Heb uw Vaderland lief! Onze Gpgeëiscliten. m m O'Neal defu^o^SeaKi^ie;.1'00" Ogaan der Ch risten e Volkspartij. Realistische Politiek en Kristene Moraal. Zondag 28 Maart 1920. «"rijs per nummer 10 centiemen. Tweede Jaar- nr. 13 TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aankon digi gen, eenmaal vjrschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving wezen. Priester Dacns Ik beminde het uit al de krachten mijner ziel. Slechts den naam hooren stamelen en ik werd grouter, voller waren de teu" gen lucht die ik inademde wijl ik mijn aderen voelde zwellen onder den stroom van warmer bloed O ik beminde het zoo vurig En van waar die liefde, die gehechtheid Ik dacht dat iedereen, die mensch wilde zijn, zijn vaderland, het geheiligde plekje waar moeder's hand onze wieg weg en weer schommelde, moest beminnen.dat men dat moest liefhebben of dat rren anders geen mensch zijn kon Ik was zoo gelukkig als ik zag, voelde, begreep dat ik wel waarlijk oprecht mijn vaderland liefhad. Toen ik droomde van 't vader land, toen er over mijne lippen vader- landsche liederen rolden, toen ik in 't diepste der nachten onder het aanschijn des bestemden hemels mijne beden sui zen liet God, behoed ons vaderland,dan scheen het dat een inwendige stem mij zegde Kind, gij doet wel, heb uw vaderland lief Toen men mij leerde van helden die stierven voor hun vaderland, van mannen die met hun bloed de aarde drenkten op de plaats waar zij het eerste licht mochten aanschouwen en waar sombere smart afgewisseld door zoet geluk hun aandeel was geweest, toen klopte mij 't harte en ik meende dat de mensch geen grocter genoegen kon vinden dan in't verdedigen van zoo'n dierbaren grond. En in kinder lijke opvoering riep ik uit Heilig vader land, u wil ik ook verdedigen, mag ik voor u sterven dan zal de dood mij zoet zijn. Langzaam groeide het kind tot jonge ling- Toen bracht men die vurige liefde aan 't wankelen, want men leerde mij een andere leer. Nieuwe waarheden werden Mengelwerk. 5. Mijnheer riep de grijsaard. om Godswil, wat is er van Mac'Neal wat is er van mijn zoon geworden Goede vader, indien de jongeling voor eenen koning ware gevallen, zou zijn standbeeld tot de nakomeling over gaan. Hij was een muiteling doch, dat moet ik zeggen, nooit zwaaide een dap perder kerel het zwaard; en, wat meer is, geen edeler hart dan het zijne klopt er in de drie koninkrijken Hij was tegen de bajonnetten ingeloopen, had kanonnen bestormd hij kwam eindelijk alles ver slaande. ons hoofdkwartier aantasten. De generaal, aan het hoofd zijner keurlingen gaat op den vijand los de woedende mij bekend gemaakt. Ik die dacht dat alle menschen vader landsliefde bezaten, hoe voelde ik mij bedrogen Men bazuinde wel heb uw vaderland liefdoch mén deed het alleen omdat er belang bij was. Men gebruikte die liefde slechts om te kunnen heerschen, ja men dreef als 't ware handel in liefde tot het vaderland om hooge plaatsen te bekleeden, te pron ken naast gegaloneerde uitbuiters ofwêi Som zelve verdrukker te kunnen spelen, om minderen te doen nederknielen, als slaven te doen kruiper als dieren te be handelen. En oprechte,belanglooze-Iiefde vond ik niet. Ik zocht, ik wilde nog beminnen en de huichel ziende was i.k er onmachtig toe. Langzaam kwam er meer helderheid in mijn geest en ik zocht zelf naar dat onbe grijpelijk iets, naar dat raadselwoord Vaderlandsliefde I Ik zocht verder en... vond. Vaderland met uwe gebruinde zwoegers, inet uwe gemartelde cn afge tobde grijsaards, met uwe bleeke, uitge mergelde moeders, met uw duizende on wetende kinderen, zwervend langs de straten Vaderland!., met uw volk, met zijn lijden, met zijn verdrukkingen, o, ik heb ulief... Gij vóöral miin Vlaanderenvernederd oord, ik bemin U. Gij, Vlaanfcche broeders, die vader landsliefde geleerd wordt door en voor dezen aie u in uw vaderland verdrukken en vernederen, ik heb u lief Vlaamsche broeders, hebt dan zoo uw vaderland lief Bemint uw Vlaanderland, dat schoone en grootsche Vlaanderen van voorheen. Neemt goed in acht dat men, om zijn vaderland te kunnen beminnen zijn volk moet liefhebben en dus zijn tale moet «aagsgeuHii iiiPiiiiéiibbmbmmbbmmwmp aanvaller drijft ons terug en oe veldheer stort onder zijn coodelijk gewond paard. Ieren en Engelschen springen op hem toe: wij moeten weder wijken, en twintig ba- jonneiten en pieken bedreigen onze geval len overste. Daar ziet men uwen zoon, met het zwaard in de hand zich tegen de zijnen keeren om het leven van den gene raal te beschermen. Eerbiedig den weerlooze Ik wil het ik Captain Rock, wil het Op deze woorden deinzen dë Whiteboys verstomd terug, en de held haftige muiter alleen aan het vuur van allen blootgesteld, valt, door verscheidene kogelen doorboord. Dan eerst beginnen de leren te wankelen de onzen hervat ten den moed, en wij ontzetten den gene raal, die zegt zijn half fortuin te willen geven, mocht zijn grootmoedig redder behouden zijn. O'Neal werd doodsbleek, en zuchtte Mijn ongelukkige zoon En Robert eeren en bereid moet zijn zich te offeren in alle omstandigheden voor de vrijma king, de redding, de grootheid van zijn verdrukte land en taal ei volk. Wilt gij uw vaderland opiecht begin nen, o ik bid u, bemint ons volk, het Vlaamsche volk, helpt ons het grootma- ken, helpt ons net opstuwen naar betere dagen, helpt ons het losrukken uit de klauwen vatj franskiljonië. O mijn vaderland, mijn dierbaar Vlaan deren. u bemin ik., is 'f voor uw welzijn voor uwe grootheid voor uwe vrijmaking dan wil ik voor u alles offeren aan de zijde, aan de borst mijner verdrukte broeders. BLAUWVOET. Onder dien titel is in de «Nation Beige» van 13 Maart een artikel ver schenen die nogal aandacht wekt. Na eenige algemeene beschouwingen, vraagt de schrijver Qu'y a i-il de plus realiste que la morale chrètienne (Wat is er nog meer realistisch dan de kristene zedeleer Daarop volgen eenige hoedanigheden van Christus'leer en hij stelt deze tegenover de leerstellingen van Rousseau, Kant, Rohespière, Lenin en... de Flaminganten. Dat Christus'leer een der schoonste, én edelste, én beste is, daarover zijn we het eens met den schrijver. Maar Waar wordt Christus'rnoraal werkelijk toegepast Hebben zij ze toegepast, zij.de mannen van de Nation Beige, de huidige heerschers Gebiedt Christus' leer dat men den mindere vers'oote. hem recht weigere en ten onder brenge Dat men dengene die zijn recht durft vragen wreedaardig treffe en straffe Dat men een gansch volk ten onderen doemt met zijn recht door zijn taal te krenken En alzoo meer haat en tweedracht Osterman vroeg hij vervolgens met eene nauwelijks hoorbare stem doch Jutah had ze gehoord, en zij richtte zich verwilderd op. Osterman antwoordde de officier, die u ook vader noemt. Die brave wordt algemeen bewonderd en betreurd. Hij dorst zich een vriend der leren noe men hij stelde alles in het werk om die woedenden tot rede te brengen hij dorst het vuur uitdooven, dat op eenen bus kruitwagen was geworpen hij redde zij nen gevangen kapitein uit de handen eencr gansche bende, ontving bij deze heldendaden menige zware wonde. Wan neer na hei gevecht de generaal wilde weten, wie zich het bes» gekweten ha i. noemde eenieder hem Osterman. Hij wilde hem zien, en als hij hem vroeg, wat belooning hij verkoos, zei de goede jon gen Geen andere dan dat gij voor mij nen voedstervader, den wever O'Neal, en zaaie lusschen lajidgenöolen Gebiedt Christus'leer dat men zoo handelt Dat het katholicisme de vervormde moraal bHij t en toepa.-t en ook geen maaischapp: l'jke oplossing daarsielt, dat bewijst i zijn grondslag, èn zijn instel lingen, èn zijn werken. Wat hel bolschevisme aan de wereld brengen zal, dat zal de toekomst uitwij zen. Als men nu eens in gedachte een blik werpt op al die maatschappij leerstellin gen, dan vraagt men zich af Welk is nu wel de beste, de volmaak- ste maatschappij leer onder dewelke de mensch best zou kunnen leven Totnogtoe heeft men geen bevredigen de uitslag over de toegepaste sieüingen de oorlog bewijst het afdoend. Wij. demokraten, hebben het volste vertrouwen in ons programma wijl hel steunt op de zuivere, onvei valschie.edele leer Christi Omdat het steunt op een hooger liefde en breeder mensch zijn Omdat hel langs echte broederlijkheid het menschdom wil brengen tot de ge lijkheid in het genot van de schatten Oer natuur. VYVERMAN. Er wordt veel gezeid. veel geschreven en gewreven over onze oud strijders, over de verminkten en invalieden, over de weduwen en Oe weezen onzer gesneu velde helden. Het is ook noodzakelijk dat er eens van tijd toi tijd gesproken en ge schreven wordt over onze opgeëis .h:en. Ook onder hen zijn verminkten, invalie den, helden siille helden, arme ver minkten, jammerlijke invalieden die niet enkel recht hebben op recht, maar voor al recht hebben op ons medelijden, op onze bezorgdheid, op onze liefde. Vergeten wij dat niet te veel Veigeet onze regeering die arme iijders niet, die opgaande in liefde tot hnn land, sgaaffiBeajaaasBsaaaBaMwiiiii iiwuwsMa voor zijne ongelukkige dochter gelievet te zorgen. Meer kon hij niet thans is hij zeker dood. Op dit woord wierp Jutah eenen hart- verscheurenden gil uit, en verloor alle bewustzijn. O'Neal zelf was uitgeput. Tevergeefs poogde de officier de gevoel en krachteloozen met wat hartvetste» king eenigszins op te beuren, weinige uren daarna waren zij de ellenden der aarde ontweken. Lord Wellesley keerde weder naar En geland, en nam veel deel in het beramen van middelen om Ierlands lot te verzach ten. Die heilige zaak, zooals m n ze noemde, bracht het geheele land in gisting. Veel welsprekendheid werd uit gekraamd. grdbte belof:en gedt n... doch het bleef bij het oude. Vruchteloos had het edelste bloed gestroom 1, en was er menig onschuldig hart gebroken, EINDE,

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1