HET EEN SLET. Orgaan der Christene Volkspartij Wélke weg gaan de Kr. Demokraten op? Feiten Woekeraars Builen Onverdiende Belediging: Zondag 9 IV) stiO. «-Pljs p«rr nummer 10 ceiiniemSH. TweBde laar r r !8 erswe Elke schrijver - v trant woor delijk voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN Slaaf noch bedelaar jmag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per O maand fr. 2,60 Per 3 r,wand fr. 1,40 Bureel en Redactie R.VANDERuSCHELDEIM, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aanhondigigeneenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere velg ens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving v lzcb. Priester Daen» «O» Deze vraag s»etde mij een mijner ken nissen, naar aanieioing van de bewering door sommige poli'okus geuit, dat de demokraten voor ut r. kunswtg slaan, en dier.svo'gens wel aan 't Deraden zijn, welken weg ze zulten opgaan. Dat bekommert de oude partijen meer dan rren vermoedt, want de demokraten van Brugge en Aalst en elders zijn inder daad niet te versmaden biokjes, waaraan allen zich tegoed zouden willen doen. Welken weg wezul'en volgen Het gezond veistand zegt ons dat het dezen weg is die oeaniwoordt aan onzen oorsprong en aan den ontwikkelingsgang dien onze partij als elk levend organisme heeft doorgemaakt Welke is de oorsprong en de ontwikke lingsgeschiedenis van de kristene volks partij Onnoodig daar breedvoerig over uit te weiden ieder kristen demokraat heeft hare vijf en t intigjarige lijdensgeschie nis meegeleefd.Ter herinnering enkel dit De kristene volkspartij is geworteld in en gegroeid uit de verdrukking welke ons Vlaamsche volk kultureel, zedelijk en stoffelijk eronder hield. Het waren onze onvergetelijke voor kampers als daar waren de gebroeders DaenS, adv. De Backer, Smid Lambrecht Sterkx, Van Langenhaecken, Plancquaert Vanneste, Minnebo. enz. en a's daar nog zijn Stijn Storms, Moeyaerr en anderen, die onvervaard de vlag der VLAAMSCH en VOLKSGEZINDHEID heschen en den hardnekkigsten regenstand van de behouders van alle pluimage moedig het hoofd boden. Zooals de strijd ontstaan is, zoo heeft hij zich dan ook ontwikkeld steeds is hij gebleven een worste'ing tegen de machten in Vlaanderen, die het volk kul tureel, zedelijk en stoffelijker dieper naar omlaag wilden drukken. Dat is ons verlenen De loekomst Mengelwerk. 1. NOVELLE door C. J. Breed en onstuimig begonnen de laat ste orgel akkoorden door de schier ledige beuken der dorpskerk te bonzen en. afsof zij ongeduldig op dit u eken gewach! ha i- den, staken de geloovigen. meestal vrouwen en oude, stramme boeren, hun gebedenboeken en paternosters weer op zak en verschoven luidruchtig hun stoe len, om uit het avondlof huiswaarts te keeren. De eerste die haar zitplaats, achter aan den vrouwenkant verliet was een nage noeg twintigjarig meisje, smaakvol ge kleed, met mooie donkere oogen, weelde rige zijden haarkrullen en dieprooden wan enblos. Eén oogwenk slechts, toen zij uit de rij trad, kon men die bijzonder heden opmerken, want zij boog het hoofd en spoedde zich gemischloos door het karig verlichte portaal naar buiten, waar zij het zijstraatje insloeg en voortliep tot aan een eenzaam veldwegellje. Hier ver traagde zij den pas en slenterde het Thans staan de Demokraten aan den kruisweg, zeggen de oude politiekers daarbij lachen ze ons vriendeli'k ioe en zouden ons wel vullen liefdevol aan hun uud hart dood drnkken. Iets dient hun gezegd we blijven ons verleden getrouw als voorhoede .n het vlaamsch en volksgezind leger. Den weg, die voert naar den kant waar men dezelf de idealen koestert, dien weg zullen wij betreden en geen anderen, wat voordeel een andere baan ons ook verschaffen moge Immers, de Christen Demokraten zijn fiere en vrije Vlamingen gebleven ondanks alles. En aan hen die smalen op onze nietigheid in den strijd die heden op maatschappe'ijk en nationaal gebieu de wereld schokt, zeggen wij Het zijn meerendeels nietelingen die de kern vor men van een grootschen volksstrijd Neen. onze rol is niet uitgespeeld. De vlaamsche volksstrijd is een beslissend stadium ingetreden. Het Vlaamsche Volk voelt pijnlijker dan ooit het drukkend juk dat liberale en klerikale franskiljons reak tionnairen hei op de schouders legden, en het voelt neiging om het verbasterend en verlagend juk van zich af te werpen. Vlaanderens zon is aan 't rijzen Allen die Vlaanderen schooner, groot- scher en welvarender wenschen, staan aan de zijde van hun volk tegen zijn ver drukkers En wij Demokraten, wij zouden klein moedig, afzien van den last die wij 25 jaren gèjeden op ons genomen hebben Wii zouden verlangend naar rust, uitzien naar een der oude partijen, die niets anders wenschen dan het ideaal waar voor we zoo bitter gestreden en geleden hebben, nog zoolang mogelijk op hunne verwezenlijking te laten wachten Neen. dat nooit Wij strijden voort en getrouw onze leus roepen wij uit volle borst: ALLES VOOR VLAANDEREN EN HET VERDRUKTE VLAAMSCHE VOLK I Daarheen voert onze baan Vlaamsche Demokraat. baantje op, terwijl zij klaarblijkelijk iemand verwachtte. Men hoorde een klappen van blokken, een knarsen van met spijkers beslagen schoenen op de hobbelige steermn vóör de kerk, eenige snel gewisselde uitroe pen, en onn<iddeli;k daarna srierf alle gerucht in verschillende richtingen uit. Thans zag het meisje een korte, ronde gestalte haar nasluipen en hield £lil. Zijt ge daar, koster fezelfde zij en gedempt antwoordde een stem als van een heesch straato'geltje Ja, mijn zoete Magda De dikke vent sloeg den arm om haar slanke, welgevormde lichaam en fluiste rend en zoenend verdwenen beiden in de vredige, mistige schemering der landou- Het mooie kind, dat we Magda hebben hooren noemen, was de dochter van een bemiddelden metser-ondernemer, die vroeg zijn echtgenoote verloren had en daarop zijn twee kinderen, Klara en Magda, naar het Fransche pensionaat der naburige stad had gebracht, meer om van den last ontslagen te ziin, dan om de meisjes een verzorgde opvoeding te laten genieten wam voor een volmaakt huis De ijzeren wepen van den Staat zullen ons, volgens de financiers der regeering bekennen, dit jaar ongeveer 300 miljoen te kort nalaten De exploitatie, zooals de Staat die begrijpt, met een enorm aantal nuuelooze hooge beambten, toezichters, besiuurders, onder bestuurders en zoo meer, kost stukken van menschen. Een maaischappij, eigenares van een kleine lijn, „ie van s Gravenbrake! naar Gent, heeft boor 1919 een netio winst I bekend gemaakt, van meer den 2 mil ioen... Als we, in afwachting dat we menschen vinden die weten wat ue exploitatie van een openbaren dienst is, de uitbating onzer ijzeren wegen eens verpachten voor enkele jaren We zouden gauw een aantal aanbiedingen krijgen, genoeg misschien om onze naionrle schuld te delgen en nog wat over te houden... Dat is in elk geval beter dan er aan toe te leggen... De vergoedingen voor oorlogsschade zullen een groot aantal miljoenen, wel licht miljarden, verslinden. Daat zijn meer dan één miljoen aan vragen, terwijl het zeker is dat er niet zooveel Belgen zijn, die rechtstreeks oorlogschade hebben ondervonden. Aan kooplui en fabrikanten geeft men terug wat zij verloren met woekerwinst. Maatschappijen, die nu veel beter zaken doen dan voor den oorlog wier aandee- len met 100 pet. zijn gestegen die alle dagen groote wirsten opstrijken, en wel dra nier meer zullen welen wat oorlog was, krijgen lot IOCmiljioen vergoeding De vergoeding voor werklieden en burgers, cbe ais soldaat aan het front stonden, en "erminkt, verlamd, blind totaal ongeschikt rot werken terugkwa men worden niet centiemen uitgerekend. Dat is een schandaal, waarlegen niet genoeg kan geprotesteerd worden. vader kon de man moeilijk doorgaan, daar het kaartspel in de herbergen hem. gedu r»nde zijn lecigen tijd, meer bekoorde dan huiselijke zaken dit konden doen. In die geroemde en buiten hel ver keerde taalgebruik en de het kostschool lever, eigen zedelijke nadeelen in alle opzichten onberispelijke inrichting, had Klara vier jaren doorgebracht en zich daarna met ijver en zorg aan vaders huis houden gewijd. Magda, was er een paar jaren langer gobleven en had alzoo een voor dit verachterde landbouwersdorp meer dan gewone ontwikkeling genoten. Zij las en sprak vloeiend Fransch, kende een boel bescha'ide manieren, wist over mode en kookkunst voldoend mee te pra ten en.... had in de kostschool ook een grondige kennis in liefdezaken opgedaan. Zij was er namelijk de boezemvriendin geweest van een tekere Anna uit de stad. een vroeg rijp huichelaarstertje, evenals zijzeive thuis slordig veronachtzaamd, die haar heimelijk allerlei vrijage ervaringet- jes had meegedeeld en zeer gewaagde Fransche romans in haar handen gesmok keld. Eens op het dorp teruggekeerd, wist het aldus ingewijde meisje van haar min der ontwikkelde zuster of van den geen- Het staat eenieder, die den bezettings tijd heeft meegemaakt, nogverschin het geheugen hoe sommige bakkers hun klanten hebben bedrogeu, door hun ze- melenbrnod re verköopen en de uitgezifte bloem legen hooge prijzen aan woeke raars en ooriogswinsfmakers af te zetten. De maatregel van ons berucht ministerie van bevoorrading, waardoor witte bloem tegen 330 fr. de 109 kilo algeleverd zal worden aan pasteibakkers, zal voor na tuurlijk gevolg hebben, dat sommige gewetenlooze ketels dezelfde praktijken van den oorlogstijd in toepassing zuilen brengen. Temeer zal dit het geval zijn, omdat toezicht veel minder scherp en de voortbrengst van brood onbeperkt is en er geen rantsoeneering bestaat. Fr breekt weer een gouden tijd aan voor woekeraars en bedriegers. Wel moe ten voorraden witie bioem aangegeven worden. Maar die zulten reeds lang ver borgen zijn. Verder zullen de buiiloestel. Itn verzegeld wórden. Maar kleine ziften, welke de bakkers gebruiken, zdfien daarar n weiontsnappen. En zoo komen we stilaan lot de rant soeneering en andere schoone dingen van den zaligen bezetiings.ijd terug. Verbeeld u mijn verbazing, lieve leze ressen en lezers, toen mijn gebuürvrouw maandag morgen met in ieder hand een brood bij mij binnen kwam geloopen, bevend van gramschap, met geweld haar brooden op de tafel smeet en mij toe snauwde deugniet, leugenaar, bedrie ger, slechte vent, 't is net of ge plezier hebt i,ï onzen droevigen toestand als ge in 't vervolg de waarheid niet kunt zeg gen zwijg dan maar liever enz. enz., een lange litanie.Heusch,'.iet duurde een heele poos vooraleer ik van mijn verbauwe reerdheid bekomen was van al dat schim kwaad vermoedenden metser gedurig geld af te vleien, om steeds meer van die bij uitstek Parijsche verhalen en zoogezegde wetenschappelijke raadgevingen voor de jeugd in haar bezit te krijgen, Wordt voortgezet. Er zijn er, die niet het kleinste ideaal in zich dragen, doch die het weten Dezen zullen er een zoeken en er ook een vinden. Anderen, velen, hebben er ook geen en zijn zich van dien mangel niet eens be wust. Die zullen doodgaan zonder er een gekend te hebben. Dit zijn menschen, die nooit menschen worden. Spek ia tor. Wij wanen op de gevoellooze asch der dooden te treden. In werkelijkheid omrin gen zij ons, verdrukken zij ons wij ver smachten onder hun gewicht zij zijn in ons gebeente, in ons bloed, in de grijze stof van onze hersens en vooral dan, ais de groote gedachten, de groote hartstoch ten medespeler:, luistert dan wel naar die stem het zijn de dooden, die spreken. M. de VOGUE.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1