Booze Lieden zingen niet. Swevegem Aalst Oct. Van Schamelhout. Het Stemrecht der Vrouwen. pelijke vraagstukken, dan de algemeen heid onzer 21 jarige jongelingen. Dus van het argument der socialisten blijft niets over tenzij eene enge kleinzieligheid. Van de vroegere opwerpingen der ka tholieken hoever; wij niet meer te spreken daar zij van den nood eene deugd ge maakt, en naar het vrouwenstemrecht gegrepen hebben evenals den drenkeling, die in zijne wanhoop naai een stroohalm grijpt, in de hoop zich daarmede te kun nen redden. Wat ons betreft, wij aanschouwen de zaak van een ander standpunt, en zonder te onderzoeken, of dit aan onze partij voor-of nadeel berokkenen zal, vragen wij: Is het vrouwenkiesrecht rechtveerdig en noodzakelijk Vastberaden antwoorden wij hierop, ja. Het is rechtveerdig omdat de vrouw zoowel als de man er belang bij heeft dat het land, de gemeente en de provincie goed bestuurd worde, en dat zij door de wet verdedigd en beschermd wordt, het geen tot heden in niet genoegzame mate het geval is. Op stoffelijk gebied werd zij tot heden nog altijd miskend op het werkhuis werd zij het zelfde werk als de mannen minder betaald op het bnreel idem, en in het onderwijs is de jaarwedde van de onderwijzeres veel kleiner dan die van den onderwijzer. En dit alles omdat zij geen kiezer was. Want het staat vast, dat het begin van wijsheid bij onze wet gevers, steeds de vrees voor de kiezers is geweest. Op zedelijk gebied, is de vrouw door de wet op verre na niet genoeg beschermd. Ware de vrouw kiezer geweest van over 30 jaren, vast en zeker zouden er reeds veel onrechtvaardigheden en voor- oordeelen tegenover de vrouw verdwenen zijn. Ten andere zouden de vrouwenafge- vaardigd'en in het parlement niet veel kunnen medepraren over kinderopvoe ding, over drankmisbruik, over de op zoeking van net vaderschap, enz. En dan ais er over legerkontigenten en den diensttijd en militarism moet gespro- en gestemd worden,zou dan hun moeder hart hen niet doen besluiten dat er niet meer dan de noodige offers mogen ge bracht worden aan het militaristisch monster, die de vrucht van eeuwen arbeid in etnige jaren verslind die een welstel lend werelddeel tot over de ooren in schulden steekt, en eene nijverige bevol king voor jaren tot werkloosheid doemt en in volslagen onzekerheid stelt voor de toekomst. We denken van ja, en daarom zeggen wij dat het vrouwenstemrecht, noodzake lijk en rechtveerdig is. leder rechtzinnige demokraat, heeft volgens ons voor plicht (zonder zich af te vragen of dit voor- of nadeelig is voor zijne partij) te ieveren opdat de vrouw, niet alleen kiezer is voor de gemeente en de provincie, maar ook voor kamers en senaat want we geloovjn vast in de anti militaristische gevoelens der vrouw, en, aangezien "net militarism de wereld naar den ondergang leidt, begroeten wij de vrouwen kiezers als dp verlossers van het menschdom. Reeds schreven wij meermalen over de hangende zaak in La Flandre. Eens zelfs werd er het werk stil gelegd als protest tegen het niet naleven van de overeen komsten in het kontrakt vermeld. Daar er ook in het kontrakt een vooropzeg ver meld staat van 15 dagen vooraleer het werk stil te leggen werd er vanwege de syndikaten aan de werklieden aangetoond dat dergelijke handelwijze strüdig was met de overeenkomst van het kontrakten tezelvertijde werd bij de heeren van La Flandre aangedrongen alles te regelen in den geest van het kontrakt. Dit werd be loofd, doch de werklieden klagen erover dat de toegestane verbeteringen niet uit betaald worden. Nu zal alles regelmatig gaan- Er zal opgetreden worden en des noods de 15 dagen opgezegd. Doch, zoo vragen zien sommige werklieden af, wat worden wij betaald binst deze 15 dagen Het antwoord is heel eenvoudig. Gezien er geene overeenkomst bestaat waaruit den vooropzeg voortspruit, is het gansch gemakkelijk te begrijpen dat deze 15 dagen zullen moeten betaald worden vol- ge is de te treffen overeenkomst. Anderen opperen dat er niet seffens in staking mag gegaan worden. Wij kunnen hierop ant woorden gij kunt niet verliezen met deze 15 dagen te doen, aangezien deze moeten betaald worden op de te treffen overeenkomst en nog, wanneer gij weet dat de werkstaking op dien vastgestelden dag aanvangt, hebt gij nog twee weken te ontvangen. Gij kunt dus nog alles op voorhand zoo regelen dat gij het zoolang kunt uithouden tot dat uwe rechtmatige eischen ingewilligd zijn Om den strijd aan te gaan is er voorbereiding en omzichtigheid noodig tot het bereiken van het doel. De woeste en wilde strijder valt zonder iets nuttigs verkregen te heb ben. Zijt dit goed indachtig. In de fabriek Glorieuse hebben de werklieden zaterdag laatst geëischt dat zeden duurtetoeslag van 0,20 per uur, die reeds verscheiden weken door de Collectiviteit Ssveveghem-Vichte-Deerlijk is toegestaan, zou uitbetaald worden. De patroon bracht hiertegen in dat zijn tarief te hoog was om den duurtetoeslag uit te betalen. Deze tarief werd in toepaasing gebracht in een tijd dat er korte ketens geschoren waren en dikwijls naar het een en het andere te wachten was. Nu is er een betere regeling gekomen en de ketens zijn veel langer, daardoor winnen de wevers eene daghuur die wat boven het minimumloon van 1,25 fr. gaat. Van daar de weigering den duurtetoeslag uit te betalan. Indien de werklieden hier nog meer te wachten hadden gehad naar grondstoffen of iets dergelijks, zoodatj zij aan geen 1,25 konden geraken en dus den baas ook zooveel niet won, dan zou Het beruchte gelijkheid in rechte en in feite klinkt den Vlamingen in de ooren als een bittere spotternij. Vlamingen, men steelt u het brood uit de mond Denkt aan de toekomst, denkt aan uw kinderen I En zeggen dat er nog zooveel Vlamin gen zijn die niet durven optreden voor hun recht Een billijk, heilig rechi dat ieder mensch in gelijk welk land bezit het recht om vrij te leven... Waarlij ik zou haast moeten geloo vèn dat hij gelijk heeft die zegt De Vlamingen zijn geschapen om slaaf te zijn. Als men hun schaapsheid ziet mo-t men bekennen dal ze niet meer verdienen R.V. Laffe verdachtmaking. We vernemen van verscheidene kanten dat de socialisten op een vergadering gezegd hebben.dat wij de stakers betaald hebben met het geld van onzen zieken bond. We kunnen de socialisfen verzekeren dat al hun laster ons niet treft. Bij ons De rppelen die dat vreeselijk bevel gehoord hadden, begonnen te roepen en te jammerklagen. Wee wee 1.. Schennis onrecht! Wij zijn niet rot Zie onze kleur... zie onze vormen Wee wee..- Doch ae ouderling scheen dat jamme ren niet te hooren. Voor de derde maal sprak hij tot den knuppeleer Werp het sieraad beneden En nu richtte hij z'n vlammend oog zoo geweldig op den knuppeleer.dat deze ineenkroop van schrik, z'n knuppel in de krnin van den boom gooide, midden in de blozende appels. Met groot geweld en lawaai vielen de schoone vruchten op den grond en rolden voör de voeten van den ouderling. De gevallen appelen spraken riet meer zij hadden hun stem verloren. Nu legde de oude man z'n bijl neder en raapie twee appelen op, zoo in elke hand een. Dan trad bij nader tot den knuppeleer en sprak Zietoe, het sieraad van den b#nm Slechts bij één fabrikant zijn er moeilijk heden. We denken da. nu spoedig alies zal geregeld worden. Toekomende week zullen wij breed voerig versiag geven over deze zaak. Ontvangen van de breidsters,maandag na de algemeene vergadering, voor de onvereenigden 22 fr. Van een goeden vriend 20 fr. Het dunkt ons dat er zoo weinig ge sproken en geschreven wordt over deze kwestie. Men zou waarlijk zeggen dat de tegenstrevers van dit stelsel het over hun hart niet kunnen krijgen ervan te spreken en dat degenen die het kiesrecht voor de vrouw deden aannemen,deze hervorming slechts aanzien als iets die aan hunne partij voordeel zal aanbrengen, zonder zich verder om de belangrijkheid van het vraagstuk te bekommeren. En inderdaad, als we eenige jaren terugblikken in den poh'tieken strijd, dan zien we, dat de socialisten hevige voor standers waren van het v ouwenkiesrecht en dat de katholieken toenmaals, zelfs van het algemeen stemrecht voor de man nen niet wilden w,_ten, onder voorwend sel, dat de werklieden niet zooveel belang hadden in het bestuur van het land, en dat zij minder geleerd zijnde, de noodige bevoegdheid niet hadoen om te oordeelen over vraagstukken van politieke en maat schappelijke» aard. Nu zijn de rollen gansch omgekeerd. De socialisten zijn voor een groot deel tegenstrevers geworden van het stemrecht der vrouwen onder voorwendsel dat deze laatst.en, te weinig ontwikkeld, voor de katholieken zullen stemmen, en de katho lieken. die vroeger vonden dat de vrou wen best buiten de politiek konden blij ven, en zich alleenlijk met haar huishou den te bemoeien hadden, zijn er nu op eens vurige partijgangers van geworden, daar de vrouwen meer godsdienstzin bezitten dan de mannen, de vrouwen, dan ook in grootere mate voor de katholieken zulien stemmen. Geene van beide partijen dus, zijn ooit aanhangers geweest van het vrouwen- stemrecht uit princiep of om wille der rechtveerdigheid, daar ze dit slechts wil let; invoeren, op net oogenblik dat dit aan hun partij voordeel bijbrengen kan. Dit is volstrekt niet logisch. Wat het argument der socialisten betreft zeggen wij dat de vrouwen ten huidigen dage op politiek en maatschappelijk gebied, over het algemeen meer ontwikkeld zijn als de mannen dit waren over 35 jaren. En toch voerden zij toen den strijd vuor het algemeen stemrecht. Ten andere, wie zou er durven beweren, dat vele ontwik kelde verstandige vrouwen, niet een breederen dunk en dieperen kijk hebben over politieke ekonomische en maatschap En bij hij hield de appelen omhoog, voör het aangezicht van den knuppeleer. Zietoe Hij drukte de appelen in z'n vuist. Ze barstten in 't midden open en hun rotheid spatte in 't aangezicht van den knuppe- leer, zóo dat hij er blind van werd. Als 't sieraad van den boom rot is, zegde dan de oüderüng, kan hij niet in 't Paradijs staan, want hij onteert de schepping En hij nam de bijl en slo'eg haar in den stam. Stuk na stuk rukte hij af tut einde lik de boom met donderend gekraak neer plofte. Het paradijs beefde in zijn grond vesten. En de oude man, met de weelderig wuivende lokken, ging met gerust gewe ten verder, hopend op een geslacht De blinde knuppeleer bleef alleen op den afgehakten boomstam zijn wee uit schreien... De Lange Graaf. A'Iengelwerk. 3. NOVELLE door C. J. Maar daaibij bij bleef ook al wat hij bereikte. En toch hoopte de smoorlijk verliefde arbeider, dat hij het meisje met onverschillig was daarvoor lachte ze tè vriendelijk, wanneer hij haar toeknikte ja, veel vriendelijker dan tegen de andere jongelingen, dat was hem duidelijk op gevallen Eens zag hij haar voor 't geopend ven ster zitten naaien en, in den waan Jat ze zich alleen bevond, trad hij met kloppend harte nader en riep Dag, Mietje Hoe stelt ge 't Zij antwoordde minzaam met 'klare stem Opperbest Jan I En gij Hij wou toen verder praten, doch hoorde eensklaps een deur kraken en een schor keelgeluid krijschen Wie is dat Mietje deed hem teeken met de hand en sloot schielijk het raam en hij hoorde daarbinnen de verroeste stem geweldig voort kijven. Na dit gebeurde, zag hij het meisje,, niet meer, zelfs niet in de kerk, en dagen vlogen voorbij in vergeefsche pogingen, zoodat Jan van lieverlede den moed ont zonk en opnieuw stilte begon te heer- schen in zijn werkhuisje, tot begrijpelijke verbazing van de geburen. Juli kwam. Jan zou weldra heentrekken naar Frankrijk en thans langer wegblij ven dan de vorige jaren. Want vader had in den laatsten lijd bitter weinig verdiend en hun sp; arkousje moest volstrekt op nieuw voor eenige traanden gevuld wor den, vooral daar het leven betrekkelijk weet ieder vereenigde dat de staking nog maanden zou mogen duren vooraleer wij aan ons reservefonds zouden moeten beginnen. Die menschen kunnen maar niet ver dragen dat andere vereenigingen hunne in staking' zijnde leden betalen. We zou den wellicht moeten doen zooals zij, met bet geld der leden propagandisten beta len voor den polifieken strijd.Dan zouden hun leden er niet kunnen op wijzen dat andere vereenigingingen beter betalen dan zij. Edoch, om de socialisten van geld te voorzien, dat ze toch zoo noodig hebben om hun leden te betalen, doen we hen 't volgende voorstel Een wedding aan te gaan voor 10,000 fr. Als ze aanveerden, dan zullen ze natuurlijk onze boeken mo gen onderzoeken, en als ze bevinden dat het geld waarmede wij onze stakers be taald hebben niet uit de kas onzer vakver eeniging komt, dan krijgen ze 10,000 fr. vóór ze ons lokaal verlaten. Verliezen ze, dan zullen we,den slechten toestand hun ner kas in aanmerking nemend, hun twin tig maand tijd geven (zijnde 500 frank per maand) om ons te betalen. Wij zijn verzekerd dat al hun leden zullen aandringen opdat hun leiders deze voorwaarden zullen aanveerden indien ze niet aanveerden zullen wij zeggen, en met reden, dat zij vuige lasteraars en laffe verdachtmakers zijn. Allo, heeren socialisten, er is geld te winnen of... te verliezen. Oct. Van Schamelhout. WER KERS BELANGEN. De zaak der tabakbewerkers is afge daan sedert verleden donderdag. De werklieden hebben voldoening bekomen. BIJ DE BREIDSTERS. Maandag hebben de bazen der brei- nijverheid aan den Voorzitter van den scheidsraad laten weten dat zij de uit spraak van den scheidsraad aanvaarden.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2