Aalst. Ronse. Waar staan wij Waar staan wij na zooveel jaren katho liek bestuur Op verstandelijk gebied, waar staat de Vlaming tegenover een Engelschman, een Franschman, enz. Overal moet hij den zwaren arbeid verrichten in Frankrijk, in Amerika, ja zelfs in eigen land de beste plaatsen zijn ingenomen door vreemden hij moet zwoegen en wroeten omdat hij geen vakonderwijs genoten heeft. In Vlaanderen zijn er bijna geen vakscholen ;het lager onderwijs is weinig verzorgd. Dom heeft men den Vlaming gehouden om hem later, dachten ze, beter te kunnen leiden... Op verstandelijk gebied is Vlaanderen niets 1 Op zedelijk gebied. Hierover behoe ven wij niet uit te wijden. Wie daarvan nog niet overtuigd is, bezoeke de achter buurten onzer Vlaamsche steden en dor pen en hij zal moeten bekennen dat Vlaanderen op zedelijk gebied laag, be droevend laag staat. Op sloffe ijk gebied. Overal was Vlaanderen vóór den oorlog beroemd voor zijn kleine daghuren. Met duizenden moesten ze uitwijken, omdat ze hier, in het moederland, hun bestaan niet konden v nden. De ellendige en enge werkmans woningen getuigen van stoffelijke ellende. Op politiek gebied, —'iedereen kent de ellendige wetten waaronder de Vla mingen leefden.Voor een haas te stroppen wierd men zwaar gestraft maar voor 't stelen, branden, moorden, als men geld genoeg had, neep moeder Justitia de oogen nögal gauw toe. Over de verdrukking en verdringing dér Vlaamsche taal zullen we niet uit wijden, want 't is eenvoudig het regiem van een overwonnen volk. Op politiek gebied staan wij op de laagste trappen. Op elk gebied arm, arm land Waar staan wij, na het vierde eentr eeuw katholieke overheer- sching Albert VYVERMAN. WERKER5BEL AN GEN. De vergadering van onze vakvereeni ging verleden zondag gehouden w^s prachtig. De groote zaal van ons lokaal was proppensvol. Bravo 1 zoo moet het zijn. Dit bewijst dat de werklieden voor goed beginnen a' te breken met die oude gedachten, dat het voldöende is een sekretaris aan het hoofd der vereeniging te hebben om alles op wieltjes te doen loopen, en dat zij beginnen te begrijpen dat zij hun bestuur stevig ter zijde moeten staan, om zijn pogingen tot het be komen van zedelijke en stoffelijke ver betering in den toestand der werklieden te steunen- Daarom bracht de voorzitter in zijn openingsrede hulde en dank aan de leden voor hunne talrijke opkomst. Daarna werd er lezing gegeven van de inkomsten en uitgaven sedert de laatste algemeene vergadering. Niettegenstaande de groote uitgaven die wij gedaan hebben door het uitbeta len van steun aan onvrijwillige tijdelijk werkelooze leden, sloot de rekening met een schoon overschot. Eens te meer hebben onze leden kun nen bestatigen met hoeveel zuinigheid hunne gestorte gelden beheerd worden. Daarna deed de schrijver een beroep op al de leden om een voortdurige krachtige propaganda te maken bi; vrienden en kennissen voor onzé vereeniging en hij drukte de hoop uit tegen de aanstaande algemeene vergadering ons ledental ver dubbeld te zien. Het laatste punt aan de dagorde was herkiezing van 't bestuur en kiezing van drie nieuwe bijgevoegde bestuurleden. De leden verklaarden eenparig dat zij volle vertrouwen stelden in 't bestuur en drukten den wensch uit dat het blijven zou- De drie nieuwe bestuurleden werden gekozen zonder strijd. Dit was de schoonste vergadering die we ooit gehad hebben. tin nu, vooruit, naar de verdubbeling van ons leden tal 1 WILLEM. Bij de Schoenmakers. Maandagavond hadden wij eene samenkomst met de bazen. De kristene, liberale en kristen demokratische vak- vereenigiugen hadden saam een tarief opgemaakt welke zij aan de bazen voor legden, en vragende van 1,50 fr. tot 1,75 per uur. De socialisten wilden met ons niet samenwerken. Ze zouden het wel alleen gedaan krijgen en ze stelden een tarief op beloopend tot 1,50 fr. per uur, en zegden aan hun leden dat ze 1,75 fr. ge vraagd hadden. (Wat mag dit bedrog be duiden De bazen deden ons opmerken dat onze vraag veel hooger was dan die "der socia listen, en we zouden het niet geloofd hebben hadden de werkgevers ons de brieven door de socialisten geschreven niet getoond. Het treurigste van dit geval (bedrog) is, dat in een paar werkhuizen waar den tarief door de socialisten gevraagd, toe gepast werd, de werklieden in staking zijn gegaan. Hadden de socialisten recht zinnig geweest in plaats van hnnne leden te bedriegen, dat zou niet gebeurd zijn, en onze vraag 1,75 fr. zouden wij wel bekomen hebben. Nu hebben de bazen na eene lange onderhandeling het volgende toegestaan 1.50 fr. tot 1,65 fr. per uur, en de stukwerkers zullen tot 1,80 fr. ver dienen. Dus is hetgeen wij bekomen heb ben voordeeliger dan den eisch van de socialisten- We zullen het aanbod der bazen aan de werklieden onderwerpen, en hun de onbegrijpelijke handelwijze der socialis ten uiteen zetten. 't Is te hopen dat de werklieden einde lijk zullen inzien dat zij door de socia listen bij den neus geleid worden, en dat het tijd wordt van zich bij een ernstige vereeniging aan te sluiten. Toekomende week geven wij volledig verslag over deze kwestie. Bij de Breidsters- Wij kunnen de breidsters verzekeren dat zij voldoening zullen bekomen, 't is te zeggen een loonopslag van 40 0/°. ONTWIKKELING Is de vereenigiug voor de gehuwde fabriekarbeiders eene noodzakelijke in stelling, waar hij, als werkman die weet dat hij voor zijn bestaan en ook voor dat van vrouw en kinderen moet zorgen r.iet kan buiten blijven, even noodig is het dat hij zijne kinderen, van zoodra zij op de fabriek gaan werken, lid van de ver eeniging laat ot doet worden, im mers zijne kinderen zoowel als hij zelf, zullen gedurig te kampen hebben tegen de misbruiken en slechte toestanden, die tegenwoordig, helaas I nog maar al te veel in voege gehouden worden. En niet omdat de vereeniging strijd voert om het bestaande slechte in de nijverheid te ver- beleren, maar ook omdat de werkman, die onvereenigd is, moet beseften welken heilzamen invloed er onder zedelijke en en verstandelijk opzicht van de'vereeni ging -- bijzonderlijk van eene demokra liscbe vakvereeriiging kan en moet uitgaan, zal hij er aan houden dat zijne kinderen lid worden van de vereeniging. Wij schrijven dat er van de vakvereeni ging een heilzamen invloed uitgaat onder zedelijk opzicht, en inderdaad, 'i is in de vakvereeniging dat karakters worden gevormd, 't is iu de vergaderingen die de vereenigingen houden dat men gelegen heid heeft van met de werklieden te spreken en hun niet alleen over hunne rechten, maar ook over hunne plichten te onderhouden. Plichten wij hebben er ai zooveel te vervullen. Eerst en vooral wij moeten goed ons werk doen, opdat wij dan ook een goed loon zouden mogen vragen. Dan moeten wij ook onze mede werklieden behulpzaam zijn. Hoe schoon is het niet, als werklieden ondereen als zij moeilijkheden hebben op hun werk, kander hulpe te biên. Wij moeten al 3e misstanden, de misbruiken en grieven, die op de tabriek bestaan aan 't bestuur otjzer vakvereeniging kenbaar maken.Wij moeten propaganda maken voor onze vakvereeniging. Bij elke gelegenheid er met onze werk gezellen of gezellinnen over spreken, de werkingervan doen kennen doen inzien aan de werklieden dat in de Vrije Demo kratische vakvereeniging de belangen der werklieden op goede wijze kunnen be hartigd worden. Onder verstandelijke opzicht ook werkt de vereeniging heilzaam. De vergaderingen die men houdt worden gebruikt om voordrachten Ie geven over loon, arbeidsvoorwaarden, wettelijke be scherming van den arbeid, enz. Het weekblad Hei Werkerswelzijn bevat zooveel nuttigs dat de werkman die het geregeld leest op de hoogte is, en blijft, van alles wat hem en de nijverheid waarin hij zijn brood verdient aanbelangt. EEN BEROEP. Met een waar genoegen vernemen wij dat ook onvereenigde werklieden belang stellen in het lezen van ons blad «Het Werkerswelzijn ».Het is immers door het lezen van het blad dat men vertenigings- man wordt. Daarom raden wij onze veretnigde werkbroeders en zusters aan hun blad, zooveel mogelijk aan^hurne onvereenigde werkbroeders te laten lezen, om zoo des te gemakkelijker de vakrer- eenigingsgedachten te kunnen doen door dringen. ARME MENSCHEN! Arme menschen, zijn er niet meer.Peist 'ne keer. Dit is de spreuk onzer burgers bladen, en hun betaalde tr.wanten. Als fabriekwerker denk ik er geheel anders over, want wanneer ik eens rondkijk hier in onze stad, ziet ik toch veel arme menschen. Hnjnochtans z'n zoeken de armoe niet, wel integendeel, ziet ne keer naar de fabriekwerkers,zij zijn werkzaam gansch den dag, 9 uren Jper dag met gebogen hooid, vele die gansch den dag ozer het hart liggen enz. en alzoo geheele weken staan ze te tobben en te zwoegen En als z>j thuis komen,J't is voor sommigen niet geestig immers het werk staat hem te wachten, op hun beetje land of thuis. En dat kan er natuurlijk niet at, daar er veel te weinig inkomt, nu alles zoo schromelijk duur is. En alzoo moeten de werkers, na de afgedane taak op het fabriek nog op hun land gaan werken, werk dat doorgaans zoo zwaar is Daarbij ze doen dubbelen arbeid omdat ze dat werk niet gewoon zijn. Neemt daarbij dan nog in acht dat die menschen daarop gaan nadat ze loom en moegewrocht zijn in 't fabriek in een ongezonde lucht Wie zal durven beweren dat zulk een lastig leven boven 's menschens krachlen niet gaat. En toch nietiegenstaande dat alles, lijden er menschen nog ombering, zelfs nog degenen die dagelijks werken. Ze zouden moeten kunnen leven, door en van hun werk, gelijk werkmenschen, maar niet als arme menschen En als ik zeg door en van hun werk, is dat te zeggen dat zij na hun werk in de fabriek, zouden moeten kunnen rusten in plaats van zich op hun land Ie moeten afbeulen. God heeft gezegd s Gij zult in 't zweet uws aanschijns uw brood eten Maar wil dat nu zeggen dat men met neerstig te werken te kort moet hebben in 't geheel niet. Werken doen wii gaarne, er mag nog wel wat zweet langs ons wezen loopen, als wij maar op fatsoenlijke wijze kunnen leven met vrouw en kinderen, Maar 't en is tegenwoordig zoo niet. Velen zijn er die niet vragen of de werkmenschen fat soenlijk kunnen leven, het is juist alsof deze hun 't zien niet waard zijn- 't Is spijtig genoeg Te veel zijn er die dat niet voldoende verstaan, en die de slechte toestanden waaronder de werkmenschen lijden, maar alzoo laten voor de... ruste. Die personen roeenen van daar goed mede ledoen maar juist het tegenovergestelde is waar. Die rustige menschen zouden beter doen van evenals wij te trachten daar verbetering aan te brengen. Dat kunnen zij, door als ze werklieden zijn, zich bij onze Vakvereeniging aan te sluiten, en in algemeenen zin, door te ijveren voor onze vereeniging. Onder de arbeiders zijn veel, diejdat zouden willen zien verbeteren, maar die den moed missen om voor hun eigen wel zijn te werken. Wat ze zouden moeten doon orti moed te krijgen Wei heel eenvoudig zich ont wikkelen, En een goed middel voor onze fabriekwerkers om zich te ontwikkelen is zich egelmatig Het Werkerswelzijn aanschaffen. Daarin zouden ze zien, als z' het blad ten minste zouden lezen, wat al opoffering er ten allen kante gedaan worden om tot een deftig werkmansleven te komen. Dat zou hun moed geven. Onvereenigde werkbroeders, denkt nit toch 'ne keer, dat het meer dan tijd is dat gij ophoudt met ons tegen te werken, door uwe onverschilligheid. Onder u ook zijn er arme menschen en niettegenstaan de dat, werkt gij uw en eens anders beter bestaan tegen. Dat is laf I Maakt voor góed een einde aan uwe kortzichtigheid en sluit u aan bij onze Vakvereening. Dan zult gij met uwe werkbroeders er. zusters strijden om te bekomen dat de werkmenschen kunnen leven door hun werk, als werkmenschen, en niet gelijk arme menschen. KAPROEN. Qij zult niet stelen Vriend lezer, hebt ge nog niet opge merkt dat er in onze stad zoovele winkels zijn nu dat is zulk een groot wonder nog niet, maar hetgeen boven ons verstand gaat is dat dezelfde waren 0,40 en soms 0,80 fr. meer verkocht worden in den eenen winkel tegen den anderen. Het is duur leven, ja, en dat de winkeliers ook moeten bestaan, dat geef ik toe, maar

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2