pen en verwijten. Mijn vrouw moest ook heel onthust zijn want 't en is haar gewoonte niet van haren man zoo te laten beleedigen. Maar ik zag toch dat zij alle geduld verloren had. en op het punt stond mijn lieve buurvrouw, die nogthans haar goede vriendin is, mar het haar te vlie gen en haar toe te schreeuwen dat zij, (mijn buurvrouw natuurlijk) mij niets te verwijten haa- Doch het gelukte mij bij tijds tusschen te komen om een gevecht te vermijden, want ik wilde oie zaak op helderen daar ik dacht dat men deze vrouw eene lol wijs had gemaakt. Heel ernstig, en met een streng gezicht, vroeg ik haar uitleg over hare grove, onbeleerde uitva l.n tegen mij. Haha riep ze, nu zult ge gebaren dat ge van niets weet, 't zijn allen gelijke die mannen, men zou waarlijk zeggen dat ze geboren zijn om dé vroumen den dui vel aan te doen. Maar Mie,viel ik haar ongeduldig in de rede, daarmede ben ik»nog niet wijzer, nu weet ik nog niet waarom ge mij zoo uitscheldt. Neen riep ze nu nog harder, c zijt ge dan vergeten wat ge gisteren avond aan mij gezegd hebt, daar op den hoek van de Bergemeerschestraat Op den hoek van de Bergemeersche straat,zei ik.terwijl ik even nadacht,doch z'n liet mij den tijd niet om mij verder te bepeinsen, eu ze zegde: «Ja, op den hoek der Bergëmeersschestraat. Hebt gij mij daar niet gtzegd dat ge van Brussel kwaamt, en dat ge op den trein van twee heeren die beweerden het goed te weten hooren zeggen hadt dat er een verande ring in den broodprijs zou gekomen hebben van 0,525 fr per kilo, en dat dit dank aan uwe manifestatie van den eer sten Mei was Innerdaad zegde ik, en is het daarcm dat ge zoo tegen mij opvliegt Is dit niet wel fc'n als dit vandaag nog niet is dan dan zal het misschien morgen zijn, ofwel toekomende week- in alle geval die twee heeren zegden dat zij het zeker wisten, dat er eene verancering van 0,25 fr per kgr. zou komen deze week nog. Maar nu veranderde Mie gansch van houding, en in plaats van te schelden begon ze mij vierkant uit te lachen. Onnoozele snul, zegde ze, maar heb ben die heeren wel gezegd of het afslag of opslag zou geweest zijn Opslag, opslag, opperde ik, daar kan geen spraak van zijn- Nu dat we vier ministers hebben, en dat heel onze partij zaterdag gemanifesteerd heeft, opslag, zijt ge zot. Neen ik ben niet zot, en ik wil het u bewijzen. Daareven komt de broodkar aan mijn deur, ik roep naar den brood voerder, hewel jonden is de prijs veran derd Ja Mie, zegt hij, 0,25 fr. Geeft er dan maar twee, roep ik, en daar ik dacht dat het was zooals ge mij gisteren avond zegdet, dat dank aan uw betooging de de prijs van het brood afgeslagen was, kom ik afgeloopen met l,5o fr. Maar den broodvoerder beziet mij met een gezicht gelijk een onnoozel kieken, (men zou ge zegd hebben dat hij nog aan het mamfe steeren was,) ge zijt mis Mie, zegt hij, 't is 2,5o fr. Dus in plaats van afslag was 't opslag. Is het dan re verwonderen dat een mensch zich kwaad bloed maakt, als men zoo bedrogen wordt. Maar nu ging de kat op de koord, in plaa:s van een kreeg ik er twee op den nek. Mijne vrouw die daar zooeven dacht van Mie bij den kop te pakken, spande nu met mijne buurvrouw, en wat ik al te hooren kreeg heb 'k liefst te verzwijgen. Ik trachte mijn vrouw en Mie gerust te stellen met hun te doen inzien dat we dat zoo niet zouden laten dat onze kopstuk ken reeds gezegd hadden, dat zoo het le ven niet beterkoop werd, wij tegen de geateentekiezing wederom zouden gema nifesteerd hebben, en als het nog niet hielp den eersten Mei van toekomend jaar nog eens, en als er dan nog geen verandering kwam welnu, (pardon afslag wil ik zeggen) dat we nog eens gingen herbeginnen tegen de kamerkiezingen en alzoo altijd vcort, tot dat ze verplicht z*>ucien zijn van het brood en alles te doen afslaan. Maar mijn betoog had juist het tegen overgestelde uitwerksel dan hetgeen ik er van verwacht had. Nu begonnen mijn vrouw er. Mie mij tegelijk uit te schelden voor gaai, kieken, kortzichtige kwiebus zot, dat door den drang der omstandig heden op den duur natuurlijk alles in prijs zou verminderd hebben, en dat ik ban «og daai genoeg zou geweest zijn om te gelooven dat we dat door ons ma nifesteeren verkregen hadden. En dat zijn die mannen die ons,vrou wen, te onbekwaam achten om kiezer te zijn zegde Mie. Wel Wel, toch Enfin ik kan het niet laDger hooren, en ik ben de deur uitgeloopen. Wat ze daar na zoo nog al verteld hebben weet ik niet. Maar wat ik wel weet, dat die twee slan- gevellen mij overtuigd hebben dat er met manifesteeren tegen het duur leven niet veel te verwachten valt, en dat ik toekomende keer in plaats van te betoo- gen, het feest van den arbeid 's avonds vieren zal, bij de kristen demokrater: in een gezellig samenzijn, en daarna in een prachtig bal in het lokaal Volksverhef fing. In alle geval ik heb die beleedigingen toch niet verdiend, 't Is de schuld van die twee heeren op den trein. Soc. WERKERSBELANGEN. 't Is dus beslist, officieel beslist. Te beginnen met eersten Juni wordt de werkloozenonderstand, zooals die nu be staat, afgeschaft. Slechts deze die gesyn- dikeerd zijn zullen gesteund worden in geval van werkloosheid. Tot nu toe, als er iemand onvrijwillig zonder werk viel konden ze nog steun genieten van "net komiteit bijaldien zij het noodbarema niet bereikten- Nu niet meer. Wie zonder werk valt na eersten Juni kan geen onderstand meer genieten, enkel alleen deze die vereenigd zijn, aan gezien den staat slechts toelagen zal ge ven voor de vereenigde werklieden. De nieuwe leden moeten zes maanden vereenigd zijn om onderstand te kunnen genieten. Voor dezen die nog niet lang genoeg vereenigd zijn betaalt den staar van 1 Juni tot 31 December 2,50 fr. per dag uit zijn eigen kas aan al deze die on vrijwillig werkloos vallen. Nadien is het gedaan, wie niet gesyndikeerd is voor 1 Juni krijgt niets meer. Dus goed begrepen, met waar Wie zich den 1 Juni laat vereenigen moet zes maanden betalen vooraleer hij kan trek ken, en wie zich voordien datum bij onze vakvereeniging aansluit, wordt in geval van werkloosheid aanzien als oud lid. Dit is voor de werklieden van het allergrootste belang. We doen du^ een dringenden oproep tot alle nog niet ver eenigde werkers opdat ze zich van heden af zouden aansluiten bij onze vakvereeni ging. Dan zullen ze in geval van werk loosheid den Zaterdagavond met geen ledige handen staan. Mannen, yrouwen, allen in de vereeni- ging Men kan zich dagelijks laten inschrij ven in Ons lokaal en bij onze bestuurle den. Ook de leden onzer vakvereeniging wakkeren wij aan om propaganda te ma ken voor onze vereeniging en zooveel mo gelijk nieuwe leden in te brengen. Welaan dan vrienden en partijgenooten vooruit, aan 't werk, we rekenen op uw aller medehulp. SOTTEGEM Bij mijn laatste bezoek aan deze door en door christelijke gemeenie stond ik wcarlijk verstomd bij het vernemen van de wantoestanden die daar nog heerschen. Een bekwame werkster arbeidende ais naaister te huis voor de breinijverheid kan, na een dag naarstig werken, 5,45 fr. verdienen.En dan moet men nog rekening houden met de sleet van haar machien, verbruik van garen, olie, enz- Men komt dan toch wel tot 'n almoes van ongeveer 2,5o fr. Genoeg voor een brood met wat zout. Is dat niet wraakroepend en kan zulke spotternij langer gedoogd worden. Ik neem slechts éen uit honderden ge vallen, want de best bedeelden en bijzon riere vakmannen kunnen van o,75 fr. tot o,9o fr. pe-* uur verdienen Terwijl de werklieden verkwijnen ver garende heeren fabrikanten fortuinen op den tug van den werkman. Want daar zijn er in Sottegem die over twintig jaar magertjes bedeeld waren, zelfs die geen nagel hadden om hun g... te krabben en die thans miilioenen bezitten. Ik vraag het aan iedereen of men zulks met eerlij ken handel verdienen kan. M. i. op het zweet van den werker.hier zóoals elders. En zeggen oa*. die heeren dan nog hoog oplonpen met de liefde voor den evenmensen en danig katholiek zijn.Den ken zij misschien dat het genoeg is alie dagen ie bicht en te kommunie te gaan en te zeggen het is commeice urn <u Uuu zonden vergeven te zijn Neen, neen, beste heeren, de nieuwe tijd en de opko mende ware demokratie denkt er anders over en weldra zal de dag aanbreken der geheele ontvoogding van den werkers- stand. Nu, werklieden, wie is er eigenlijk de schuld van die toestanden Denkt eens goed na Is het niet de werkman zeli Ja want wie is immers de meerderheid in de wereld en wie is de voortbrenger van alles I Dus als de werklieden meerderheid zijn in de wereld en hij alles voortbrengt is hij dan verplicht de slaaf te zijn van het kapitaal. Maar gezien het eene onmo gelijk is zonder het andere moet er tus schen kapitaal en arbeid voor een minne lijke schikking geijverd worden. Die min nelijke schikking is er maar te bereiken door meer toegevendheid vanwege net kapitaal. Het verleden leert ons dat er maar één probaat middel is om het kapi taal tot toegevendheid te verplichten en dat is de vereeniging. Vereenigt u dus, werkbroeders en werkzusters, maar ziet eehSt goed uit uw oogen vooraleer u te vereenigen. Sluit u aan bij de kristene demokraten, het is oeeenige partij die u alle waarborgen bieut voor de toekomst. Ik hoor u vragen waarom bij de demokraten en niet bij de katholieken of bij de socialisten. Ziet hier waarom Het grootste getal der katholieke bonden of vereemgmgen zijn gesticht door al te goede vrienden der heeren fabrikanten als zoodanig staan zij niet vrij genoeg om uwe belangen te verdedigen. Niet bij de socialisten omdat zij u niet vrij genoeg kunnen laten in uwe kristene opvatting der samenleving. Dus, beste vrienden en vriendinnen, sluit u aan bij de kristene demokraten, zij zijn de ware verdedigers van de werkers klas en staan rein en onbevlekt van poli tieke fouten. Daar waar er nog geen bonden zijn, sticht er en na korten tijd zult gij de vruchten van uwen arbeid weelderig mo gen plukken. Tot u, "rienden van Sottegem. tm om liggende, doe ik een bijzonderen oproep, overdenkt eens uwen toestand en dien van elders, vergelijkt hem en dan zult gij met mij tot het besluit komen dat hei meer dan tijd is dat er verbetering kome. Schrikt niet voor bedreigingen van wege de patioons of andersdenkende. Toont dat gij mannen zijt niet benauwd van 't WERK 1 en die ook niet wijkt voor dwang. Laat ons steeds de spreuk van onzen diepbetreurden leider en voorganger Pr. Daens indachtig zijn Slaaf noch bedelaar mag de arbeider zijn Hij moet e^n vrij en welvarend man in de samenleving zijn. Dus vooruit voor vrijheid en recht I H. H. Een geheim opgeklaard Reeds meermalen hebben v.ij er onze verwondering over uitgedrukt dat niette genstaande de breidsters zulk klein loon verdienen, er zoo weinig voor gedaan wordt van we ge de socialisten. Nu verwondert het ons niet meer. Daar even lees ik in «7 Volk van Ronse dat minister Anseele beheerder is in een brei- fabriek te Wetteren. Welnu juist daar worden de kleinste loonen betaald. DIE FABRIEK HEEFT VERLEDEN JAAR EENE ZUIVERE WINST GEDAAN VAN 164,172 fr. Jt En is dus niet te verwonderen dat de socialistische syndikaten van Gent geba ren dat ze van niets weten dat er breid sters bestaan,anders zouden de breidsters van Wetteren ook meer moeten betaald worden. En avont la musique. Nog een mani- Jestatie a. u. b. KORTRIJK Zondag 16 Mei 1920, om 3 ure namid dag. BELANGRIJKE VERGADERING van den Arrondissementsbond in ons lo kaal Helpt Elkander Pluimstraat, 170 te Kortrijk. Volksvertegenwoordiger Van Opden bosch van Aalst zal aanwezig zijn en een belangrijke voordracht houden. Alle partijgenooten van het arrondisse ment moeten het als plicht aanzien aan wezig te zijn. EIK zegge het voort aan vrienden en kennissen. De Arrondissementsbond RONSE Verleden week las ik met verbazing een klein spotartikel in het steunfonds van Het Volk van Ronse. Denken ze nu waarlijk van ons met zulken zeever te doen achteruitdeinzen Hewel dan moet ik die jongens beklagen, want wij hebben nu eenmaal den voet aan den berg der vrije christene demokratie gezet en wij hebben 't gezworen niet te rusten voor aleer wij er gansch boven opgeklommen zijn al waart gij nog eens zoo groot en wij nóg eens zoo klein dit zult ge ons niet beletten kunnen. Wat wilt ge nu toch, vuige lasteraars, op onzen schi ijver zijn rug donderen op hem valt er toch niets te zeggen. Die gaat ten minste recht in zijn schoenen en die doet niet zooals uw slimmen Vogel die geheele dagen in de fabrieken der katholieke patroons gaat rondwandelen om te zien of er geen demokraten meer werken en om ze er dan buiten te zetten. Dat is uw broederlijkheid, niet waar Vele voorbeelden z*u ik kunnen aan halen, want gij durfdet het ze'fs te zeg gen dat gij niet zoudt gerust heoben voor aleer wij in den grond geboord waren. Maar beste Vogel, al zijt gij zoo slim en zoo geleerd toch zijt gij daar niet be kwaam toe zoo gij denkt dat wij voor uw gepraat zullen schrikken kent gij ons niet. Neen, iongen, wij staan veel te vast in onze schoenen en geen ziertje zijn wij bang voor gansch uw grrroooten volks bond. Weg met zoo een foppersbond Leve de vrije kristene demokraten Leve Werkerswelzijn Een jonge Demokraat. STRIJDPENNING Ja peinst ne keer, de Volksjoppers- bond gaat in botsing komen met de demokraten wij wachten hem af met hunnen feilen vogel aan 't hoofd. Wanneer onzen vriend Octaaf hem gaat raadclegen over zijn dwang had den feilen vogel den bek in de pluimen. G. V. M. 0,50 Men zegt dat hf>t Vlaamsch te niet zal gaan, met Guido Gezelle roept het volk 7 en zal G. v. 0,25 Als de vogel zoo sterk is waarom antwoord hij niet rechtstreeks op den aanval 0,25 Of nijpen zijn schoenen misschien o,25 Onze vriend moet toch geen plaats ken gaan bedelen bij de heeren bur gers op de lijst o,25 ONS KONGRES Op ons kongres van Zondag 2 Mei wa ren afgevaardigden van alle deelen van het Vlaamsche land. Degelijke besprekin gen hadden plaats over de verstandhou ding en samenwerking met de Vlaamsche Frontpartij, over de demokratische pers, over de vakvereeniging, over de pacht- kwestie. Ten slotte werd een dagorde gestemd vragend een einde te stellen aan de politieke processen en Vlaamsche zelf standigheid. We lezen in een dagblad Zaterdag i Mei kon men te Brnssel aan de Naamsclie Poort een blind soldaat zien staan, in soldatenpak, de horst versierd met tal van decoratiefs en een bordje Vergeet het slachtoffer van den oorlog niet. De ongelukkige verkocht lucifers., of liever bedelde. Het is gansch onnoodig daar beschou wingen eri bedenkingen aan toe te voegen HET VERSCHIL Moeder. Janneke, mijn manneke, wat wilt gij worden, als gij groot zijt Janneke. Soldaat, moeke. En waarom dat, Janneke Wel, nu slaat de meid mij altijd, en dan zou ze mij kussen. Aan onze Lezers Onafhankelijk van onzen wil, zien wij ons genoodzaakt Werkerswelzijn op half blad te drukken.Schaarschte «-n duurte van papier is er de oorzaak van. Daar wij trachten zooveel lezing te verschaffen als gewoonlijk zullen onze lezers het ons niet euvel duiden.Na enkele weken voorzien wij beternis. Voor uwe Verzekeringen tegen Brand, op het Leven. Werkonge vallen, Plechtige Communie, enz. wendt U in volle vertrouwen tot R. Vander Schelden Deerlyk,

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2