Van langs om meer Schandalen. Oogen open Vrienden, als ge bij uw vrienden zijt, denkt er aan een woordje te spreken ten gunste van uw blad. Orgaan der Christene Volkspartij. Godsdienst cn Out Ioü Zondag 24 Oktober 1 &20 Prijs per nummer 10 centiemen T «vtede Jaar. nr 44. I Ike schrijver is verantwoor delijk voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSC FjA PPELIJKF W ERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs l*er jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per maand fr. 1 ,oo Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine a ank on digigen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet eer, vrij en welvarend ma in de samenleving zzea. Prie&lcr Litcnt Men weel dat een zekere heer, baron Evence Coppée, alsmede zijn zoon, sedert eenigen tijd in 't gevang zitten om aan de Duitschers, gedurende de bezetting, olie, ben zol, kolen, enz. te hebben geleverd. Die twee heeren zijn nu terug in vrijheid gesteld. Eerst werd gezeid dat vader en zoon Coppée werden losgelaten mits een borg- storling van een millioen franken. (Hoeveel millioenen zouden ze gewonnen hebben tijdens den oorlog Nu schijnt het dat 0111 een heel andere re den te zijn dat ze losgelaten werden. Het zou nu zeker zijn dat ze van den eersten minister de Brocqueville zouden toelating ge kregen hebben om al die voortbrengse len aan de Duitschers te leveren I Immers,men moet weten dat Coppée in den loop van den oorlog naar den Havere is ge weest en daar zou hij, baron Coppée, van ba ron de Brocqueville, in dezes hoedanigheid van Belgischen opperminisier, de toelating be komen hebben om voort te leveren aan de Duitschers Bij de Broquevllle is nu huiszoeking ge daan geweest en uit de gevonden papieren blijkt dat zulks echt is Aangezien zij de toelating bekomen hebben van den premier de Brocqueville om aan de Duitschers te leveren, worden zij nu vrij gela ten Het blijkt hieruit nu ook wel dat de aktivis ten geen slimmerikken geweest zijn immers, hadden zij ook de toelating weten los te maken van een minister om voor het Vlaamsche recht te strijden terwijl de Duitschers hier waren, dan zouden ze nu in 't gevang niet zitten of in ballingschap in den vreemde niet moeten do len. Besluit Onze soldaten vochten en vergoten hun bloed om de Duitschers uit het land te jagen Onze ministers in Havere zochten alles uit wat ze konden 0111 zooveel Belgen mogelijk, die in Frankrijk zaten, frontsoldaten te maken om te gaan vechten en baron Coppée had de toela ting voortbrengselen aan den Duitsch te leve ren om ons gemakkelijker te vermoorden Onze Belgische ministers en generaals, d:e met hun familie of hun hoeren in Frankrijk zaten, beletten ons, Belgische soldaten, een enkel briefje te wisselen met onze vrouw, onze ouders, onze kinderen, enz., die in België ge bleven waren. Als er soms een tusschenper- soon gekend was aan wie men, met kans van antwoord, een briefje kon zenden voor huis, aldra werd van de orders afgelezen dat het verboden was langs dien weg te schrijven om dat er gevaar voor spioenage bestond. Maar baron Coppée. leveraar aan den Duitscher, vriend van baron de Brocqueville, mocht van Belgie naar Frankrijk en vandaar terug naar België komen, en er was geen gevaar van spionage In Frankrijk kreeg hij, om zoo te zeggen,de officieele toelating van hel Belgisch regeerings- hoofd om aan de Duitschers de voortbrengse len te leveren die ze noodig hadden om tegen' onze Belgische soldaten te vechten Nu is hst voor goed uit met het woord zakti'visten dat men aan de aktivislen of Vlaamjche idealisten gaf. Hoelang zal het nog duren, alvorens onze menschen de oogen openen 9 Voor den oorlog in dien armtierigen tijd der loting, zagen wij enkel onze werkjongens naar de kazerne trek- ken. Met den oorlog zagen we diezelfde suk kelaars in de bloedgrachten, wijl al wat geld en automobiel had in de bureelen en achter 't front verbleven. Wij hebben genoeg ondervonden dat de Het is van langs om meer bewezen dai de, oorlog slechts het gevolg is, het onvermijdelijk strijdende Vlamingen van tijdens de bezetting,; gevolg van een stelsel van leugen en bedrog, niet handelden uit geldelijk of persoonlijk be- lafhartig overal doorgevoerd, dat men re- lang maar wel om de rechten te veroveren van geeren noemt het Vlaamsche volk die zij meer dan ooit be- Er werd ons bij de minste gelegenheid, dreigd zagen. De zaktivisten waren de rijke j waarbij men steeds de Hymne aan 't Vader- franskiljons die door het feit van den oorlog land speelde, wijs gemaakt dat men vocht millioenen vergaarden eri hun vaderland ver- bloedvergoot, zijn vel liet doorsteken en door- kochten zooveel als het in hun macht was. booren, doorschieten en verminken, ten einde Jusqu'au bout, schreeuwden zij, de oorlog voor eeuwig en altijd een einde aan de oor tot het uiterste, omdat het voor hen een gou j logen te maken, en het militarisme ie verplet- den tijd was. En de Belgische soldalen en vóóral de Vla mingen mochten vallen, sterven, hun bloed vergieten bij geheele plassen, vaarwel roepen aan moeder, vrouwen en kinderen, omdat die heeren schatten zouden kunnen wegleggen en hoereeren en het zwijn en de beest spelen tot schande van al wat mensch is. De voortbrengselen door de barons Coppée met toestemming van minister baron de Broc- quéville geleverd moesten dienen en hebben er toe gediend rechfstreeks voor het onderhoud der Duitsche legers. En omdat baron de Brocqueville toegelaten heeft aan baron Coppée de Duitsche legers te helpen in hunne noodwendigheden om voort te kunnen vechten, daarom worden de barons Coppée in vrijheid gesteld. De aktivisten steunder, noch rechtstreeks, noch onrechtstreeks de Duitsche legers, maar ijverden enkel om een recht te bekomen voor het Vlaamsche volk, een recht waarvoor, zoo gezegd, in princiep de oorlog gevoerd wierd en ze zitten in 't gevang of in ballingschap. De gevangene aktivisten hebben geen baron- ministei die verklaard hun de toelating gegeven te hebben om op te komen voor de rechten van hun volk, maar duizenden en duizenden stemmen in Vlaamsch België gaan op en eischen amnestie voor hun leideis. En toch blijven die leiders gekerkerd en in de Belgische gevangenissen vermoord Vlaamsche vrienden en gij vooral, Vlaam sche detnokraten, eischt «n roept met ons Vrijheid voor onze gekerkerde en gebannen leiders Naar het gevang met de Coppée's, de Broc- queville's en alle oorlogswoekeraars op groote schaal en leveraars van oorlogsbenoodigheden aan den vijand. Dat hun fortuinen verbeurd verklaard worden en gebruikt om de slacht offers van hun oorlog Ier huip te komen. R. V. KAMP. Wie recht bemint en kampen durft, hij recht liet hoofd, en lioudl zich sterk. Wie waarheid zoekt en leiden durft, hij houdt zich kloek en (puit aan 'l werk Mot ons voor waarheid on voor recht, en strijdt en lijdt Maar kampt mol kracht, door strijd gestaald, tolrechten waarheid zegepraalt. ia teren. Meer dan welk ander land hebben wij on dervonden, hoe hard deze strijd was. Met dui zenden zijn ze van tusschen ons weggemaaid geworden, cn nu, eilaas nu pas beginnen we te beseffen dat ze ons laag en laf bedrogen hebben, dat al dit vergoten bloed nutteloos is jgeweest nutteloos ook al de tranen dier on- telbare weduwen en weezen, dier yerlaten en onbeholpen ouderlingen, wier steun hun, om die ellendige doeleinden werd ontnomen, ge wetenloos, gevoelloos, harteloos. Zeker, te Berlijn, in lieel Duitschland is het militarisme den kop geplet, doch aan de laar zen van de Frausche sabelslepers en van onze Belgische apen, is het naar Parijs en Brussel overgebracht. Te Parijs en Brussel viert dit volk van dwingelanden en duistere machthebbers de onbeperkte verwaandheid hunner ijdele kop pen bot onder hun knoet wordt onze jeugd als een hoop beesten in de kazernen gestopt en er als slaven en wilden gedrild, En slechts ons Volk, ons Vlaamsche Volk drijven ze, met hun gewone onbeschoftheid, als ve« voor zich uit altijd en overal slechts ons - Volk Waar blijft dan nog die ellendige huichelarij van den laatsten oorlog En wat blijft ons Volk nog over dan de ruwheid der werke lijke ontgoocheling, tegenover die ontmasker den Zijn we niet opnieuw, en verraderlijker dan ooit te voren, gebonden, aan een vreemd volk overgeleverd Zullen onze jongens in de eerslkomende slachiingen, niet oprukken met de negers uit de Fransche koloniën, om Frank rijk te beschermen, dat ontvolkt wordt En zijn we dan werkelijk, op 16" November 1919, voor niets naar de stembus geweest Of moeten al die verschillige gekozenen zwij gen als knechten, het partijslot op den mond, met anders woorden verkocht Of heeft het woord volksverraad voor die heer geen beteekenis meer In ieder gevai Wij teekenen ten krachtigste protest aan, uit gansch ons vermogen, met een ware Vlaamsche wilskracht, en weigeren be slist, dit militair- of menschenslachters-ver- bond, te erkennen. Het oud systeem van be driegen en in 't geheim verkoopen is voorbij en moet eindigen En, indien somPige heertjes meenen te mogen denken, dat zij hun vaderlandsliefde aan ons zullen opdringen, d; n zijn wij bereid hun nogmaals met de daad te toonen waar en wat ons vaderland is Geen voorwendsels meer Geen geheim en verraderlijk gekonkeifoes meer Uit en uit en nogmaals uit, moet het zijn Waarom, en voor welken oorlog bestelde de Belgische regeering bij de Maatschappij Arrr.es de Geurre (oorlogswapens), wier zetel te Heistal bij I uik ge\estigd is, 13 mil joen kardoezen Was het dan werkelijk d laatste oorlog niet, of ontmaskeren die ellen delingen zichzelf, en bekennen ze't verraad? Wordt onze zoogenaamde onafhankelijkheid (op zijn Belgisch) dan niet meer geschonden wanneer diezelfde Maatschappij Annes de Geurre zoomaar vrij en vrank in Frankrijk, (dat voor ons toch een vreemd land is), kan kanonnen gaan gieten en oorlogsmateriaal ma ken Of is 't verbond dan zoo verraderlijk ge knoeid, dat de grenzen tusschen Frankrijk en België erdoor zijn weggevaagd r Voor wanneer dan de eerstkomende oorlog?. Dat men ons dan gelieve te verwittigen, wanneer men met het bevel tot mobilisatie_ (in andere woorden tot sterven) zal afkomen, dan kunnen we alvast... de deuren sluiten WARD VERBRU3CE. Dat de godsdienst, in vroeger tijden, belangrijke rol gespeeld heeft in de vt|e Ut/,_ logen tnsschen de verschillende volkeren, is een bewezen feit. Het meest hebben ze gediend om de leger benden tegen eikaar op te zweepen en in 't harnas te jagen om, in hen, de instinkmatige vrees voor de dood te verduoven met aan de gevallen strijders een Eldorado te beloven om, in de uren van bovenmenschelijk lijden, den zedelijken moed eenigszius te behouden en te versterken. En het feit dat bij alle oude volkeren Grieken. Romeinen, Germanen goden van den oorlog te vinden waren, zegt ons ai genoeg. Doch... dat men in de twintigste eeuw, de eeuw van beschaving en vooruitgang, nog den godsdienst gebruikt heeft, tijdens den grooten Wereldoorlog, om de legers tegen tl kaar op te zweepen, doet ons onwillekeurig de schouders ophalen. De Duitsche legers hadden de leuze GOT MiT ons De keizers van Rusland en van Turkije verklaarden den heiligen oorlog en Kardinaal Mercier beloofde den HEMEL aan degenen die voor 't yaderland sneuvel den... Welke komedie Wat huichelarij En toch ging de kardinaal Mercier voort terwijl hij den hemei beloofde door te moor den met aan de kinderen de edele leer van Christus te doen onderwijzen Gij zult uw naaste beminnen als uw zeiven. Gij zult niet doodslaan, Vrijwillig doodslag is dood zonde, enz Zou het vele godsdienstleiders hun schuld niet zijn dai de godsdienst zoo laag gezonken is De oogen van de massa gaan toch eens open Maar neen... teifkiotts wilde men Mercier ondanks zijn Vlaamschhaterij daarbij nog een standbeeld oprichten Of hij het alleszins verdiende... Albert Vijverman. Militaire Beleefdheid. Te Antwerpen op tiet oefening, plrvn, He luitenant, tegen een soldaat die Ie taal k -n He oefening -- Est-ce-ipie votis ête:. pïiis I ête qtie li es Hoeven w ij il.sar iels bij te voegen?

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1