Ronse. Aan dit nummer behoort een bij voegsel. Heil onze vrije demokratische Vakvereeniging 1 Hen beklaagde is bovendien nog geen veroordeelde, en de openbare mt ening is niet het gerecht. Het verslag van een rechtszitting geven wij onpartijdig, dus zoowel de verdedi gingen van beklaagden als het rekwisto rium van een advokaat generaal. We hadden anders op eenige voorname punten kunnen wijzen,o.rn. op'l volgende We keuren nog altijd als tijdens den oorlog het aktivisme onvoorwaardelijk af. Het eerste rechtsherstel, dat Duitschland te verleenen had, was onmiddelijk ons land Ie verlaten. Belgig bereddert zelf zijne binnenland- sche aangelegenheden, dus ook zijn taal Kwestie. Maar onloochenbaar is het dat ons on gezond en onrechtvaardig taalstelsel ook schuld heeft aan 't ontstaan van het akti- visme. En tijdens1 den oorlog heeft de regeering en met haar een Franskiljonsche kliek, de gemoederen nog verbitterd door haar anti-Vlaamsche houding en haar bekrompenheid. De Walen hadden die verzachtende omstandigheden niet. Zij genoten al hun rechteu en we zagen uan ook bij de behandeling, hoe de meesten hunner akti- visten bekenden om geld, bevordering en om brood gehandeld te hebben, terwijl de advokaat generaal in het proces Hen- derickx verklaarde, dat men bij de Vlamingen nog niemand ontdekte, die handelde uit geldzucht. Die Vlamingen hoe verkeetd zij ook deden begonnen hun werking a'vorers het duidelijk werd, waar die poliliek voeren moest de Walen daar- ma, loen z< Ifs reeds het politiek lestamem -van von Bissing bekend was. Men volge de debatten. Bij de Walen op een na, die eenvoudig verklaart Duilschgezind te 2ijn, de bekentenis ,- Wij c'eden het uit armoe, om ons broodje, enz. En de uitspraak ligt voor out. De zwaarste stuif voor de Walen !5 jaar dwangarbeid tegenover iemand die uit Duiischgezindheid handelde Overigens 2 vrijspraken, 2 jaar, 3 jaar, 5 jaar. O, wij eischen niet meer... Wij behoo ren niet tot zekere groep, die maar ker keren wil. - Maar wij denken bijvoorbeeld aan de vrouw, die wij tusschen gendarmen zagen komen getuigen tijdens het proces Borms en die ook tot 15 jaar veroordeeld werd aan Rosa De Ouchtenaere, welke over de geldkwestie zoo treffend antwoordde Och, mijnheer, het is zoo eenvoudig. Ik ben veeriig jaar oud.,, en heb nooit meer dan 2000 fr. verdiend. Wij denken aan de doodsiraf van De Wade. Wij denken nog aan zooveel an deten, die de zwaarste straffen opliepen. En te Namen.,, 15 jaar ten hoogste! Waarom te Name« .de behandeling in het gt heel en in Vlaanderen jeder oogen- blik een afzonderlijke zaak met dan in zekere pers een moedwillige verwarring van flaminganten en aktivisten en zeer dikwijls beleedigingen voor geiiiigen ten gunste Waarom na den wapenstilstand die massa aanhouding van onschuldige Vla mingen, welke na maanden lijden en ■onrust, weer los moeten gelaten woiden, omdat er tegen hen niets bestond dan kwaadsprekerij Znllen die vragen ooit ibeant woord worden En nu nog een vraag... Wanneer wordt de andere faktor van 't aktivisme behan deld, een fakior van Vlaamsch aktivisme, want voor't Waalsche bestond die niet Wij vragen geen nieuwe veroordeèlingensche volksvertegenwoordigers voor personen .die maar handelen naar aanwezig- hun opleiding, naar de begrippen, welke men Hun opdrong. DE MOEDIGE SENAAT. Heer senator Carpentier eiseh-e met Maar krijgen wij geen volle lich' over een vaf] a;ndoening trillende stem rechts resnes, Ct-zembre, Orne, Auvours, °vei vervolgingen tegen de mannen der front- wat we noemen kunnen 't Franskiljonsch partij die het hadden aangedurfd naar aktivisme Parijs te gaan om er de Vlaamsche bewe- Werkte dat niet ontmoedigend, ont ging te doen kennen, wrichfend op den weerstand der Vlaam- Al d'oude peekens die rustig sliepen sche soldaten en buigers? schoten wakker en klapten in de handen. Recht moet geschieden, maar dan hef volle recht.En wanneer die slotsom wordt GOEDKOOPE WONINGEN. De regeering heeft besloten een som gemaakt, dan zal ook blijken, dat zij juist, ,nn ocl nm h.t hftn J J van 100 tmllioen te besteder, om het bou wen van goecikoope woningen. die het luidst schreeuwen en alle Vlamin gen verketteren, alle reden hebben om te zwijgen. DE VLAAMSCHE WETENSCHAP. In elk geval is er eindelijk een wat mil Het 19e Vlaamsch Natuur- en Genees dere geest in de behandeling van sommige kundig Congres werd te Antwerpen ge- politieke processen gekomen... Er is veel houden.- ]n 1920 zal er een Congres er is zwaar gestraft. Het aktivisme is ver- gehouden worden voor al de Vlaamsch' oordeeld. Er werd van vele kanten ge- Wetenschappelijke krachten zondigd. Is de tijd niet aangebroken om OVERSTROOMINGEN, tegenover fouten, dwalingen, verkeerde We lezen in de kranten van overstroo- opvattingen, enz minder de wet- en mingen langs Maas en Samber, te Meche- meer het - hart te laten spreken 1 ien ea Duffel en in de Borinage. Dat zegt het volk. en wij zeggen hef ook. A HANS. Ik heb in ergens een blad yif franskil jonsch Beigig gelezen datM. Brunei de franskiljonsch-sociaiislische voorzitter, ontvangen werd aan bet hof. Dat berichtje heeft mij een beetje doetr spotlachen. Een socialist, die in galakostuum naar het hof rijdt om zijn opwachting te gaan maken bij Zijne Majesteit. O :k weet wei, het is de eerste socia list niet, die met een popelend hartje ii een hofkaros plaats neemt heeft zelfs Eedje Aneeele, de Gentsche biet'siuk-dc magoog op die kussens niet gezeten maar toch blijft het altijd even vermakelijk deze republikeinen aldus naar Ca- nossa ie zien ruden I VI. Brunei zal vr.orzeker zijn besle slipjas ingestoken hebben en er wel voor gezorgd, dat er niks roods aan zijn kostuum wasde roocle Javalièrés zijn lang uit de mode, is 't niet j IN DE KAMFR verdedigde Kamiel Huysmar-s de vervlaamsching der Gent sche Hoogcschoot, De franskiljonsche burgemeester van de Vlaamsche stad Gent, Braun die niels dan Fransch spreekt in de Kamer viel hem in in de rede. Huysmans gaf hem een raak antwoord Heer burgemeester van Gent, ik weet wat gjj denkt. We zuilen u ant woorden ais het ons past, GALANTERIE FRAN^AISE ofte FRANSKILJONSCHE MANIEREN. Als in de Kamer frcnlman Borginon het woord voert in 't Vlaamsch dan wordt er geroepen ;djjor de franskiljons en door eenige Walen smijt tigff} buiten, spreek Duitsch I enz. Mameere «Le Soir» noemt het Vlaamsch onzer Vlaamsche volksvertegenwoordigers de taal uit het Jodenkwa.rtier van Am sterdam.... Vlaanderen I men spuwi u in het aan- geztcflt en uw groot zwaar lijf ligt rustig voort te sao/l en BIJ DE WAALSCHE VO LKS VERTEGEN WOOk DJ GERS Al de Waalsche volksvertegenwoordi gers belegden een vergadering om te on derzoeken hoe zij het zuilen aanleggen om de Waalsche rechten le verdedi gen. Hoort ge 'i Vlamingen AL de Waal DE GROOTE AFREKENING. De heer Ignace teruggekeerd uit Enge land bevestigt dat binnen kort de uilleve- nsg .der Duilschers, schuldig aan ver woestingen ei; wreedheden zal gcëischt •worden. ENGELAND. De Engelsche Staathuishoudkundige M. Keyes, hoogleeraar te .Cambridge en vertegenwoordiger van het Engeisch mi nisterie van financien bij de Vredesconfe rentie zegt dat de werking van dezen vrede geen andere kan zijn dan de alge- heele ruine van Europa. Deze ruine kan slechts afgewend worden door herziening van het vredesverdrog, opheffing van de hongerbiokkade tegen Rusland en vrede met de Bolsjevisten. IN DE ENGELSCHE KAMER deelde Lloyd George het voorstel van het En geisch Gouvernement mede, omtrent het toekomstig beheer van Ierland. De hoofd punten zijn 1/ Zelfbestuur moet worden ingevoerd over geheel Ierland. 2/Twee Kamers een voor 't Noorden (Ulster) en eene voor 't Zuiden. De ierianders zullen daarmee geen vrede hebben EEN MENSC HEN VRIEND. Pe h. Cognac geeft 57 millioen aan de groole gezinnen I Jaarlijks zullen er 90 beurzen van eik 25.000 frank uitgedeeld worden aan de gezinnen van 9 kinderen. NOOD IN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Te Weenen (hoofdstad van Oostenrijk) stierven gedurende de 0 eerste maanden van 1919- 52010 personen meer dan in 1918. Het aantal geboorten verminderde met 69282. Dus een tolaal verlies van 121298. Amerika zal Duitschland en Oostenrijk heipen door het verleenen van 100 mil lioen dollar levensmiddelen op krediet. IN SPANJE duren de slakingen en wanordelijkheden voort. Te Vigo heeft men van uit een trein pen bojn geworpen op eer. fabriek. Te Balatayud is een bot sing voorgekomen tusschen beloogers en politie. Twee betoogers werden gedood en vier zwaar gewönd. n fN BULGARIJE gaat pet pok aan 'I roeren. Anti-koningsgezinde beloogingep deden zich voor le Sofia. De menigte eischt den troonafstand van den tsaar en de uitroeping van de republiek. Levendige werking ziet men in onze rangen overal doorstralen, Ja 't bestuur is ie-erig aan 't werk om in den toestand der leden verbetering te t ringen en het is dan ook niet te verwonderen dat er eene ongemeene vreugde en eendrachtige broederlijkheid hterscht. Overal en her haaldelijk hebben wij gezegd dat thans onze vakvereeniging springlevendiger dan ooit geworden is, en voor al wie zien en hooren il staat zulks vast. Wij kunnen en moeien en zullen dan ook vooruitgaan tot heil onffr leden, lol groei en bloei onzer vrije demokratische'vakvereeniging Werkerswelzijn Onze propagandisten, als echte dur- vers, die brengen ook hun sleentje bij overal wprdt door hen het Recht en de Waarheid verdedigd, harde waarheden worden aan dezen die voor recht en waarheid niet vatbaar zijn gezegd. Stout, weg wordt propaganda gemaakt bij grienden en geburen, bij kennisspn en bloedverwanten er wordt ieverlg ge werkt met wijs overleg maar ook mei krachtdadigheid om het goede zaad der vereenigingsgeest in de harten van alle verstandige werklr'edep je doen onkiertien om in korten tijd diep vyorlel te doen schieter, Er moet voort onvermoeid geieverd worden tot wanneer den laats'en goeden werker in onze rangen heeft plaats ge nomen Niet met degelden onzer leden te ver- knulselen aan onredelijke propaganda, met ieden uii te koopen, enz. neen maar met aan 't volk te doen verstaan dat in de Vrije Demokratische Vakvereeniging al leen voor de belangen van het volk' ge; zorgd.dat daaraiicen de ieden recht heb ben om aanspraak le maken op de onder steuning hun door'treglement toegestaan, dat in gelijk welke gevallen onze leden betrokken zijn,zij tot den laalslen centiem onderstand zullen ontvangen. Ons volk Wjl geen woorden, maar eischt daden alzoo gaan wij immers vpprtyaarlg, ajiji-J maar ieverig door werkende in de innige en zoete overtuiging 'dat wij onze leden in 't verleden hebben goed /edaan, en met de vaste overtuiging dat al het goede dal onze vereeniging in 't verleden heeft gedaan de waarborg zal zijn voor de toekomst. Intusschen moet er met durf en kracht dadigheid doorgewerkt worden tot spijt van wie 'I benijdt, ondanks (egenkanljng, trots alles. Met vreugde en siandvasligheid staan Wij in dichje gelederen gerugsteund tegep elkander, strijdvaardig om plieht en recht te doen heerschen, tot voorspoed van onzen werkliedenstand. WANTOESTANDEN. Ons manifest over de wantoestanden in de fabriek van M. Van Ex. heeft veei opschudding verwekt in de stad en bij zonderlijk bij de rijke burgerij. Als in 'f verleden weet die klas ens maar tee te sturen Ds Vakvereenigingen verwekken Werkstakingen ll! Wie kent dat liedje nietdoor. t bestaan der vakvereenigingen wordt misnoegd heid bij de werklieden gewekt en aange-

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2