Aalst. Sweveghem. RUSLAND S paren- Waar gaan wij naartoe Op Zondag 5 IVIaart om 5 u.iiam. uroote Meeting Drukfeilen Terechtwijzing Zonderlinge Houding RONSE. Wat gebeurt er al in Rusland Ik zou eens willen een hoekje van den sluier opheRen die ons de geheimen van het groote land zou ietwat laten afspieden. Zie 'k en weet er waarlijk niet veel van maar mij dunkt.... Eerst wil ik zeggen dat ik steeds nog een beetje vies gezind ben op die gasten omdat zij ons in den st^ekgelaten hebben in den grooien strijd tegen de Duitsche mi itaristen, tegen de Oermaansche aris tocraten en alleenheerschers, maar.... ze wierd<-n nu in eens het vechten moe, ze gaven den oorlog op in denwelken ze nu toch ook door den grootsten aller alleen heer schers gestort wier den. Men had im mers reeds zooveel geschreven over de doodenvelden van Siberië, strafkolonie van het Tsarenrijk Men zegt dat er reeds zooveel werkersbloed gevloeid had... Men zegt reeds zooveel, en daarmee, ik be gin te gehioven dat de werklieden van ginder ook eenvoudig beginnen van hunhe macht bewust tewor den. Spreken de heer en diplomaten dan niet van de betrekkingen met dit volk terug aan te knoopen Weg met de gruwelen en bloedstorten maar nogmaals, leve, lang leve organi satie en rechtvaardige werkerseischen, men noeme het socialisme, bolchevisme revolutionairisme of zeljs duivelisme Recht op leven heeft elk, en het vergo- tene bloed van ginder is hei bloed van martelaars of is het bloed van gestrafte uitzuigers We moesten eens den doek kunnen gansch opschuiven voor dit groote ge heim R Op alle toonen wordt gezongen dat er moet gespaard worden, en dat er vooral geene uitgaven mogen gedaan worden die niet volstrekt noodig rijn. 't Schijnt nochtans dat onze regeering er anders over denkt. Onze ministers zijn nog al kostlijke vogels met hunne auto mobiels. Er zijn er verscheidene die rond de 50 ÖüO fr. krijger, voor kosten en on derhoud dier autos, en die niet riteer een auto noodig hebben dan een aardewerker. Doch er zijn er twee die bovenal de krone spannen Minister Delacroix krijgt 350.000 fr. voor het meubeleèien van zijn huis en zijn aulo, en minister Anseele 555.000 fr. I En dit alles voor een jaar, ziet ge I De belastingsbetalers zullen we! ge waar worden hoe die mannen het sparen verstaan. Dit is om zoo te zeggen de kreet die overal en door iedereen geslaakt wordt. De prijzen van alles wat het volk noodig heeft om te leven stijgen op onrustba rende wijze, iedereen zoekt naar het waarom. s Dezen wijten het aan dit, anderen aan dat. Het is de schuld der hooge loonen hoort men nogal zeggen anderen beweren dat het nooit verzadigd wii s bejag der nijveraars en handelaars er de oorzaak van is. Volgens mijnoor- deel is de bijzonderste reden het onvol doende onzer voortbrengst, het te kort voor het normaal verbrüik. Immers, als we met vijf personen een artikel noodig hebben, doch er zijn ervan maar drij stuk voorhanden, wat gebeu.d er De eene hoogt de andere af om het te krijgen, aangeJen hij het noodig hee t. Vandaar natuurlijk prijsverhooging. Zijn er nu vijf stuk maar siechis drie konpers. dan zal de nijveraar om zoo Ie zeggen moeien bedelen om zijn twee andere stuks aan den man le kunnen brengen, zijne winst verkleinen, wat dan eene prijsdaling voor gevolg heeft en alle woeker uitsluit. De verhoogiug der loonen zit er voor iets tusschen, maar voor nieiveel. Wat staat er ons te doen om allés in prijs te doen dalen? Klaarziende huis houdkundigen en bezadigde sociologen zijn het eens om té zeggen meer voort brengen en zooveel mogelijk handel drijven met die landen, waar wij door den voordeeligen stand van onzen wissel voordeel kunnen trekken. En hier moeten wij den moed hebhsn op té komen tegen denverkeerden en noodlottigen gedach- tenstroom die door de socialisten onder het voik aangevuurd en gevoed wordt Onze voortbrengst moet vergrooten ten einde onzen uitvoer voldoende te maken, want van den uitvoer onzer nijverheidhangt de herstelling onzer nijverheid en het weder normaal worden van de priizen onzer le vensbehoeften af. De verstandige, klaarziende bevolking moet zich in een machtig verbond veree nigen en rot de regeering zeggen Halt 1 keert teiug op uw slappen. Sedert den wapenstilstand hebt gij eene noodlottige werkwijze gehuidigd en een gansch ver. keerde ekonomisehe politiek gevoerd door uwe schuld loopt ons land naar het bankroet, en is het voor de werklieden onmogelijk geworden een merschwaardig bestaan te leven. In stede van een gezonde ekonomisehe politiek te volgen, hebt ge u door blinden haat laten vervoe ren, hetgeen alleszins niet past aan ver standige regeerders. Het prutsisch militarism, voor vfljks verdelging onze zonen lot hit uitetste ge streden hebben, hebt ge in ons land plechtig op den troon gesteld. Het impe rialisme van het comité de politique nationale, dat ons zooveel kwaad heeft berokkend, is door u gesteund, of op zijn minst door u goedgekeurd geweest. Een minister Hymans, die ons onder uwe goedkeuring een aantal diplomatische nederlagen heelt bezorgd en óns land belachelijk heeft gemaakt in de oogen van alle verstandige staatslieden,blijft nog steeds zijne Exellentie van buiteniandsche zaken. Keer spoedig terug op uw stappen ziedaar wat ons volk aan de ooren onzer regeering zou moeten schreeuwen. En, in een tijd zooals deze, dat er niels zou mogen uitgegeven worden dan het hoogst noodzakelijke, wordt er geid ver kwist met hoopen voor automobielen en zijden oorkussens voor de dochters var; onze ministers. Is 't geen schande I Regeering, keer terug en huldig de gezonde staathuishoudkunde, anders staal er ons niets te wachten dan de bankroeten de revolutie. Werkers, de oogen open,'t is hoog tijd. O. VAN SCHAMELHOUT. in ons lokaal, Langs Zoutstraat. Dagorde TOESTAND van het LAND. Sprekers Van Opdenbosch BH Var.schamelhout De partijgenooten en vooral de leden onzer vakvereenigingen worden dringend verzocht tegenwoordig te zijn. Het wacht woord moet zijn allen naar de meeting We lieten in ons vorig numme; het kontrakt verschijnen in overeenkomst onderteekend door de gevolmachtigden van de kollektiviteit dar bazen van Swe- veghem-Vichte Deerlijk eenetzijus en de sekretarissen der verschiilige vakvereeni gingen. Wij willen hierop eenige punlen bijzonderlijk de aandacht van onze leden vesligen. In de grondslagen van het kontrakt wordt op de wederzijdsche waarde van kapitaal en arbeid gesteund en tot goede vetstandhouding, wederzijdsche pliclits vei vulling en rechtserkerming. Dus .ets geheel wat anders als voor den oorlog, toen den werkman altijd den minste was en veelal het ongelijk hem aangedaan lijdelijk te verdragen had, dit door gebrek aan organizatie. Dus is het meezeggen sch ip van de werklieden gewonnen in de betrokken belangen tusschen bazen en werklieden. Doch, wij mogen in geen geval hei doel voorbij streven recht op het doel afgaan, dat moeten wij steeds in 't oog houden. Wij mogen niet in overdreven heid handelen. Een aanhoudende gema tigde vooruilrukking komt tot het doei, in geen geval opgewondenheid of oprui ing, die even als een strooivuur wei een groöte opflakkering kan verwekken,doch even gauw verdwijnt zonder iels goeds na te laten. Daarom trekken wij de aandacht van onze leden verder op de bepalingen van het kontrakt. Alle betwistingen welke nopens deze overeenkomst zouden kunnen ontstaandienen door den verzoeningsraad onderzocht en besproken te worden alvorens over staking of uitsluiting (lock-out) kan beslist worden. Ten einde de werking van zulk een verzoeningsraad tot de grootste degelijkheid te brengen, kan in geen geval staking of lock-out worden toegepast zonder gen vooropzeg van minstens 15 dagen. Voor handelingen of betwistingen in strijd met deze overeenkomst nemen de syndicaten geen verantwoordelijkheid en ontzeggen alle betrokkenen allen gelde- lijlmien zedetijken steun. De patroons eveneens sullen hnn collegas die de overeenkomst niet naleven, alle steun zooals hun werk afmakende, ontzeggen Dit goed in het hoofd geprent er is dus een verzoeningsraad tot stand ge bracht,bestaande uit drie leden der bazen en van elk syndtkaat een lid. Wanneer er dus geschillen oprijzen eerst het bestuur van het syndikaat verwittigen, die dan onmiddellijk optreedt, eene bijeenkomst vraagt en beslist of er kan overeenkomst getroffen worden ja of neen, Indien alle middelen tot verzoening uitgeput zijn en men tot geene vredelievende oplossing komt dan verklaren de syndikalen de staking voor binnen de 15 dagen. Doch dit sluil niet uit dat er nog binnen deze 15 dagen kunnen onderhandelingen plaats grijpen die tot een bevredigende oplossing kunnen voeren en alsdan in overeenstemming met de werklieden de staking intrekken en op het nieuw getrof fen akkoord het werk voortzetten. Men vergete ook niet dat de syndikalen door hun handteekens verbonden zijn evenals de bazen hft stipt naleven van het kontrakt, Daarom is het dat iedereen moet weten wanneer hij het werk stil legt tegenstrijdig met de bepalingen van over komst hem alten steun ontzegd wordt. Iets wat ook bijzondere aandacht ver dient is dat het loon verhoogd wordt in verhouding met de stijging der levensbe hoeften, da! ook een uur moet meer be taald worden aan de werklieden die in twee-ploegenstelsel werken.Daarbij komt ook nog dat bij gebeurlijke verhooging van loon in de andere beroepen de fabri kanten kunnen uitgenoodigd worden tot bespreking ten einde het loon in even redigheid van de andere beroepen te ver- hoogen.Dit is iels wat niet kan uitblijven want de fabrikanten zouden hun beste werklieden zien overgaan naar andere beroeper! waarin zij meer zouden kunnen verdienen. Wij leggen er nogmaals nadruk opdat onze lezers goed de aandacht vestigen op dit kontrakt en iedereen er goed de draag kracht en verbintenissen van bergijpeom alle ontgoocheling te voorkomen. Bij het di ukken van den tarief zijn drie drukfouten geslopen. Voor den meester- doorhater siaat er 1,40 fr- Het moet zijn 1,50 fr. Voor de monteurs-weverij spoel- motens huipmecanicien staat er 1,25. Het moet zijn 1,55 fr. Voor de smouters-ge- touwen staat er 1,35. Het moet zijn 1,25. Het kontrakt is hier ook onderteekend geworden door de socialisten. Op de eerste vergadering met voornoemde col lectiviteit der bazen met de werklieden- synaikaten secretarissen verklaarde Cool, socialist, dat het ons niet kon schelen dat zij buiten de Korlrijksche collectiviteit er nog eene andere slichtten, doch dat wij voor de een als voor de andere juist dezelfde eischen zouden stellen en verde digen. Het toeval wilde dat beide collec tiviteiten in dezelfde plaais in zelfde week tot de oüderteekening van het kontrakt overgingen. Maandag 9 Februari. De Kortrijksche collectivitèit Komt en de socialisten wei geren te teekenen omdat het basisloon nu 1,55 fr. moest zijn in plaais van 1,25 fr. Zaterdag 14 Februari. De Collectiviteit van Sweveghem - Vichte - Deerlyk komt daar juist op dezelfde plaats en de socia listen onderteekenen daar het kontrakt dat spreekt op een basisloon van 1,25 fr. per uur voor de mannen en op 0.90 fr. voor de vrouwen. Kar; men daar wijs uit worden Men ziet dat daar geen ernst bij is en waar ernst ontbreekt ligt geen vaste grondslag ter werking. Werklieden, sluit u aan bij ons waar er ernstiger werk verricht wordt ten uwen bate. Men wende zich naar ons lokaal bij A. Van Gheluwe. Arbeidsduur. Aangaande den arbeidsduur dient hier een woord gezegd. In het kontrakt staat Tot de officieele vaststellingen van den arbeidsduur is bet toegelaten aan ieder patroon die zaak te regelen met zijne werklieden, in alle geval mag de arbeids dag vanaf 1 Juli de negen uren niet over schrijden, de overuren zullen dan met 50 per honderd verhoogd worden en de 6 uren per week niet overschrijden. Dus eene vrije regeling tusschen bazen en werklieden werd toegestaan nopens den arbeidsduur en dit als toegeving tot overeenkomst, daar juist op Vichte en Deerlyk nog 10 uren arbeidsduur werd gewerkttot 1 Juli aanstaande. Zoo kwam het dat er in La Flandre een bericht werd uitgehangen den lCuri- gen arbeidsdag aankondigende (e begin nen vanaf 16 Februari. Daarop werd het werk stil gelegd en er greep eene stem ming plaats. Van de 800 werklieden waren er 21 voorden lOurigeiiarbeidsdag en zoo bleef het bij den 9urendag. Neen, besie ieden, niet meer zoo over haastig te werk gegaan niet het werk stilleggen was uw recht, maar wei uit scheiden, zooals gewooonte, na 9 uren gearbeid te hebben. Dit kor. als geen staking aanzien worden, terwijl staken zonder vooropzeg u aan de grootste moeilijkheden blootstelt. Onthoudt dit. Onze S. W. Maatschappij Zeker wordt door elke demokraat.door elke partijgenoot de versterking der partij gewenscht, en wordt dan ook eiken voor uitgang met vreugde begroet, ledereen gevoelt hier de noodzakelijk heid een beier en behoorlijker lokaal te bezitten. Elkeen begrijpt heel goed dat ons huidig lokaal vloekt tegen de macht onzer partij, en dat het door zijne eng-

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2