Een Strijder herdacht! Dg Hulde uit Amerika Orgaan der Ghristene Volkspartij Zondaq 26 October 1919. Prijs per nummt-r 10 centiemen. Eerste Jaar. Nr. 12 tike schriiver is verantwoor delijk voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar nag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VANDERSCHELDEN, DEERLIJK. West-V1- Aankondigingen Kleine aankondigingen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij welvarend man la samenleving wexea. Priester Baei Laatst heb ik nog eer.ige gelukkige stonden beleefd,toen ik die groote menigte forsche mannen uit alle gewesten van 't Viaamsche land zag samenstroomen om hulde te brengen aan onzen diepbe treurden hoofdman den goeden vader Daens. Hoe zou ik die ingetogenheid, die grootschheid. die gemoedelijkheid kün- nen beschrijven van die zoo talrijke werkmenschen die met een treurig hart in eenen langen, langen stoet langzaam 'lijk al biddend henen gingen naar het doodenveld, door de kronkelende straten langs beide zijden bezet door de nieuws gierige toegeloopene doch eerbiedvolle lieden. Ik weet niet wat er in mij ommeging, maar 't was 'lijk een gevoel van fierheid, een innig gelukkig zijn en tevens eene weemoedigheid die me tegelijk be- heerschten. Ik was fier van mij te mogen bevinden met ai die overtuigde en vastberaden mannen die daar waren gekomen om te bewijzen dat al het goede dat die brave heer Daens hen had gpdaan, niet verge ten was ook nog om den tegenstrevers eens te meer te toonen dat et nog in duizenden boezems een broederharte kloptdat er nog duizenden menschen zijn die de edele princiepen willen na leven en streven van dat knap figuur dien doorbraven grijsaard die zijn ieven en welstand offerde om de lijdenden te helpen, de smarten te stillen en de wonden te heelen. Ik was fier, zeg ik daar ook te mogen bij zijn en innig gelukkig omdat die be tooging toch zoo welgemeend, zoo in drukwekkend was in al hare simpelheid... Doch bijwijlen kwam een traan me 't oog bevochtigen toen ik die wemelende massa witte maagdekens ontwaarde die gezwind en opgeruimd door al 't naïeve van hun nog kind zijn, voren aan den stoet die bloemtrossen droegen om de laatste rustplaats te versieren van hun nen grooten vriend en weldoener. Oh moeders gij hebt wellicht uw teeder harte voelen zwellen van aandoe ning, toen gij uwe kleintjes, wiers kroe zeikopje en poezelhandjes, kriekebloos den door den bijtenden Octoberwind zaagt, zoo netjes opgepint voorbij slap pen En hoe moest de brave man ook gelukkig zijn. die talrijke engeltjes, hem zien tegemoet kotocn, hunne eenvoudige najaarsbloempjes reikend tot dankbetui ging vpor al zijne hulp en troost aan vader en moeder gedurende de droeve oorlogstijden. Wees gegroet oh fiere held gij die hebt gezwoegd, gestreden en helaas ook geleden voor uw volk, omdat gij uit dat volk geboren waart, met hem leefdet en des te beter kondet voelen hoe zeer het gefolterd en veracht wordt. Uw naam weze steeds vereerd omdat gij in en door alles bewezen hebt, hoezeer gij uwen cven.nensch bemir.det, en hoe diep gij het lijden'voeldet der armen en verdrukten. 't Muziek doet zijne treurige en ont roerende tonen weergalmen in de stille straten der stad hij' ijlen onderbreekt de beiaard die schijnt een lied te zingen van droefheid en wee. In de verte klept nu en dan een klokje alsof het een lijkstoet naar de kerke riep, en allen en alles menschen en dingen Schijnen eenstemming te willen meedoen om den indruk te vergrooten van dien onvergetelijken dag. En zoo ging men slenterend voort, de huizen err on.standers onopgemerkt, tot aan de drevedie tot den ingang van de gewijde plaatse leidt. De g'ijze en vochtige lucht hangt koud en eentonig over 'r barre land en de l/oonien sijpelen 'lijk van tranen, die lijzig langs de stammen afrollen, of van de naakt woedende takken op d' afgeval len blaren neerpletsen. Op 't einde van den rechten weg, blekt de witte gekalkte omheining van het ketkhof en het zwart geverfde hekken van den toegang brengt u tot een over groot kruisbeeld dat al de bezoekers als in een drang van liefde en meedoogend- heid schijnt te willen murmeren Komt tot mij gij allen die treurt en lijdt Daarboven striemen de laatste stralen der zinkende zon,'lijk een nimbus van hemelsche glorie en goddelijke groot heid Rondom slaan prachtige tomben met parelkro..en versierd, en ook nog nede- rige,'.tou!Cn kruidjes «net pas geplukte of reeds verslokerde bloemen eraan...Heden ik, morgen gij Zwarte gedaanten in de verte zwerven rond 'i zijn arme lieden die dolend zoe ken naar het graf van een familielid of vriend.Zij staan gebogen in godvruchtige houding, of zitten geknield op een bergje met geelgeworden gras begroeid, en stu ren een simpel gebed ten Hemel voor den duurbaren afgestorvene, terwijl een. ne venstaand brandend kaarsje zijne laatste snikken geeft.... Daar ligt hij ook, de man die voor de welvaart van den werker, zijn ^Jel lever, gaf Daar rust gij nu in vrede, o, fiere en [koene strijder, Aan 't kruisbeeld dat uw glorie, eere [en standaard was, En u den moed en sterkte gaf otn d'ar- [me zwoeger, den lijder Naar hooger sferen, van welstand en [geluk te brengen Spijts vuigen laster, haat en nijd van l't oude adelras Nog vele bloesems zullen bloeien En menige twfjgen tot forsche boomen I er uw duurbaar naam gtoeiCn En edele faam l it ons harte zullen vergaan L0W-L0W1S. Ter eere van Pieten Daens. Hel was met innige aanJocnir-g dat ik door toedoen mijn ouden en 'Duwen strijdmakker, Victor Bocqué, van Aalst, verwittigd werd dat er eene inschrijving op handen was, om een gedenkteeken op het graf van onzen gewaardeerden leider, Pieler Daens, op te richten, e i w; a' wij, vrienden van den duurbaren afgestorvene hier in Amerika, heel gaarne eene kleine helpende hand aan reiken. Die man, die Volksvriend, stond steeds op de bres om de werkende massa hulp te bieden, en daarom is het ook ons aller plicht hem te gedenken, en het onze bij te dragen om eene eeuwige herinnering op zijn graf te plaatsen. Duizende mijlen zijn wij heden van de plaats verwijderd, waar het stoffelijk overschot van dien grooten Volksvriend rust, en sommigen van ons zullen mis schien nooit de gelegenheid meer bezitten om nog een bezoek aan zijn graf te bren. gen, doch niettemin zijn wij het plan der Hoofdmannen van Aalst genegen, van op zijn graf eene herinnering ie plaatsen, welke voor altijd een klinkend bewijs zal zijn dat Pieter Daens een Volksvriend was, en dat dit volk hem met een schoon gedenkteeken heeft willen verteren. Wanr.eer wij hier de droevige mare kregen dat onzen geliejden leider bezwe ken was, dan griefde ons zulks onzeg baar want wij wisten hoe zeer hij bij zijn volk geacht en bemind word, doch dan da" getroosten wij ons nog bij de gedach te dat hij een reeds bejaard man was, en dat hij een opvolger zou achterlaten, welke opnieuw met volle kracht kon in den strijd springen, en de partij naar den voorspoed 'en de overwinning leiden. Edoch, de mensch wikt, maar God be schikt, en met benepen hart moeten wij ook vernemen dat Frans, die vrome ziel. als een held aan den Yzerslag is geval len, en zijn leven aan de groote Volks zaak heeft geofferd.| Dat die dubbele slag voor de achtbare familie Daens verpletierend-gcvoe'ig moet geweest zijn, dit moeten wij geens zins betwijfelen, want die duutbaren hebben reeds te veel moeten lijden omdat hunne twee hoofden als baanbrekers voor onze Volkspartij dierven optreden en daarbij lan nog dien vreeselijken slag dit is voorwaar te veel Aan hen, aan die vrome zielen onze innigste deelne ming voor wat zi; daatdoor te doorstaan kregen. Doch ook op eene andere plaats moet dit dubbel afsterven eene gapende leemte gelaten hebben, namelijk in de partij, de Kristene Volkspartij var. het arrondisse ment Aalst. Daar ook waren, zoowel den ouden a!s den jongen Daens noodAkelijk onmisbaar, mogen wij zeggen, doch daar ook heeft men moeten gedoogen dat bei den ten grave daalden, en voor altijd aan de liefde hunner medestrijders ontrukt werden. Vrienden, strijders der Kristene Volks partij van Aalst, aan wier zijde ik voor eenige jaren den strijd medemaakte, wij, van in Amerika, betreuren ten zeerste het dubbel verlies welke den oorlogstijd u berokkend heeft, want wij weten het maar tegoid dat gij - tegen dergelijk ver lies bezwaarlijk bestand zijl, doch hoop Hoop in de toekomst De oorlog, wij we ten het, is eene erge beproeving geweest voor de werkende massa in Belgie, doch wie weet, misschien heeft zij de baan geopend voor een nieuw leven, een leven uit het welke onze geliefde partij lauwe ren zal kunnen plukken- Vooruit op de baan der Demokratie Vooruit voor recht en brood voor den werkersslaaf, wij zullen uwe beweging van hier met aandacht volgen, en al zijn wij in de onmogelijkheid van u veel te helpen, toch zal onze kleine gift hier u een bewijs zijn dat wij steeds bereid zijn nog eene helpende hand te reiken daar waar de gelegenheid het toelaat Laat de groene vaan weelderig hare hoop over de werklieden van het geknak te land ontplooien Laat ons volk de zuivere waarheid door uwe propaganda weten, eens toch zal de dag aanbreken waarop uw streven zal beloond worden, en wie weet, die dag is misschien zeer nabij Nogmaals moed in den strijd, beste vrienden, en tot wanneer wij nog eens laet geluk smaken van elkander de hand e drukken en mondelings over den

Werkerswelzijn | 1919 | | pagina 1