Zonder uitstel Van den Appelboom, en den Knuppeleer. Orgaan der Chris :ene Volkspartij. RECHT DOOR ZEE. Frits Smit Kleine. s Tweede Jaai. Fr-. .5 TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider ijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl, Aankondigingen Kleine aankondigden, éénmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en wei varend man in de samenleving jzcb. Priester Daee». Voor den oorlog werden in Vlaanderen geen werklieden slechter betaald dan de landbouwwerklieden. Natuurlijk moet er een onderscheid gemaakt worden tusschen de nijverheidswerklieden en celaidbouw- werklieden, die meestal gedurende den ganschen dag bij den werkgever in den kost zijn, en die wel eens een stukje land in pacht krijgen waarop zij zelf hun patatten winnen. Maar wie den buiten kent, weet, dat voor oen oorlog onze buitenwerklieden echte slaven waren.Het was.met dë eilendig uitgebuite kantwerk sters,de zwartste vlek op den kathoiieken buiten, en het is een eer voor de kristen demokraten daar eerst de klok van de vrijheid geklept te heb ben. Voor den oorlog waren er reeds een 60,000 dezer werklieden, die naar Frank rijk togen, om den oogst te pjkken en de beeteraven te steken. Maar dit vraagstuk, dai in de oogen der volksgezinden reeds voor den oorlog zoo ernstig was, eischt op dit oogenblik een onmiddelijke oplossing, of we gaan naar een ramp. We staan voor een wezenlijke ontvol king van den Vlaamschen buiten. Al onze werkkrachten verlaten het land, trekken naar Frankrijk ot schepen met duizenden in naar Amerika. Zonder den minsten uitstel moeten de loonen der.landbouwwerklieden verhoogd. Die mannen, die door den aard van het werk zelf, minder gegroepeerd leven dan de nijverheidswerklieden, kunnen moei lijk door werkstakingen een menschwaar- dig bestaan verwerven. Zij verkiezen een.oudig de wijde wereld in te trekken. Wij hopen dat de landbouwers zelf hun belang zullen inzien, om de werklie den door hooge loonen aan onzen grond te hechten- Het is ook noodzakelijk, dai het Goe- vernement, in de vaststelling van de PARABEL Te midden van 't Aardsche Paradijs, waar veel zon en licht was, bloeide de appelboom in vetten grond. Hij was ais alle andere appelboomen, maar veel grooterz'n stam was geweldig dik en z'n kruin reikte hoog en wijd uit, zoodat de schaduw ervan een groote omtrek op de aarde vormde. De eigedaardigheid van dezen appelboom was, dat de vruchten afgunstig waren op elkaar.En het was de appelboom niet door welks vruchten Eva zich liet verleiden neen dat was reeds veie eeuwen gebeurd. Onze appelboom is gansch modern hij groeide in het mo derne paradijs, in onze moderne tijden. De appelen waren dus afgustig. En er waren er van alle soort en vorm groote en kleine, welgevormde en misgroeide, bleekgroene en blozende. D'r hingen ook rotte appelen op den boom. prijzen der landbouwprodukten, rekening houde van het hooger betaalde loon. 50 frank geven voor 100 kgr. tarwe of 12 frank voor IcO kgr. patatten is bespot telijk, Vergeten wij, Vlaamsche strijders, het nooit Men is ons volk niet alleen eerbied verschuldigd voor wat zijn taal betreft, maar ook voor wat zijn bestaan aangaat, Wij kummn ons volk slechts een land doen beminnen, waar het een menschen- waardig bestaan vindt. De Witte Kaproen. At4 Jongens 1 wil je m^t verstand Door het leven henen zeilen, Zijt dan flink en ferm ter hand, Stoort je niet aan buurmanspraat, Komt na 't denken tot de daad. Dat bracht menigeen ai spijt, Cat gedachtloos voorwaartsnellen,! En verlies in geld en tijd. Wil je zeker voorwaarts gaar>, Kent dan eerst de juiste baan. Maar dat leer je zoo maar niet In een oogwenk zonder strijden, Zonder smarten en verdriet. Maar je weet het strijd valt licht Onder de oogen van den Plicht. Is de wind nu juist niet mee, Och, wat nood Steekt uit je handen, Grijpt je roer en recht door zee l Toont je mannen klotk, kordaat, Wie geen storm ter neder slaat. Dat ellendig gela^eer, Om de woeste golf te ontkomen, Datgeslinger heen en weer Hij, wien 't luste, doe er mee, Jongens I wij gaan recht door zee Met een ezel mag men niet spreken over trommels wél over distels. Ketens afwerpen kan ook zeer doen. Nu er was een man in R Paradijs die zijn leven sleet in de schaduw var; den boom. Hij was gewapend met twee dikke knuppels cn verdiende z'n brood met de rotte appelen af te gooien. Dag aan dag knuppelde hij De groote, blozende app.len, die prat waren over zichzelf, toonden aan den knuppeleer de anderen die moesten uitgegooid worden. En de knuppeleer volbracht steeds het bevel van de groote appelen. Hij zelf zag niet toe of ze ja dan neen rot waren. Een enkele aanwijzing der grooten volstond om een deel appelen meest kleinen en geringen neer te knuppeled- Aan d'appelen kwam geen einde, want dag aan dag groeiden ei nieuwe. En de nieuwe waren immer als de vorige groote en kleine, schoone en leelijke ook rotte daartusschen. Het gebeurde nu eens na langen tijd aat een oud en gebogen man daar voorbij kwam. De man had een lange sneeuw witte baard en weelderig-wuivende lok ken. Zijn oog was alzoogeen menschen- Er moet volkomen gelijkheid heerschen in rechte en in feite tusschen Vlamingen en Walen Woorden van Koning Albert in zijn Troonrede. Vlamingen, wilt ge eens weten aan wie al de vetbetaalde postjes in Vlaan deren toegekend worden Luistert Door het ministerie van Rechtswegen werden benoemd 1" Te Merxplas in het bedelaarsgesticht als bestuurder en onderbestuurder twee Vlaarrschonkundige Walen. 2" Te St. Andries in het Toevluchts huis ais bestuurder een.... Vlaamschon- kundige Waal, 3° Te Hoogsiraeten intt Toevluchtshuis .werd de bestuurder voorloopig vervangen door een bediende. Onnoodig te zeggen dat het een Waal is. 4° Te Ruisselede werd een landoverste aangesteld, weeral een Waal 5° Te Moll werd een Waal, zónder voorafgaand examen, benoemd als onder wijzer aan de Weldadigheidsschool. Wilt ge nog andere Belgische staalijes van gelijkheid in reenten in feite tusschen Vlamingen eg Walen Ziehier Fr werd tot op; 30 Oktober 1919 uitbetaald aan Oorlogsweezen ln Wallonië: 3.797 889 f- In Vlaanderen 3.304.268 fr. aan wedu wen ean burgers door oorlogsfeiten over leden In Wallonië 1.057.700 fr. in Vlaanderen 688.400fr. En zeggen dat op 100 gesreuvelden er 80 Vlamingen zijn Minister Renkin heeft in de Kamer verklaard dat er bij den wapenstilsiand 46 677 huizen vermeld waren en hij voegde er aan toe WE gaven reeds meer dan 25 miilioen uit om daaraan te gemoet te komen Dus 25 miilioen voor ongeveer 240 dui- oog, want het glinsterde als 'n heldere ster in diepen nacht. Hij droeg een gruote zware biil op den schouder. Met z'n geweldig oog stoni hij het werk van den kluppeleer aan te zien en zag zoovele appelen rollen in de sloot. Toen rechtte hij het witte hoofd en sprak tot den knuppeleer Waarom doet gij dat De knuppeleer zag verwonderd op. Die vraag was hem nog nooit gesteld gewor den. Met een grimlach om de lippen wendde de knuppeleer zich af en gooide met verdubbelde kracht z'n knuppel in den boom. Een groot deel appelen rolde voor de voeten van den ouderling in 't gras. Waarom doet ge dat vroeg weder de oude man. Ditmaal klonk zijn stem ais een donderknal.De knuppeleer verschrik te en werd bleek, want zulke stem had hij nog nooit gehoord. Waarom ik dat doe stamelde hij angstig. De rotte appelen verderven de goede...Ze moeten dus vei wijderdworden zend dakloozen,.maar.... 100 miilioen oorlogschade aan Beek» ril (Waalsche kanonnenfabriek) 120 miilioen aan de fabrieken van Manhuy (Wal.) 40 miilioen aan de fabrieken van Argleur. (Wal Providence (Wal 30 miljoen. Als men bedenkt dat de meeste der 46 676 ^vermelde huizen in Vlaanderen werden in puin gescholen en dat men daarbij vergelijkt wat Waalsche ijzer barons krijgen aan oorlogschade moet ieder eerlijke mensch walgen voor de manier waarop wij Vlamingen behandeld worden in ons land Wij hebben het reedsdikwijlsherhaald Onze regeerders verfoeien al wat Vhumsch is. De Vlaamsche kunstenaars als Gilson, Jef van Hoof enz... worden gebroodroofd en gleven in armoede. De Vlaamsche muziek wordt achteruitgesteld oij oe vreemde. 3. v. België teil 4 muziek conservatoria. Een V 1 a a m- sche te Antwerpen, drie Fransche te Gent, Brussel en Luik. Het Vlaamsche teit 1266 leeiiingen, Brussel 531, Luik 578 Geut 600 leerlingen. Het Vlaamsche krijgt 59,436 fr. toelagen de andere 190,500 fr. üeni)100,000 fr. (Brussel) 66,750 fr. (Luik). Dat is dus357,250 fr. aan de Fransche conservatoria En zoo zouden we kunnen gansche boekdeelen vullen, zie maar eens rond u, daarom niet verder dan onze stad) al de schoonste plaatsen zijn voor W len. De Vlamingen zijn slechts goed om te werken en belastingen te betalen 1 ln Vlaanderen kan men alles worden minister, generaal, enz met 't Fransch alleen, en een laming kan nog geen korporaal worden zonder twee talen te kennen Het schoonste is nog dat al die hooge oomts betaald worden met Vlaam sche centen betaald worden.... Gij hebt gelijk, zegde de oude man, de rotte appelen verderven de goede.... doch waar zijn de goede? Daar zeg,de de knuppeleer en hij wees naar de hoogste takken, waar 't meest licht en zon was en waar groote, roode en dikgebuikte appelen aan de twijgen hingen. En van uit het opperste der kruin van den boom .iepen de groote appelen in koor, want ze hadden alles verstaan Wij zijn het sieraad van den boorn Een bittere glimlach speelde om de lippen van den ounderlmg. Hij ging naar de sloot en raapte er enkele afgegooide appelen op. Hij nam een mes en sneed ze open. Veje waren van buitengewoon ge halte en fijnen geur. Werp nu het sieraad beneden, be- vool de witte man tot den knuppeleer. Deze keek op met greóte. verbaasde oogen en bleef pal staan als een rots. Werp nu het sieraad beneden 1 be- vool de ouderling voor de tweede maal. Nog bleef de knuppeleer srar en stom.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1