Ierland, Egypte Vlaanderen O'Neal *w™Zï*tiiï:roor- Orgaan der Christene Volkspartij. Aan de Democraten van goeden wil. 'cndag 8 Februari 1920. PrijSjper nummer 1 Opcentiemen Twsece Jaar. r* r6 TOL. K DF.R MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar ma» de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr- 1,40 Bureel ek Redactie R. VAN DER SCHELD EN, DEERLIJK. W est-Vl. Aankondigingen Kleine aankondigingen, eenmaal verschijnend fr. 0.50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving wezen. Priester Daens Onlusten in Ierland. Onlusten in Egypte. Hoelang zal dat spel nog düren Hoelang nog zal een regeering zich het recht toeëigenen kleine nationaliteiten koelbloedig te wurggn. De bevolking van Ierland daalde van 16 millioen op 4 millioen. Nog dagelijks worden er daar nienschen gekerkerd om dat ze hun land boven alles lief hebber. Zal de Engelsche regeering daarvoor geen rekenschap moeien geven Er wordt thans zooveel gesproken van ver antwoording Och kom een egeering heeft geen öogen voor haar eigen zonden. Wij zullen maar liefst niet spreken over de roodhuiden van Amerika over de inwoners van Tasmania over de Indi sche revolutie gesmoord in het bloed, waar vrouwen doodgebeuld werden :over de ongelukkige boeren van Amerika. Dat alles is reeds lang voorbij. Laat ons wat spreken over tegenwoor dige gebeurtenissen. Egypte ligt reeds lang onder vreemden dwang, De Egyptische bevolking heeft grootelijks ongelijk gehad, ziet u, van daar juist te gaan wonen op den weg naar lndië. Nu moet het boeten en de arme men- schen wroeten en hongeren erom vreemde heerschers rijk te maken- De Egyptiers zijn 't spel moe en zoeken de vreemde lingen uit 't land te drijven. Ierland stond op tijdens tijdens den oorlog. De revolutie werd onderdrukt. Sir Roger Casement stond aan 't hoofd van de revolutie. Hij werd opgehangen in 't gevang. Toen de plank onder zijn voeten weggleed, gleed ook alle hoop op verzoe ning der Ierlanders met Engeland weg. Mengelwerk. 2. Jutah, schei er af, het is etenstijd. Vader, antwoordde het'meisje, de aardappelen zijn zeker nog niet gaar. Ja wel, ja wel, kleine, zij ruiken reeds lekker. Meteen schoof hij met zijnen stok een deel assche weg en nam er al blazend eer.en van op, die wezenlijk een korstje had. Zie eens, hoe schoon I Onze land lord heelt er geen betere nu gaan wij eens lekker avondmalen. Kom, sta dan op. kind En met een eenigszins birleren glimlach voegde hij er bij Gij hebt toch al een schoon dagloon verdiend twee pence zekerlijk (I) (lj Omtrent twintig centiemen. Zij bestrijden hun vijanden met alle middelen. Hun volksvertegenwoordigers weigeren te zetelen in 't Engelsch Parle ment. Zij hebben een eigen Kamer opge richt,nog zijn sombere dagen in aantocht, doch de overwinning is nakend 1 igrland, wij ireuren om uw ongelukkig lot,maar wij bewonderen, niet zonder een zekere schaamte,uwe houding. Gij zijt met 4 millioen tegen een .-over macht van 34 millioen. Wij zijn met 4 n.ilüoen Vlamingen in een land van 7 millioen inwoners en ons volk da1 sedert vier eeuwen zucht onder reemde heeischappij schijnt maar immer voort te sluimeren.... Weet ons volk nog niet dat een Vlaming beschouwd wordt als tweederangs bur ger Weet ons volk nog niet dat er-in de loopgrachten van den Ijzer 80 ten hon derd Vlamingen stonden Weet het niet dat jongens die altijd hun plicht deden tegenover den vijand wegens Vlaamschgezindheid verbannen en afgebeuld werden in de bosschen van de Orne, of inde kampen van Auvours en Fresnes Weet het niet dat honderden menschen die niet Duitscbgezind waren maar slechts Vlaamschgezind in 'r gevang zuchten terwijl de woekeraars, mits borgstelling op vrije voeten worden gesteld Weet het niet dal vrouwen en kinders van gebroodroofden van honger en ellende omkomen Weet het dan niet dat al de beste pos ten in Vlaanderen bekleed worden door vreemdelingen terwijl Vlamingen hun brood niet kunnen verdienen in eigen land Vader, antwoordde het meisje, ern stig, maar weemoedig, zal ik nu min naarstig zijn dan wanneer ik tien pence of eenen shilling won O neen neen God vergeve mij dit woord van ongedu!d,en beloor.e mijne goede Jutah Gij zijt mijne troosteres en mijne verzorgster. Het meisje barst uit in tranen. Nu, nu mijn kind, gij doet wat g'j kunt. Wij hebben zeker niet veel doch daarvoor ook zij de Hemel gedankt hij is rechtvaardig, het zal eens beter wor den... Uw Robert zal... Stil, vader Mij nog hoop geven ware wreed hij is dood of ontrouw. Ontrouw, geloof ik niet d.artoe was de jongen te braaf en waarom dood? Wie weet, waar hij thans verblijft Zie, Jutah, van alles, wat ik van mijn leven heb gezien of gehooid, is dat voor mij Weet het dan niet dat het reeds milli- oenen belasting meer heeft betaald dan de Walen en dat de meeste Staatskredieten aan Wallonië worden toegekend De Vlaamsche merkman is onwetend... Hij zwoegt maar altijd voort. Hij staat van boven a3r. Staatspomp te zwoegen en terwijl hij hunkert naar een druppeltje water om zijn dorst te lesschen ligt de franskiljonsche kapitalist van on der te drinken met voile teugen. Maar eens wordt het volk klaarziende. Dan zal 't triomf wezen in Vlaanderen. En Uilenspiegel zal mijmerend een laatste liedje zingen. Zelfer, eens komt rekening, regeling, zelfbestuur. Wanneer we eens terugblikken op 't verleden onzer partij en in aanmerking nemen al haar strijden'en lijden om haar zuiver-volksgezind en edel programma, welt weldra in ons de gedachte op dat zij heden niet de plaats ingenomen heeft, noch de macht veroverd heeft, waarop zij zou mogen aanspraak maken. De z. g. z. katnolieke caste met haar geldmacht, in vloed en dwang,het vroeg afsterven onzer bizonderste hoofdmannen, het ontbreken van de noodige geldmiddelen voor pro paganda en inrichting hebben dat groo- tendeels be'et Maar.dat is geene reden om niet den strijd met kracht en energie, met moed en volharding voort Ie zetten. Een s'rijd welke gesteund is op RECHTVAARDIGHEID en WAARHEID komt toch vroèg of laat maar zeker tot zijn doel de massa ziet eindelijk klaar I... Daarom moet in eerste plaats zijn den strijd voor de verspreiding onzer gedach- (och het or.begrijpelijkst de jongeling was bij ons opgevoed ik beminde hem als eenen zoon gij waart voor hem eene zuster waarom ging hij, zonder iels Ie zeggen, heen Goede vader, sprak het meisje zuch tend, laai ons eten. Ik zal dan liefst nog wat spinnen,en doe mij dan hel genoegen nog eens de harp te spannen hel ts zoo lang, dat ik die niel heb gehoord. De oude man knikte toestemmend. Zij gebruiken het sober avondmaal Jutah zette zich weer aan het spinnen, en de grijze dichter, nadat hij eenige tonen had geslagen, hief aan met eene bevende stem De ooievaar brengt met verdubbelde vlijt het aas aan zijne jongskens zij be proeven reeds hunne vlucht tusschen de naaste boomen. Weldra ondernemen zij de verre reis doch, na vele maanden, zal ten steeds met krachtdadigheid en onaf gebroken voortzeiten. De overwinning is des te schooner en zoeter naarmate de hardheid van den strijd. Er moet dus gewerkt worden meer dan ooit tot grootmaking onzer partij en ver wezenlijking van ons ideaal. Een belangrijk middel is daarvoor het steunen der drukpers, 't verspreiden der demokralische bladen. De drukpers is toch een der machtigste hefboomenen om denkbeelden te versprei den en zoo eene partij vooruit te helpen. Daarom doen wij nogmaals, aan alle welwillende democtaren een oproep om or.ze bladen te lezen en te verspreiden en alzoo het goede zaad rond te strooien. Eeneven belangrijk mifdel is het in richten van vereenigingen tooneelkrin- gen, studie- en kunstkringen,bonden,enz. Inderdaad het leidt de jeugd op in onze g-dachten en wordt zoo met ons geloof, met onze denkbeelden en idealen bezield. Vereenigingen brengen de personen nau wer -bij elkaar, doen gemeenschappelijke belangen ontslaan en binden zoo, min of meer, zekere personen die anders gemak kelijk uiteen looien. Handen uil de mouwen dus I niet langer gedraald, weg de onverschilligheid Denken wij steeds aan onze voorman nen, aan hnn lijden, strijden en opoffe ringen voor de demokratie Wij moeten loonen dat wij nog altijd bezield zijn met denzelfden ijver en geest drift voor de goede, onze zaak. De. overtuiging in de zegepraal der. rechtvaardigheid en waarheid, van het edel einddoel van onzen strijd zal ons steeds sterken... A. Vijverman. Leest en verspreidt ons blad, de tolk uwer gedachten. de vriend terugkeeren en met zijn nest het dak onzer stulp zegen toebrengen, Zie de zwaluwen in menigte hare ver warde kringen trekken zij verhuizen na r afgelegene, zoeiere stranden doch in liet voorjaar bouwen zij weer aan het zelfde vensier, en begroeien ons met haren vriendelijken morgenzang. Het madeliefje verblijdt de beemden. Met gulden hart en zilveren starrenstraien schittert het tusschen het gras dan ach'! het vergaat vóór het midden des zomers. Moge de spruit, die zich uit den eigen stam verheft, een gelukkiger lot ont moeten Een traan rolde van de wang des zan gers. Hij hing Stilzwijgend de harp aan den wand, en zette zich weer tot bidden. De dochter had nog wel een uur gespon nen, toen er zachtjes aan de deur werd geklopt. WORDT VOORTQEZBT.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1