ALfiEMEWÏONfiRES Taal en Volk. Parlement. In de Kamer Kristene Volkspartij. Op Zondag 2 Hei Allerlei Nieuws niet w ilden teekenen dat ze vrijelijk arbei den zouden. Hoevele opgeëschten zochten en von den niet honderden zonderlinge midde len om de vijanden Ie verschalken hoe velen vernielden niet vrijwillig wat ze moeizaam hadden afgewerkt, op gevaar van zware mishandelingen hoevelen verbeten niet honger en allerhande ont beringen hoewel ze meteenige inschikke lijkheid, schoon leven, goed eten,en een bed konden hebben. En vergeet niet dat de meeste optëisch ten arme jongens waren want de rijken, de edelen, de hooge bourgeoisie had zich weten vrij te maken, op meer dan een loensche wijze en de groote patriotten van heden waren toen te Duilschgezind om niet lichtelijk voor opeisching gevrij waard te worden. Wat som van onrechtvaardigheden werd toen opeengestapeld 1 Wat wilt ge Elk zorgde ervoor zichzelf le redden elk wou leven nog na den oorlog, als de zege was gekomen, om zich te wreken over vier jaar lijden elk wilde nog eens sma ken, genieten, zich dronken drinken in in zaligheid elk wilde zijn vel er door halen en daar het vel Vi,n den armen op- geëischte minder waard was dan dat van hem die door duilsche vriendschap thuis kon blijven, zoo gebeurde het, helaas, dat weeral de arme drommels de ongelukkig- sten waren I En ieder maal dat een van die vermink ten onze hulp inroept, weet ik niet waar om droefheid mij overvalt I En ieder maal dat een invalied mij zijn klachten doet grieft hel mij dat ik zoo weinig voor hem doen kan I Telkens een jongeling mij zeggen komt Mijnheer,kan ik geen verminde ring van dienst bekomen, ik ben tveeen twintig maand opgeëischr geweestik heb zooveel afgezien I grieft het mij te moeten zeggen Arme jongen, 't is on gelukkig, maar ik kan nog niets voor u doen I Neen, het land is niet dankbaar tegen over de opgeëischten 1 Maar ik geloof te mogen zeggen dat de schuld wel eenigszins aan de opgeëisch ten zelf te wijten is door hun gebrek aan. voldoende organisatie. Zij moeten overal bonden stichten ter verdediging van hun stoffelijke belangen. Tot het oprichten Z.A.B.'s-bonden willen we, waar gewenscht, wel een handje toe steken. Wij zullen ons op de hoogte trachten te brengen van al wat noodig is, en wij verzoeken de vrienden, die onze hulp behoeven, ons te verwittigen. S. De taal is de natuurlijke geleidster van een volk. Zoolang een volk zijn taal behoudt, be waart het dezelfde zeden, zijn eigen ge bruiken en eigen kuituur het gevoelt de bewustheid van eigen kracht en groot heid, kortom, het behoudt de kenmerken, die het als oervolk van andere volkeren onderscheidt. Edoch, wanneer de moedertaal bij een volk verkwijnt, dringen vreemde kuituur en andere zeden gemakkelijk binnen, het verliest de bewustheid van eigen kracht en grootheid dat volk verkwijnt, ver bastert Neerf, geen groot, geen machtig en welvarend volk zonder zijn eigen taal, zijn moedertaal..;. Taal en volk zijn twee onafscheidbare dingen noch het eene, noch het andere kan afzonderlijk bestaan. Taal en.volk zijn één. A. V. in het lokaal "Volksverheffing" Lange Zoutstraat. AALST De vereenigingen welke voorstel len wenschen voor te dragen, wor den verzochtdeze in te zenden tegen 11 April aan G. BUYSSCHAER T Kanonstraat, 31, te Kortrijk. Het Algemeen Nederiandsch Studentenkrongres te Leuven. In 1913 weid voor 'teersteen algemeen N.S. C. ingericht waarop studentem uit Vlaanderen, Holland en Zuid Ajrika tegenwoordig waren. Nu dat de Vlaamsche beweging, spijts alle ver-volgingen krachtig en onweer staanbaar opkomt dachten onze Vlaam sche studenten den tijd gekomen om opnieuw een congres in le richten en onze Hotlandsche en ïransvaalsche broeders op het feest uit te noodigen. Maar, zij hadden gerekend zonder den waard Onze Belgieksche bazen, die alles wat Vlaamsch is verfoeien, weiger den aan de Hotlandsche en Atrikaansche studenten passen af te lemen om het congres te kunnen bijwonen. Ondcrtus- schen werd er even krachtdadig gewerkt achter de schermen.De Leuvensche frans- kiljonsche gemeentebazen verboden sa menscholingen van meer dan vijf personen. Soir Nation Beige en tutti quanti spuwden vuur en vlam en strooiden aller lei verdachtmakingen rond, terwijl de kapitalisten er voor zorgden dat onze studenten geen zaal vonden om er hun congres ie openen. Vlamingen, wanneer zal iedere Vlaamsche stad zijn eigen Vlaamsch huis bezitten?) Doch onze studenten, zooals het ras- fiere Vlamingen past deinsden voor niets achteruit. Het congres greep plaats en de studenten vergaderden op een zolder Duizend studenten namen deel aan het congres en onze dwaze franskiljons zullen er wet voor zorgen dat met het aanstaande Groot Nederiandsch Congres niet meer looo maar 5ooo studenten zullen deel nemen aan het congres. Pol. Sta eens 'oen pink .Mol, en laat ons een beetje klappen, 't is al zoo lang geleden dat we ons gedacht nog 'ne keer gezegd hebben. Mol. Is er nieuws, Pol Pol. Maar, ba ja 't ge weet wel,er is altijd waf nieuws. Mol. Iets bizonders, Pol Pol- Iets bizonders, neen t, maar is er nu niets bizonders, d'r zou wel iets bizonders kunnen komen, zoo gezegd, gelijk is 't niet gebeurd 't kan nog ge beuren. Ziet ge, Mol, 'k geloof dat we ze dezen keer in den zak zullen steken. Mol. In den zak steken Wat wilt ge zeggen, Pol gaat ge misschien uw konijnen verzepen Pol. O^fkom, manlief,a's ik spreek dan is dat over de politiek, weet ge wel 'k wil zi'ggen, dat we nu de oükens in den zak zullen steken. Mol 'k En weet 't nog niet,' Pol Pol. Wat ge zegtDe menschen, die hebben nu met den oorlog toch veel ge leerd, als hun oogen nu nog niet open.,.. Mol. De menschen nu geleerd, Pol dat de rijken allemaal Pot-eenen-God zijn ge moet gij daarom niet te ver zoe ken, blijf maar op uw gemeente.-. Pol. Ja, natuurlijk, Mol maar ge j moet gij altijd daarmee niet voor de pinne komen d'r zijn daar toch altijd uitzonde ringen. Wij kunnen nu goed het kaf van 't koren scheiden, dat is zeker, maar daarom moeten we den strijd niet op geven. Mol. Daar is nog zooveel niet omge keerd, jongen. Mien van den Dries die zegde 't onlangs nog Een van ons gemeente die schijnt nogal mstani te hebben, die kwam mij en onzen eersten schepene, thans burgemeester, tegen, hij pakte zijn mut? af en zijn besten goeiën dag uitvoorden representant van't oud re giem en mij 'p. zag hij aliens niet staan Pol. Ta, ta, ta... jóngen. Wacht maar tot als 't 's gemeentekiezing is... ge zult ze zien 'nen post pakken o'er moer ten ander mannen aan 't roer komen. Er zitten hier zooals overal van die menschen op 't raadhuis, die er hun plaats niet is- Mol. Ja. ja, 't is gelijk ge zegt,man- Er moeten daar jongens komen met ver stand en met durf. Hebt g'liet ook houren zeggen van de zitting van over eenige weken.D'erwas kwestie van den electriek op de gemeente, en onzen raad gaf aan den sekretaris d'opdracht van 'nen brief te schrijven naar de kompagnie, die daar mee zou gelast worden. Als dat gedaan was, vroeg een der leden hewel jongen (hij zei dat tegen de sekretsris) wat hebt ge nu eigentlijk geschreven, lees 's. 't Stuk werd gelezen, 't was in 't Fransch d'er was geen eenen die de vertaling vroeg en ze wisten zij nog niets meer als te voren- Dat is Knap zijn, hé Pol. Ja 't zeker, er moeten ander mannen aan 't roer. Mol. We zeggen 't al jaar en dag, man, maar ge ziet toch wel dat er nog zelfs verstandige menschen aan de slip pen blijven hangen van oude regiem mannen. En ze hebben zij toch wel on dervonden dat ze met den achteruitgang mee doen. Pol. Mol ze zien zij wel, dat hun soort niet vooruit 'n wjl en dat er nu zoo veel dingen ai ingevoerd zijn waarvoor de demokraten al sedert jaren en jaren gestreden hebben, maar ze blijven aan den slijp hangen van de grooten oindat ze geen karakter 'n hebben, jongen. Mol. En dat er zooveel zijn, die wel zien en hooren, maar gansch het spel nog niet 'n begrijpen van de politiek. Pol. Als we hier den electriek zullen hebben dan zullen ze wel klaarder zien, jongen. Laat ons hopen dat hij er vóór de kiezing nog ligt dan rollen de oükens in de klaarte van 50 bougiesbekken van de trappen van 't raadhuis. Mol. 't Is 't bopen, Pol I Nu tot later's, 'k moet voortgaan, Pol. Salut, Mol... In de zittingen gaat het thans over de hulp aan de verwoeste gewesten, aan de. geteisterden door den oorlog en... er is geen belangstelling, maar als het er om gaat Vlamingen verdacht te maken,als er kwestie, is van pan neerlandisme, van ou- wijvenvtrhaalijes door zekere pers ver spreid, dan hangt er in de Kamer elektri citeit onder den koepel, dan zitten velen te wippen op hun bank, dan flikkeren de oogen «en klinken de onderbrekingen elkaar van a'.Ie zijden tegen. Nu zijn vele zetels onbezet, op andere leest of slui mert men. vVoensdag ging het over de hulp aan den vijand gedurend debezetting.De heer VAN WALLEGHEM, waalsch socialist, sprak er in dezer voege Men mag zeggen dat alle nijverheden, die gedurende de bezetting voort gewerkt hebben, zich schuldig maakten aan in schikkelijkheid en verleenen van hulp aan den vijand en dienen gestraft te worden. Alleen de koolmijnen zouden daarop uit zondering dienen te maken iedereen begrijp', dat het leven in bezet België on mogelijk was zonder brandstof, in den beginne van de bezetting trachtten de nij- veraars werk te bezorgen aan hun per soneel, maar al heel ganw staken de- Duitschers daar hun neus in. Men moest hun voortaan de toelating vragen om te mogen draaien en die werd alleen gege ven op voorwaarde, dat de opbrengst geheel of gedeeltelijk aan hun afgestaan werd. Veel werkgevers slo'en liever hun fabrieken. Wie vooriwerkte uiende den vijand en de wet is veel te zwak tegen over hen. Hun fabrieken werden niet verwoest en niet geplunderd na den wapenstilstand konden ze onmiddellijk voortwerken en schandalige winsten op strijken. De regeering moet dadelijk een politiek van regeling en winstbeperking inzetten, want er moet een einde komen aan de eerlooze uitbuiting. Het gereccht moet ingrijpen, maar nu eens niet met zijti beruchte traagheid. Ik ken een fa briek, waartegen een proces was inge spannen de bestuurder neemt de wijk en... ja, het proces was overbodig gewor den Zoo zal het nog gaan met deze wet de schuldige trekt er van onder en... de fabriek draait voort. Spreker haalt voor beelden aan van gekonkel tusschen Duit schers en fabrikanten van werkhuizen die door Duitsche afweerkanonnen be schut waren tegen geallieerde luchtaan vallen van een Vlaamsch arbeider in 't Walenland, die ^gedwongen werd te wer ken onder bedreiging anders te zullen opgeëischt worden. Al de schuldigen loopen nog op vrije voeten. Daar moet een einde aan komen (zeer wel 1 op vele banken.) VOOR DE AARDAPPELTEELT. De Minister van Landbouw richtte een oproep tot de plattelandsbevolking om zooveel mogelijk aardappelen en andere voedselgewassen te telen, in het belang der volksvoeding. De Minister hoopt dat zijn beroep gevolg zal hebben en geen ander maatregelen zal moeten treffen. HUYSMANS TERUG. Huysmans, die met zijn parlijgenooten Van Roosbroeck en de Broukère naar Berlijn was gaan onderhandelen over de tweeede Internationale, is woensdag uit Duitschland teruggekeerd. Hij vertelde dat bijna alles wat in onze pers over de revolutie aldaar de ronde had gedaan gelogen was. De positie van de vroegere regeering staat vast zegt hij. DE AMERIKAANSCHE LIJKEN. De dertig duizend Amerikaansche lijken welke in België en Frankrijk be graven werden, worden thans door de Amerikanen opgevorderd. Zij stellen daarvoor alle noodig materiaal ter be schikking. BELGIË en OEKRAJINA Zekere Belgische bladen meldden on langs het door een Oekrajie.nsche Zending gebrachte bezoek aan onzen minister van Buitenlandsche Zaken. Ten einde alie misverstand te voorkomen kan hierbij aangestipt worden dat België noch de Geallieerde landen de Oekrajiesche legee- ring ambtelijk nebben erkend. De afge- veardjgden van dien staat kunnen dus niet als diplomatieke agenten worden beschouwd. DE DOODSTRAF WORDT NIET WEDER INGESTELD De h. prokureur generaal had voorge steld aan min. Vander Velde.de Koning te vragen geen gebruik le maken.van zijn rechi om genade te verleenen aan een onlangs ter dood veroordeelden bandiet uit den Brusseischen omtrek. Wij vernemen thans dat de h. minister van Rechtswezen "op dit voorstel niet heeft willen ingaan,zoodat er geen spraak meer is, de doodstraf weer te zien uit voeren. DE GÈMEÈNTEKIEZINGEN. Wegens het vele werk dat het opstel len der kiezerslijsten vergt ztillen de ge! meenteverkiezingen moeten verschoven worden en wellicht dit jaar geen plaats meer vinden.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2