Voor al uwe verzekeringen A. G. GuStflftf Dc Stobbtïlcir» Witte CINZANO een wonder voeg ik hierbij nog de desbetreffende gegevens verstrekt door het Nationaal Instituut voor de Statistiek (het betreft hier eveneens de toestand op 1 Januari 1950). Antwerpen 8,866 Brabant 10,488 West-Vlaanderen 7,326 Oost-Vlaanderen 9,084 Henegouwen 6,577 Luik 5,528 Limburg 2,507 Luxemburg 848 Namen 1,577 Men mag aannemen dat de verhouding van de details volgens de koopwaar dezelfde blijft als waar het de globale cijfers geldt. Ik meen hier trouwens nog te moeten aan toevoe gen dat een telling per provincie en per product minder nuttig is, wegens het mobiele karakter van de markthan- del en het feit dat de leurkaart steeds geldig is voor het ganse land. In die omstandigheden kan de markthandelaar dus beschouwd worden als een eventuele verdeler over gans het land. De redevoering uitgesproken op Woensdag 21 Maart 1951, door deHr. COULONVAUX, is te prachtig om die onopgemerkt te laten voorbijgaan. Daarom geven wij hier enkele uittreksels volgens het Beknopt Verslag. De heer Coulonvaux (Lib.) - De redevoering van graaf d'Aspremont Lynden heeft een eerder pijnlijke indruk gewekt. Wat zouden de Amerikanen denken heeft hij gevraagd. Ik, voor mijn deel, meen dat niemand de oprechtheid mag in twijfel trekken van de door iedereen aangenomen houding, enkele leden van de vergadering uitgezonderd. De redevoering van de heer d'Aspremont Lynden was een politieke redevoering en geen technische. Allen worden wij bezield door de nationale ge dachte. Herinnert u de motie van de heer René Lefébvre in de Kamer. België zo zegde deze motie, wenst te werken om de vrede te versterken, zijn internationale verbintenissen na te leven en zal de gevraagde manschap pen ter beschikking van de gemeenschappelijke verdedi ging stellen Daarom is het dat de redevoering van de heer d'Aspremont Lynden de openbare mening kwetst Ik be treur deze redevoering. Bij ons is er inderdaad geen plaats, noch voor een scheuring, noch voor een verden king. (Zeer wel op de liberale banken). Er bestaan slechts drie mogelijkheden, ofwel moet tot ontwapening worden overgegaan. De heer Missiaen (Soc.) - Wij zijn voorstander van een gelijktijdige ontwapening. De heer Coulonvaux (Lib.) - Ziedaar het verlan gen van alle eerlijke lui. Volledige controle moet echter mogelijk zijn. Of zou men een bedrieglijke politiek willen voeren Het redelijk besluit van het betoog van de heer Rolin is niet alleen een neutralisme doch ook defaitisme. De grote vaderlander, die ik in u begroet, en de grote vaderlandse partij waartoe gij behoort, willen dat niet! Is dat niet zo Ik beschouw het wijsgerig gedeelte van uw rede voering als ongelukkig en ongepast. Ik denk, dat er in werkelijkheid een misverstand bestaat. Ik denk dat er bij de socialistische bourgeois, die gij zijt, een zeker huma- nitarisme blijft bestaan. Gij wilt aan de boosheid van de mensen niet geloven. Het gaat er om te zeggen hoe wij gaan beschikken over de manschappen die België ter beschikking van de gemeenschappelijke verdediging moet stellen. De getal sterkte van die manschappen blijft trouwens buiten de bespreking. Wij richten onze kritiek tot de homogene regering. Waarom noemen wij haar homogene regering Waarom herhalen wij die uitdrukking bij elke gelegen heid Wel, omdat die regering volstrekt niet homogeen is en omdat wij er spottend de nadruk willen op leggen. (Gelach). Gij sticht een uiterst grove politieke verwarring. Gij hebt het recht alleen te regeren, gij hebt tot plicht alleen te regeren en uw verantwoordelijkheid op te nemen. Dat is het parlementair spel. (Zeer wel rechts). De heer Orban (C.V.P.) - Het is jammer niet meer in de regering te zetelen, niet waar (Gelach). De heer Coulonvaux (Lib.) - Ik weet dat het u treurig stemt, geen minister te zijn. Troost u. (Opnieuw gelach). De heer Baur (C.V.P.) - Hij wacht op 1954. De heer Coulonvaux (Lib.) - Maar alleen rege ren wil niet zeggen dat men het recht heeft alleen wetten te maken. Gij past deze practijk, deze parlementaire tactiek toe op al de wetsontwerpen die ons worden voorgelegd. Gij meent dat het aan de meerderheid hoort alles te stemmen, zonder zich in het minst om de reacties van de minderheid te bekommeren. Dat is een vergissing. De oppositie maakt de wetten samen met de meerder heid en gij moogt niet systematisch alle amendementen verwerpen. Wij geven u vandaag een plechtige waar schuwing, wat dat betreft.De amendementen van de min derheid aanvaarden, ware van uwentwege een bewijs van macht en niet van zwakheid, zoals gij het meent. Welnu, gij hebt nog geen dergelijk gebaar gedaan. Handgeklap op de liberale en socialistische banken). De amendementen van de heer Destenay, die deze van de heer Vreven geworden zijn, berusten niet op fan tasie. Zij zijn wel overdacht en zij steunen op het prin cipe van de persoonlijke, algemene en verplichte dienst. In uw memorie van toelichting hebt gij onderlijnd dat ook uw ontwerp op dit principe is gegrond. Maar, in feite, Churchilllaan, 79, Aalst. Tel. 247.91 Brand, Autos, Leven, Ongevallen, Velos, Personeel, Individueel Pensioen.

Waarheid | 1951 | | pagina 2