U moeten aankloppen nooit hebben wij aan dovemansdeur geklopt, steeds hebt U onze makkers aanhoord en geholpen waar het kon. Ik zal bondig zijnde erkentelijkheidsmedaille van het N.V.I., die U heden zal overhandigd worden, is verdiend en dubbel en dik ver diend. Wij hopen, uit de grond van ons hart, dat U ze nog lange jaren gezond en welva rend zult mogen dragen. Wij zijn ook gelukkig onze geachte burge meester, de Heer Omer Van Trimpont, bij deze hulde te mogen betrekken. Hier ook kan ik bondig zijn ons stadsbe stuur is steeds welwillend geweest te onzer opzichte en wij bedanken U uitterharte, Waarde Heer Burgemeester, voor het ont haal dat wij van uwentwege mochten ontvan gen, wanneer wij op het stadhuis moesten aankloppen wij kunnen slechts hopen dat die traditie, welke U gedurende uw magistraat zo welwillend in ere hebt gehouden, za! voortgezet worden. U zult begrijpen, Waarde Heer Schepen Maurits Violon, dat op deze dag onze gedach ten onvrijwilig, ja onweerstaanbaar, gaan naar wijlen uw broeder Emiel, die ons te vroeg ontviel en die Gij in ons midden ten slotte vervangt. Wij weten dat wij ook in uw per soon een verkleefde en toegewijde vriend tellen en wij zeggen er U eenvoudig doch oprecht dank om. De drie erkentelijkheidsmedailles van het N.V.I. die heden zullen uitgereikt worden, werden verleend op voorstel van onze afde ling wij hopen dat U ze zult aanvaarden, Waarde Heren, niet slechts als een blijk van erkentelijk onzerzijds, doch bovendien als een symbool van de hartelijke betrekkingen tussen ons verbond en onze bevolking die U verte genwoordigd. Wij kunnen hierbij slechts één verlangen uitdrukken dat die betrekkingen mogen blijven wat ze steeds geweest zijn, goed en gul. En thans weze het mij gegund mij even, in naam van onze Afdeling, te wenden tot de makkers die hier ons hoofdbestuur en ons provinciaal bestuur in ons midden vertegen woordigen, makker Marcel De Fauw, Provin ciaal Voorzitter en Nationaal Ondervoorzitter van ons Verbond, makker Gust D Hondt en makker Bellens, die meer speciaal de slacht offers van de tweede wereldoorlog in onze gelederen vertegenwoordigt. Heugt het U nog, mijn Waarde Marcel, hoe U hier. meer dan dertig jaar geleden nu, eens naar Ninove zijt gekomen, om ons onze Afdeling te helpen oprichten Veel tijd is daar over heengegaan, doch U hebben wij sinsdien trouw op uw post en op de bres ge vonden, als een van de pijlen van ons N.V.I.. In U hebben wij steeds een verkleefd en genegen vriend van onze Afdeling mogen begroeten en het doet ons dan ook werkelijk genoegen U heden onze dankbaarheid en onze vriendschap te kunnen betuigen. Wat U betreft, Waarde Vriend Gust, laat mij zeggen, in naam van onze leden, hoe sterkend en opbeurend het is geweest, meer speciaal voor die kameraden die voor de Inva- liditeitscommissie te Gent moesten verschij nen, te weten dat zij in uw persoon een toegewijd en bevoegd raadsman en verdedi ger bezaten, steeds bereid om ze met raad en daad bij te staan en voor te lichten. Rond de Politieke krisis. De politieke krisis heeft in de laatste dagen een gans andere wending genomen. Wij hopen dat als dit nummer verschijnt de kwestie zal opgelost zijn. Lang genoeg heeft deze krisis geduurd en het is meer dan tijd dat onze instellingen hun normaal werk hervatten. Hier volgt een uittreksel uit het C.V.P.blad "De Standaard,,. Hoe meer wij er over nadenken, hoe minder geestdrift de ontworpen regeling van de Koningskwestie ons inboezemt. Wij kunnen de indruk niet ontgaan, dat wij door de link sen werden gefopt. Wij hebben moeite om te geloven dat vijf jaar koningsgezinde actie tot zulk pover resultaat hebben geleid. De oorzaak van dit fiasco ligt niet alleen bij deC.V.P.,van het ogenblik dat de heer Pirenne zijn geheime onderhandelingen met de heer Spaak begon, was het duidelijk, dat een compromis opkomst was, dat iedereen zou ontgochelen. DeC.V. P.-mandataris die ons met een moedeloos gebaar zegde wij zijn op het hellend vlak had overschot van gelijk. Sedert enkele dagen volgt de ene vernedering op de andere. En wij zijn nog aan het einde niet Nu dat de liberalen de Koning en de C.V.P. tot de knie val hebben gedwongen, achten zij het nood zakelijk even uit te blazen. Degenen, die de inhoud van het protocol verdedigen, beroepen zich op de termen van de koninklijke boodschap. Het is een feit dat de koning duidelijk zijn wil heeft te kennen gegeven de kwestie van zijn terugkeer en die van de machtsoverdracht in een sfeer van na tionale eendracht te regelen. Daar ligt de initiale fout, waarvoor de sluwe manoeuvrier Spaak moet verantwoordelijk gesteld worden. Van het ogenblik dat de Koning de hulp van de C.V.P. alleen onvoldoende achtte, was een absoluut gunstige oplossing voor hem niet meer mogelijk. Moet de C.V.P. haar houding noodzakelijk op die van de Koning afstemmen Zij is een politieke partij die haar eigen programma heeft. Een capitulatie van de C.V.P. in de Konings kwestie zou zware politieke gevolgen hebben.

Waarheid | 1950 | | pagina 2