Groot Tooneelfeest Aalst. Ronse. Op Zondag 22 Fobruari 1920 in net lokaal WERKERSWELZIJN. opvoerenVergeten en Vergeven Ingangsprijs 30 centiem. SWEVEGHEM WERKERSBELANGEN Bij de schoenmakers is er nog altijd gedeeltelijke werkstaking in een paar fabrieken doch velen zouden liever den arbeid hernemen. De werklieden begin nen luid hunne atkeuring lucht te geven, en zeggen kortaf dat ze zich na de werk staking bij ons zullen aansluiten. Het kan niet anders. We waren overtuigd dat de verstandige werklieden klaar zouden gezien hebben in de dubbelzinnige hou ding der socialisten Werklieden, bij ons is plaats voor allen, en ge zult het U niet beklagen. IN DE TEXTIELNIJVERHEID. Maandag laatst was er bijeenkomst tusschen de fabriekanten van Gent, Aalst, Denderrnonde, Lokeren, enz. eenerzijds, en de afgevaardigden der werklieden anderzijds. Na langdurige beraadslagin gen is men uiteengegaan zonder besluit te nemen- Dit Ken maar moeilijk anders.Er waren veel te veel afgevaardigden. Van beide kampen waren er 13, dat maakt 26 1 't Is een gansch parlement, en iedereen wil iets zeggen, gepast.of niet. en zoo wordt er gedurig vji? de kwestie afgedwaald. VRIJDAG TOEKOMENDE Vergadering voor al de werklieden der textielnijverheid, in de miliciezaal op het landhuis, om 6 u. 's avonds. Alleman op post, niemand mag ont breken. BIJ VAN GYSEGHEM. Naar den heer Van Gyseghem. linnen- fabrikant, is er door onze vakvereeniging een brief gestuurd geweest waarin wij verbetering voor de werklieden vroegen. Aan zijne werklieden heeft hij de ge vraagde verbetering toegestaan. Op verzoek zijner werklieden sturen wij hem onzen hartelijken dank. O. V. S. Tengevolge van onderhandelingen tusschen deSyndikaien en de fabrikanten van Sweveghem Deerlijk Vichte werd een kontrakt gesloten als volgt't ONTWERP VAN KONTRAKT. Tusschen de ondergeteekende patroons leden der Collectivlté de 1'industrie Textile Deerlijk, Vichte, Sweveghem, groep der weeffabrikanten eener.ijds, de christen, socialistische en onpartijdige vakvereer.igingen in de personen van de ondergeteekende sekretarissen anderzijds is eene overeenkomst gesloten voor den loop van het jaar 1920 dit als gevolg der onderhandelingen die tusschen beide groepen plaats grepen te Kortrijk in de j Café Beige. Grondslagen van het kontrakt Deze overeenkomst die van kracht wordt van 1 Februari laatstleden en duurt tot 31 December 1920,houdt rekening van de wederzijdsche waarde van kapitaal en arbeid. Diensvolgens is hei onmisbaar dat tus schen de beide groepen de besie ver standhouding heersche. Deze, echter,kan maar bekomen worden door wederzijd sche plichtvervulling en rechterkenning. Ten einde die grondslagen te waarbor gen, wordteen verzoeningsraad tot stand gebracht bestaande uit drij vertegen woordigers van beide belanghebbende partijen, wederzijds door iedere partij vrijelijk aangeduid. Alle betwistingen welke nopens deze overeenkomst zou kunnen ontstaan, die nen door de verzoeningsraad onderzocht en besgroken te worden, alvorens over staking ol uitsluiting (lockoul) kan beslist worden. Ten einde de werking van zulk een verzoeningsraad tot de grootste degelijk heid te brengen,kan in geen geval staking of uitsluiting (lockout) worden toegepast zonder een vooropzeg van minstens 15 dagen. Voor handelingen of betwistingen in strijd met deze overeenkomst, nemen de syndikaten der werklieden geen verant woordelijkheid en ontzeggen alle betrok kenen, allen zedelijken en geldelijken steun. De patroons eveneens zullen hunne collegas, Je overéénkomst niet nalevende alle steun, zooals hun werk afmaken, ontzeggen. WERKVOORWAARDEN. Arbeidsduur. Tot de officieele vast stellingen van den arbeidsduur is het toegelaten aan iedere patroon die zaak te regelen met zijn werklieden. In alle geval mag de arbeidsdag van 1 Juli af de negen urendag niet overschrijden, de overuren zullen dan met 50 0/° verhooging moeten vergoed worden en de 6 uren per week met mogen overschrijden, Loon. Als basis van overeenkomst wordt aangenomen dat een minimumloon van 1,25 fr. per uur zal toegekend wor den. aan iecjer gewone mannelijke werk man, alsook aan vrouwen die mannen werk verrichten, leverende eene gemid delde opbrengst. Voor de spoelsters, bobijnsters, continus, enz. wordt dit op 0,90 per uur bepaald. De werklieden van beide geslachten zullen dus zooveel keeren het minimumloon moeten verdie nen,als ze uren op'tfabriek doorbrengen. Aan de patroons is 't overgelaten in daghuur of in akkoord ie laten arbeiden. BIJZONDERE BEPALINGEN. In geval de levensduurte, gerekend op 350 o/° met 10 moest opslaan, 't zij op 385 o/" stijgen,dan zullen hoogervermelde minimumloonen ook in gelijke verhouding verhoogen. Die verhooging zal in toepas sing gebracht worden,met terugwerkende kracht van af den dag der ministerieele bestetiging, nogtans mag dit termijn van terugwerking de veertien dagen niet overschrijden. Wanneer het tweepioegen- stelsel in toepassing is of wordt gebracht zullen de werklieden een uur meer moeten betaald zijn per dag. Bij eene gebeurlijke algemeene loons- verhooging in de andere beroepen, zullen de textielbewerkers en bewerksters langs den weg hunner syndikaten de patroons tot eene bespreking over eene mogelijke loonsverhooging kunnen uitnoodigen. Wanneer de nijverheidsloestand zulks toelaat, zal eene loonsverhooging ver leend worden. Voor de Collecti viteit Voor de Syndikaten der nijveraars jfos. Coole. Ch. Vanden Berghe. F. Verschueren. M. Vanden Bulcke. Vercruysse. Voor het verb, der chr. Textielbewerkers Depraetere. Volgen hier de basis of minimumloonen Bobijnsters 0,90 per uur. Twijnsters Scheerders 1,40 Scheersters 0,95 Pareurs en sijssers Meestergast 1,60 2C sijsser 1,40 Hulpjongen volgens ouderdom. Doorhalers Meestergast 1,40 per uur. Doorhaier 1,35 Hulpdoorhaler volgens ouderdom. Schachtenvermaakster 0,90 per uur. Doorhaalster 0,95 per uür, Spoelsiers 0,90 Weverij Plal werk 13/4 1,30 per uur. 10/4 en 8/41,25 6/4 0.95 4/4 0,90 Arm ure en barreaux 10 4 en 8/4 1,30 6/4 1,00 4/4 0,95 Damassé 13/41,35 10/4 en 8/4 1,30 6/4 1,00 4/4 0,95 Filandaises 1,35 Ameublement 3/4 kettingen, 3 toestel len Jaquard, 4 inslagen, 1,40 per uur. Dagh uur werkers Monteurs, weverij, spoemakers, hülp- mecaniciens, 1,25 fr. Meestergasten, bobijnsters, continus, garenmagazijnier 1,50 fr. Boomopleggers 1,45 fr. Vakmannen: smids, mecanicien, ajus feurs. timmermans, schilders 1,75 fr. Machinist 1,50 per uur. 1° stoker 1,45 2e 1,40 Koolvoerder 1,35 Smouter assen 1,30 Sm. gelouwen 1,35 Vagers 1,25 Stukkenbezieners 1,35 per uur. Hulpstukkenbezieners volgens ouder dom. Riemnaaier 1,50 per uur. Half magazijniers. 14 jaar 0,40 per uur 15 0,55 16 0,65 17 0,75 18 0,90 19 1.00 Na drie maanden wordt hun loon ver hoogd van 0,05 per uur- Arbeiders van meer dan 20 jaar (laders lossers-koerwerkers emtialleurs asorteer- ders srukkendubbelaars enz.) 1,25 p. u. Een supplement voor de lossers. N. B. Voor wat Sweveghem betreft moet het loon opgehaald worden vanat 15 Januari I. I. Toekomende week uilieg over het kontrakt. lste Cylindreur 2d« 3J' lsle Tondeur 2de Appreteur Stukkenverwer Damper Mar.gleur Hulp-Cylindreur Hulp tondeur Hulp appreteur Hulp stukverwer Hulp damper Hulp manglenr Staalbereider Beelleur Verweraars Garnisseur Turbtneur Katoenkoker Chef-drogerij Pappers Stukkenteekenaar 1,50 per uur. 1,45 1,40 1,30 1,25 1,60 1,45 1,40 1,40 1,35 volgens ouderdom. 1,30 per uur. 1,25 volgens ouderdom. 1,35 1,35 1,30 1,40 4,35 1,35 1,35 1,35 1,30 erkerstoelansen EEN BEETJE STRAF Onder den titel Een beetje straj tracht De Verbroedering óns een ant woord te geven over het verwerken der slechte grondstolfen. Vo'gens lie Ver broedering hebben wij een misdaad begaan met hun te roepen, hun eigen leden ter hulp te komen. Volgens gewoonte, verdraaien zij ge heel en gansch ons schrijven, ten einde hun gesyndikeerde leden te kunnen hou den. Ons uilschelden voor christene domnerikken is zeer gemakkelijk, maar.... de toestand der wevers is niet verbeterd, en nog min opgelost. «De Verbroedering beweert dat door de tus- schenkomst van het socialistisch syndikaat een supplement bekomen is Goed En wel I Maar heeft dit supplement voldoe ning gegeven aan de wevers Zijn zij er over tevreden Verdienen zij hun dag huur als met goede grondstoffen Allons Verbroedering beantwoord deze vra gen en dan zullen de bedoelde wollewe- vers die bedoeld werk afgedaan hebben kunnen oordeelen, en uwe houding, en ons schrijven goed of slecht keuren Gij beweert ook dat wij, demokraten, er niets voor gedaan hebben Maar.,, gij schrijft en roept het volk toe dat wij tot niets bekwaam zijn. Zelfs in de fabrieken waar wij afgevaardigden hadden, hebt gij ze uitgesloten. En waarom Ha.... zoo hebt gij vrij spel om te handelen naar uwen wil. Demokraten zonden uw plalbroe- kerije hooren, en aan 't volk ter kennis brengen.Donderen in «DeVerbroedering» op de kapitalisten fabriekanten, enz. enz, maar wanneer zij voor de personen staan stellen ze zich aan als lammekens en heel handelbare jongens. Als de wevers het willen blijven dul den is de vrage In aile geval kunnen de wevers van den heer Dewiele oordeelen tusschen uwe houding en ons schrijven. OOK NIET VvEL Ook niet wel, was ons schrijven over de tarief-kwestie bij den heer Van Ex. De Verbroedering beweert dat ze na eenige onderhandelingen, den tarief beko men heeft. Maar «Verbroederingske», wij hebben dit zelis geschreven. Onze opmer king is, dat de werklieden welke daar 7 weken onder den tarief gewerkt hebben, moesten betaald worden, met terugwer king, en dit beantwoordt gij niet Gij zijt dus tev.eden met het loonverlies welke jdeze werklieden daar ondergaan hebben. Maar zoo oordeelen de werklie den niet maar waarom kraait gij zoo hoog met den tarief, en spreekt gij van de 7 weken loodsverlies niet. Denkt gij dat het volk dat zoo gauw vergeten heeft Gij roept Werkerswelzijn toe, dat Wij het moesten Igedcan hebben, en van een anderen kant doen de demokraten niets Wij moesten het gedaan hebben Wij, demokraten moeten nu al met eens, vóór de socialistische vakvereeniging optreden Wij, demokraten die tot niets bekwaam zijn Wij, wij, de demokraten die volgens De Verbroedering nog niets goed verricht hebben. Maar het paard ligt daar niet gebonden. Gij had gewild, hadden A/ij ons in de zaak gemengd, dan had De Verbroedering

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2