KRONIEK VAN DE M IDDENSTAND EE MIDDENSTAND EN ONZE NATIONALE ECONOMIE a" f en onaflh&>kel.ijke arbeiders, In onze eerste kroniek e.°?n,wl£,u algemene regels ven een gezonde politiek opgesomd. En wij beloofden u dat wij op die principes zouden terugkeren, om elk van hen meer bijzonderlijk te bestuderen. Vandaag hebben wij het over de positie van de middenstander en de onafhankelijke arbeiders in onze nationale economie, Ws.arom is België steeds een voorspeodig land geweest? Niet alleenlijk omdat onze bevolking smanegesteld is uit noeste werkers en mensen met durf en ondernemingsgeest, maar hoofdzakelijk omdat tussen kapitaal en ar beid, tursen rijkdom en proletariaat, een ijverige spaarzame en sterke middenklasse bestaat, In de huidge stand van onze beschaving hoort de toekomst toe aan den middenstand. Dit is een bevestiging die wij hier willen bewijzen, Wanneer men het geschiedkundig verloop van de economie nagaat, stelt men vast dat de landen zich in drie stadia te ontwikkelen. Eerst worden de primaire èndustrfen geboren landbouw- fokkerij, ui .bating van wouden en andere natuurlijke rijkdommen, Daarnaa verschijnen de secundaire nijcerheder. welke deze rijkdommen verwerken in basispro- Jukten die noodzakelijk zijn voorde economie van een land. Eindelijk ontwikkelen zich de tertiaire beinjvigheden die, rekening houdende met en ieders noodwendigheden, deze ba. sa sprodukten omvormen, ze vervoeren en uitdelen. Aldus komt het artisanaah ot standr en worden de menigvuldige ie activiteiten en diensten geboren,. welke een kenmerk zijn van de beschaving, waarbij zich dan ook nog de -.enigvuldige bedrijvigheden van onderwijs, schone kunsten en openbare gezondheid komen vervoegen, DE Taak'VAN DE MIDDEN S TAN li Wie is verantwoordelijk voor deze tertiaire bedrijvigheden? De middenstands- klasse de ambachtslieden, de handelaars, de kleine industriëlen, de ver voerders, de kunstenaars, al de uitoefenaars van vrije beroppnns Het is aan hun initiatief en aan mij wilskracht dat wij ons huidig levensniveau te danken hebben. Een zeer recente studio bewijst dat in de Verenigde staten b.v,het aan tal onafhankelijke bedrijven met 20% gestegen is; de zelfde evolutie wordt vastgesteld in Zwitserland., in Zw«den en ook in Belgie waar het aan tal bedrijven waarin in min dan 5 personene te werk gesteld zijn, 70>& be- di -agt, en deze waarin min dan 2.0 personene werken tot 93$ beloopt. Het is trouwens kenschetsend dat de ware democratie slechts kansen heeft zich te ontwikkelen, daar waar de schakel tussèn kapitalisme en pro letariaat bezorgt wordr. door een sterke middenstandsklasse, V'ant in de handel waar men aanstuurt cp het verwezenlijken van een na,- tschappelijke toestand wc..ar de grote onderneming - wel te verstaan ge- nvliona1iseerd - een gepl nifieerde en eentonige economie beheersen, daar is het maxisme de baas en wordt de actieve bevolking aan de staatsecono mie onderworpen; de middenstand wordt aldus naar het proletariaat gedre ven: de slavernij begint. ON! ECHTVAARDIGE VERWIJTEN, Ee voorstanders van die voikn=>ohTing beweren vaak dat de kleine onder neming de schuld is van een stijgende levensduurte dit is niet het ge val in België noch in de landen waar de verbindingsmo elijkheden zeer ontwikkeld zijn, en de distributie van de drijfkracht veralgemeend is, Het, is waar dat de grote onderneminge:o goedkoper zijn daar waar zij £3standi -eerde produkten of diensten ter beschikking stellen j maar dan no moeten zij. op volle te?» en werken om de aanzienlijke immobilisaties, -welke hun ingewikkelde inrichtingen en komplexen vereisen, te kunnen au- mortiseren»

Waarheid | 1949 | | pagina 2