Benezing Sweveghem. Arrondissement Kortrü Strijdpenning. Z0N3AG 14 MAART Aspelaere. Zondag 14 Maart om4 u. Zomeru. mozaïek, hunne finar cieele eendracht en kofferfort ten profijte. Zoo een bastaard ei mag gelegd wor dengeen hen die kakelt in de bewaa-ders wereld. Doch eens als de christene demokraten in meeling of vergadering in loonsbewe gingen enz. staan met de socialisten, tot het bekomen van hooger loonen, b. ter werkvoorwaarden, betére vnlkswettcn. slaan sommige dweepers, in schijnbaar heilige verontwaardiging met handen en vuisten en voeten te donderen op de demokraten alsof antikrist geboren is. Wanneer toch zulten de oogen open gaan K. UMOR. Bij de Naaisters De staking duurt onveranderlijk voort. De werkstaaksters zijn vast besloten den strijd vol te houden tot wanneer zij volle voldoening bekomen hebben. Naaister» weest standvastig solidair, blijft getrouw aan Uwe besluiten. Dat het ordewoord dus weze niet onderkruipen I Vrije demokratieche Werkersbond Op Zondag 14 Maart om 9 ure voorm. verplichtende algemeene vergadering. Belangrijke pnnten staan aan de dag orde. Weest dus allen op post I Vrije dennokrat'sche vak- vereeniging Werkerswelzijn Verplichtende algemeene vergadering welke zal plaats hebben op Zondag 22 Maart om 2 ure zeer stipt. Dagorde. Zeer belangrijk, 1Kiezing van't bestuur. 2, Voordracht door den knappen spreker Octaaf Vanschamelhout, die zal handelen over den toestand des lands. De boete zal streng toegepast worden. Het Bestuur De nieuwe tarief der wevers is verscho ven tot toekomende week. Opdat P. Vzijn voorschoot niet meer zou vergeten in 't lokaal 0,25 En G.d.H. hem onder de stoof heeft gestampt. o,25 Opdat hij beter zou opletten in plaats van aan den toog te staan. o.25 Dan zou zijn dochter den voorschoot y niet meer moeten gaan halen. 0,25 Opdat het brood in prijs zou vermin deren o,4o Omdat G.H. zijn duivinne laat weg vliegen en dan erom staat te droomen. o,25 Omdat Emïel twee paar schoenen heeft versleten op de populierensiraat. o,25 Omdat H. G. zat was en zich liet inschrijven in den club der Lustige vrienden en zijn hamaraad oor. M. V. o,25 Omdat een uil in Ronse de fluit heeft leer en spelen o,25 En hij zoo hevig blaasde tusschen de klauwen van zijn leermeester dat hij er paarsch blauw van werd o,25 WEVERS, WEEFSTERS, BO- BlfNSTERS, SPOELENMAAKSTERS Volgt wekelijks de tarief/essen. Deze lessen worden gegeven iederen Dinsdag om 7 ure 's avonds. HUISMOEDERS, PARTl/GENOOTEN. Koopt allen uwe koffie en chlcorei in de S. W. M. Werkerswelzijn. Ondersteunt uwe eigene inrichtingen. Partijbelanserr. lederen maandag om 7 uren ver gadering voor 't bestuur van den Tooneelbond. lederen Dinsdag om 7 uren her haling (repetitie) voor Tooneelbond lederen Woensdag om 7 uren vergadering voor 't bestuur S. W.M. Werkerswelzijn. lederen Donderdag om 7 uren vergadering van 't bestuur der vak- vereeniging. lederen Vr(jdag om 7 u, herha- iing (repetie) voor Tooneel- en i Zangkring, lederen Zondag om 9 uren voor- j middag Middenraadzitting j Wij deelden het konlrakt mede gelrnf- i fen tusschen de fabriekanten van Swe vfcghem Ceerlijk Vichte eenerzijds en anderzijds de syndikaten. Daarin werd het de fabrikanten toegelaten per stuk of per uur te laten werken, maar wel op deze voorwaarde in het kontrakt bepaald dat een middelmatig werkman 1,25 fr. voor de-vrouwen 0,90 fr. per uur bereikt werd. Nu werd de eerste week in La Flan- dre uitbetaald op een tarief door de bazen opgemaakt, doch op zulke wijze dat deze een algemeene en gewettigde ontevredenheid verwekte. Er werd door gaans van 20 tot 40 fr. ontvangen, en enkelen van boven de 50 fr. in de eerste week. Daarop kwamen de werklieden eene klacht indienen bij het syndikaat die onmiddelijk optrad en eene bijeenkomst had maandag 1. 1. 8 dezer die twee uren duurde. Dê patroons brachtten in dat het niet redelijk was om van de eerste week te reklameeren, daar er velen waren die op het getouw nog deelen van stukken op hadden welke de tweede week hunne week zou vermeerderen, dat zij den tarief opgemaakt hadden in de overtuiging daf Je werklieden aan het bepaald minimum loon zouden komen enz. Alles werd dade lijk door berekeningen weerlegd. Er werd bewezen dat een 10/4 wever met volle breedte werk aan 80 per honderd voort- brengst en dit zonder eenig ongeval of wachte maar slechts aan 1,25 fr. kon komen. Er werd bewezen dat de tarieven in meestal de fabrieken toegepast met minstens 300 per honderd zijn verhoogd bij voor den oorlog terwijl deze hier slechts met 150 per honderd is verhoogd. Ook werd van andere werklieden gespro ken doorhalers, bobijnsters, spoelsters enz. en het zelve werd aangetoond. Ten slotte werd gevraagd of er kon verzekering gegeven worden dat de werklieden deze week een loon zouden ontvangen die hun toelaat hun gezin naar behooren te onderhouden, daar er velen zijn die met eene tweede slecht betaalde week onmogelijk voort kunnen. Dit werd toegestaan. De troodige verbeteringen zullen toegebracht worden. Er werd ook opgemerkt dat juist een dubbele teleurstelling de gemoederen kwam te verbitteren. Daar juist alles schromelijk opgeslagen is,zoo verhoopten de werklieden in het korte den duurte- toeslag er bij te bekomen volgens het kontrakt en men komt met een tarief voor den dag waar de werklieden zelfs nog aan 1,25 niet kunnen geraken, zelfs aan de helft niet I I Daar de patroons voort staanhielden dat zij het wel ernstig meenden, zoo stel den wij vooreen rekening te maken van de vijf laatste weken en hierop hun nieuwsoortig tarief toe te passen opdat zij wel tot de overtuiging zouden kunnen komen hebben dat dit tarief niet ernsiig was. Hierop antwoorden zij dat dil niet kon zijn daar er te veel slecht werk was in de laalste drie weken en te veel ie wachten omdat zij de grondsioffen niet bijtijds hadden of niet gereed maken konden. Daarop deden wij de opmerking, dat het zooveel te meer bewees dat de werklie. den aan hunne daghuur niet konden komen en zij onmiddelijk dienden daar verandering in te brengen. Hier kwamen ze ook met een tarief van Gent te berde. Er werd hun hier die-is gemaakt dat wij niets te zien hadden met Gent dat wij hier ter plaatse de zaken te ven hadden naar de plaatselijke om- flpdigheden. Hier betaalt men de doorha3lsfers 1 fr. de 1000. Men bel aalt in Dottenijs minstens 50 per honderd meer dan hier. In Kort- rijk is in verscheidene plaatsen het mini- rnumluon voor mannen 1,55 fr. en voor vrouwen 1,20. Men vraagt voor MoesJ kroen wevers aan fr. per uur. In Rou« baix zenden sommige fabrieken mannen uit om wevers op te zoeken, die opzoe ker wordl he/aald aan 15 fr. daags plus 10 fr. per wever die die hij aanbrengt. Dit alles is hier van meer invloed dan Gent. Daarbij gaf ik hier een getuigenis ten beste van een fabrikan/die mij zegde, da/ het er nu nog niet op aankwam te pluizen aan het loon. Indien de loonen verhoogen zoo verhoogen wij mee, zoo zegde deze. Dat spraken zij van zelfs tegen, doch zij wisten ons integendeel mede te deelen dat alle grondstoffen nog in prijs stegen. En zoo wedervoer ik, gij zoudt ons hier willen doen gelooven dat gij de verliezen betaalt en de winsten die u dezen tijd toelaat niet opstrijkt. Maak ons dat niet wijs. Ook drongen zij hier niet verder meer op aan. Zoo werd ten slotte overeengekomen hun den /ijd /e la/en de rekening van deze week nog op /e maken en donderdag 11 dezer een nieuw onderhoud te hebben die ons door cijfers zou inlich/en.Dus we kunnen hier den ui/slag nog met mede deelen daar dit schrijven vroeger moe/ ingezonden voor de opnamedus voor /oekomende week. Dus iedereen weze er tegenwoordig 't Is een zaak van 't «grootste belang. Wij moeten met onze beweging steeds vooruit Groeien moeten we in krach» en werking Door haar moeien wij komen tot I meer stoffelijken maar ook tot meer zede I lijken welstand voor de werklieden, j Al wie beenen heef oud en jong, man nen en vrouwen, ambachtslieden en frontwerkers, soldaten en op^ ëischten allen op naar de'vergadering op bij REMf VROENHOEVE, Biest, (Gemeenteschool) Aspelaere, om A ure Zomeruur, ZEER STIPT. Zullen als sprekers optreden de Hoeren JAN DE NEVE, Plaatsvervangend Volksvertegenwoordiger, voorzitter der Ziekenbonden te Aalst. OCT. VAN SCHAMELHOUT, Al gemeen Sekretaris der Vakbonden K. L. VAN OPOEN BOSOH, Voiks- v^rtegenwoordiger te Aaist. Iedereen weze op post Namens de Inrichtingscommissie. Zachtjes aan, maar zeker, zal onze jonge Ziekenbond vooruitgaan. Allergs- kens beginnen meer en meer de boeren, burgers en werklieden hier ook te ver staan, dat lid zijnde van een ziekenbond voor hun een groot nut zal opleveren. De ieverigsien, de meest klaarzienden zouden net liever met meer spoed willen zien vooruitgaan, 't ls een bewijs van den goeden geest, die hen voor het be gonnen werk bezield en eene waarborg te meer dat 'tzal gaan. Zeker en vast kost het bij 't begin moeite om het gros der werkers en werk sters voor eene inrichting te winnen, waarvan ze voorheen wat van verre slechts hoorden. Het duurt wel een tijdje eer sommige menschen zich een klaar beeld van eenen ziekenbond en zijne wer king kunnen maken. Een ziekenbond is eene schoone,goede, maar ook eene zeer nuttige zaak. Mannen en vrouwen, jongelingen en dochters, U dient te weten waarom gij een ziekenbond noodig hebt, en welk voordeel er voor U allen in besloten ligt. Daarom hebben de baanbrekers, de stichters besloten een oproep tot 't voik van Aspelaere te richten voor eene alge meene vergadering, openbare stichting welke zal plaats hebben I)ij BEMl VROERHOVE, op de Piest, (Semeeiitesohoel) Wij doen nog eens een dringende op roep tot alle inwoners van Aspelaere. oo deze VERGADERING tegenwoordig te zijn, wanl daar zult U beter leeren begrü pen welk nut U allen de ziekenbond opleveren zal. VAKVEREENIGING. Op denzelfden dag, uur en plaats zal er ook overgegaan worden tot hei inrich ten van een Vakvereeniging. Wij doen een beroep aan al de werklieden, ambachts lieden, frontwerkers van Aspelaere Voorde, Appelierre Eychem.Nederhasselt' Oultreen St.Antelinckx. Het geldt er uwé belangen I De algemeene Sekretaris der Vakverenigingen, Oct. Van Schamelhout zal er net woord voeren. Saldsten, Opgeëlschtsn, die nog steeds uit den bitteren kelk des lijdens drinkt, U moet voorzeker daar tegenwoordig zijn. Er zal gehandeld worden over uwe vergunningsrechten Gij, opgeêischten, martelaars, U zult u aansluiten om op den rechten weg geleid te worden tot bekomen van uwe recht matige eisch. PART1JGENOOTEN en VRIENDEN Wordt lid van onze inrichtingen. Demokratische Vlaamsche Volks bond van Kortrijk. Minstens 10 cenliemer, per maand, Er worden ook geheime leden aangenomen. .HELPT ELKANDER I Samenstel van allerlei maatschap pelijke werken.Pensioenkas Heip; Elkander. Inleg minstens 3 fr per jaar, (25 c. per maand.)Afgestaan of voorbehouden kapitaal. Pensioen op 55, 60 en 65 jaar. Toelagen van staat, provincie en gemeente. De stortingen der leden worden verhoogd met een jaarlijksche bijleg door de pensioengilde Helpt El kander zelf geschonken. De leden worden aangezet in hun eigen belang regelmatig hunne stortingen te doen, hetzij zooveel mogelijk maandelijks of ten minste alle drie maanden. Daar mceten de aangestede vrienden voor zorgen elk op zijne gemeente. Voor inlichtingen en stortingen is de schrijver alle maandagen in het lokaal, Pluimstraat, 170. Kortiijk, van 5 tot 6 ure. VERGADERING VAN DEN ARRONDISSEMENT SBOND Alle maanden op derden Zondag der maand om 3 ure namiddag, vergadering van ucu Jsse- mentsbond in het lokaal van Helpt Elkander Pluimstraat, 170, KORTRIJK. VAKVEREENIGING. Wij raden al onze vriender aan lid te worden van de beroepsgilde. De Verbroedering. Billijke inleg. Geen centiem voor politiek werk Inlichtingen in het lokaal Helpt Elkander Pluimstraat, 170, Kort rijk,alsook bij gekende partijgeiuo- teo op de buitengemeenten. BESTUURLEDEN I neemt goed acht, de dagen en uren blij ven vast afdoend en vlug. zonder ich ie moeten verplaatsen van de ergste gevallen zelfs verouderde van Suikerziekte, B oed- armoede, Macnteloosheid. Hoest,Asthm Rhumatisme, Zenuwziekte, Jicht, Lev - ziekte, Keeren der Jaren, Verstoptheid, Eczema en alle HuidJ, baardj en Haarziek ten, van de Aars, aderspatnge zweeren en andere, enz. door de wonderbare P'an tenuittreksels, verschillend voor elke Ziekte Vraagt de prospectus NT 72 A met bewijs» stukken aan Dr DAMMAN, Troonstr. 76, BRUSSELen beschrijft hem volledig uw Ziekte Raadplegingelectrische behandeling voor altijd wegnemen van overbodige haren (knevel baard) ook bii de vrouw door de Bhctrieiteit. Van 9 tot 6 w. in de week.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 3