Vlaamsche Volkspartij Een Terugblik 9 t Orgaan der Christene Volkspartij. tolk der maatschappelijke werken. Onze De Wereld der Socialisten. Oct. Vanschamelhout. Prijs per nummer 1 O centiemen. Tweede laar- nr 29. Elke schrijver is verantwoor- deljik voor zijne artikelen. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr2,60 Per 3 maand fr. 1,4oV Bureel en Redactie R. VANDER SCHELDEN, DREELIJK. West-Vu. Aankondigingen Kleine aanhondigigen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere velg ens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving v .'xen. Priester Daens Dal er in de toekomst eene gansche omwenteling besloten ligt voor wat betreft onze staatsinstellinggen, voor wat betreft onze samenstelling als staat, zal weldra niemand meer die eenigszin? met Klaar heid de toekomst kan inblikken nog dur ven loochenen. Immers, de zelfbestuurs gedachte gaat met rasse schreden vooruit. Nog zal het harden strijd vergen om de toepassing er van te verwezentlijken.doch den wil is onder de aanklevers dier ge dachte reeds zoo fel gestaald dat er geen twijfel meer kan bestaan aangaande de verwezentlijking ervan. Ook onder de politieke partijen die le ven op Vlaamschen bodem zal er eene gansche omwenteling, eene uiteenbrok- keling en hervorming noodzakelijkerwijze gebeuren. Als wij zeggen onder de politieke par tijen in Vlaanderen is onze uitdrukking te omvangrijk. Immers voor het oogenblik hebben wij 5 politieke partijen. Eens ge komen op het tijdstip dat zelfbestuur voor Vlaanderen verwezentlijkt wordt, zal die hervorming enkel, naar onze bescheiden meening, in twee partijen te voorschijn dienen te komen. Wij verhopen en gelooven dat de libe rale partij, gezien hare volstrekte weige ring zich te demokratiseeren en hare zuivere franschdolheid, eens dat Vlaande ren zich zelf zal besturen, zal uitgeleefd hebben. De Vlaamsche frontparlij is eene partij die enkel tijdelijk wenscht te zijn en voor de toekomst zich wenscht te werdeelen onder de verschillende Vlaamsche poli tieke partijen. De Belgische katholieke en de Belgische socialistische partijen zullen dus de twee partijen zijn die zich zullen te veranderen hebben iri Vlaamsche katho- Heke en Vlaamsche socialistische partij. Van de 5 politieke partijen van ten dage hebben wij dus twee partijen die verdwij nen, twee partijen die zich zullen in te richten hebben ais Vlaamsche partijen in het Vlaamsche land en eindelijk de vijfde de kristene volkspartij, die van nu af als een gezond lichaam van zard is om in de toekomst, in den nieuwen tijd, te leven en groot te worden, Immers, onze kristene volkspartij is eene zuivere Vlaamsche partij. Als dus danig wierd zij gesticht en door wind en storm en tempeest heen wierd haar vaan del recht gehouden gedurende haar 25 jarig bestaan voor het zuivere ideaal de verovering der maximum rechten van het Vlaamsche voik op taalgebied en daarbe- nevens de sociole rechtveerdigheid voor alle standen der samenleving. Meer dan ooit kunnen alle demokraten zich overtuigd achten dat voor onze partij eene baan open ligt in de toekomst tus- schen alle andere partijen heen, die met de nieuwere gedachten altijd maar komen achterna gesukkeld eens dat wij de open bare meening er reeds lang te voren heb ben beginnen op voorbereiden en er voor hebben rijp gemaakt. De kathol ieke partij demokratiseert zich, zij voelt dat de kristen demokratiein Vlaanderen de partij der toekomst is. inwendig erkennen de katholieke demo I kraten dat de kristene demokraten gelijk j hadden toen ze de kristene volkspartij slichten en dat zij ongelijk hadden er izich niet onmiddellijk bij aan te sluiten. Doch dat ongelijk willen ze niet erkennen evenmin als ze niet willen erkennen dat de stichters der kristene volkspartij het goed voor hadden eene afzonderlijke par tij naar vereischteder tijdsomstandigheden te stichten. Evenals de katholieke vlaamschgezind- heid hare vrije uitspatting belemmerd is door de katholieke franskiljonsheid zoo ook is nu en zal later de katholieke demo- kratie belemmerd blijven in haar gezonde leven binnen de enge muren der katho lieke partij, waar de katholieke autocratie den ijzeren arm zal blijven zwaaien. Krislene demokraten werkt dus aan uwe instellingen. De tijd is gekomen voor goed hand aan 't werk te slaan, om ons in te richten op maatschappelijk gebied en eens voor goed die baan op is de toe komst onzer partij,dus ook onzer gedach ten verzekerd. R, Vanderschelden. Wij hebben altijd beweerd dat de ge droomde wereld der socialisten, 't is te zeggen het collectivism of het stelsel van den staat alles, aan den mensch alle vrij heid zou ontnemen, en van ons een hoop slaven zou maken die in alle omstandig heden gedwee den kop zouden moeten buigeü voor onzen eenigen meester de staat. Hetgeen in Rusland komt te gebeuren, bewijst klaar en duidelijk dat wij ten volle gelijk hebben. Het Engelsch dagblad de Times deelt het volgende telegram mede De Kramania Gazetta van St. Pe~ tersburg heeft de optelling gedaan van de werkstakingen die zich gedurende de maand Juni in de genationaliseerde werk huizen hebben voorgedaan, en bevind dat er 217 geweest zijn, waaronder 20 met gewelddaden, Wat deze gewelddaden waren zegt het blad niet, doch dit zal zeker hierin be staan hebben, dat de stakende werklieden de onderkruipers wilden beletten aan het werk te gaan. Van schade of vernieling kan er geen spraak zijn, want anders zou men met de stakende arbeiders kort spel gemaakt hebben, zooals wij wél kunnen besluiten uit de rest van de mededeeling van het blad die als volgt luidde Men heeft deze werkstakingen slechts kunnen doen eindigen onder bedreiging de widerspannige (1) werklieden weg te voeren en te veroordeelen tot dwang arbeid. y ledereen weet wat dwangarbeid in Rus land beteekent, en dat de werklieden on der dergelijke bedreiging het werk herno men hebben zonder voldoening te hebben bekomen, zal niemand verwonderen. Wij achten het niet noodig verder uit le wijden over het tyranieke stelcel der socialistische maatschappij, of den staat meester van allen en van alles. De ver standige werklieden zullen wel zelf de (I) de kursiveeriog is van ons. gevolgtrekking maken van dergelijke sa menleving, die onvermijdelijk alle per. soonlijke vrijheid moet dooden. Mogelijk zullen de socialisten de op merking maken dat het in Rusland bols- jevisten zijn. doch de bolsievisten zijn niet anders dan radikale socialisten, die door alle middelen hun princiepen willen toepassen. Hier Destaat slechts een verschil van naam, maar hun doel, hun streven is het zelfde Het collectivisme of den staat meester van allen en van alles. Ziedaar.de wereld der socialisten 1 En wat in Rusland onder dergelijk stelsel gebeurt, zou onvermijdelijk overal ge beuren waar de socialisten hun princiepen toepassen. Het moet, het kan niet anders. De samenleving moet hervormd wor den, doch niet op zulke een wijze. Geene tyranie, maar ware kristene broederlijk heid moet er komen. Het volk moet den meester worden van den staat, maar niet de slaaf ervan. Nieuwe Toestanden Ruim het vierde eener eeuw geleden, wees Paus Leo XIII in zijn wereldbrief, op het gevaar dat er bestond in de steeds breeder wordende klove tvsschen de twee machtige bestanddeelen der maatschappij t. i. z. tusschen kapitaal en arbeid; Van den eenen kant hekelde hij den onverzadelijken.de groote opeenstapeling van fortuinen, waardoor langs den ande ren kant de grooie masaa met de honger- zweep tot een slavenleven werd gedoemd en ze hield in een staat van ondergeschikt heid en onverdiende ellende- Kij liet zijn vaderlijk woord klinken van op de hoogten van het Vatikaan, dat het de gansche wereld hoorde, dat in het belang der samenleving en goede ver. standhouding onder de volkeren spoe dige en afdoende middelen moesten wor den in het werk gesteld om die wantoe standen te bestrijden en te keer te gaan. 's Pauzen stem werd alsdan gesmoord en in gansch het behouderskamp ging een wanklank op tegen zijn waarschu wing- Deze was immers gericht tegen de schandige voorrechten van het naar goud hunkerend janhagel. Woeste, de onverbiddelijke autokraat en volksvijand, schreeuwde het uil in het Belgisch parlement, dat deze wereldbrief niet toepasseiijk was op ons land, dat hij voor ons niet geschreven was lil Al de leiders die 's Pauzen oproep had den beantwoord bisschop Doulreloux, Pr. Potter, Pr. Potter, Pr. Daens, P. Daens, De Backer en zoovele anderen, die het schip sluren wilden in de richting door den wereldbrief aangewezen.werden onmeedoogend vervolgd, gelasterd, ver ketterd en gedoemd, zedelijk en stoffelijk ten onder gebracht en zijn slachtoffers geworden hunner volksliefde I De strijd, met zulke goede inzichten gevoerd, werd verlamd,'s Pausen waar schuwing in den wind geslagen en thans hebben wij de vruchten geoogst van die booze en roekeiooze handelwijze. 't Is het kapitalistisch regiem, mei zijn grenzeloozen hoogmoed, zijn overdreven zucht naar roem en heerschappij, die de groote wereldramp heeft ontketend. 't Is dit regiem met geheel zijnen na sleep van diplomaten, vleiërs en sabel slepers, met aan hun hoofd een handsvol gekroonden, die de schuld draagt van al de onheilen, het lijden en het wee, het bloed en de tranen.de puinen en de ruinen verspreid over de gansche wereld. 't Zal wel de laatste stormloop zijn die het autokratisch regiem heeft gewaagd tegen de opkomende demokratie. Landen en tronen hebben geschud, ge beefd, ineengestort, konings en keizers kronen zijn afgerukt en onder de voeten getrapthet volk staat zegevierend jui chend op de puinen van het autokratisch monster. Dat monster dat sinds zoovele eeuwen oppermachtig heerschte over het volk, en het onder zijne tyranie ten pletter drukte! Di: monster, die de schuld in zich draagt, en meevoert in zijn val van al het onhebbelijke en onmenschelijke die de maatschappij onder zijnen dwang, heeft gebroeid en voortgebracht. Excelsior. wij gaan een sport hooger op de ladder van den vooruitgang. Het woord is thans aan de democratie. Een nieuwe maatschappij is in wording en zal opreizen uit de puinen en overblijf sels van het aloude dwangbeheer. Een maatschappij met breeder strekkin gen, eèn meer broederlijk samenzijn, ge steund op de rechtveerdigheid, waar alle menschenkinderen, eene plaats zullen vinden aan den gemeenzamen disch des levens. Aan u, o volk is het dit grootsche werk te volvoeren, g'hebt immers de macht, z'is geboren die macht uit het bloed, uit den roem uwer zonen, uit de tranen en wee. uit d'ellenden uwer vrouwen, en dochters en kinders. Gebruik dit dure ver overde recht, dit machtige wapen, die u brengen moet vrijheid en vrede, en wel stand. Thans weegt ge zoo zwaar als de geld zak in de weegschaal van 't recht. Ge zijt niet meer ais voorheen het derde en het vierde eens mensch. Wees mannen van uwen tijd, werklie den, burgers, loont u waardig van de overwinning die zooveel offers heeft ge vergd, hanteert uw wapen ten voordeele van uwen stand, van uwe belangen, laat alle vooroordeel ter zijde, eendrachtig te werk De reus ligl gebroken doch Is nog niet Jood, nog smeedt hij plannen, nog recht

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1