Een Maatschappelijke Plicht In Italië Orgaan der Christene Volkspartij. De politiek van Oiolitti. De huidige Toestand. Oct- Van Schamelhout. Militarisme. liet militair akkoord met Frankrijk Het Verhaal der Zeven Gehangenen Prijs per numner 10 centiemen Het Werkersve Hike schrijver is verantwoor- deljik voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr2,60 Per maand fr 1 ,oo Bureel en Re da olie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine a an h on digi geneenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving v ^zea. Priester Daen« De werkersbeweging in Italië, die veel aan een communitische beweging lijkt, staat op het punt opgelost te worden door een vergelijk. De politiek van Giolitti is zeer vooruitziende,en heelt een heilzamen invloed uitgeoefend op den toestand, wat ook sommige groot nijveraars er hier ook over denken en zeggen. Volgens sommige mannen, doordrongen van de liberale ekonomle moest de regeering gewa penderhand ingegrepen hebben, ten einde met ge weld de beweging in het bloed te smoren. Maar juist dit zou het tegenovergestelde gege ven hebben, van hetgeen het algemeen belang vereischt. Dit heeft Giolitti dan ook ingezien en er zijn streven naar gericht. Met aldus te handelen heeft hij bewezen een klaarziende staatsman te zijn een mar. van zijn tijd. Het staat vast als een paal boven water.dat de werklieden nog de noodiga bekwaamheid niet be zitten om op figen hand de nijverheid op te drij ven, en Giolitti heeft door zijn onzijdige houding de werklieden den tijd gegeven om hun dit te doen inzien. Van den anderen kant heeft hij aan de groot nijveraars willen bewijzen, dat al het ongeujk aan den kant der werkers niet was, en dat den tijd van het uitbuitersstelsel uit is. Ware de regeering met geweld tusschen geko men, dit zou voor gevolg gehad hebben, zelfs de mees gematigde elementen te verbitteren en mo gelijk zou Italië voor een ontzettende ramp ge staan hebben. Want zou het leger die toch voor het grootste deel uit weikjongens bestaat, wel op de werklieden, hun broeders geschoten heb ben, die strijd voeren voor een menschwaardiger bestaan Dit betwijfelen we sterk, die tijd is uit. Zou het leger, gezien de huidige geestestoestand zich aan de zijde van het volk niet geschaard heb ben En dan Dan stond het volk voor eene nog vele jaren te vroege revolutie, die het land ten onder zou gebracht hebben. Ons besluit is dus De politiek van Giolitti, is de politiek van een helderziend staatsman. De irinistervoorzitter van Italië is er in gelukt, de beide partijen te overhalen een gelijktallige kommissie, bestaande uit afgevaardigden van werklieden en werkgevers te benoemen. Deze kommissie zal besluiten nemen, naar de welke de regeering zich schikken zal. Hoogswaarschijnlijk zal de erkenning der vak- vereenigingen door de wet aangenomen worden. Vandaar zullen de werklieden toezicht uiloefenen op het bestuur der werkhuizen, en deelen in de winst. 't |j een oude wereld vol ongerechtigheden en uiibuiterij, die op zijn grondvesten begint te kra ken om welhaast geheel in te storten, en plaats te maken voor een meer broederlijke samenleving, 't is het ideaal der kiistene demokraten, die er door de socialisten doorgehaald wordt. Dit kan zonderling schijnen, en loch is het zoo. Steeds hebben wij kr. demokraten aan desoci alisten doen inzien dal het kollektivism aan den mensch geen geluk brengen kon zoo het ooit be reikt kon werden,daar dit ctelsel van de menschen doodeenvoudig slaven van den staat zou gemaakt hebben. Daartegenover stelden wij de samenwerking van kapitaal en arbeid, met deelname in de wirs voor de werklieden,hetgeen van de menschen vol ledige vrije mannen zou gemaakt hebben- Doch de socialisten wilden daar niet van we ten, en scholden ons voor verraders, vermomde kapitalisten, enz. En zie, pas het vierde eener eeuw is voorbij sinds het ontstaan van onzen strijd, en reeds zijn de socialisten verplicht naar ons ideaal te grijpen met beide handen, omdat ze zien dat het kollekti vism een nog te ver afgelegen droombeeld is. De huidige toestand teekent klaar en duidelijk de toekomst. Het ideaal der kr. demokratie zal zegevieren. Kristene demokraten hoog de harten I MENGELWERK 11. De regimenten waarin de meeste vaandel- vluchtigen en overloopers waren, heb ik in 't heetste vuur gezonden zij hebben veelgele den, doch de oneer was uitgewischt in bloed. GENERAAL DRUBBEL. Daar zijn 2150 gebroodroofden aangesloten bij Recht voor Allen hoevelen bleven dan nog ten achter uit vrees voor nog erger ver volging. B. GILLES. Ik geloof door mijn dood méér voor mijn land te kunnen doen, dan door mijn leven. MAC SWEENNEY, Lord-Mayor van Cork, (Ierland). De werkdagen zijn kort en de werklieden beschikken over veel vrije uren. Hoe gebrui ken zij den ledigen lijd Aan 12, 13 of 14 jaar verlaten de kinders dé"school en vele zijn ongelukkiglijk over tuigd dat zij dan 'volleerd zijn en nemen geen boek meer in handen. Zij hebben ongelijk. 't En is niet voldoende van zijn stiel min of meer goed te leeren in den werkwinkel. De werkman moet de ambitie hebben van zich immer meer te bekwamen en volslagen am bachtsman ie worden. Door zelfhulp en eigen studie moet hij hooger klimmen in verstande lijke ontwikkeling en vakkundige kennis. De werklieden hebben vakvereenigingen, goede degelijke bonden, waar zij regelmatig tyieenkomen om de werkregeling en de dag huren te bespreken. Dat is goed, maar dat is niet voldoende. De vakvereenigingen zouden nog een ander dipel moeten nastreven, vooral dat de open- bkre besturen tot heden altijd hunne maat schappelijke plichten verwaarloosd hebben en (Óóit overgegaan zijn tot de inrichting van oede vakscholen, nijverheids- en avondscho- _.,..De vakvereenigingen zouden 't-orizent moe- tin Verwezentlijften hetgeen die van vreemde landen als Engeland, Duitschland, Amerika, tiz al landen die ons vóór zijn op werk- en j^erheidsgebied, tot sland gebracht hebben. Zij zouden moeten zorgen voor de zedelijke verheffing en de verstandelijke opleiding der leden. Waar zijn de vakvereenigingen, die over eene boekerij beschikken van wetenschap pelijke werken en vakboeken Waar zijn deze, die leergangen inrichten, welke betrek hebben op hun stiel 0 Men verlieze niet uit het oog dat de crisis, die we nu doorleven, nog niet op 't ergste is. Hoog in de lucht hangen zwarte wolken, die'aandikken. De toestand op werkersgebied zal verslechten. Het duur leven brengt loom heid in de werkzaamheden en zal in menig bedrijf vermindering en misschien stilstand in de bezigheden veroorzaken. Voor menigen ar beider ligt werkloosheid.in 't verschiet, en in deze tijden van erge crisis zullen 't de be kwaamste, de bedrevenste werklieden zijn, die-meest kans zullen hebben om aan den arbeid te blijven. Werklieden, jonge stielmannen, begrijpt uw belang. In de schoone vrije uren waarover ge beschikt, slentert niet ledig langs de straten of doodt uwen tijd niet met vermaken waar niet met lof van gesproken kan worden. Vak vereenigingen, zorgt voor uwe leden, voor hun zedelijken welstand gelijk voor hun stof felijke. Goed gekozene voordrachten, lezingen, besprekingen, lichtbeelden, avondscholen, vaklessen, vakboeken, enz. (goede middels bestaan bij de vleet en stof is er in overvloed) kunnen de vergaderingen vruchtdragénd ma ken eu de beste uitslagen hebben voor da le den in 't bijzonder en de maatschappij in 't algemeen. C. Moyaert. 'n Avond, toen men 't licht aansteken kwam, kroop hij op handen en voeten rond- Hij huilde als een wolf- Dan haalde hij zwaar adem. stoctte de lucht uit, waardoor hij een trillend geluid voortbracht, en luisterde met toegenepen oogen hoe 't klonk. Opeens hield dat gelu'd op waarna hij zacht te praten begon. Beste, lieve menschen, hebt medelij i Brave lieden En ook nu iuis'erde hij hoe dat klonk. Daarna vloekte en tierde hij wel eer, uur lang. Tevergeefs sloeg de soldaat bleek en klapper- tandend. en riep nu en dan Hf- Houdt ge niet op, dan schiet ik u neer ■)e Zigeuner knarste met de tanden, vloekte en ■iwde op den grond. Want zoo dicht aan de ■ns van leven en dood genaderd, vielen zijne ■sens uiteen als een klomp verweerd leem. ■vanneer men hem dien nacht haaide, kwam Wat bij. Wat had hij weer uien zoeten ■aak in dan mond en liep 't speeksel eruit,maar ■n gelaatstint was gezonder,. tn iets sluws B(*fde Wèïr Uit è!]tt OOgett Al *léh lerrlleeifM ■t*tt Hij Wie zal mij ophangen De nieuwe 1 Maar die zal er niets van kennen. Wees niet ongerust, antwoordde de opzich ter droog. Hoezoo, edelheid Ze gaan u niet ophangen wel mijn persoontje. Zwijg 1 Hebt ge dan niet wat medelijden met mij De Zigeuner la:hte. Evenwel werd de zoete smaak in zijn mond steeds erger, en op eens schenen zijn beenen te verlammen, hoewel hij aan den uitgang niet naiaten kon te zeggen Het rijtuig van graaf Bengaisi i I VI EEN KUS, EN DAN HET STILZWIJGEN. Het vonnis over de vijf terroristen was dus geveld. Men had de veroordeelden niet meege deeld wanneer de terechtstelling plaats hebben zou, maar zij wisten dien nacht, of ten laatste den volgenden te zullen worden opgehangen. Toen men hun de toelating verleende den volgende dag een Donderdag hun familieleden te zien, begrepen zij dat zij Vrijdagmorgen voor zonsop gang zouden opgehangen worden. De enkele bloedverwanten van Tanja Kavaits ioek verbleven ergens in Zuid-Rusland, en kon den dus terriuwfcrflood het vonnis weten,Moessla en Wemet hidden hun nrrnen niet willen noemen ên er werd dtte verondersteld dot geen tsnililh De Belgische regecring heejt een militair ak koord gesloten met Frankrijk. Welke verplichtingen bevat dit militair akkoord voor België - Niemand weet het juist te bepalen. Het is eene geheime overeenkomst. Nu, er staat in onze Grondwet te lezen dat iedere overeenkomst moet geteekend worden door den koning. De koning is in Brazilië. Het verbond wordt geteekend zonder hem en voor de zooveelste maat wordt de Grond wet verkracht door dezen die de eersten zouden moeten zijn om ze in eere te houden. Bovendien is Belgiè' een der leden van den Volkenbond De yjojkecisr.dJiteU b-s-ipnjer-eLs SNgiëczk. - dat alle militaire cn politieke overeenkomsten moetenter kennis gebracht worden van den Vol kenbond Dus zullen we toch weten wat de mili taire overeenkomst bevat in 't geheel niet. De Brusseische legeering antwoordt zeer galant Dat zijn uw zaken niet Dus, na de plechtige belofte zoo menigmaal af gelegd door de groote Entente po.iiiekers Geen geheime overeenkomsten meer r.a dat ons volk vier jaar heeft geleden en gestreden in het slijk van den Yzer dan heeft een regeering nog het cynisme ongrondwettelijke overeenkomsten te stuiten buiten den wil van het volk Het militair akkoord met Frankrijk kan niets dan rampspoed medebrengen over het reeds zoo diep gettisterd België. De verkochte pers, die door vreemd geld sedert tang een verwoede veldtocht voert ten voordeele van het vèrbondiubelt en door haar onvoorzich tige uitlatingen geeft ze ons klein voorsmaakje van wat dit monsterverbond bepaalt. Zoo schiijft de Parijsche korrespondent van de Westminster Gazette (Engelsch dagbtadj De vertenigde Fransche en Belgische legers zullen in geval van nood onder EEN ENKEL OPPERBEVEL komen, en dit OPPERBEVEL ZAL Franschzijn. DE TWEE LANDEN ZIJN VFRPLICHT ELKAAR IN ELK DENKBAREN TOESTAND TE ONDERSTEUNEN. In militai ren zin zijn Frankrijk en België onafscheidelijk verbonden. hadden. Alleen Sergius Golawin en Wassili Kas- jirin zouden hun Ouders weerzien, hoewel beiden erg tegen dat afscheid waren, doch aart die brave lieden wilden zij 't laatste woord en den laatsten kus niet weigeren. Door dat afscheid werd vooral Golowin ge kweld. Hij hield veel van zijn ouders die hij bei den nog slechts kortte voren gezien had, en was diep bedroefd dat het zou zijn moest. Zelfs de te rechtstelling met haar buitengewone ontzetting, haar alle begtip te boven gaande onzinnigheid, kon hij zich gemakkelijker voorstellen dan die enkele minuten die hij kort en onbegrijpelijk, bui ten den tijd sshenen te staan, zelfs buiten 't leven. Zijn menschelijk versland kon maar niet. vatten hoe hij kijken, spreken, denken zou. Het meest alledaagsche en eenvoudige een hand, een kus geven, het dag vader zeggen, 'i scheen hem onmogelijk, afschuwelijk, in hun geweldige on menschelijke krankzinnige onwaarheid. De veroordeelden bleven na de uitspraak van 't vonnis, niet bijeen zr.oals Tar.ia gemeend had. leder moest in zijn eigen cel. Den geheelen mor gen tot rond elf uur Hjn ouders binnenkwamen, had Sergius Golowin in ziju cel rondgeloopen. Voortdurend trok hij aan zijne baard, vertrok het gelaat pijnlijk en mompelde een onverstaanbaar woord. Al staande nu en dan, haalde hij diep adem en hijgde ais iemand die te lang onder wa ter bleef. Maar zijn ooget) bleven helder en hieuw, 't Liep beter af dan Sergius het zich voorgesteld had. Inde kamer waar hij zijn ouders spreken mocht, kwam eerst zijn vader Nikolai Sergewilsj, gepensioeneerd luilenant-kolonel.Een man gansch wil gelaatskleur, haar, baard en handen, als een sneeuwpop die men manskleederen aange trokken heeft. Hij liep in zijn oud uniform, me' vasten tred. s'ak zijn witte hand uit en zei luid Goeien morgen, Serge. Stil achter hem kwam zijn moedertje. Ook die gai hem haar hand met vreemden glimlach en zei Goeien morgen, jongen. Zij schreide niet, niets van al dat vreeselijke wat Sergius verwacht had. Zij kustte hem en ging zwijgend zitten. Sergius wist niet dat zijn vader den geheelen vorigen nacht in zijn kamer hun beider wijze van optreden bedacht had. Ten einde de laatsie ston den van zijn zoon zoo gemakkelijk mogelijk te maken, had hij ieder woord. Iedere beweging zorgvuldig overwogen. Maar nü en dan was het hem te machtig geworden Dan vergat hij alles wat hij bedacht had en weende bitter. En dan zei hij aan zijn vrouwtje wat haar te dóen stond. De hoofdzaak is 'nen kus, en dan zwijgen, zei hij. Daarna zult ge gerust met hem kunnen praten, maar geen woord, terwijl ge hem kust, Wunt spteekt ge dan, wel dan komt er iets ver keerds uit. Begrepen Wordt voortgezet.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1