De katholieke SehijnÉinkratie. DEDIJKGRAYEN Orgaan de, Christene \oikfpa.-tii vuil Gekonkel Failliet Zondag 2 WleisaZO. J.:>fjs per nummer 10 cenuemen, T\nae.-i" laar nr. 17 hikt- schrijver is c, antwoor delijk voor zijr.e artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr 1,40 Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aanbondiglgeneenmaal Verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man ;n de samenleving v. ezen. Priester Dae i s RONSE. Het VolH van Ronse, het zoogezegd katholiek werkmansblad, tracht nu ook eens te bewijzen dat de katholieke partij meer en meer den weg der demokratie opgaat, dat zij zich meer en meer inlaat met den toestand der werkende klas, met sociale werken, met vakverenigingen en andere zoogezegde volksbonden. Doch dat blad Iaat met opzet het doel weg, of durft, of mag het ware doel niet bekennen dat zijn partij in 't oog heeft wanner zij raaskalt over demokratie een woord dat voorzeker branden moet op zijn lippen. Toch, zegt het blad in kwestie, zijn er nog zeer veel katholieken van den ouden stempel, het is te zeggen tegenstanders der demokratie, tegenstanders van alles wat naar vodruitgang streeft, gekant te gen alles wat hun lieer schappij eenigszins zou kunnen ondermijnen, gekant tegen alles wat het volk een sport hooger zou brengen, zij zijn nog tegen hoog loonen, tegen minimumwerkuren, zij zijn nog vij anden van vrijheid en rechtvaardigheid voor de kleinen en deze soort katholie ken kraait nog boven. Zijn het niet de groove koppen van de katholieke partij die bestendig tegen eiken vooruitgang opkomen. Zonder omwegen zien wij den volkshater Woeste met zijn aanhang alle demokratische gevoelens in de kiem doen stikken. Hij gedoogt wel dat men katholieke vakvereenigingen sticht, hij wil wel dat men in schijn iets doet voor de arbeidende klas, maar het bijzonderste doeiwit moet zijn, wanneer men iets sticht, dat het diene om alle de- "mokratisch gevaar te weren. Zoo spreekt hun paus Woeste en zoo spreken alle katholieken die het goed meenen en het verklaren durven zooals 't door hun gedachten wordt ingegeven. Sommige gaan nog verder.In fabrieken en alle nijverheidsgestichten moeten be stuurders aangesteld, die er voor zorgen zullen dat er hoegenaamd geen demokra tische propaganda worde gemaakt, die er goed zullen voor zorgen dat al degenen die er komen werken voorzien zijn van een briefje geteekend door M. De Vogel, den fameuzen leider van den kristenen volksbond, dat deze werklieden goede volksbonders worden, goed kunnen krui pen, altijd braaf zijr., gehoorzaam, nooit reklameeren, verduldig wezen, tevreden zijn met een klein loon dus den buik riem guèd toegespen kunnen. Kortom, niets eischen noch doen vragen wat den patroon zou derangeeren of hem onaange naamheden berokkenen. De katholieke demokratie is er dus niet om de dringende sociale kwestLsop te lossen of den werkersstand te vei hef fen, wel, integendeel hoort men daar van niet veel anders praten dan over het ge vaar van het vervloekt Werkerswelzijn» hoe het doelmatigst aan boord gelegd om het demokratisch gevaar te bezweeren, hoe men'c best in de wielen zal rijden van ejnsfige vakvereenigingen en hoe men 't op.de fijnste manier kan töonen dat men ingenomen is met de vrienden der geld en machthebbers. Iets is waar in het geschrijf van Het Volk van Ronse, 't is aar het blad zegt dat de katholieken van den ouden stijl zullen nnegaan met den tijd ofwel veroordeeld worden. Maar't geen waar is voor de mannen van den ouden slenter is het nog meer waar voor gansch de bewaarderspartij. En de heeren weten het zoo goed, dat zij gedurig en dagelijks hun programma zoo regalen en met eene volksgezinde tint omkransen, daar zij maar al te wel onder vinden dat al alleen nog diegenen kunnen blijven leven die meedoen aan demokratie. De grooie knoop is, en blijft het ver schil tusschen demokratie met de daad en demokratie met woorden. Elkeen die een weinig den strijd der werkende klasse in den laatsten tijd heeft meegeleefd en de werken dier fameuze katholieke volksbonders heeft nagezien, is overtuigd dat hun demokratie enkel bestaat in schijn en op het papier. Het werker.de volk heeft reeds lessen genoeg opgedaan van onbeschaamde schijnheiligheid der katholieke volksbe driegers om er zich nog langer door te la'en bedotten. Het werkende vulk ontloopt aan die heeren en dat is hun val Loopen zij niet mee, dan moeten zij naar den afgrond cm er nooit meer uit te komen. HECTOR. Er wordt nog altijd gehoord van oorlog en veldtochten, De Russische witte lei ders, dat zijn de partijgangers van het oude Tzaristische regiem, willen eene nieuwe poging ondernemen, om een grooten veldtocht tegen de bolsjewieki te organiseeren. Dat kan niet gebeuren, dan met behulp der Verbondenen, want die alleen kun nen aan de witte bandieten geld ver strekken voor hun strooptochten. Semenof tracht in Kharbin zijn leger te herstellen generaal Glasenapp werkt te Londen Wladimiroff te Parijs en Krasnef te Berlijn Geheime konkelarij op heel de linie Was he. niet gizegd dat die moest uit zijn Heeft men wel eens nagedacht, dat Je versch.llende volken, moesten zij geraad pleegd worden, zich zouden uitspreken tegen zulke ondernemingen, welke hei herstel van het Tzaiisme voor gevolg zouden hebben En zij_i diegenen, weike daar:an medewerken, niet de gevaarlijk ste vijanden vaa denEuropeeschen vrede? Wanneer wordt aan al dat geknoei een einde gesteld Nu de Arr.erikaansche bankiers, die onSj eenige tntllioeuen dollars hebben geleend, aan 9 1/2 percent interest, Je brave menschen, hun geld opvorderen, zitten, wij in een rare positie. Teruggeven kunnen we nietmen vindt zoo maar geen 30 millioen dollars in een uitgeput land. We zijn dus failliet... Het zenden van een paar financiers naar Amerika, om de tusschenkomst van M. Hoover in te roe pen, verandert niets aen den toestand. Daarbij komt nog het weinig verheit gend feit, dat men ons verboden heeft in Amerika een andere leening te sluiten, zonder toelating vat: de brave menschen die ons eerst hebben geholpen..., De regeerders, die ons in zulken toe stand hebben gebracht zijn alles behalve lir.ancieeie genies. Zou het voorzichtig zijn, hen nog lan ger met onze kas le laten spelen Of dringt een radikale wijziging onzer poüiiek zich niet op PARABEL. Zoodra het volk weg was, begonnen de dijkgraven opnieuw aarde te smelten. Goud moesten ze hebben... veel, veel goud... Dat hun goud slechts gesmolten aarde was, dat gaf niets. Het blonk, het rinkelde... Niemand zou ooit luiken dat het dijkaarde was. De vloed steeg immer Dat ze door 't smelten van aarde de dijken verzwakten.dat bedachten de dijk graven nietze waren verblind... ze ken den slechts één zaak, één doet goud... goud-immer goud En allen :e saam liepen ze naar de dij ken en groeven de aarde weg... nog... en smolten... smolten En de vloed steeg... de w inden huikienl Wat was dat 'n scheur in den dijk Sijpelde daar geen water door Roep het volk uit de dalen opdat het kome helpen om de scheur dicht te ma ken. God verhoede de ramp En 't vofk kwam toegesneld en'i werkie dapper om 't onheil af ie weren. En als de scheur dicht was. ketrde het volk huiswaarts en begon opni uw te aibeiden, want de tijd die ze aan de «dj ken verspild hadden, moesien zij inwin nen, anders mochten de dijkgraven boos worden. De vloed steeg nog 1.. Maar de dijkgraven gingen voort met aarde smelten... immer aarde van den dijk. Weer sijpelde water door... meer... nog meer... 't werd nis een fceck die naar :t dal vloeide. De dijkgraven werden onrusiig- Laten wij 't volk uit de dalen tog eens roepen om 't «vater te heipen stop pen. En wijl zij 't volk opnieuw opriepen, groeven allen nog een siuk aarde weg en liepen ermee naar huis om te smeller. De vloed steeg 't Volk kwam niet Hu'p kreten de dijkgraven. 't Volk kw3m niet Hulp 1 De springvloed dreigt De dijken zijn te zwak I Hulp 't Volk kwam niet Het water dat reeds als ten beek naar 't dal vloeide, had aan 't volk verteld hoe de dijkgraven dag aan dag de aarde van den diik hadden weggenomen om tot goud te smelten het water murmelde van vrijheid. gelijkheid.. recht.en moe derlijkheid.... en zoovele andere wondere dingen het fluisterde van de wandaad der dijkgraven. En opeens zag het volk klaar... het begreep hoe het bedrogen, gefopt en bestolen was.. c Hulp Hulp 1... De dijken bre ken klonk het over de wereld. 't Volk kwam niet-meer En dan. Een vreeselijk gekraak.... gehuil,... vloeken... hulpgeroep.... doodskreten De dijken waren gebroken, 't water drong met onweerstaanbaar geweld over 't land en vernietigde genadeloos de dijk graven die woonden langs de dijken. Nu scheen alles vernietigd. De oogst was niet in de schuren, 'c vee was ver dronken, dé raderen lagen stil, verroest..- de maagdekens zongen niet meer... Die dag was er veel onheil in dë ialen. Doch des anderdaags blonk een rozige dag in het oosten. De wateren waren ver-

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1