08 Belgische Eenheid. Uitdaging: Orgaan der Christene Volkspartij. AAN U ALLEEN. Zondsg 11 Januari 1920. Prijs par nummer 10 centiemen like schrijver is verantwoor delijk voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mug de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar Per 6 maand Per 3 maand fr. 5,00 fr. 2,60 fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VANDER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aankondigingen, eenmaal verschijnend fr. 0.50 Andere volger,s overeenkomst. Hij moet een vrij n welvarend man in de samenleving vwfez*K. Pr.«ster Races Wij zijn niet zinnens te ploeteren in al het vuil, in al het slordig onhebbelijke dat door de franskiljonse pers wordt uiigebrieid en uitgestrooid tegen de Vla mingen en met de meeste woede tegen de vooruitstrevende Vlamingen. Een zaak is zonderling! vVaar er spraak is van staatkundig of ekor-omisch. pro gramma daar staan ze tegenover mekaar als vechtershanen maar als het er op aankomt hun haat bot te vieren tegen al wat Viaamsch is. dan slaan ze de handen in elkaar en als goede, als de beste vrien den van de wereld willen ze s'orm looper. Als de Arabieren op leeuwenjacht gaan dan roepen zij de opgejaagde dieren allerlei scheldwoorden toe. Dat doen ook de franschelaars. Storm loopen doen ze eigentlijk niet .zij vreezen den weer bot;s, maar de scheldwoorden krijgen we raar onzen kop In het begin van den zittingstijd eischte Devéze onze aanhouding nu wil hij nog dat er een enkele wordt vervolgd deze die naarPar ijs ging- Maar... er is een maar !..- Wie is er naar Parijs geweest Dat is de kwestie Wij weten het zij nietZij hebben gedacht dat het den heer Maes was, de flinke, forsche fronter van Gent. Nu, iets is zeker ;'t ivas Maes niet Wie gaan ze nu nemen, wie zuilen ze nu beschuldigen Carpentier, we dachten eerst dat het de bokser was die Becket knock out sloeg in zeven sekonden, maar er is ons gezeid dat het een senator is vroeg ook in het senaat onze aanhouding De rijke menschen, waaronder er velen zijn die flink zouden mogen zwijgen, geeuwden zeer wel en ginger, in vacantie, in het volle bewustzijn dat ze volledig hun plicht hadden gedaan. Och, wij kunnen die dikbuikige klonten wel wat vermaak gunnen Wij lacher spottend om a! hun flauw- dolle bedrijvigheid. In de Kamers is alles komedie. Men wordt iets of wat wijsgeer als men die menschjes hoort, aan het werk ziet Ze schreeuwen nu naar den heer Mr.es n ch Paris lijk ze vroegei naar V. n Cauwe- laert riepen naar Engeland en naar Huysmans naar Stockholm Dat zal wel overgaan,..- koelen zonder blazen Een zaak is zeker Het begrip van scheiding wint meer en meer veld. En dat is niet onze schuld maar wel draagt de jingopers de volle toerekenbaarheid van dien toestand. LeestLa Nation Beige van Kerstdag en oordeelt 1 Geen enkel Vlaming die na de iezing niet zeggen zal Darr zitten de vijanden van de Belgische eenheid Niet de vijf volksvertegenwoordigers maar wel de jingopers der hoofdstad moet gemuilband worden. Wij blijven dus in afwachting van de dingen die komen moeten. Wij blijven op den wettelijken, wetti gen weg. Anderen kunnen over ons ver toog naar de Yredeskonferentie een ander meening hebben dan wij dat staat hun volkomen vrij. Als Polen, Litouwers,Est- landers, Tjekken, Slowakken, enz. zich tot da Vredeskonferenlie wendden dan juichten de franskiljons en tegroetten met warme sympathie die voetstappen maar als de Vlamingen het doen, dan heet dat verraad 1 Over enkele maanden kunnen we met den hoed in de hand tot die heeren gaan om hen te bedanken voor de machtige hulp die ze ons hebben gebracht. Wij kunnen kalm, gevouwen arms. afwachten tot zelfbestuur door de franskiljonsche pers wordt bewerkt lederen morgen die roodt, brengt ons een maand dichter bij de gewenschte oplossing. L. VAN OPDENBOSCH. Aan U alleen heb ik mijn hoogsteli trouw gezworen, Aan U mijn tiejde en leed en alles wat ik ben, 'k Heb U van in mijn jeugd als liefling uitverkoren, Omdat ik II bemin en als de mijne erken. Omdat ik moeder lief uw\ liedjes hoorde zingen, Mijn eigen volk U spreekt cn nimmer heeft miskent, Omdat een vreemdeling U buiten wilde dringen, Omdat uw Volk niet duldt, dot men uw rechten schendt. En zegt men, dat uw plaats maar nietig is op aarde, Gij hebt toch steeds getoond een sterke levenskracht. Die 't arm miskende volk van ondcigang bewaarde. En 'k min Ui U alleen, mijn schoone, Vlaamsehe sprake En immer meer, omdat men mij om u veracht Omdat ik lijden mag om 't heilig van uw zake I Uit Gedichten van Liefde en Strijd door Ward Hermans. Beter laat dan nooit zegt het spreekwoord. Velen zullen zich herinne- j ren dat er voor enkele maanden in de pers gewag gemaakt werd van vuige lastertaal door een pers-ridder tegenover ons. Viaamschgezinde oud-strijders uit gebrald. Wie beweerd heeft dat wij ons niet 'zouden hebben kunnen overgeven gedu rende den oorlog, indien wij er lust toe hadden gevoeld, bewijst genoegzaam zijne onkunde cn dat hij nooit gedurende de vijandelijkheden eeu eerste vuurlijn, zegge een voorpos<heeft gezien, laat staan er een nacht heeft overgebracht, (ten ware misschien in een eenden sektor) maar veeleer op honderden kilomeiers van 't front, in 'i verre Parijs, 'c veilige Havere, overzee of benoorden den Moer dijk oorlog voerde... Ik daag dan ook al die persploerten uit, hoe ze ook heeten, Rip, Nand, Leo of Leonce om e.ens err s.ig te zeggen wat er ons zou kunnen belet hebben ons over te geven, hadden wii die begeerte, die wil gehad. Ais oud student, volks- en tevens Vlasmschgezinde gegradeerde had ik gelegenheid genoeg, had Vlaanderens heil er mede waarlijk gediend geweest, gezien de klimmende misnoegdheid der Vlaamsehe soldaten over de miskenning, verachtingen tegenwerking van hooger- hand met de drie vierden mijner man schappen als Viaamschgezinde sektie cverste, het weinig gevaarlijke avontuur te wagen om een einde te stellen aan het loopen van de oorlogsgevaren. Meer ze'fs, heeren persridders, ik zou de plaats, datum en uur kunnen aandui den dót wij (en tijde dat de oorlogstoe stand voor ons en de Bondgenooten het hachelijkst was, in een nachtelijken aan val met een allerhevigst spervuur achter ons, duchtig op de aanvallers vuurden, meer dan de vvachtorders toelieten en op het g-, p.iste oogenblik, toen ieder achter waarts ons reeds krijgsgevangen waande, door een dubbel spervuur (het Duitsche en het onze) aftrokken naar onze eerste lijn, op ongeveer 500 meter. Wie de oor log werkelijk heeft meegemaakt met het voetvolk, kan slechts gissen wat zulken afstand, in dergelijke omstandigheden beieekent. Wel, aan allen, die eenig besef hebt van dergelijke benarde toestanden, vraag ik, wat ons het gemakkelijkst ware ge weest ons overgeven (we waren nu een maal alweer, op twee uitzonderingen na, al Vlamingen) of tegenstand lieden en ons leven wagen door een dubbel he.;g spervuur Dit gebeurde te Sint-Joris-bij Nieu.v- poort, in 1918 en wie er tijdens den oor log is geweeszal over dien woeligen sector in 1918 gewis de woeligste van heel het door de Belgen bezette front kunnen meespreken. Onnoodig te zeggen dat wij niet be loond werden, zelfs geene vermelding bekwamen... er waren geene gestemde tusschen ons en 't was mees'a! Viaamsch vee, ofschoon ik persoonlijk hulde zou willen doen brengen hebben aan een Waalsch soldaat,die toevallig onder mijne bevden, zich ook kranig gedroeg. Aan bevoegde personen wil ik desnoods alle inlichtingen noper.s die wapenge beurtenis verstrekken. Ik werp aan al de hoogergenoemde heeren pers ridders den handschoen, om onze getuigenis te logenstraffen en geef aart alle bladen, van welke gezindheid ook, ten volle oorlof dit schrijven over te nemen, zelfs wensch ik dit, om wille der eer'ijkheid en daar wij niet gedoogen dat onze eer van Viaamsch oud strijder nog langer bezwadderd worde, door vuige lastertaal van zul«e lage, betaalde keffers. Ik wil ook hulde brengen aan de oud- strijd-.rs der le L. A., de veroveraars van Houthulst, die de pairiotards-pers steeds heefr doodgezwegen, om reden dat ze door de soldaten de V'aamsche Leger- af-.ieeür g werd genoemd. Ik wacht onvervaard een erns'ig ant woord af, indien het mogelijk is van hunnentwege. Ter uwer beschikking. Een Gewezen Onder Officier der Vierde L. A. Antwoorden van den bevotsg- den ninister op de vragen door volksvertegenwoordiger Van Opden Bosch gesteid en in ons blad verschenen Aangaande de stopplaats van Iddergem Dj moeilijkheden van hef huidig ver keer beletten nog de stopplaats te Idder gem te behouden. Aangaande de spoorlijn Aalst Opwijk. De billes ontbreken. De rails zijn er. De eerste billes die aangekocht zullen worden op de loopende markten zullen voor die lijn bestemd worden. Om den trein 2669 die uit Ath vertrekt te 6 u. 42 te doen doorloopen tot Aalst en van daar te laten keeren. Die vraag zal onderzocht worden.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1