Fijne Politiekers Eerste Mei Swevegem. Ronse. Oct. Vanschamelhout. dwenen, weggevloeid naar de beken en rivieren van den lande...De boer stak met nieuwen moed den ploeg in't land.schoo ner vee stond in de stallen, ijveriger ar beidskrachten vulden de fabrieken en werkhuizen... en de maagdekens zongen met meer hoop in de ziel... en de harte kens minden met goddelijken gloed... En de dijken Ze zijn nooit meer gemaakt. De spring vloed, die zoo onheilvol scheen, had zoo veel zege gebracht, dat niemand er nog aan dacht de dijken opnieuw te maken. Het frissche,levenbrengend water vloeide over het land en schonk dagelijks nieuw heil aan 't volk uit de dalen. En de dijkgraven Die waren verdwenen...God weet waar hser, 1 En als men aan 't volk van de dijk graven spreekt, dan komt een zweem van spijt over hun schoon wezen Spreek ons daar niet meer van. Dat behoort tot het verleden I... Waren de dijken maar vroeger doorgebroken I...... (L. 10 4-20) DE LANGE GRAAF. Voor de senaatverkiezing van 16 No vember laatsleden, hebben de socialisten verscheiden kandidaten voorgesteld, die den dag hunner verkiezing geen belasting genoeg betaalden om als gekozen uitge roepen te kunnen worden. Doch een deel ervan was rijk genoeg om die belasting te betalen, en als ze gewaar wierden dat hun verkiezing ging verbroken worden, stelden ze zich in regel met de wet, doch te iaat, daar de grondwet eischt dat de gekozene de door de wet vereischte belas ting betaald vóór-dat hij gekozen werd. Maanden lang heeft men in het senaat daaiover zitten zagen en eindelijk de ver kiezing van al de kandidaten verbroken, ook van deze die wettig gekozen waren. Het gevolg ervan is, dat er op 16 Mei eene herkiezing moet plaats hebben in al de arrondissementen waar bovenstaande geval zich heeft voorgedaan. Ir.dien de socialisten hun getalsterkte van voor 6 maand behouden hebben.heb- ze niets te vreezen hun mannen zullen herkozen worden: Edoch,het schijnt dat ze van het tegen overgestelde overtuigd zijn, want ze hebben hemel en aarde bewogen om van de liberalen en de katholieken te bekomen dat deze geen kandidaten zouden stellen in vervanging van de niet gekozen ver klaarde socialistische senators. Maar katholieken noch liberalen willen van geene liefde welen, en zullen ook de so cialistische zetels betwisten. De socialisten we.en dat ze sinds den 16 November veel aanhangers verloren, en moesten ze den strijd aangaan ze zou den met een veel kleiner getal slemmen uitkomen dan op 16 November laatst. Dit moet ten allen prijze vermeden worden. Het volk mag niet weten da: ze achteruit geboerd hebben. Wat nu gedaan De socialisten die slimme vossen zijn. zijn aan het redeneeren gegaan en hebben het volgende gezegd indien wij dm strijd aangaan dan komen wij met een kleiner getal stemmen uit den slag en dat zou veel van ons prestige doen ver liezen we zouden eenige toonen lager moeten zingen en dit doen we niet. Als de liberalen en socialisten ons onze man daten betwisten dan strijden wij nieten zullen al onze mannen aanzetten om niet te stemmen en witte briefjes in de kies- bus te steken. Da.-raan zullen we onze macht kennen I Aldus heeft de socialistische federatie van Brussel besloten. Welnu, dat is nog zoo dom niet. Met de laatste kiezing zijn er overal,en vooral in het arrondissement Brussel, veel witte en nietige briefjes geweest. De socialisten zijn ten andere overtuigd dat katholieken en liberalen kandidaten zullen stellen waarmede de echte Vlamingen geen vrede zullen heb ben. Dus defronters en eenige duizenden (de meest vooruitstrevende) der Vlaamsch Ver bonders zullen met witte briefjes stem men. Voegen wij daarbij de vele duizen den witte stembrieven der Isfatste kiezing en we komen tot een respectabel getal wilte briefjes. En naar deze zullen de socialisten HUN getalsterkte berekenen. Heel fijne politiekers, die socialisten doch meer en meer zien de menschen klaar in nun maneuvers en ze geven ook de socialisten wat hun toekomt. Meer niet. Op de muren onzer steden en dorpen vinden wij aanplakbrieven uitgaande van de socialistische partij en waarin de werk lieden van alle vakken aangezet worden op 1 Mei allen arbeid te staken. Gold het hier enkel de verheerlijking van den arbeid, betrof het alleen een warme hulde te brengen aan de bron van allen rijkdom, wij zouden de eersten zijn om toe te juichen en we zouden in de mate onzer krachten al het onze bijdragen om de viering van den internaiionalen arbeids dag zoo luisterrijk mogelijk te maken. Edoch, het op touw zetten van de werk staking op eerste Mei heeft eerst en voor al, om niet te zeggen enkel, voor doel een socialistischen propagandadag te stichten, en met het beginsel der rooden, dat zegt dat in het socialisme alléén de redding besloten ligt, kunnen wij, demo- kraten, ons niet vereenigen en de wer kende klas in 'I algemeen zal van langs om meer de overtuiging opdoen dat die bewering een roo.le bluf is en ze zal stil aan, maar vast en zeker, haren weg zoe ken langs een vrije demokratie die is in Vlaanderen de vrije Vlaamsche demo kratie. Benevens socialistische bluf getuigen die plakbrieven ook nog van een verre gaande komedie bij de rooden. Immers, wij lezen er ook nog het volgende op wij protesteeren tegen het militarisme en tegen alles wat aanleiding kan geven tot broedermoordende oor'ogen, waarin de werklieden altijd het keerske uitbla zen. Heel schoon en wel. Niemand meer als wij, demokraten, zijn tegen de oorlogen en tegen alles wat er aanleiding toe kar: geven. Maar... wat hebben wij gezien? De gebeurtenissen staan ons nog zoo jong voor den geest I Tijdens den gro j ten oorlog 1914 18 waren de socialisten in al de oorlogvoerende landen een zekere macht. Welnu, in al de landen die oorlog voerden, zoowel in Belgié als in Frank rijk, in Duitschland en elders hebben de socialisten, op enkele uitzonderingen na, allen hun uiterste best gedaan om hun wederzijdsche goevernementen al de mid dels aan Je hand te coen om den oorlog zoolang mogelijk te doen duren, om hem tot het uiterste te voeren. Minister Van dervelde was ook een van de grootste jusqu'au boutisten. Hun hoofdleiders wierden ministers en die vooraanstaande repuplikeinen werden lakeien van keizers en koningen. Naden oorlog zijn zij het gebleven en dat nog in grooter getal en mate. Meer nog de weinigen, gelijk van welke nationaliteit ze waren, die tijdens den oorlog de middelen trachtten op te zoeken om tot den vrede te komen, om verzoening te bewerken lusschen de vol keren, die door hun staatshoofden tot den broedermoord werden gedwöngen, wier den door de groote socialisten van den eersten rang in koor .net militaristen en en alle soort van Kapitalisten uitgeschol den voor landverraders, ze wierden met diens goedkeuring gevangen gezet om a| hun naar vredesirevend werk onmogelijk te maken. Die groote internationale,waar van de socialisten zoo hoogdravend spra ken, was door de socialisten zelve ver plicht lam en roerloos toe te zien op die reusachtige menschenmoorderij I En nu, nauwelijks is de oorlog door de alge- meene uitputting geëindigd,nog dagelijks stroomt het bloed in sommige landen in burgeroorlogen, en gedurig berekenen de militaristen van alle landen de getalsterkte aan manschappen en de bewapening die ze noodig hebben zouden om het spel te herbeginnen terwijl ae socialisten een groote macht vormen in alle landen, in de parlementen sterk staan en zitten in ministerzetels van waar ze roerloos toe zien. De oorlog is gedaan de grenzen zijn terug open, niemand kan hun nog be letten samen te komen. Waarom talmen zij de internationale socialistische macht uit alle kracht te gebruiken om den alge- meenen wereldvrede te bestendigen Maar neen, men komt het werkende volk vragen den arbeid te staken als protest tegen militarisme en oorlog I Komedie Komedie Oogenverblinding allerwege I Werkende volk wanneer zult gij tot besef en gezond oordeel komen, wanneer zal de kracht uwer ontwikkelden sterk genoeg zijn om eene leiding in gezonden geesten zin in leven te roepen. Wij durven hopen dat de dag zal komen waarop gij zult zien hoe gij voor den aap gehouden wordt, wij hopen dat een dag zal aanbreken waarop gij gezamentlijk zult protesteeren tegen dezen die op zoo tergende wijze de macht misbruiken die gij hen te goeder trouw in handen geeft, tegen dezen die u gedurig verleiden en u gebruiken om langs uw rug in de hoogte hoogte te klimmen waar ze tegen uw wil en weten in verkeerde richting stuwen.— Wij hopen dat een dag zal komen waarop gij, werkers van alle vakken, lieden van goeden wil en van alle standen zult geza mentlijk protesteeren tegen deze die zich uitgeven als de apostels van den wereld vrede en die om den vriend te zijn van keizers en koningen achter uw rug luide de zweep kletsen die u het bloedbad in moet jagen. Dien dag zal de zegedag zijn der vrije demokratie. R. V. Reeds verscheidene malen werd er op getreden in de fabriek LaFtandre om daar een goed tarief in voege te krijgen voor de stukwerkers, bijzonderlijk voorde we vers, ook voor de spoelsters, bobijnsters en doorhaalsters Na long en breedvoerig het tarief gedis kuteerd te hebben werd er toch eindelijk een akkoord getroffen. Wel zal men een gering getal puntjes van ondergeschikt belang in den haak nog moeten stellen, doch hei grootste werk is afgedaan. Het tarief laten wij eerstdaags verschijnen. Bij Glor ieax en de firma Leperre was ook een geschil opgerezen. Deze beide firmas weigerden, den duurtetoeslag te betalen aan de stukwerkers, onder voor wendsel dat die werklieden met het tarief in toepassing boven het minimumloon van 1,25 fr. per uur geraakten. Deze zaak werd voor den verzoeningsraad gebracht. Deze besliste dat de duurtetoeslag wel moest uitbetaald worden, waaraan de hezren zich dan ook onderwierpen, doch trachten een inkrimping te bekomen op j den verlooper tijd van 8 weken welke zij ten achteren waren. Daarop werd van zijn I syndikaat's wege gezegd dat dit zou overgemaakt worden aan de werklieden, doch geen verzekering konden geven dat deze voorwaarde zou door de werklieden aangenomen worden. Zoo werd dit gedaan doch de werklieden eischten de gansche uitbetaling hetgeen dan ook toegestaan werd, en onmiddelijk een begin van uit betaling plaats had. Zoo is eindelijk deze zaak ook geregeld tot eenieders voldoe ning dank aan het syndikaot. Bekendmaking aan onze Leden. Alle Zondagen voormiddag van 9 tot 10 uren is de schrijver spreke lijk in het lokaal bij AVangheluwe. Al wie klach ten te uiten heeft wende zich tot daar.Ook voor inlichtingen kan men zich tot het lo kaal begeven. Dat dus onze leden dit in acht nemen voor de goede regeling en gang van zaken- Het Bestuur. EEN RHISjE NAAR AALST. Het was zondag morgend en voor zaken trokken wij naar Aalst. Langs den weg staat reeds alles schoon in groei, nog zoo vroeg. Wij mogen er op hopen, de lente kwam vroeg dit jaar een goed voortee ken. In Denderleeuw ontwaarden we reeds hoppestaken. Om 9 1/2 uur waren we in Aalst.Recht naar de groole markt de lange zoutstraat in en het lokaal Volksverheffing bin nen. Mat een schoon lokaal, zoo groot en nog te kiein. Van in den vroegen morgen reeds vol volk. Men zou zeggen alleman is daar thuis. Men leest de voldoening op ieders gezicht en de oogen stralen van de pret. Daar zien wij onzen vertegenwoor diger. Hij is juist gelijk M. Petrus,zeggen mij de Aalstenaars, En inderdaad, hij gaat van man tot man en voor elk heeft hij een goed woord. Daar komt een heele massa boerenmenschen van den buiten. Allen trekken naar boven. Ik vraag aan een vriend wat er gaande is. Het is, zegt men, om een wetsontwerp op te maken. Ik dacht in mijn eigen hoe schoon, hoe schoon die buitenlieden kunnen en mogen daar vrij en vrank met hun volks vertegenwoordiger komen spreken, met hun vertegenwoordiger over hun belan gen. Dat is in den waren zin volksver tegenwoordiging. Ook, met ons, vreem delingen, kwam hij een woord wisselen. Men ziet, men voelt het, die man is een oprechte vriend des volks, der kleinen en eenvoudigen, van eenieder, hij weze bur ger, boer of werkman. Ja, demokraten van Ronse-Audenaarde <.oo een moeten wij ook naar de Kamer zenden dat zal als wij volharden in den strijd, trots de tegenwerking onzer tegen strevers. Zoo een volksvertegenwoordi ger is een dam, een rots en niets kan daartegen op. De waarheid is ons wapen, rectitveer- oigheid ons doel. Me dunkt de kristene Volkspartij is nog maar in haar eerste opkomst, hei is slechts dus een kwestie van tijd om groote te worden- Demo kraten hoog den moed en vooruit 1... Em. V. M.Z. Voor uws Verzekeringen tegen Brand, op het Leven, Werkonge vallen, Plechtige Communie, enz, wendt U in volle vertrouwen tot R. Vander Schelden Deerlyk,

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2