Voor Inricbting en Vooruitgang. WEEKOVERZICHT. Volksfoppers. Orgaan der Christene Volkspartij TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Zondag 21 December 1&19. Prijs per nummer 10 centiemen Eerste Jaar, Nr, 20 Elke schrijver is verantwoor delijk voor zijne artikelen Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl Aankondigingen Kleine aankondigingen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een yrlj en welvarend man in de samenleving wezen. Pr»«ster Üaens VRIJE TRIBUUN, Men wakkert onze mannen .'allen kant aan om propaganda te maken voor onze gedac .ten, voor de verspreiding onzer demokratisché principes,voor verbreiding van de doelbewuste Vlaamschgezinde overtuiging. Heel goed en loffelijk. Maar... de macht der partijen ligt in hunne bonden en vereenigingen. De partij welke ons volk weet te binden en zijne, soms kleine, onmiddellijke belangen te verzorgen, is de sterkste. 3ij ons men- schen over 't algemeen gaat het nog niet om piincipes en idealen, wel om de kleine persoonlijke profijien die ze door loedoen van inrichtingen oi personen bekomen of beioofd worden. Zoo hebben de socialisten dit feit uit gebuit en doer, het nog ten voordeele van hunne partij de katholieken hebben dan hun voorbeeld gevolgd. Op zichzelf is de vereeniging goed, is onontbeerlijk, maar, m. i zijn ze in ons land «te politiek en dienen in eerste plaats om de partijen sterker en grooter temaken terwijl ze alleen zouden moeien dienen om Je eigenlijke belangen van den den stand te bewerken. Doordat het een goed middel is voor de politiekers zoo zijn de werklieden b. v. dan ook verdeeld in drie en vier groepen en brengt dan ten slotte weer zwakte daar waar zij, in één vereeniging verbonden, hun macht en invloed drie- en viermaal grooter zijn zou. Door partij overtuiging eensdeels en persoonlijke kleine belangen anderzijds blijft de werkman gelrouw aan zijn bond en dus ook houden de politiekers heel veel van tie vereenigingen door hunne paitij gesiicht. Onze parlij heeft zekerlijk veel geleden en is niet geklommen in slerkte waarop naar haar leeftijd zij aanspraak te maken mocht en dit komt stellig erdoor voort dat wij verwaarloosden politieke vereeni gingen te stichter, omdat wij, en ierecht, het aanzagen als een ander aan banden- leggen van den werker. Velen van de onzen hebben zulks cene fout genoemd der oudere leiders, alhoewel dit getuigt van eene eerlijke politiek en dat het er bij ons niet o.u gaat in eerste plaats eene partij getalsterk te maken maar wel om 't rechtstreeksche doel de verheffing en groolmaking van ons volk. Ik raad de opwerpingen van vele syn- dikalisten onzer partijHet doel wettigt de middelen en door onze partij te doen groeien verhaasten wij den tred der demokratie.t.i.z. het welzijn des volks. Gansch t' akkoord, maar de naaste toekomst is aan de onafhankelijke veree jpgen, aan de werkliedenbonden ia jL d der Engelsche Trade Unions.» AUts heeft maar zijn lijd omdat alles wat bestaat zich volmaakt en zich aanpast en vervormt naar den vooruitgang der ge dachte. De politiek zal meer en meer een belemmering blijken voor de vereeniging zeil en dus ook voor de ontplooïng van dezer macht en invloed op de wetgeving. Edoch, we staan voor een diliema dat uit te werken valt Wil eene parlij leven ze moet zich inlaten met vakbeweging. Voor ons ligt de kwestie of ze al dan niet politiek-gekleurd moeten zijn. ik zou er bezwaarlijk een formeel antwoord van ja of netn durven op geven. De stelling dat bonden van vak- en andere beiat.gen niet van eene pa'rtii mogen af hangen is eene uitgemaakte zaak maa; daarom zal ik ook niet beweren dat wij op dat gebied moeten werkeloos blijven. Taktisch is onze weg onmiddellijk en onverpoosd de handen aan "t werkte slaan en onafhankelijke vereenigingen overal tot stand te brengzn. Wij zullen ook als partijdaarvan rijke vruchten oogsten. De fronlparlij die andere Vbamsche volkspartij van aan den Yzer bespreekt ook op dit oogenblik hare organisatie en propaganda en opmerkelijk is het althans dat ze de kwestie der vakvereenigingen, tot nog toe van zoo'n groot belang voör eene parlij, onaangeroerd heeft gelaten. Nochiar.s is deze parlij en de oudere Vlaamsche kristene volkspartij erop aan gewezen om in de toekomst hand in hand ie gaan voor de verwezenlijking van het gemeenzaam programma. Van eene ver eeniging, laat slaan versmelting der Iwee groepeeringen is er voor 'l oogenblik geen plaats, maar op het terrein van vak organisatie kon men er wel aan denken. Want, die jonge partij, ze heeft het tot hiertoe nog heel en gansch niet getoond, moet werkelijk demokralisch handelen als ze zich als dusdanig wil doen door gaan. Want we ziea met leede oogen, dat velen dier door en door vlaamschgezinde mannen zich heel wat te hoog houden en geen aanstalten maken om in feite af te dalen tot het volk. Ik zeg dus samen konden we de han den in elkaar leggen om het volk, de werklieden in eerste plaats, te vereenigen in ONAFHANKELIJKE VAKVEREENI GINGEN. Gaan we dien weg op de socialisti sche partij en de socialistische vakver eenigingen zijn verouderd. We zullen saam en langs dien weg de laatste be waarders uit den weg ruimen en den voet dwars zetten aan het te enge socialisme, SMEDER. Wanneer wij dat woord «Volksfoppers* goed overdenken kan dit niet beter pas sen dan aan de huidige roode, blauwe en ge'e volksvertegenwoordigers. Op 9 De cember j. I. zijn deze honorabelen bijeen gekomen in het parlement zij moesten eerst het bureel der Kamer kiezen en in S dagen tijds hebben ze enkel een voor zitter aangesteld voor 't overige van 't (bureel, zooals ondervoorzitters, sekreta- frissen en kwestors hebben zij nog geen tijd gevonden-Wat is de schuld daarvan? Eenvoudig hoogmoed en volksfopperij I Met groote moeite zijn z'er in gelukt een ministerie aaneen te passen een nieuw produkt der Sakkersche Unie voor de-amenpassing van 'I bureel der Kamer zijn ze met dezelfde kwakzalverij aan gang. (geweest. Red.) De Kamers moesten op 2 December opengaan, zij waren niet gereed met hun ministerie en 't werd uitgesteld lot acht dagen nadien. Vroeger in één enkelen dag was het bureel aangewezen, nu duurt het een paar weken. En 't volk, ten minste de dweepende volgelingen der roode,gele en blauwe volksbedriegers, ziet noch voelt dat die menheeren hun bolten vagen aan de bevolking. Vijftien dagen reeds dat die heeren in 't parlement moesten wetten maken ten voordeele van onze zoo lijdende volks klassen en nog geen oogenblik hebben ze daaraan gedacht. En denkt nu maar niel, goeie menschen, dat die fijne heeren als ze geen werk leveren, zich niet laten betalen. We zijn er wel mee ziehier een klein rekeningske nemen wij ze maar aan 4 duizend frank per jaar, wat nu ver beneden de werkelijkheid is, welnu dat komt op 11 fr. per dag, tweemaal acht dagenis zestien dagen, 186 volksverte genwoordigers is 34,336 fr.daarbij ge rekend hun kosteloos reizen op den ijze- renweg, in eersle klas,koffie,melk,suiker, welke ze in de kantien op 's lands kosten mogen drinken, de deurwaarders om hen te dienen, onderhoud van Parlement, vuur en licht, schrijfpapier en briefom slagen, zooveel als ze willen, enz. laat ons zeer klein zijn en rekenen we 15 dui zend frank, 34,336 maal 15 is 50 duizend 336 franken. Zegge meer dan 50 duizend franken welke ons verarmd lar.d schenkt aan zijne honorabelen voor NIETS te doen. Ons volk in de verwoesle streken woont in spelonken en wacht achter voor schotten om hun huizen te kunr.en herop bouwen en bekomen niets. De oud-strijders welke men meer als vier jaar onder kanonnenvuur en kogel regen gestaan hebben, vragen hun recht en bekomen niets. De werklieden vragen eene wet tegen de ongehoarde prijzen der Uvensmi tde- len, en men laat de woekeraars mair voort hun stieltje uitoefenen,en de prijzen der levensmiddelen stijgen immer op schandalige wijze. De afgesloofde arbeiders vragen een redelijk pensioen en men laat ze met hun almoes van 9 centen per dag. De kleine burgers vragen en smeeken voor eene bescherming van hunnen stand en men gebaard van pijkens. De landbouwers vragen eene regeling op de pachten om vrij te zijn tegenover de eigenaars en men snauwt ze nog toe Zwijg of van uw hof I De Vlamingen vragen hun rechtmatige eisch-n en men werpt ze't gevang b. Moet ik nog meer schrijven, vriend lezer, neen niet waar de reeks is reeds lang henoeg, terwijl nu gansch onze be volking smeekt, bid!, op zijn knieün valt voor 'n stukske recht, zitten onze wette makers te kijven en te zeeveren wie voorzitter, ondervoorzitter, enz. zal zijn op de kosten van ons uitgeputte volk. Wanneer zult gij, kiezers, voelen dal uwe plaats niet is bij de partijen der Sakkersche Unie maar wel in eene VRIJE VOLKSPARTIJ, waar ge uw zelf bestuur zult winnen. G. B. Hel liberaal Vlaamsch Verbond heeft een manifest verspreid dat bijzonder er den nadruk oplegt dat de liberale partij, demokratischer en vlaamschgezind maar niet alleen Vlaamsch moet wor den zoo zij niet meer nog de volksgunst wil verbeuren. Als we rondom ons zien en de reacti- onnairs en franskiljons, de vaandeldra gers der liberale partij, hoort dan hebben we weinig hoop voor de toekomst dier partij. In Duilschland zou zekere Foerster, kans hebben president der republiek te worden. Deze professor heeft altijd het altijd het Pruisisch imperialisme bestre den en het buitenland ziet zijne benoe- ming mei een goed oog te gemoet. VERGELIJKEND EXAMEN. Bij het bestuur van Bruggen en Wegen wordt in Januati a, s, een vergelijkend examen gehouden tot het begeven van 45 betrekkingen van hulpklerken 60 be trekkingen van hulptoezichter. Slechts voor de helft der plaatsen moeten de 1

Werkerswelzijn | 1919 | | pagina 1