Het Militair verbond van Frankrijk en België Onze Plicht HÉT Orgaan der Christene Volkspartij. Mi-li-ta-ris-me Zondag 19 September 1 S20 Prijs per numi i<si 10 centiemen. Tweede Jaar- nr 38. Elke schrijver is verantwcor- deljik voor zijne artikelen. 'OLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per maand fr 1 ,oo Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine a ank on digigen, eenmaal verschijnend fr0,50 Andere i)elgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving v -'zen. Priester Uaons Het zal een staart hebben. Au point de vue éeonomique nous étudierons ensemble un système pratique. Minister Delacioix in een interview. Minister Delacroix bekende zelf, dat hij hoopte de militaire overeenkomst te zien aanvullen door een ekonomi- sche. Hij tveze gerust zijn wensch zal vervuld worden en veel ver der nog dan hij 't kan wenschen, indien hij het goed meent met zijn eigen land. Niet alleen, omdat wij als kleinere massa de aantrekkingskracht van den grooten buur onvermijdelijk moeten ondergaan, maar ook omdat de Fran- sche politiek een éénvormige, vastbe- paalde geenszins plooibare politiek is en dat ervoor maar twee oplossingen mogelijk zijn, ofwel van elk verbond afzien, ofwel een progressief vazzal- schap tegemoet zien. Frankrijk kunnen wij onder politiek oogpunt niets geven, wij kunnen er alleen van nemen. Frankrijks militaire inrichting is de ruggegraat van Frankrijks nationaal bestaan en zoo wij Frankrijks mili taire politiek huldigen, zullen wij, eer dan iemand het vermoedt, ontaarden tot een kleine politieke sukkursaal, een provintiebijhuis van den Fr. winkel. Engeland is het land van den vrij handel en de ekonomisciie wapens, Frankrijk het land van de gesloten grenzen en het sterke leger. Engeland bekampt zijn vijanden en houdt ze in bedwang met het blocus Frankrijk met zijn regimenten. Frankrijk teert op zijn eigen gebied, voedt zich zelf, doordat het betrekke lijk liet rijkste land is van Europa. Maar Frankrijk is ook het land, dat betrekkelijk het minst bevolkt is in Europa en zooals een ledige ruimte de buitenlucht lokt, zoo moet ook Frankrijks rijkdom en voedingsvermo gen de begeerige blikken van overbe volkte, door de natuur min begunstigde buren lokken. En vermits Frankrijk zijn grenzen gesloten houdt en elke vreedzame volkverschuiving verhin dert, zoo moet het wel zijn sterk, on overwinbare leger laten gelden als de ruggegraat van zijn politiek. Frankrijk moet militair sterk zijn, dewijl hel bloedarm is. Het moet met een geringere bevolking een sterker leger onderhouden dan zijn getalster- ker buren. Frankrijk is ook het land van der; BINNENLANDSCHEN wisselhandel. Frankrijk buit zijn kolonies uit en vindt daar terzelfdertijd een afzetge bied voor de over-produktie van de metropool en een bron van grondstof fen en onbewerkt materieel voor de nijverheid van die metropool. Frankrijk is dus een land dat zijn heil zoekt in protektionnisme, gesloten grenzen en ekonomische afzondering. Zet Frankrijk dus zijn Noordergrens voor open voor ons, dan moeten wij ONZE GRENZEN TEGENOVER AL DE AN DERE NATIES SLUITEN. Sluiten wij een ekonomische over eenkomst af met Frankrijk, die vroeg of laatontaarden zal ineen ekonomisch tolverbond, dan moeten wij de andere landen ekonomisch bevechten. Tot hiertoe was ons land een land van doorvoer een land, dat profijt trok uit den BU1TENLANDSCHEN wisselhandel over en dwars door ons gebied een land, dat met alleman leefde. Ons land was een soort reusachtige internationale markt, een goederen- stapelhuis en zulks natuurlijk, de wijl ons land het aardrijkskundig kruispunt is van handelswegen. Zou het niet uitzinnig zijn, hinder palen te plantin rond dit kruispunt, langswaar tot hiertoe zooveel welvaart en weelde in ons land stroomde Neen geen verbond Want dit verbond zou alleen mee brengen voor ons Militarisme en Protektionnisme twee verschijnselen, die, in Frankrijk, om politieke redenen ten minste nog verklaarbaar, ten onzent om aardrijks kundige redenen alleen reeds onzinnig zouden moeten voorkomen. Weg met die neo-aktivisten, die ons onbewust aan Frankrijk willen hech ten Want er is voor ons geen andere uitweg Ofwel vrijhandel en onafhankelijk heid,ofwel protektionnismeen voogdij. God geve, dat het Land het duidelijk genoeg inzie en dat laatste nog krachtdadig en tijdig verijdele DE SCHELDE. Het oorlogsbudjet van ons konink rijk bedroeg 1914, 94 millioen fr. en het bedraagt, heden, 1920, niet minder dan 507,000,000 fr. Wij zijn en blijven van oordeel, dat België over een eigen, voortreffelijk in gericht leger moet beschikken, zoo lang de Volkenbond de algemeene ont wapening niet mogelijk maakt. Maar wij achten hst onverantwoordelijk, 507 millioen frank te besteden aan oor logstoebereidselen, juist dan als de stoffelijke heropbouw van hel land zoo oneindig te wenschen laat. Men heeft altijd beweerd en dat is helaas maar al te waar - dal 't Vlaamsche yolk van aard vreedzaam, goedaardig is en niet haatdragend. Evenwel na eene 80 jarige en stelsel matige verdrukking, na 't schreeuwend onrecht en de immer toenemende ver volgingswoede eener bastaardkliek (welke minderheid is in 't land, toch het Vlaamsche volk negeert en terneer drukt) tegenover Vlaanderen en 't Vlaamsche Recht, kunnen wij niet lan ger die goede hoedanigheden van ons volk hnldigen, want van lieverlede dreigen die Vlaamsche deugden tot lijdzaamheid, lot lafheid over te gaan. Plichtbesef schijnt voor 't Vlaam sche Volk een ijdel woord, een onna tuurlijk iels, dat niet door willooze en niel-bewuste wezens als wij, wil be grepen worden. De laatste gebeurtenissen in de Vlaamsche beweging en den Vlaam- schen volkssfrijd zijn wraakroepend. De schandelijksche en walgelijkste tooneelen worden dagelijks in Vlaan deren TEGEN VLAANDEREN afge speeld en 't Volk blijft onthust toezien, alsof dit alles zonder betcekenis is, en voor zijn toekomst geen gevaar ople vert. Alwie zich in Vlaanderen vlaamsch- gezind noemt en de rechten van ons vertrapte Volk verdedigen durft, moet bespot, belasterd, gebroodroofd, ge kerkerd... Alwie zich niet slaafsch on derwerpt aan de verfoeilijke bevelen van verwaande autokraten, rijke kas- teelheeren en andere bastaard-Vlamin gen, moet gebroken, stoffelijk en ze delijk ten onder gebracht. Onzeggelijk groot is het kwaad, reeds vóór den oorlog doordat slach alleenheerschers en eerzuchtigen, die toen de meesters waren in Vlaanderen, gedaan. En ook na den oorlog, ondanks het bloedver gieten van 80 °;0 onzer Vtaamsche volksjongens, weegt nog loodzwaar het juk dezer vervloikte vijanden van volksvrijheid, op Vlaanderen en 't Vlaamsche Volk De geschiedenis is daarom zulks te bewijzen. Onze gevangenissen zijn opgepropt, niet alleen met misdadigers van 't ge- meene recht, maar ten groote deeie met eerlijke, overtuigde idealisten en volksmannen, wier eenige misdaad, wier edele betrachting is geweest te strijden voor de verheffing en de ont voogding van 't Vlaamsche Volk, voor de welvaart van 't verongelijkte Vlaan deren. Hoevelen zijn ze niet onze gebrood- roofden en bannelingen, die 't heer- 1 schende schrikbewind ontvluchtend, in liet buitenland een kommervol leven j slijten terwijl hunne naastbestaanden alhier aan de snoodsfe willekeur hunner vervolgers zijn blootgesteld En de vervolgingen [en veroordee- lingen volgen elkander op nog wor den onschuldigen, meestal op laffe en naamiooze aanklacht, gekerkerd en ge vangen gehouden.... terwijl oorlogs woekeraars en geldschuimers, die evenals 't meerendee! der comiteitsba- zen schandelijk de ellende en de nood van het hongerige volk hebben uitge buit, worden verheerlijkt, om hun schandewerk beloond En de Vlamingen laten betijen. Enkel in dagen van ramp- en tegen spoed en woest geweld, als de dweep zucht onzer volksvijanden alle palen te boven gaat, wanneer slechts bloe dige sporen herinneren aan de onuit- wischbare en onvergeeflijke misdaden tegenover Vlaanderen begaan, ontglipt ons Vlaamsche Volk een wanhoops kreet en vervloekt 't een oogenblik zijne beulen en tirannen om nader hand, slaafscber en kruiperiger dan ooit, de roede te kussen die het op nieuw geeselen moet en doet bloeden VRIJHEID?. Dat beteekent voor Vlaanderen ONDERWERPING EN KNECHTSCHAP, LIJDZAME GE HOORZAAMHEID aan rijkenen macht- bezitters VRIJHEID?... Dat is voor 't Vlaam sche Volk een schijnwoord dat alleen dienen moet om des te beter te ver drukken, des Ie steviger aan slaven- boeien te knellen VRIJHEID Edele vrijheid... We hebben U lief... we begroeten LI...we zuchten om U... om U wordt hongir en ellende geleden., niet alleen door kloeke mannen, ook zwakke vrouwen en tengere kinderkens deelen dit droe vig lof Eens zal men de geschiedenis der eeuwen schrijven en met stouten vin ger, de bloedige wonden loonen, die men vol haat en nijd, het veronge lijkte Vlaamsche Volk sloeg... Wee hen dan, op wier hoofd de vloek van 't nageslacht moet dalen 't Klinkt me dan ook als een onheil spellend verwijt tedenken dat in Vlaan deren 't ,land van ongerechtigheid en rechtloosheid voor de Vlamingen, doch ook t paradijs voor oorlogs schelmen en bloedhonden honder dén en nog honderden moeders, vrou wen en schuldelooze kinderkens van Vlaanderen's eerlijkste en heerlijkste zonen, de honger- en marteldood zijn prijs gegeven en dat ons Vlaamsche Volk zich enkel vergenoegt, al die on- teerende armoede en die onmensche- lijke marteling zuchtend en medelijdend aan te zien Volk van Vlaanderen, zullen we das nooit onzen plicht begrijpen die ons 1 tot edeler en gevoeliger daden, noopt

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1