Dienst der verwoeste Gewesten CARBURE De wonderbare Avonturen van Lies blameur,hetgewogensoida. Prijs 2 frank Ministerie van Binnenlandsche Zaken. lederen maandag om 7 uren ver gadering voor 't bestuur van den Tooneelbond. lederen Dinsdag om 7 uren her haling (repetitie) voor Tooneelbond lederen Woensdag om 7 uren vergadering voor 't bestuur S. W.M. Werkerswelzijn. lederen Donderdag om 7 uren vergadering van 't bestuur der vak- vereeniging. lederen Vrijdag om 7 u herha ling (repetie) voor Tooneel- en Zangkring. lederen Zondag om 9 uren voor middag Middenraadzitting WEGERS. WEEFSTERS, BO- Bl/NSTERS, SPOELEN MAAKSTERS Volgt wekelijks de tarief lessen. Ets De Smet-Van Overberge Leest en verspreidt Werkerswelzijn. Lastcohier voor het vervaardigen en leveren van BAKSTEENEN. 9 tenleveu van een Qentschen jongen gedurende den oorlog. 168 bladzijden. Art. 7. De bazisprijs gerekend op de geweefsels met inslag ilia lot 20a inbe grepen. Art. 8. De inslag 20a en minder zullen verminderd worden volgens hier onderstaande tabel 14a 13a 2 m m 12a la 4 10a 6 9a 8 8a 12 7a 16 6a 22 5a 30 4a 36 3a 48 De inslag 11a gelijmd en grover zullen een verhooging ondergaan van 4 "7m. De spoelen welke geen 100 scheuten bevatten zullen geweven worden op een getouw. In dit geval zal het dubbel van het tarief betaald worden of in daguur. Art- 10. De effen geweefsels, gewe ven met eene schietspoel zullen vermin derd worden van 4 m/m. Art. II. De kammen gedubbeld voor de grond van het geweefsel, voor het gemak van het werk, onderga-.n geen verhooging van loon, indien zij verdrie dubbeld worden, de schachten vormende den 3' graad zullen als werkelijke sihach'en gerekend worden. Art. 12. Voor het getal draden in de ketting te bekomen,troet men het geheele getal draden der ketting verdeeien door de breedte aan het riet. Art. I 3. Zal als plat gerekend wor den, alle geweefsels bevattende ten minste 20 der draden op geheel de kruising. Art1 4. Verschil der breedten Wanneer de nuttige rietbreedte (de welke zal aangeduid zijn) en de breedte van de orde van het geweefsel verschillen van voor de getouw. 25 c™ 30 35 40 v. I,35m en min. /,35m tot /,60m 1,61111 tot 1,85» 1,86™ en meer. Art. 15. Een verhooging van 25 °/o zal toegestaan worden aan de geweefsels met katoene ketting en inslag gekaarde wol. Art. 16. Indien het geweefsel samen gesteld is uit ketting gekaarde wol en inslag gekaarde wol zal de verhooging 50 zijn. Art. 17. De verhoogingen zullen verminderd worden met den helft indien het peigné wol betreft. Art. 18. De artikelen met inslag vigogne zullen een verhooging ondergaan van 10 De artikelen ketting en inslag vigogne zullen eene verhooging ondergaan van 20 »/o. De artikelen met inslag bourette eene verhooging van 15 De artikelen met ketting en inslag bou rette een verhooging van 30 Art. 19. De artikelen met inslag mercerisê zullen eene verhooging onder gaan voor het plat van 6 m. Art. SO. De geweefsels bevattende van 30 tot 50 ol° ketting mercerisé zullen eene verhooging ondergaan van 2 n,jmen 50 °i° en meer 5 ®ira. Art. 21. De geweefsels welke in de ketting kunstmatige zijde bevatten zullen eene verhooging ondergaan van tot 200 draden kunstmatige zijde 5 0I". Meer dan 200 draden 1 verhooging per serie van 100 draden. De geweefsels met inslag kunstmatige zijde zullen eene verhooging ondergaan van 10 "|o. Art. 22. Wanneer een geweefsel samengesteld is uit verschillende stoffen recht gevende aan verhooging, zu'len deza gerekend naar verhouding van ieder dezer grondstoffen welke de ketting bevat. Art. 23. Eene verhooging van 10 55 m m 65 90 109 zal toegestaan worden aan de kettingen van minder dan I2C m. geweven en 5 0 voor de kettingen van 140 m. Art. 24. Voer al de geweefsels welke een bijzondere moeilijkheid opleveren zal i er een akkoord tusschen patroon en i werkman gesloten worden, indien een der i partijen zich gekrenkt acht, dan zullen de syndikaten overgaan tot een onder zoek, waarvan de uitslag zal gereken'! worden van bij het ontstaan van htl geschil. Art. 25 Tarief Jacquard Eene ver hooging van 20 °o is toegestaan op het algemeen tarief van al de artikelen gewe ven op Jscquard. Art. 26 Dimilten (geweven of blok- gefouwen.) Breedte van 0.60 lol 0,70 Meer dan 0,70 0,85 Breedte van 1.20 1,40 Meer dan 1,40 1,63 Het tarief voor dimitten is alleenlijk geldig voor bijzondere gelouwen, 't is Ie zeggen deze die draaien met eene snel heid van 140 scheuten voor 10/4 en 180 voo/getouwen 4 5. Wanneer de dimitlen of gewone getou wen geweven worden, zal er rekening gehouden worden van het algemeen tarief. Art. 27. Voor het loon te bekomen per meter moet men I. Heigeta1 scheuten vermenigvuldigen met het getal m/m rekening houdend van al de hierbovenstaande opmerkingen. Ait. 28. Wanneer ten gevolge van het gebrniken van grondstoffen van min der hoedanigheid en de patroon zich ge noodzaakt vindt de wever in daguur te betalen, zal er rekening gehouden wor den van het loon welke de wever gewon nen heeft In de 10 voorgaande weken. De toevallige staalwever zal betaald worden op het bazis zooals hierboven. Het artikel ONS ANTIVOORD AAN DE VERBROEDERING is uit plaats gebrek verschoven tot toekomende week Partij belangen. Dere lessen worden gegeven iederen Dinsdag om 7 are 's avonds. HUISMOEDERS, PART1/GENOOTEN. Koopt allen uwe koffie en chicorei in de S. W. M. Werkerswelzijn. Ondersteunt uwe eigene inrichtingen. Eerste Kwaliteit. Alle Kalibers Altijd Beschikbair in den DEPOT der Firma Naamlooze Maatschappij 170'DenderinondschenSteenweg, AALST TELEPHOON 171. Vrachtvrij't Huisbestelling 0—0O O— Voorwerp d.er Onderneming. 1. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zal tol 25 Februari a. s. aanbiedin gen ontvangen tot het leveren vatt zes milliarden baksteenen, uit Ie voeren in 1920, 1921 en in 't eerste halfjaar van 1922. ALGEMEENE VOORWAARDEN. 2. De baksteenen zullen in ontvangst genomen worden bij geheele ovens op de steenbakkerij die de ondernemer zal aanduiden (provincie, gemeente, plaats) De gemiddelde inhoud der steenovens zal gelijk zijn aan den grootsten inhoud die in de streek van toep_ssing is. 3. De belangrijkheid van iedere steenbakkerij zal berekend worden om er min- sleus 3 millioenen steenen groot formaat 23 x 11 x 6,5 centimeters of 5 millioenen steenen Boomsch formaat 18 x 9 x 5,5 cm. of 5 millioenen Henegouwsche steenen 22 x 10,5 x 6,5 te kunnen vervaardigen. De opgegeven afmetingen zijn deze der ge bakken steenen. De nierboven aangehaalde hoeveelheden gelden voor ieder afzonder lijk bedrijf. 4. Elke steenoven moet minstens 80°/, goed gebakken en niet misvormde steenen inhouden. Voor de aanvaarding, moet iedere oven steen ontbloot worden, dit wil zeggen dat de ondernemer op de vier zijden een kop en strekiaag zal afnemen. Bovendien zal hij in iederen oven de noodige openingen, die hem tot nazicht zullen aangeduid worden, moeten maken. Het tellen der baksleenett ^al geschieden met het gemiddeld getal kop en strek steenen der 4 wanden te nemen en dit te vermenigvuldigen door het aantal lagen in de hoogte verminderd met 1 en half laag. (Een voor de vlampijp en een half voor de deklaag.) Na onderzoek en aanvaarding zuilen de ovens door den ondernemer bij middel van cijfers van 1 nteler hoogte, in kalkmelk geteekend, genummerd worden. 5. De steenovens die geene 8 goede baksteenen inhouden kunnen door de Regeering aangenomen worden voor de wezenlijke waarde der goede steenen die zij bevatten of kunnen eenvoudig weg zonder vergoeding geweigerd worden. De kolen zullen, zooals voor de aanvaarde ovens uitbetaald worden op het totaal der in den oven geplaatste baksteenen, 6. Indien de ondernemer op het gezamenlijk bedrag minder dan 80 aangeno men baksteenen levert, zal er hem 10% op de waarde der kolen, die hij zonder voordeel voor den Staat gebruikte, afgehouden worden. 7. De ovens zullen steeds op de terreinen geplaats worden die hel dichlst bij den weg gelegen zijn, die door de afgevaardigden van den Staat als de best toegankelijke wordt aanzien. De ondernemer mag geen bezwaar inbrengen tegen het laattijdig wegnemen der ovens, ten einde nieuwe ovens op de plaats der oude te kunnen optrekken. De Regeering neemt geene verantwoordelijkheid op zich en zal hoegenaamd tot geene schadeloosstelling gehouden zijn. De ondernemer zal nooit het niet wegnemen der aanvaarde steenovens mogen inroepen om zijne fabricatie stop te zetten of te vertragen. 8. Het is de ondernemer verboden op zijn gelaag baksteenen voor eigen gebruik of voor den verkoop aan derden te vervaardigen. Het zal hem nochtans vrij staan de geweigerde ovens te verkoopen of te vervoe ren. 9. De magere kolen, 25 klompen, noodig voor het bakken van den steen, zul len door de Regeering geleverd worden, dit franco op wagen in de statie van den Staat of van den Buurtspoorweg die het dichtste bij het gelaag gelegen is en die de onder nemer ééns voor altijd in zijne inschrijving zal aanduiden. Deze levering aan den steenbakkersbaas zal tegen frank de ton geschieden. 10. De ondernemer zal in zijne inschrijving het aantal kilogrammen kolen, dat hij noodig acht, per duizend in den oven gezettee steenen, opgeven. Indien de uitbating bewijst dat de hoeveelheid kolen te groot is, zal de onderne mer onverwijld het feit kenbaar maken. Het niet nakomen van deze onderrichting zal aanzien worden, als eene poging lot verduistering en stelt aan gerechtelijke vervolgingen bloot. 11. Elke hoeveelheid kolen aan hare bestemming omtrokken, zal aan de regee ring terug betaald worden, dit aan den hierboven vermeiden prijs, vermeerderd met 20 en onverminderd de gerechtelijke vervolgingen. 12. De betaling der aanvaarde ovens steen zal binnen de dertig dagen na hunne aanvaarding geschieden. De betaling zal gebeuren onder aftrok van 1°) De waarde der kolen tot het bakken der steener, van het gezamenlijk getal gebruikt. 2°) Eene afhouding van 5 als waarborg. Deze afhouding tot waarborg houdt op, als zij drie duizend frank per bedrijf bereikt. 13. Het bewakèn der bedrijven wordt door den ondernemer verzekerd. 14. Behalve voor steenen in veldovens zullen ook de aanbiedingen aanvaard worden voor Boomschen en Kempiscnen steen, op wagon of schip op de plaatsen door den leveraar aangeduid. De leveraars mogen, gelijk het hierboven gezegd is, naar beliefte gebruik maken van de bepaling betreffende de levering van kolen door de zorgen der Regeering te doen. De leveraars zullen in hun aanbod de hoeveelheid kolen, noodig tot duizend geleverde baksteenen aanduiden. Men zal in die inschrijving de hoedangheid, den oorsprongen het formaat van ieder lot of eenheid aanduiden. 15. De voorafgaandelijke borgtocht is gesteld op 3 000 frank per bedrijf. Deze borgtocht dient in klinkende munt of in openbare fondsen gestort in den vorm Joor het algemeen lastencohier van den Staat vastgesteld. 16. De ondernemer zal zijne werklieden bij eene Belgische Maatschappij tegen werkongevallen verzekeren en alle hulp en gezondheids voorbehoedmaatregelen tref fen, welke de verordeningen nopens dit punt voorschrijven. /T sappig verhaal uit

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 3