Aalst Ronse. Oct. Van Schamelhout. Een vergelijkingsken Bittere misrekening. Niet alleen komt er geen verbetering in onzen loestand maar integendeel veel verslechting en met rasse schreden naderen wij den af grond waarin we onvermijdelijk neerplof fen zullen, indien ons land van nu af aan niet bestuurd wordt, door een helderzien den geest, met krachtige hand. Moest het Belgische volk den waren tcestand kennen van ons land, het zou met verbazing opzien. Dagelijks verslecht nog onzen toestand. Nog nooit sedert den wapenstilstand heeft onze frank zoo weinig weerde ge had als nu, en alles laat voorzien dat het nog verslechten zal. Onze regetring volgt nog steeds Frank rijk in zijn politiek van haat en kortzich tigheid. Door den handel van Duilsch- land te willen dooden hebben ze zich zelf de keel afgesneden, en nu liggen we te zieltogen. En intusschentijd heeft de slimme Engelschman alles wat ons nuttig was opgekocht in Duitschland, en bet aan ons verkocht tegen 3oo of 35o duurder dan wij het zelf in Duitschland konden koopen en zoo blijven wij zitten met bijna zeven mi 11 iarden mark waarvan onze regeering zich zoo gemakkelijk voor een groot deel kon van ontmaken, met daar alles te koopen wat we noodig had den, Doch neen, dit hebben onze re geerders niet willen doen en thans boe ten wij voor die domheid. Geef onze regeering vier milliarden franken, en onze frank stijgt naar om hoog gelijk een pijl Uit den boog. Welnu deze som had ze kunnen bezitten door te doen zooals Engeland, 't is te zeggen handel drijvÈn met Duitschland. En dan zou ze van hare marken ontslagen ge weest zijn die daar nu blijven Itggen en niet den minsten intrest opbrengen. Onze bondgenooten die veel schoone woorden voor ons over hebben, spelen het spel van elk voor zich zeiven en dit moest België ook gedaan hebben. Doch onze regeering is blind en doof geweest. En waar staan we nu Terwijl Frankrijk voortgaat met zijn beschermingspolitirk die onzen handel veel kwaad berokkend, en dat Belgie voortgaat met zijne poesjenellenpolitiek, staan Engeland enAmerika met verbazirg toe te zien naar onze kortzichtigheid, bij zoover dat beide landen weigeren nog krediet aan België te geven. En middeler wijl teekent Amerika teekent Amerika duchtig in op een Duitsche leening. En zoo komt het dat het Duitsche mark klimt, erwijl onze frank gedurig in waarde vermindert. De jtoekomst is voor ons somberder dan ooit. Ziedaar waar wij staan na, anderhalf jaar vrede. Arm Belgie, arm land. Moge de voor zienigheid u ter hulp komen en u helder ziende regeerders geven. Mannen die zich hebben geotterd in den rechtmaligen strijd tot ontvoogding en vei heffing van ons Vlaamsche Volk worden veroordeeld. Doyen en Gaspart, waarover onze lezers genoeg gelezen hebben, en die zich alles zins niet geofferd hebben.... zijn.... vrij gesproken De socialisten spraken veel van Klassen lustitie I... Hoe noemen ze dat nu Is 't misschien Rassen Justitie I Vlamingen I Goedzakken I 't Is tijd dal 't uit is I DE VOLKSMACHT. WERKERSBELANGEN, BIJ DE BREIDSTERS. Zooais we verleden week gemeld hebben is het werk overal hernomen, daar de bazen het loon aat te St. Niklaas betaald wordt in aanmerking nemend, de uit spraak van het scheidsgerecht aanveerd hebben. Een paar geschillen van ondergeschikt belang.zijn door onderhandelingen spoe dig bijgelegd geweest. Wat we vooral aan de werksters willen doen opmerken is, als er iels niet juist in den haak zit. dat ze ons seffens zouden inlichten, en niet in staking gaan zonder voorafgaande onderhandelingen tusschen de vakvereeniging en de bazen. Door te onderhandelen kan'een werkstaking meest altijd vermeden worden, en als we dit kunnen vermijden,hebben wij voor plicht dit te doen. We mogen slechfs dan tot het uiterste gaan,als er geen ander middel meer bestaat, en in zulk geval staan we onverbiddelijk vast. We hebben vanwege het bazensyndi- kaat het tarief der breidsters ontvangen. Er zijn werksters die ons deden opmerken dat sommige nummers te laag zijn, iri zoover dat beste breidsters aan het mini mumloon niet zullen komen. Een eenvormige tarief in al de werk huizen toepassen is onmogelijk,aangezien de voortbrengst in al de fabrieken dezelfde niet is De bazen moeten het tarief zoo opmaken dat de beste breidsters het minimumloon met 10 1 kunnen over- schrjiden. Dit is het algemeen gebruik, overal. Tot dien einde heeft het gemengd«ko- miteit een schrijven gericht aan het ba- zensyndikaat om de kwestie eens voor goed af te handelen. Ook hebben wij besloten van ieder fabriek eenige breid sters samen te roepen om te onderzoeken welke veranderingen er aan het tarief moeten gebracht worden. De bazen hebben de uitspraak van het scheidsgerecht aanvaard en ongetwijfeld zullen zij er zich naar gedragen. En nu dat gij. breidsters, ondervonden hebt welke kracht er in een goedingerich- te vereeniging en dezes optreden beslo ten ligt, hebt ge allen voor plicht, gij, vereemgde werksters, bij de nog niet ver- eenigde een krachtige propaganda te be ginnen voor uw vereeniging. Vooraleer er een paar weken verloopen zou er geen enkele onvereenigde breidster meer mo gen zijn, want, nog eens van de macht uwer vereeniging hangt uw toestand af. Allo, werkzusters, aan 't werk 1 wie in de eerste veertien dagen het grootste ge tal leden aanwerft voör onze vereeniging ontvangt op de eerste algemeene vergade ring een prachtige verassing. IN DE DEKENN1JVERHEID. Na lang genoeg gewacht te hebben zijn de bazen cr eindelijk toe gekomen te be sluiten aan de carderiemannen voldoening te geven. Doch zonder het radikaal optre den der werklieden zelf zouden ze nog niets bekomen hebben. Spijtig is 't dat de meerderheid van die mannen bij ons niet vereenigd is, 't en zou zoo lang niet geduurd hebben, bij lange niet, want daar was het noodig. Dit is een les voor de toekomst. V erk- lieden, ziet goed uit uw ooger. en hat u niet langer bedriegen. Onze vereeniging biedt u alle waarborgen. 'i Volk begrijpt zijn eigen tijd nietde toekomst moet hei die leeren't Is eerst mettertijd dat men den tijd begrijpt. Hoe dwaas is de liefde in haar geloof dat ze eeuwigdurend is. De Volksbonders als discipelen van j Christus Bij de laatste gebeurtenissen, den dwang welke hier gepleegd wordt in de fabrieken waar de zoogezegde christene Volksbonders de meerderheid aan leden uitmaken gaat alle gedacht te boven- Eens hun schrijven moeten we (hars overdenken, de godsdiensiige artikelen ter gelegenheid van Paschen overwegen, al die plichtaanwijzigingen, enz Die valsche houding moet hier eens neergeschreven. \Vanneer we Het Volk »an Ronse het zoogezegd christene werkmansblad overlezen is het juist als waren zij de ware vrienden van den werkmanstand, de eenige discipels van Christus Zou men niet zeggen dat die schijnhei lige kwasten het monopool bezitten van liefde voor de werklieden Zou men niet denken dat die kerels de schcenen van hun voeten loopen o n de werkers geluk kig re maken Zoo kan het wel zijn, in schijn, maar of het in werkelijkheid ook zoo is, valt wei' te onderzoeken. Bij Mr Poitois Douchie wierden twee werksters afgedankt den Zaterdag van Paschen, waaronder zelfs een weeze 'k zegge een meisje zonder ouders, zonder werk, op straat De reden was omdat zij aangedrongen hadden, betaald te worden aan de tarief van de stad. Wat was de houding van den christenen Volksbond Zwijgen 1 Waarom Omdat den heiligen Joseph 1 'niet mocht getornd worden, anders zou hij de zwarte Volksbond niet meer onder steunen, 't is ook een goede èn brave pa troon, want hij is katholiek, hij heeft den geldgod lief. 't Was niet voldoende, dat zij hem der gelijke handeiwijze lieten begaan.;-. De- vogel bezorgt om nog werkvervangsters geeft. toe dat een spoelmaakster haar werk gaat innemen als bobijnster... dat is christelijke broederliefde, vereenigde werksters als onderkruipsfers doen die nen. Broederliefde... geen woordje van protest aaoteekenen, niets. Niets.... dur ven afkeuren, alles moeten die schapen dulden. Broederliefde... bij Mr Delhaye en C,e als men niet voorzien is van een briefje geteekend door Mr Devogel, de fameuzen discipel van Christus, geen werk... Broederliefde en een der oudste wevers geen werk omdat hij christen demokraat was: Broederliefde....een der oudste en beste sooelmaakster omdat zij niet wilde lid worden van den zwarten volksbond kon bij de werkherneming niet toegelaten worden. Zij was een slechte christene omdat zij... demokraat is. Broederliefde... in de veiwerijen van M. L. Lagache... Een lid onzer vakver eeniging ontvangt een schrijven,verleden vrijdag, van den Discipel van Christus hem denzelfden avond te gaan vinden en spreken in den volksfoppersbond. De werkman in kwestie bleef t'huis en gaf geen gehoor aan het beiicht van M.Vogel. Hij wierd den volgenden dag broodeloos gesteld. Broederliefde en gelijkheid is de roep en de leuze van den volksbond, maar al wie niet gedwee wil volgen straffen ze met broodroof. Men moet lid zijn van den fameuzen volksbond, anders zijt ge een slecht ch isten. Dat is hun proper werk... het werk van den zoogezegden Christenen Volks bond... het werk van M. Vogel, den zoo gezegden discipel van Christus, die niets droomt dan van de christen demokraten, zijn evenaasten, te vernietigen. En onbeschaamd durven ze zich aan stellen als de discipels, de volgelingen, de navolgers van den Christus...de goede, de ware, de echte vriend der armen. Zij die zich zoo aanstellen waar en wanneer hebben zij Christus'ieer gevolgd? Christus, de ware vriend des volks,had geen steen om zijn hoofd te laten op rus ten, en zijn hedendaagsche discipels,ofte de katholieke volksbonders, bespotten, vervolgen, vernederen, broodrooven de armen bewierrooken en steunen de rijke fabrikanten Christus was den verheffer van het kleine volk en onze katholieken vervolgen de werkers op de schandelijkste manier, terwij! zij zelf het gouden kalf boven alles stellen... Christus onderwees het volk, de katho lieken hebben het onwetend gehouden, terwijl ze alles doen om de kapitalisten hooger en hooger op te helpen... Christus verdedigde het volk... de ka tholieken verdedigen de rijken... Christus ha l medelijden met'het volk, de katholieke vakbonden hebben er niets voor over dan haat, verachting en verne dering... Wat moeten de kathojieke handlangers toch een hardvochtig hart bezitten om, terwijl zij het werkende volk ten prooi hebben geworpen aan oaderdrukking en ellende, haar daarboven nog te bespotten duryen met het toe te roepen Wij hebben medelijden met u, wij zullen u gelukkig maken Heeft het werkvolk dat verdiend om zoo door zijn verdrukkers en uiihonge- raars te worden bespottelijk gemaakt Ja, spijtig is 't voor die heerkens daar dat die duivelsche groenen er altijd zijn om een oog in 't zeil te houden en de oogen der werklieden te openen. Het zijn wij. chr. dimokraten, die het meest door die kerels uitgemaakt worden voor al wat slecht is, wij, die metterdaad nooit ie's anders betrachtten dan het slavende vólk tot een hooger peil te brengen, toch telkens wij hervorming en verbetering vragen stuiten op den onwil en tegenwerking der katholieken en volksbonders. Katholieke werklieden, wanneer zuilen uwe oogen opengaan Namens de Vakvereeniging V/ ERKERSWELZIJN. Hector. 'Work ersbelangen BIJ M. PORTOIS-DOPSHIE AFDANKING BIJ DE SPOELMAKERS. Verleden Zaterdag had in voornoemd fabriek een afdanking plaats bij despoel- maaksters. De wegzending van deze werkster was gebrek aan werk, zoo ver klaarde ten minste M. Joseph. Doch de spoe'sters vonden dit zeer aardig dat de oudste der werksters het eerst aan de deur gezet werd.Zij besloten onder elkaar in onderhandeling te treden met M. Jo seph en hem de volgende conditie.voor t.e stellen. Aangezien er maar 4 spoelma- kers zijn elk op toer zijn dag thuis te blijven, ten eir.de geen broodeloos ge steld teworden en dit tot wanneer er meer werk was vervolgens trad de schrijver van ons synnikaat op. Het brutaal antwoord was zij is bui ten en blijft buiten, ten andere, zij is met alleenlijk doorgezonden door 't gebrek aan werk, maar ook voor haar reklama- tiën Ja beste lezers.'Wij wisten het I M. Joseph heeft nooit iemand kunnen dul den die voor zijn loon er zijn recht stond. Hij verlangt schapen..- schapen uit de kruipersholen, deze kan hij gemakkelijk uitbuiten, en aan hongerloonen doen werken. Daarom bij iedere gelegenheid, 't zij demokraat of socialist die spreken durft zet hij de werksters of werkers aan de deur. Maar als de werklieden dezer fabriek liet zullen blijven dulden, dat is de kwestie En nu spoelmaaksters, hoelang nog zult gij onverschillig blijven, aan de vakvereeniging, j;t hoelang nog zult gij dulden, dat een uwer werkzusters die ge zorgd en gestreden heeft tot het betalen

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2