aanvankelijk vanaf onze aansluiting bij het O.F. an de Patriotische Milities uit De Stobbeleir Gustaaf, Henri De Schaepdrijver, De Schrijver Jean, Brantegem Hubert, De Loose Arthur, Peynshaert Wilfried, De Roovtr Gaston en ik zelf. De Hoover trad later uit het Comité en werd ver vangen dóór Beny Nichels en aangevuld door Jan Bomon, Later nog na men plaats in het bestuur Max Wolters en Sebastien Verhuist en de militaire verantwoordelijken, Fhilemor, De Schaepdrijver en Jacques Moens de Hase, Dit Comité bleef aIdas in functie tot bij de bevrijding, Op dit ogenblik werd het uitgebreid en aangevuld door leden welke niet,tot de groen RITA hadden behoord binst dc bezetting. In maand November 1944 besloten wij tengevolge van diepe meningsverschillen in de schoot van het Comité, Waarop we hier niet willen uitwijken terug zelfstandig onze werking tot verdediging van hetWeerstands- ideaal en van de rechten der nazislachtoffers voort te zetten, Sederd de bevrijding werd daarenboven door- de Solidariteitsdienst 11 RITA aan de families der oorlogsslachtoffers van de .bezetting of aan de ziek uit de concentratiekampen teruggekeerde gedeporteer den meer dan 800.000 frank uitbetaald, V. De Actie van uw greep was wel veelzijdig. Waart u nog in andere dien sten betrokken. Mevrouw Pietsier A. Jawel, verscheidene vliegeniers zijn langs onze Groep om, verder

Waarheid | 1948 | | pagina 3