De Gemaentekiezingen. LANCO In het YzerSand In Italië De Burgemeester van Cork Strijdpenning - Ronse Voor en over Vrouwen, DE VLAAMSCHE VOLKSALMANAK Zeep in Poeder Zullen we onze broeders, onze zusters en hunne onschuldige lievelingen ten prooi laten dier meedoogenlooze vólks- beulen De noodklok luidt over onze Vlaamsche gouwen van Noord tot Zuid, van Oost Uit West het storms dan ook in Vla; Ierland En dat bij den steun dien we de menigvuldige slachtoffers een hatelijk en veraf- schuwelijk re_U brengen, overal en met innige overtuiging, de heilige kreet van «AMNESTIE» weerklïnke, opdat niet langer HAAT in onze harten ont- vlamme, maar oplaaie de LIEFDE tot het gemeenschappelijk Vaderland, liefde die ook 't miskende en ver- stoote volk van Vlaanderen kan deelen AMNESTIE en EERHERSTEL voor onze broeders die vier jaar in de vlakten van 't Yzerslagveld streden ter verdediging van 't dierbare Vader land en die, om een enkel klein plichts verzuim, nog in de boetcompagnies zuchten en naar vrijheid snakken... AMNESTIE ook voor onze veroor deelde en gevangen idealisten, onze bannelingen waarvan de heer Vander Velde, minister van Rechtswezen, zelf ter Kamer verklaarde dat 98 0 heb ben gehandeld niet uit eigenbelang, maar uit zuivf.R idéalisme en liefde tot hun Volk Vlaanderen heeft reeds tijdens den doemenswaardigen oorlog zijn bloedig zoenoffer gebracht thans heeft het RECHT op eerherstel en rechtvaardige behandeling, alsr.ok behoefte aan eene krachtige opvatting en leiding van al zijne zonen, den naam van Vlaming waardig. Volk van Vlaanderen, laat ons bij dragen tot onze eigene grootwording, doen wij onzen plicht en de aanstaande gemeentekiezing alle volksverdrukkers en verraders van 't Vlaamsche Volk uit den gemeenteraad gekegeld, opdat vrede en welstand heersche, recht en broederlijkheid in -alle standen der Vlaamsche gemeenschap. Dat weze onze eerste wraak, ons eerste,.zuiveringswerK. Max, Tijdens de vergadering onlangs door onze geteisterd: n te Diksmuide gehouden bleek het eens te meer hoe de Vlamingen bevoordeeld worden. Op 10.0Ó0 zaken heejt de rechtbank voor oorlogsschade te Veurne er 1674 af- handetd.. maar ze zijn nog verre van uitbetaald u Op 860 pionnen voor heropbmtwing in dear,-: tisserr.enten Veurne en Yper door den Staal opgemaakt kregen er 62 een begin van uitvoering, en men heeft be loofd dat er weldra 45 huizen te Diksmui de zullen aanbesteed worden. Kortom, de toestand bleek zoo wanho pend schanda 'ig dat de geleisterden eene betooging op touw hadden gezet die ver leden Zondag te Oostende plaats greep Wat zal ze teweegbrengen Zal het volk nu eind: lijk beginnen begrijpen dat de Vlaamsch Beweging geen zuivere taalkwestie is maar ook en vooral eene ekonomische beweging Vlamingen. Vlamingen, wanneer zui len u de oagen-wijd genoeg opengaan om te beseffen dat gij op een dwaalspoor zijl, dot er >nieuw\ wegendienen opgegaan Wat zult ge bekomen zoolang ge geen eigen meester zijt in uweigen huishouden (Vader Cats.) Wij kregen van zekere zijde instem ming met het artikel van verleden week dat handelde over onze partij en de aanstaande strijd voor de gemeente raden. Van gemeenten waar de demokra- ten verwaterd zijn en in het vaar water zitten van een of andere boer, ontvingen we aanmoedigende woor den, Er zal op veel plaatsen een ver andering komen. Er zijn van die ge meenteraadsleden die zoogezegd tot onze partij behooren, maar die zich door hun persoonlijk egoïsme als ver tegenwoordigers onzer partij hebben onmogelijk gemaakt. Tegen die soort moet opgetreden worden en men moet ze desnoods onverbiddelijk bekampen. Ons inziens zou er in den schoot der partij een komiteit moeten ingericht worden, dat zich uitsluitelijk zou be zig houden met den strijd op de ge meenten en waarin van ieder gemeente een gekend en vertrouwbaar partijge noot zou zetelen. We maken dit gedacht over aan de ieding der partij De werkersbewegingen nemen in Italië een zonderlinge wending. De werklieden der metaalnijverheid hebben in verschillende steden van het land bezit genomen van de fabrieken. In sommige plaatsen hebben zij zelf de werkhuizen versterkt tegen een mogelij ken aanval van soldaten door er loop- g; achten rond te graven en netwerk voor de vensters te plaatsen voorzien van hooge elektrische stroom. Edoch, twee groote moeilijkheden doen zich voor, waardoor het de werkers on mogelijk zal zijn nog langer de fabrieken in werking te houden. Ten eerste het ontbreekt hen aan tech nische bestuurders en ten tweede aan geld om de Iconen uit te betalen. Wel is waar hebben de werkli^ken reeds afgewerkte voortbrengselen willerp verkoopen, maar de koopers komen niet op. Dit is verklaarbaar,want de fabrikan ten zullen niet koopen aar: deze die hun stand gen ooten de werkhuizen hebben ontnomen En vandaar uit zullen de werk lieden verplicht zijn naar overeenkomst uit te zien met hun vroegere bazen, ten ware ze sterk genoeg stonden om over gansch het land de diktatuur der werklie- den te vestigen. Doch. in dit geval zou er weer een an dere moeilijkheid oprijzen, nog onover komelijker dan de bezwaren hier hooger aangehaald. De landen wier wetgeving berust op het huidige kap'taalstelsel zou den weigeren de regeering van zoo een land te erkennen en alle betrekkingen er mede afbreken ze zouden weigeren er handel mede te drijven, zooals ze doen met Rusland, het desnoods blokeeren en uithongeren. Vooral met Frankrijk, dat tegenwoor dig het meest reaktionaire la id is, zouden de arbeiders af te rekenen hebben. Maar bestaat er wel eenige kans tot het uitroepen van de werklieden-didaktuur We gelooven het niet, althans om de vol gende redenen de groote meerderheid der socialistische leiders verklaren open lijk, dat de werklieden nog niet bekwaam zijn om de nijverheid te beheeren, en van een anderen kant zijn er veel van die lei ders, die vroeger het volk volpompten met met kollektivisme en kommunisme, zelf kapitalisten geworden. Dat de werklieden daartoe nog niet in sfaatzijn is waar en het zal nog langen tijd duren vooralleer zij het zullen zijn. Daartoe zal er nog meer dan één men- schenleven noodig zijn. Daarom zijn we overtuigd dat de werk lieden van Italië zullen moeten uitzien naar e n vergelijk, wat niet belet dat de werkgevers rekening zullen moeten hou den met den geestestoestand der werklie den en dat daaruit wel zou kunnen ont staan, dettgene wat sinds lang het ideaal der kristene demokraten is, namelijk dat de werklieden zouden deelen in de winst, die de nijverheid afwerpt.Dit is mogelijk-, het andere nog niet. O. Van Schamelhout. n. b Wij zullen onze lezers op de hoog te houden van het verloop der zaken in Italië. KORTRIJK Heden Zondag om 3 ure namiddag vef- gadering van den arrondissementsbond ten lokale van Helpt Elkander Zeer belangrijke dagorde. Herkiezing van 't bestuur. Het Bestuur. De burgemeester van Cork in Ierland is aan zijn denigsten dag van hongerstaker. Wegens ve.lamming zijner ledematen moest hij gemasseerd worden. Of er kracht van wil en bezi tling voor het ideaal noo iig is om zoo langzamer hand uit li fde -.oor zijn volk zich van honger te laten omkomen Zal Vlaanderen ook zoo zijn honger stakers moeten hebben eer de verlossing van het Vlaamsche volk zal voltrokken wezen Maar vooraleer een idealist zulk besluit kan nemen moet hij eerst zien dat zijn volk zulks waardig is. Het Vlaamsche volk over het algtmeen is te onverschillig laat ons zeggen te laf opdat het nemen van zulk besluit door onze gevangenen zou gerechtvaar digd wezen. A ALST. Werkersbeiangen. Sedert eenige dagen was er bij de brou wersgasten van Aalst een loonsbewegirg ontstaan. Na een paar onderhandelingen heeft M. Burny een verhooging toege staan van 25 tot 4o centiem per uur. Daar de werklieden van de andere brouwerijen bij socialistische vereenigingen aange sloten zijn, weten we nog niet hoever de zaak langs die zijde haar beslag nabij is. Benevens de loonsverhooging heeft M. Buiny nog andere verbeteringen toege staan aan autovoerders. CSSP In het caoutehoucfabriek vragen de werklieden verhooging van loon oit niet zonder reden. Ze winnen er't laagste loon dat in Aalst betaald wordt. Een schrijven is aan 't bestuur gericht geworden met de rechtmatige eischen der werklieden. Het antwoord was een volstrekte weigering Dinsdag avond hadden de werklieden een vergadering belegd en met algemeene stemmen besloten het werk te staken zoo geen verbeteiirg werd toegestaan voor het einde der week. Edoch de meerderheid der werklieden van voormeld werkhuis is bij de sodalis ten vereenigd en ze mogen met staken. De socialisten zullen zich raar Brussèl wenden tot het hooger bestuur en lukt het daar niet de tussehenkornst inroepen van den werkopziener. Doch gezien de radi kale weigering van het bestuur van Aalst verwachten wij niet veel van hunne werk wijze. Er zijn werkgevers die zonder sta king niet kunnen toegeven. Wie noch hooren, noch zien wil, moet voelen. BERICHT. Wij zullen van toekomende week af het formaat van 'ons blad eenigermate ver grouten. Maar onze vrienden moeten steeds indachtig zijn dal ze hun blad moe ten steunen. De opoffering die we ons getroosten is nog groot. Het vervolg van het Mengelwerk zal dan ook weer verschijnen. Omdat M. W. blootshoofd, met klets kop, barvoets, met zijn broek opgeplooid, in zijn hemd, met bloote armen, den Woensdag voormiddag om eene kuip kalk ging voor één frank te midden der siad o,25 tr. En zeggen dal hij anders alle dagen met een kol en manchetten aan naar de stad gaat o,'25 fr. Daarom geven de vrienden van den Y. Z. W. nog o,25 fr. In de Kazerne Luitenant Hoe is de soep Rekruut goed. Luitenant Kunt ge niet met twee woorden spreKen Recruut l.eel goed. Dat komt nog wel. A. ik kan me wel eens ongerust maken over mijn dochtertje. Die is nu drie jaar en nog spreekt ze niet. B. Kerel, wees met ongerust. Mijn vrouw was vier toen ze begon. En ge moest haar nu eens hooren. V rouwelijke T egen strijdigheden. Vele vrouwen kunnen 1 met een dozijn Ie gelijk pr.'ilen en mekaar ve; staan, te/ wijl ze de re- deneering var. één man meestal niet begrijpen. 2 een heek-n a oud vriendelijk met hun mecs^ gehate vijandin bao beien, tciwijl ten bitter wooru van hun bedek gene o! hen een beroerte zou doen krijgen; 3 een gansjhen nacht met hun ziek kind in de armen looperj, zonder vrets voor koude of vermoeidheid, en zich ongesteld gevoelen bij 't zien van een druppel bloed, een muis; een spin 4 lachen alsof zij hoogst gelukkig waren, terwijl ze den dood in 't hart hebben 4. een vollen namiddag ncodig heb ben om een paar kousen voor hun man te kiezen en slechts vijf minuten, om een geheel toilet voor hen zeiven te koopen o.) u met engelachtig geduld de schandigste fouten vergeven en met duivelsche boosaardigheid u om een nietigheid folteren 7j in weinige weken verkeering het karakter van hun vrijer doorgronden en het naar hun verlangen hei vormen, terwijl ze hun eigen grillen nooit kun nen te boven komen 8.) zt)b zacht en verleidelijk neen zeggen, dat het ja Deieekent, Schoonheid en Gezondheid Van de hand van Josephine de Joli- mont verscheen onder dien titel een belangwekkend boekje, dat iedere vrouw, en vooral elk jong meisje moest bezitter. De schrijfster loont aan, dat schoon heid en gezondheid feitelijk hetzelfde beteekenen en dat elke vrouw het recht en den plicht heeft haar schoon heid te verhoogen en te bewaren, om haar omgeving gelukkiger te maken. Zij houui een oveizicht van den bouw en de werkingen van 't menschen- lichaam. Daarna geeft zij een reeks nuttige wenken om de gezondheid te herwinnen of te versterken en om allerlei kieine lichaamsgebreken te doen verdwijnen of ze in elk geval te verminderen. Geen zeepjes, pilletjes en poeder tjes van kwakzalvers raadt zij aan, wel noemt zij practische, eenvoudige behandelingen op, om hinderlijke, ontsierende eigenschappen tegen te gaan, als daar zijn riekende adem, ruwe armen, bleekzucht, platte bors ten, zwaarlijvigheid, magerheid, zweethanden, vettige huid, baard Maartjes,wintervoeten,7omersproeten, en andere meer. Waarlijk, een nuttig boek tegen ge ringen prijs te bekcmeii. (Even goedkoop en belangwekkend voor beide geslachten Gezondheid, Schoonheid en Kracht door prof Four- men.) Begin Oktober verschijnt voor 19*21. Verkrijgbaar bij de gazetverkoopers. HUISHOUDZEEP. OROENE EN BRUINE ZEEPEN. Vraagt prijzen s« A». BLANCO, Merxem Anvers. Voor uwe verzekeringen tegen Brand, op het LevenWerkongevallen, Plechtige Communie, enz. wendt U in volle vertrou wen tot RE MY VAN DER SCHELDEh Waeregemstraat, 47, Deerlijk. Leeningen en geldplaatsingen op Hypo thekeny

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 2