St. JOZEF AMcT St. JAN VAN^PELS WERKEN RobertVERGEYLEN-SPAENS ZOMERSEIZOEN De grote firma De grote firma Hoek Kattestraat ii/iljIJ 1 Molendries, 1 Molenstraat, 7, AALST (Lid van de Vereniging der Bontwerkers-Technici van Belgie) Grote keus. Eerste rang huis. Specialiteit van Pelsmantels naar Maat. Vakkundige bediening. is dit ontwerp in strijd met de persoonlijke, algemene en verplichte dienst, vermits het een uitgebreid stelsel van vrijstellingen voorziet. Wat de uitstellingen betreft, meen ik dat de heer Machtens overdreven heeft. Er zijn niet veel fictieve in schrijvingen van jonge lieden die uitstel willen genieten. De waarheid is dat veel armen en arbeiders zich in de universiteit laten inschrijven om te genieten van sommige van haar diensten en om haar bibliotheek te bezoeken. Het zijn zeer verdienstelijke lieden. Ik ken er velen. Het zijn de sympathieksten en de moedigsten. Dit probleem moet met heel wat omzichtig heid aangepakt worden. De heer Machtens (Soc.) - Het is niet aan dezen dat ik dacht. De heer Coulonvaux (Lib.J - Gij kent onze amen dementen inzake de vrouwelijke vrijwilligers. Wij zullen deze amendementen steunen en zullen er eens te meer de grondslagen van toelichten. Het bewijs van hun nut werd reeds geleverd. De onwrikbaarheid van de regering en van de C.V.P. wordt onduldbaar. De homogene regering lijdt aan een kwaal, die zij uit een nog niet ver verleden schijnt geërfd te hebben die kwaal is de onverbiddelijkheid, een doodzonde, de achtste hoofdzonde, deze die in de politiek het duurst te staan komt. Hebt gij hiervan niet de treurige ondervin ding opgedaan Alleen zijn wij min of meer blootgesteld aan een zekere onverbiddelijkheid, die wij nochtans niet moeten verwarren met het karakter. De heer Nothomb, parle mentair en dichter, schijnt zulks aangevoeld te hebben. Wij hebben het recht te menen dat de heer Nothomb wellicht door zijn vrienden gelast werd de verklaring te komen afleggen die hij op dit spreekge stoelte afgelegd heeft. Baron Nothomb (C.V.P.) - Ik zal het woord vra gen voor een persoonlijk feit. De heer Coulonvaux (Lib.) - Kom niet terug op een mooi gebaar. Ik begrijp dat er moeilijkheden gerezen zijn tussen u en uw vrienden, maar het is niet mogelijk dat gij terugkomt op wat gij gezegd hebt. Gij zijt een groot sentimenteel. Baron Nothomb (C.V.P.) - Gij zult horen wat ik u zal antwoorden. De heer Coulonvaux (Lib.) - Wij zijn ertoe ge rechtigd te denken, zoals ook de heer Baert het gezegd heeft, dat men een oplossing met nationaal karakter ver langt. Gij zijt dus met tweeën om aldus te denken, zon der de anderen, die het niet gezegd hebben, mede te rekenen. Baron Nothomb Relève (C.V.P.) - Gij vergeet La De heer Coulonvaux (Lib.) - Ik vergeet die krant niet, die zeer goed ineensteekt en opgesteld wordt door de geestelijke keur van de C.V.P. Het zijn de jongeren van La Relève die gelijk hebben. Bij het lezen van die krant zijn wij tot het besef gekomen, dat er een derde lid van de C.V.P. is, een uitmuntend staatsman die niet genoemd wordt, die denkt zoals onze beide collega's. Men vraagt zich af, waarom de heer Gillon het hoofd van de regering ontmoet heeft. Ik heb het recht niet te weten wat bij dit onderhoud gezegd werd, maar de heer Gillon heeft er niet over gesproken, en het komt mij voor dat de regering geen vooraanstaande persoon lijkheid zou uitgenodigd hebben indien zij geen bedoeling koesterde die in feiten kan omgezet worden. Zoniet, heeft de regering geen vast beleid. Wanneer een staatsman door de eerste-minister opgeroepen wordt, dan weet men dat niet van hem,doch wel van de regering, een gebaar verwacht wordt over de uitslag kan men teleurgesteld zijn, tenzij men de indruk heeft willen geven, dat men alles in het werk gesteld heeft om tot een schikking te geraken. Door een collega van mijn groep werden alle pogin gen aangewend en zonder uitslag. Ik herhaal, de regering moet een einde maken aan haar onverzoenlijke politiek tegenover de minderheid. De heer Orban (C.V.P.) - Het valt te betreuren dat gij altijd akkoord gaat, behoudens omtrent de stem ming. De heer Coulonvaux (Lib.) - Op alle gebied wor den onze amendementen systematisch verworpen. Dit baart verontrusting. De heer Machtens (Soc.) - Zeer juist. De heer Coulonvaux (Lib.) - Gij ontaardt de macht die in uw handen ligt. Wij willen niet dat men in dergelijke houding volhardt. Wij willen niet dat het par lement een homogeen parlement zou worden. Na die beschouwingen bezweer ik u uw houding, ten overstaan van de amendementen die wij straks zullen bespreken, te herzien. Men kan aannemen dat in een periode van interna tionale stabiliteit men een stelling, die op de politieke bezorgdheid van een partij berust, zou aanvaarden. La Relève zinspeelde hier eveneens op. Zij wees er namelijk op dat twee volksvertegenwoordigers van de (Vervolg 4de bladzijde). Koopt aan de laagste prijzen in de grootste Heren- en Jongenskledercentrale De grootste keus in duizend Heren en Jongens kostuums. Peigné-, Sport- en Veloeren kostumen. Sportvesten en Broeken. Imperméables, Trench-Coats, Popeline, enz. Werkklederen voor alle bedrijven. Vermindering voor talrijke huisgezinnen en alle erkende bonden.

Waarheid | 1951 | | pagina 3