EEN SLET. Orgaan der Christene Volkspartij - Tolk der /Taatschappelijke Werken Godsdiensten Politiek Zondag 30 Mei laaïÖ. Prijs per nummer 10 centiemen. Tweede laar' nr. 21 HET WEHKERSWEbZIIH ELKE SCHRIJVER IS VERANTWOORDELIJK VOOR ZIJNE ARTIKELEN. Staaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per 3 maand fr. 1,40 Bureel en RcdaUie R. VAN DER SCHELDEN, DREELIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aankondigen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij ea welvarend man in de samenleving v 2zea. Priester Daeas Vroeger en Nu. Aan het slot van een artikel, waarin de behoudsgezinde heeren der katholieke partij er duchtig v^n langs krijgen, lezen wij in het orgaan der Frontpartij En tot hen die als levensplicht hebben te waken over het geloof in Vlaanderen, roepen we Tracht het geloof niet te ver eenzelvigen met deze partij. Ontneemt aan het jonge Vlaanderen zijné geliefde leiders niet, in wie het ver trouwen stelt. Schept geen tweespalt tusschen de Vlaamsch de.nokratische opvattingen het geloof, of de gevolgen zouden wel eens kunnen vreeselijk zijn. Dat strookt zoozeer met onze eigene opvattling nopens godsdienst en politiek, dat men bij het lezen van dezen passus, een oogenblik kan wanen een onzer de- mokratische bladen te lezen uit den tijd toen we heelemaal opgingen in den Vlaamsch Christen Demokratischen strijd. En onwillekeurig mott men terugdenken in dit verleden van haatgeschreeuw en vervolging, welke tegen ons ontketend werd, omdat we niet gewillig in 't gareel draafden van de oude pruikenpartij, waar men wilde doen gelooven dat buiten haar geen kristelijk leven mogelijk was. Onzalige tijd Toen werd elke vernieuwing, iedere verjonging der gedachten en bestievin- gen. voortvloeiend uit den nimmer rusten den evolueerenden tijd, uit den booze verklaard. De kristen Demokraten moesten ver pletterd, al waren ze nog tienmaal zoo kristelijk, want in hun opkomst zagen de oude meesters het einde hunner heer schappij over het Vlaamsche volk. Geen middelen waren hun daartoe te laag en te laf Zij zagen er niet tegen op, om den godsdienst tegen ons uit te spelen om aldus de geloovige menscben tegen ons in het harnas te jagen. Zoo slaagden zij erin de opstrevende kristene demokratie te verlammen. Maar wat hebben de vasthoudisten erbij gewonnen Treffend zegt het Ons Vaderland Heeft men Priester Daensniet gebro ken en aldus den opbloei van eene kriste- lijke demokraiie in Vlaanderen jawel, de kristelijke demokratie heeft men verlamd, maar niet de demokrati"-. De demokratie is op dit oogenblik reu- zensterk en dank zij de vasthoudisten, is ze socialistisch Mengelwerk. 4. Dat is de waarheid. In plaats van eene kristen-demokratie is er nu een sociaal demokratie. Zoo zijn de bewaarders hard gestraft voor hunne lage handelwijze jegens de kristen demokraten. Daar is echter meer. Ook de godsdienst is erg gewond uit het gedrang gekomen. Wie zal het loochenen Daaraan hebben wij geen schuld. Dik wijls genoeg waarschuwden wij voor dit gevaar. Wij waren immer de meening toegedaan.dat eene duidelijke scheidings lijn tusschen den godsdienst en de poli tiek moest getrokken wordei.. Onze her haalde pogingen werden tot ons groot spijt in den wind geslagen. God zij dank, de dageraad van een nieuwen en betere tijd is aangebroken een wind van vrijheid waait over de we reld, en enkelingen en volkeren voelen ze als eene weldaad langs hen heen- strijken. Wij staan niet meer alleen met onze gedachten. De jonge demokratische Front partij oordeelt over godsdienst en politiek als wij en heel wat jonge katholieke Vla mingen zijn dezelfde meening bijgetreden. Vroeger kon men maar al te gemakke lijk den godsdienst vereenzelvigen met de katholieke partij. Nu gaat dat niet meer- De jongeren zijn niet meer aan banden te houden met slagwoorden als Katho lieke Vlamingen, katholieke demokraten schaart u rond het vaandel der katholieke partij en dergelijken prietpraat. Onbevangen zeggen ze wat uit hunne harten opweltKristelijk zijn en blijven wij. maar voor het overige willen wij V R IJ onzen weg gaan. De jongeren zijn wars van alle verou- derde politiek en bedanken er hartelijk voor, aan de oude franskiljonsche heeren schoudertje te staan. Dat is de geest der nieuwe tijden, die zich onweerstaanbaar baanbreekt, tot heil van de Vlaamsche Demokratie en de kristelijke broederliefde Vl. Demokraat. DEERLIJK. Heden Zondag 3o Mei om 3 ure namid dag, bijzondere vergadering voor de vrije demokratische vakvereeniging bij Leopold Vanmeerhaegeter herberg In de Tuba Oostwijk, plaats, Deerlijk. De algemeene schrijver Oct Van Scha mel hout zal komen spreken I De nieuwe Belastingwet 1 De klimmende belasting op de uitzon derlijke winsten. die het kapitaal naar de maat van zijn krachten treffen zal, is door de groote geldmannen in de Kamer hard nekkig bekamptgeworden. Van Hoegaer- den en Woeste vooral, hebben de sluizen hunner welsprekendheid wijdopen gezet om de nieuwe wet te bevechten. Van Hoegaerden is een man die beheerder is eener nijverheidsinstelling in het Luik- sche, en die verleden jaar schromelijke winsten heeft verwezenlijkt. Ge ziet van hier hoe die man zich in het haar krabt, wam er gaat nogal op zijn beurs geklopt worden. Woeste vond het oude belastingstelsel onverbeterlijk, en de regeering moest, als ze geld noodig heeft, de belastingen maar verdrie- of vervierdubbelen. ledereen weet echter dat ons belasting stelsel onrechtveerdig was, daar het juist in verhouding het zwaarst trof degenen die het minst bezitten kleine burgers, boeren en werklieden. Bijgevolg Woeste wilde het onrecht vervierdubbelen de Belgen, zegde hij, waren dit stelsel ge wend- Wat kluchtspeler blijft toch die Woeste. Die man heeft steeds de demokratie ge dwarsboomd en den oorlog heeft hem niets geleerd. Ja waarlijk, de katholieke kleine bur gers, de boeren en de werklieden van het arrondissement Aalst, mogen er fier op zijn dat ze voor zulk een kandidaat mogen stemmen O. V. NOVELLE door C. J. Bij die opmerking voelde Magda in 't meewarige hart een pijnlijken bons en zij trieef treurig getroffen peinzen, tot de met een schok stilhoudende trein haar uit haar gemijmer deed opschrikken. Toen zij buiten het drukke station- verkeer in de koele lucht trad, begon zij opnieuw de woorden der dame te over wegen en beangstigde zich vóór haar j eigen gevolgtrekkingen Zij zelf was er j immers gedeeltelijk de schuld van, dat i Karei in dien toestand was geraakt, daar zij met Lode had beslist, den jongeling in Anna's strikken te doen vallen En zou zij aldus hebben bijgedragen tot het onge luk van dien deftigen, onschuldigen jon gen, die anders een schitterende looobaan kon verhopen Dat mocht niet Zij zou haar fout pogen goed te maken, door bij Anna op het afbreken dier nadeelige b^tr^hkirg°n ra*1 te dr:r°,Qr.Ophe°! dit, bij een lichtzinnig meisje als zij, totaal onverwacht denkbeeld bezield, sloop zij de kamer harer vriendin binnen. Na de gewone ontboezemingen, wist zij algauw het gesprek op Karei te bren gen en légde voor Anna de vreeselijke gevolgen bloot, die hun verkeering voor hem moest meebrengen, vooral wanneer, zooals dit vroeg of laat zou gebeuren, elkeen die oneerlijke betrekkingen zou kennen en laken. Echter kon haar wijze redeneering geenszins de laaghartige, zei zuchtige vtiendin overreden en deze begon, met bespottelijke verontwaardi ging, haar van minnenijd en schijnheilig heid te beschuldigen, zoodat Magda on- middelijk inzag, dat zij elders pogingen zou moeten aanwenden, om haar doel te bereiken- Zij veinsJe dan ook de uiterste toegevendheid jegens de getergde Anna en, opnieuw verzoend, sleten de gezellin nen den avond verder ónder bandelooze zangen en uitbundige vroolijke verhalen. Karei Donkers w -ndelde een paar dagen nadien de breede baan langs, die van de st:d naar Magda's dorpje leidt. Hij adem- De Strijd voor de Rechtveerdigheid- Het was in den loop der jaren 1893 er: '94 dat wij, kristen demokraten. den hardnekkigen en rechtveerdigen strijd be gonnen in de beide Vlaanders met Pries ter Daens aan 't hoofd van een oransciie schaar knappe makkers. De kristene Volkspartij was dan nauwelijks gesticht, en Priester Daens, met de encekliek Ré rum Novarum in de hand, toonde enkel en alleen aan het volk dat er meer wel stand moest komen voor de werkende klas slaaf noch bedelaar mag de arbei- de met gulzige teugen de met bloesemgeu ren bezwangerde lentelucht in en waande zich weer op zijn eigen verre dorp, bij vader en moeder, waar hij gedurende de vacantie-dagen steeds zoo'n heerlijke uit stapjes deed.Een soort heimwee gemengd met wroeging prangde hem om de keel Het was al zóó lang geleden, dat hij de brave oude lieden nog eens aan de borst had gedrukt I Ja zelfs, hij had hun sedert weken niet meer geschreven, want andere genegenheid had hem geboeid En de eerlijke jonkman voelde het bloed zijn wangen verpurperen, toen hij aan die andere neigingen dacht, waarover hij zekerlijk.nooit met zijn eenvoudige ouders zou durven spreken. En thans had Magda hem laten vragen of hij haar op het veldwegeltje nèvens de beek wou afwachten rond drie uur, dien Donderdag namiddag en hij had beslo ten aan haar verzoek te voldoen, half uit verlangen naar het bekorende samenzijn met Lode s muoie minnares, half uit nieuwsgierigheid om die buitengewone, zonderlinge handelwijze.Beminde zij mis schien zijn huisbaas niet meer en wou ze der zijn Als de volkspriester in de Kamer kwam was zijn eerste vraag een pensioen voor den ouden werkman. De bewaarders riepen hem dan toe waar zult gij het geld halen En om die schoone en edele werking werd hij in de bewaardersgazetten uitgemaakt voor zot, afgevallen priester, enz. In Aalst waren postkaarten gedrukt waarop het hoofd van Priester Daens stond afgebeeld op een zwijn men spuwde naar hem op de straat I Maar nu moet de politiek der katholie ken voor ieder eerlijk mensch klaar uit schijnen en hün handelwijze tegenover de kristen demokraten als een schijnheilige en laffe daad doen aanzien. Thans gaan diezelfde belagers van onze voormannen in hun zoogezegde volksbonden het feest vieren ter eete van diezelfde encekliek Rerum Novarum De demokraten hadden het dan toch goed voor Priester Daens en zijn vrien den waren dan niet zot Priester Daens mocht niet berecht worden of hij moest beloven.. Hoeveel onzer leiders zijn er niet om hun ideaal in de Rerum Nóvarum ge knakt geworden stoffelijk en zedelijk. En hoevelen der onzen zouden thans nog leven had men ze niet op allerlei wijze ge folterd en vervolgd. Ha moesten onze martelaars voor de heilige volkszaak, de slachtoffers der katholieke bewaarders, Terugkomen zou den dan de schijnheilige volksbonders van schaamte in den gro.id niet kruipen Ja, want u, volksbonders, zouden ze in 't aangezicht slingeren ge zijt huichelaars, volksbedriegers Vreest de strenge ge- reehiigheid van God E. V. M. S WEVÊGHEM. Op Zondag 3o Mei om 9 ure voormid dag komt onzen algemeenen schrijver Oct. Vanschamelhorit een belangrijke voordracht geven over de werkersorgani satie en den maatschappelijken toestand iu het algemeen. Al onze 'eden worden dringend ver zocht tegenwoordig te zijn. Werklieden van alle vakken komt eens luisteren naar dezen talentvollen spreker om u te overtuigen van de noodzakelijk heid der werkersorganisatie. Uw belang eischt het. Allen op post. HET BESTUUR. nu met hèm over liefde praten Zou hij voortaan met haar de oneerlijke gevoelens deelen, die niettegenstaande zijn vurige drift, hem somtijds diep beschaamden Weer kleurden zijn wangen, terwijl hij weifelend het smalle kronkelpad naar de beek insloeg en hij loerde van tijd tot tijd verlegen om zich heen. Bij het kabbelende water bleef hij staan wachten en stopte een pijp geurige tabak. Wat was de natuur hier verrukkelijk Jeugdig groene doornhagen en wilgestrui ken, die de welige weiden van elkaar scheidden, sloten het vruchtbare kleine dal erg gezellig in en, in 't midden, kron kelde het met bramen en varens over welfde, zilveren beekje, waarvan de klare golfjes murmeleud over keitjes van veler lei kleur heenvloeiden. Karei dacht weer aan zijn geboortedorp en aan het reine buitenleven,in zichzelven bewerend, dat daar alleen nog zuivere liefde huist, en hij verachtte bijna de geile Anna en haar vriendin. Wordt voortgezet.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1