Nog iets in dien zin. Wij herhalen. - Wij hernieuwen. Zij zijn het roerend eens. gique,,"De Standaard,, "Het Volk,, "Het Nieuwsblad,, en ook "La Rélève,, lezen, het zou heel goed kunnen gebeuren dat, zoals zovele andere mensen die sedert 1946 voor de C.V.P. hebben gekozen en zich door de Leopoldkwestie hebben laten misleiden, dat hij ook de rangen van de C.V.P. zou verlaten en zich richten tot de Liberale Partij. Hij spreekt van volksvertegenwoordiger Lahaye, die voor de onvoorwaardelijke terug keer van de Koning stemde. Maar hij zegt niet dat diezelfde LAHAYE al de C.V.P. volks vertegenwoordigers grauw en blauw heeft verweten omdat zij niet alleen hun partij, niet alleen hun kiezers, maar de Koning zelf verraden hebben. De C.V.P. heeft het land verraden, beste meneer "LEO,,. Ik doe aan U voor de zoveelste maal het voorstel, alhoewel gij een onbekende schrij ver zijtdebat en volledige uitleg over de Koningskwestie. Wat Lahaye aan de C.V.P. verweten heeft, de muilentrekkerij van de C.V.P. afgevaardigden waaronder de voorzit ter Van de Straeten-Waillet, enz. - ALLES ALLES kunnen wij daar bespreken en de toehoorders kunnen zelf dan uitmaken WIE de verraders geweest zijn: Voor wanneer uw antwoord In een ander blad van de C.V.P., datum 29 September 1950, lezen wij wat hier volgt MET GESLOTEN DEUREN. De wijze waarop de C.V.P.-secretariaten de toegangskaarten tot het buitengewoon congres van vorige week-end hebben uitge deeld is ongetwijfeld enig in de geschiedenis van de partij. Op enkele zeldzame uitzonde ringen na werden binnen de kaders zelf alleen toegangskaarten uitgereikt aan afgevaardigden waarvan men bij voorbaat wist dat zij "veilig waren. Aan vertegenwoordigers van de Ko ningsgezinde groeperingen werd niettegen staande herhaalde beloften ten slotte de toe gang geweigerd. Hoezeer men deze, bij de verkiezingen, ook in het gevlei wist te komen, zó brutaal werden ze nu op zij gezet. Mannen van het eerste uur, zoals Professor Marcel De Corte, van de Universiteit van Luik, die tot nog toe op elk C.V.P.-Congres zijn woord te zeggen had, heeft men ditmaal buiten gehouden, omdat men wist dat hij niet ja zou knikken. Aan hr. F. Van Dorpe werd van meerdere zijden een kaart beloofd, maar ten slotte toch niet verkregen. Op 't eind heette het... dat er geen plaats meer was. 't Zal beteren, als er weer eens verkiezingen in aantocht zijn. Maar ons weekblad met onze pijpekoppen was wel degelijk present, want onze Brusselse propagandisten hebben meer dan acht hon derd nummers uitgedeeld aan de ingang van de zaal. Het blad vergeet er opzettelijk aan toe te voegen dat de H. Professor De Corte dik over dun, in zeer prachtig geschreven artikels in De Libre Belgique de terugkeer van de Koning verdedigde. - Gedurende maanden en jaren liepen de C.V.P.ers zeer hoog op met de Heer De Corte en zijn proza. - Vooral na de verkiezingen van 4 juni 1950, als de C.V.P. de meerderheid behaalde en dat de terugkeer van Leopold III als een vaststaand feit moest worden beschouwd, waren de artikels van de Heer De Corte een riem onder het hart van de C.V.P.ers. Thans krijgt hij DE DEUR Heren van de C.V.P., wanneer gaat gij ons voorstel aanvaarden om een tegensprekelijk debat te houden over de Koningskwestie en de vorming van de homogene C.V.P. regering Pholien. Ook de houding van de Aalsterse C.V.P.ers in verband met de vorming van die regering. Wij hebben reeds meer dan eens laten uit schijnen dat de grootste misnoegdheid en het grootste wantrouwen heerst in de C. V. P. rangen. Hunne verkiezingscampagnen zijn steeds gesteund op volksmisleiding en boe renbedrog. In vroegere jaren De ziel van 't kind en dan in 1946, 1949 en 1950 De Leopoldkwestie Door de onbegrijpelijke houding van de harden en het verraad van de zwakke hebben zij het land in een onbegrijpelijke toe stand gebracht. Niet alleen is het vertrouwen in die partij totaal zoek geraakt maar hebben de C.V.P.ers ook geen vertrouwen in eigen rangen. Wij lezen eens te meer in een C.V.P.-blad van 18 October 1950 "Standaard,, Woensdag 18-10-50. De Samenstelling van de Nationale Raad van de C.V.P. De Nationale Raad van een grote partij als de C.V.P. zou kunnen een zeer gezaghebbend lichaam zijn met een diepe invloed zowel op de partijinstanties als op 's lands zaken.

Waarheid | 1950 | | pagina 2