Wat weldra komt. Profijtjes 't Passief van den Oorlog. Twee Maten AALST. "W erk erslDelangen. Op Maandag 17 dezer is er door de loonkommissie ie Gent besloten geweest aan de werklieden der katoenspinnerijen een loonopslag toe te kennen van 20 op de loonen van Februari. Met 1 Juni wordt er een tusschenge- meentelijk werkloozenïonds gesticht voor het arrondissement Aalst De werklieden die na dezen datum onvrijwillig werkeloos vallen zullen tot 31 December 2,50 fr. per dag trekken van den Staat, 'tis te zeggen als ze vereenigd zijn. Van nu tot nieuwjaar geeft den Staat een toelage van 59 op de bijdrage der leden. Ook provincie en gemeente zullen tusschenkomen. 't ls dus van groot be lang voor de werklieden die nog niet ver- eenigd zijn, zich voor 1 Juni te laten syn- dikeeren. Na nieuwjaar zullen de vergoe dingen voor onvrijwillige werkeloosheid verhoogd worden. Op eersten Zondag van Juni, om 4 ure namiddag algemeene verplichtende ver gadering voor al de leden onzer vakbon den op boete van 0,25 fr. DAGORDE l1 Rekening, inkomsten en uitgaven. 2° Verslag over onze werking. 3° Het werkloozenfonds. Zooals ge ziet is de dagorde hee' be langrijk, vooral wat het werkloozenfonds betreft, want het wordt op een ganschen nieuwen voet ingericht, leder lid moet daarvan op de hoogte zijn. Alleman op post dus. Geen enkel lid mag ontbreken. Onder dezen titel vinden wij in De Schelde, het groote Morgen blad van Antwerpen, een artikel over ae deelneming aan het bestuur van werkhuizen en fabrieken door de werklieden. Alnoewel wij deze hervorming niet als een nieuw stelsel in de maatschappelijke trappen aanzien en ook niet altijd akkoord gaan met beschouwingen, in het artikel ter sprake vervat, meenen we toch dat onze lezers moeten op de hoogte gehouden van de zaak en drukken een groot deel van het stuk over. In Amerika werd dit nieuw stelsel in voege gebracht, eerst in één, dan in twee nijverheidsgestichten. Dokkersvereeni- gipgen pasten het toe op hun werkzaam heden, en wel met den besten uitslag. De behouders in Europa zijn er het hart van in. Zoo'n schandelijke dwingelandij van het werkvolk Zoo'n nieuwe poging om de meesteis alles uit dg handen te ne men, wat hun meesterschap uitmaakt.De werklieden komen zich met alles bemoei en Natuurlijk heeft dat geen ander doel dan den bass nog wat meer winst af te persen, totdat hij cp den duur zelf min der dan een werkman verdient, de pijp run Marten geeft en' zijn nijverheid op" vouwt. 't ls immers onzinnig,volgens de heeren behouders dat de patroon onder de kon- trool staat van zijn werklieden, en deze hebben immers altijd de pretentie er meer van te weten dan hij Wat weten zij van aankoopen en köntrakten afsluiten Hoe zullen ze berekenen wat er noodig is voorde vaststelling der fabrieksprijzen en zoo meer 1... Dat het nieuwe stelsel niets anders is dan de uitbreiding van het reeds bestaan de systeem, wil er bij de behouders niet in. De meesie groote fabrieken en nijver heden zijn op dit oogenblik in handen van naamlooze maatschappijen. Kapitalisten, even naamloos als de maatschappij die de nijverheid exploiteert geven hnn geld een beheerraad zorgt voo; de administratie een bestuurder J leidt de zaak. Al die menschen profiteeren I van de winsten, welke de fabriek of de nijverheid, hoe groot of hoe klein hun werk in het voordeel der zaak is geweest, jj Er is maar één klasse menschen, welke daarvan niet geniet ctat ziin de werküe- j den, welke het bedrijf in gang houden, en j die worden afgescheept met een loon, dat in verhouding met de salarissen der ander belanghebbenden, met de percenten der aandeelhouders en zoo meer,onbeduidend mag heeten. Wat is nu de nieuwe eisch, die in Amerika wordt gesteld, en die daar wérd ingewilligd door patroons, die een open oog en oor hebben voor wat de toekomst ons brengt Het is eenvoudig de gelijkstelling aller faktoren.die bijdragen tot den bloei eener nijverheid kapitaal en arbeid houden dezelve rechthet is dan billijk dat arbeid en kapitaal malkaar verstaan om dezelve uit te breiden, en daaruit al de winsten te halen die er uit te halen zijn, terwijl die winsten niet meer ongelijk verdeeld wor den een groot deel aan het kapitaal en een klein deel aan den arbeid, doch in gelijke mate zooals ook de medewerking gelijkmatig is... Daarvan willen behouders nu niets weten. Het eerste wat ze doen is spotten. Doch hun spot is niet erg gemeend. Er is angst in hun lach... In nun gekscheer- derij is tevens een bekentenis. De werklieden, zeggen ze, hebben schoon de pil te vergulden zij hebben schoon aan te voeren dat zij in het ge meenschappelijk belang der nijverheid mee willen doen aan het beheer daarvan wij kennen dat zij willen den neus ste ken, in de boeken, en 2ich ook bemoeien met de bijzondere dingen van het bestuur. Waarom niet Als dit ten goede komt van de zaak Is de vrees voor het nazicht der boeken reeds geen bekenteni's dat daarin dingen te vinden zijn, die niet tegen het daglicht kunnen En zijn deze lichtschuwe dingen niet de heimelijke winsten, die verdoken moeten blijven, opdat de werklieden niet zouden onder vinden hoe schandalig hun arbeid wordt betaald, hun arbeid, waarbij zij vaak het leven laten Doch de spot der behouders heeft nog nooit een noodzakelijke, redelijke hervor ming belet zich baan te breken. Het nieuwe stelsel is de toekomst. Nieuwigheid 1 Nieuwigheid roepen de behouders... Zij zien met wantrouwen al dit nieuwe te gemoet, en geven bij voor baat te kennen niet te kunnen leven in eén wereld, die zooveel nieuwigheid brengt. Zoo redeneerden hun voorgangers ook en stilaan hebben zij zich aangepast aan aan nieuwe werkvoorwaarden... en zijn daar goed bij gevaren. Zoo zal het ook gaan met de tegenstan ders van het nieuwe systeem. Zij zullen er zich bij r.ederleggen, omdat het belang der nijverheid ia de toekomst zulks eischt. Want de toekomst zal niet dulden dat dingen, welke de algemeenheid aanbelah- gen, uitgebaat worden op een manier, die slechts enkelen baat brengt. Doch zoomin als zij dulden zal dat parasieten van boven zich het grootste gedeelte der winsten toeéigenen, zoo min ook zal zij toelaten dat de andere krachten worden verspild, uit ontevredenheid of onwil. Van ieder, die bij een onderneming is betrokken, zal, voor een ruime en be hoorlijke vergoeding; een degelijke, vruchtbare arbeid worden gevergd, in het voordeel van allen... De maatschappelijke tucht za) voor de goede regeling zorgen- Steunt Het Werkerswelzijn Gedenkt den Strijdpenning Soldatenleven is plezant Zeker is 't soldatenleven heel aange naam, bijzonderlijk voor de Vlamingen. Aber.... er zijn toch nog menschen, zwartkijkers, waaronder het grootste part Vlamingen, die het soldatenleven rap moe zijn en na vijf maanden dienst liever zou den terugkeeren naar huis, zoo leeren de ketters maar ze dolen. Onze t^ooge oomes zijn van een gansch andere meening. Luister maar De gemengde kommissie belast met het onderzoek van het vraagstuk der ver korting van oen diensttijd in het leger kwam bijeen. Generaal Maglinse was d^ meening toegedaan dat alle wapenen 18 maanden (zegge achttien maanden oefentijd moe ten uitdienen. De technische voorberei ding vergt slecht 5 maanden, doch voor de zedelijke vorming van den soldaat en de inrichting der kaders moet het kazerne leven langer duren. Dus 13 maand meer voor de oplei ding Vlaamsche piot, wat denkt ge van de zedelijke opleiding in de kazerne De kolenbarons zijn formeel tegen de nationalisatie der mijnen. En of ze gelijk hebben, van het standpunt van hun por- temonnaie uit gezien. De koolmijn van Falisolle heeft een kapitaal van één miljoen. In 1919 heeft de maatschappij eene winst verwezenlijkt van 1,079,901,27 fr. of meer dan 100 per ceni van het kapi taal. En dan werd deze winst vastgesteld na delging van een som van 206,539,71 fr. voor opzoekingen en voorbereidende wer ken, en 60 duizend franks voor aankoop van gronden en materiaal. Deaandeelen zullen 67 1/2 ten honderd trekken of 225 fr. per aandeel. Is het te verwonderen dat al de belang hebbenden te^en de belasiing op de wins sten zijn André Tardiea is alles behalve een pa cifist Veeleer zou men hem imperialist kunnen noemenWelnu, in een niet lang geleden door hem gehouden redelegde hij de volgendebeteekenisvolle verklarin gen af Nooit te voren zag men, in een oor log, van 7o millioen tegen elkaar gemobi- lizeerde mannen, 3o millioen gekwetsten en 9 millioen dooden vallen. Nooit zag men een land als Frankrijk 1,4oo,ooo dooden bij 800,000 verminkten en 3,ooo,ooo gekwetsten hebben. Vijf jaar lang werden 8 lj2 millioen Franschen aan den arbeid en de produktie ontrukt. In vijf jaar zagen wij 16 pet.'van de gemo- bilizeerde efjektieven en 57 pet. van de soldaten beneden 32 jaar vallen. Zonder te spreken van wat de herop bouw ons zal kostenheejt de oorlog Frankrijk 2oo milliard gekost. Voor de artillerie alleen betaalde het 46-. voor de uitrusting der troepen 3o-, voor vergoe dingen aan de gezinnen der gemobili- zeer de 19 voor de voeding der legers 18 voor soldij 12 milliard En te leen gege ven hebben wij aan onze verbondenen 11 milliard. Ziedaar, waarom Frankrijk, dat in 1914 een binnenlandsche schuld had van 35 milliard en geen buitenlandschenu, in 192o, een binnenlandsche schuld heejt van 176 milliard en een buitenlandsche van 33 milliard, die, dan den normalen wisselkoers, heden 9o milliard overtreft.» En ziedaar nogtans de zegeningen van den oorlog, lezer En nog zijn er in alle landen honder den van meening, dat hun volk nog niet genoeg van die zegeningen ontvangen heeft 1 dolle.:, liberaliteit maakt, :n de oogen van elk rechtschapen en vooral wezenlijk vrijzinnig man, dat voor een tijd gedaan werd jegens de Vlaamsche studenten van Leuven en de door hen verwachte Hol- iandsche kameraden tot een... NOG GROOTER SCHANDAAL. De Volksgazet van Antwer- over de veroordeeiing van haar partijgenoot Jamar. De jury heeft Luys. Longville, Mahl- man en Splingard vrijgesproken. Maar zij heeft tegen Jamar het lichtste misdrijf behouden, niet omdat hij schul dig was, maar omdat het gold een poli - tieken tegenstrever te treffen. Een andere uitlegging onmogelijk. Volgens de jury is Jamar geen land verrader. Volgens de jury heeft hij een onvoorzichtigheid begaan. En daarom moest hij gestraft worden. Maar heeft die ingebee'de onvoorzich tigheid gevolgen gehad Neen. En daar is juist de tegenspraak van dit vonnis, juist zooals alle politieke proces sen vol tegenspraak zijn. Het gold hier Jamar te ireffen om het parket te redden. Het parket had de onvoorzichtigheid be gaan vervolgingen in te spannen en een algemeene vrijspraak ware een kaakslag geweest voor de heeren van het klasse gerecht. De juryleden. die behooren tot diezelfde partij en klas hebben hier hun solidariteit bewezen Zij oordeelen en veroordeelen, niet op grond van recht vaardigheid, maar op grond van partij en klassehaat Het gevelde vonnis zal ons niet afbren gen van onzen weg. Jamar werd veroor deeld door ïeactionnaire notarissen en gemeentesekretarissen. Maar Jamar is sedert maanden vrijgesgroken door de arbeidende klas, wier vertegenwoordiger hij is in het Belgisch parlement. Dit vonnis is een laffe politieke wraak. Jamar is een slachtoffer van het klasse gerecht. Leve Jamar I Dat men niets dan Vlaamsch sprak in de Kamer Wij bedoelen alle Vlaamschgezinde Kamerleden, die nog nu en dan Fransch spreken par polilesse of om een andere reden maar wel uitsluitend Neder- landsch gebruikten, zooals onze gekoze nen, het zou dra uitzijn met het gehuil en gelier dat telkens in de Kamer opgaat als er Nederlandsch gespoken wordt. Nog deze week hadden- dergelijke tooneelen plaats als Van Cauwelaert zijn rede be gon in zijn moedertaal. De eigen schuld van die vlaamschge- zinden is 't die niet uitsluitend Vlaamsch in de debatten spreken. Deden zij het wel men zou om een radikale oplossing zoeken en ware een der grootste triomfen die het vlaamsch recht boeken zou. Alleen met radikalisme komt men tot itts. t De studiosi van de Brusselsche Uni- versitélibre gaan een talrijke schaar kameraden uit Parijs ontvangen. I «LesAmités frangaises richten een artistiek feest het Beulemanskollege een plechtige réception in, en... alle Belgische kosuls in Frankrijk leveren met geestdrift passen af Zoo voor de studiosi uit chez nous Maar juist deze nieuwe vlaag van fransch- PLAATSRUIMTE. Optimist. Er is aan den disch des levens plaats voor iedereen. Pessimist. Dat kan waar zijn maar op mijne plaats zit altijd een ander. AARDRIJKSKUNDE. Leeraar. Waarom noemt roenïAfrika wel eens het donkere werelddeel Leerling- Omdat er zooveel negers wonen- RONSE Omdat G. D. H. zöu eene pint drinken als hij in het lokaal komt 0,25 Omdat de demokratische vrouwen zoo snel loopen om naar het muziek van den Top te gaan zien J. B. 0,50 Omdat de Vogel zoo fier was met zijne 12 members achter zijn muziek P. B. 0,20 Voor uwe Verzekeringen tegen Brand, op het Leven. Werkonge vallen, Plechtige Communie, enz, wendt U in volle vertrouwen tot R. Vander Schelden Deerlyk.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2