DE COPPEES en WIES MOENS Voor het Assisenhof. Wie nog- Orgaan der Christene solkspartii. Het verdwijnen der Staatspapieren Door senator Speyer werd gisteren, aan den eersten Minister, de volgende vraag gesteld Ik verzoek den heer Minister mij mede te deelen wie met de bewaring der no tulen van den Ministerraad is belast, als ook sedert wanneer dergelijke notulen worden opgemaakt en ook of de volle dige verzameling van deze documenten n het Staatarchief berust Heropening: der Kamers De Kamer van Volksvertegenwoordigers moet haar werkzaamheden hervatten op 9 November.Men vreest echter tegen dien tijd geen Kabinet gevoimd te hebben. De parlementaire vakantie zou wel wat kun nen verlengd worden, doordat men geen regeering vindt. Vrienden, demokraten steunt uw blad door uw penning. Prijs per nummer 1 O centiemen Tweede Jaar. nr 4-4. Elke schrijver is verantwoor- deljik voor zijne artikelen. TOLK DER MAATSCHAPPELIJK!: WERKEN Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,06 Per 6 maand fr. 2,60 Per maand fr. 1 ,oo Bureel en Flactic R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK. Webt'Vl, Aankondigingen Kleine aankondigigeneenmaal verschijnend fr 0.50 Andere volgens overeenkomst. hij moet eer vrij en welvarend man in de samenleving _-zen. Prietter D»»*s ONS KLASSENGERECHT Hoeveel onrecht werd er, sinds den wapen stilstand, in naam van het gerecht, niet ge pleegd Het stelsel van twee maten en- twee gewichten werd met cynischen overmoed toe gepast en bereikte een bloei, waarbij de wille keur der middeleeuwsche vierscharen, ver draagzamer blijkt. Vooral na de blijde intrede van den nationalen khaki. herdachten de Vla mingen de albaneesche bloedraden der inkwi zitoren, wanneer ze, nu hier dan ginds, het gehamer der beulsknechten op de schandpalen vernamen, waarop de doodsvonnisaen vastge spijkerd werden, menigvuldig. Hoevelen van de honderden, die op ano nieme aanklachten door de speurhonden van veiligheidsdienst van hun bed gesleurd werden liggen nog in de gevangenissen aan kettingen geklonken, zonder dat er zelfs maar een schijn van hoop bestaat, eerstdaags het onderzoek van hun dikwijls fiktief misdrijf, te zien uit wijzen Wat hebben wij dan nog te smalen op de ingemetselde kelders van historische gravenkasteelen Zijn de naakte cellen van 't aktueele prizon dan geen sterfputten voor al die preventief opgesloten stakkerds Wij hadden verhoopt dat een socialistische meerderheid een einde aan dit barbaarsche klassenregiem zóu stellen. Wij ontkennen niet dat Minister Vandervelde wellicht betere in zichten te dien propooste koesterde dan zijn voorgangers, doch de gebeurtenissen wijzen er op, dat het hem aan zedelijken moed ontbreekt, om de veroordeelden van een nochtans ver molmde kaste, met krachtdadigheid te be vechten. Hoe anders zou het mogelijk wezen wat er nu geschiedt Twee kolenbarons van nobelen bloede - althans bij titel worden gekerkerd onder beschnldiging, den vijand bevoorraad te heb ben met grondstoffen, waarvan de bewerk tuigde produkten dienen moesten tot dynami sche aktie van onderzeeërs De gazetten roepen het volk te wapen en roemen de reaktie welke arm noch rijk ontziet Eensklaps coup de theatre Een baron van Postel, gewezen kabi- netshoofd in den tijd van Havre de Grace, strijkt onder de gedaante van een schutsengel bij de brits der edele gevangenen neer, en verklaart aan hun rechters dat hun klantjes slechts op zijn aanwijzigingen gehandeld heb ben. Het wordt een ongefilmde dedektieven- historie, met autoritjes en notaboekjes, staats geheimen en dossiersverduisteringen. Bij slot van rekening worden de barons vrijgelaten op een voorwaarde zij zullen ieder een borgtocht van een millioen frank storten. Ondertusschen wordt het onderzoek voortge zet. Wij onderstellen dat het op een sisser uit draaien zat, daar al de kranten plots berichten dat de kolenbarons, met hun winstgevende ondernemingen, twee millioen frank verloren hebben Wij weten natuurlijk niet welke twee mil joen bedoeld worden. Die van den borgtocht? Alles is mogelijk. Niettegenstaande dit verlies lijden de vrijgestelde barons geen armoede onze lezer3 wezen dus niet verontrust over de verdere lotgevallen der Coppées. Wij willen den Minister van Justitie niet verantwoordelijk stellen indien de wetten, welke hij enkel hoeft te doen uitvoeren, slecht gemaakt zijn. Wij doen nochtans opmerken dat de kwestie der borgtochten een zeer on- demokratischen maatregel handhaaft. Een andere historie nu. In dezelfde staatsgevangenissen zit een van de puikste jongere Vlaamsche dichters opge sloten van te landé, sedert 16 maand Tot vóór twee dagen wist niemand waarom de jongen had geen dossier. Hij reisde dan ook zoo wat al de gevangenissen van ons konink rijk af. Telkens werd hij doorgezonden naar een ander adres, want waar hij ontscheepte, zei de hoofdcipier ioconnu. Eindelijk op 23 Oktober Werd hem de akte van beschuldiging beteekend. Dit dokument is van een romantische bewogenheid. Uil dit stuk blijkt namelijk, dat hij reeds op 14 Fe bruari 1920 door de Kamer van Inbeschuldi gingstelling naar het Assizenhot van Ooat- Vlaanderen verwezen werd. Pas acht maand nadien krijgt hij hiervan kennis. Middelerwijl schommelde hij van Gent naar Vorst, van Vorst naar Luik, van Luik naar S' Gilles, van S' Gilles naar Gent. Hij werd erg lijdend aan neurasthenie en algemeens verzwakking. Men bracht hem naar een ziekenafdeeling om zijn zenuwen wat op te knappen Zijn moederstierf van verdriet. Nu vertoeft de jongen weer Sb ds een week in een kleine, gewone cel. Tien December a.s na een jaar, vijf maand en drie weken voorarrest zal Wies Moer.s' proces beginnen. Zijn pekelzonden zijn 1is student geweest aan de VI. Hoogeschool te Gent 2. schreef artikels in lijdschrijften en gaf voordrachten waarvan de onderwerpen waren, - de hekeling der wantoestanden aan het front, aanvallen tegen de Regeering van Havere, ijveren voor zelfbestuur en een kultu- reel groot-Nederlandsch bondgenootschap Welke heerlijke stof voor een Prokureur Generaal aktivisme, defaitisme, e. a. slag woorden meer vol tragische effekten. Het past ons niet profeten na te bootsen. Eenieder gist trouwens wat dergelijk mis drijf aan dat verloren dichterken kosien zal. En wij besluiten. Aan de eene zijde staan er twee rijke barons. Zij hebben volgens de beschuldigingsakte olie en benzol aan den vijand bezorgd, dus wapens, om onze jongens te helpen dood schieten. Zij storten een borgtocht en worden bevrijd, voorloopig. Aan de andere zijde staat een arme kerel, jong en begaafd. Zijn euveldaden kennen we uit liefde voor zijn vertrapt volk begaat hij dwaasheden. Na 16 maand wordt er eerst over zijn geval beslist. De venen hebben gewerkt ter wille van het smeer, Of werd het verlies der twee miljoen soms officieel bevestigd De arme apostel verbeurde zijn toekomst en bleef even arm als te voren. Een geestdriftige, onbesuisde liefde is zijn principieei schelmstuk Barbertje, u sullig, eerlijk scharminkel, vra gen we nu, wie van deze drie booswichten hangen zal. Maar uit haat tegen al de droog stoppels wenschen we, dat we eens onder ons de opstanding van een Multatuli mogen bele ven, om op de oorlogsveilingen der Belgische woekeraars en de spitsvondigheden der Bel gische Jusiicie, een nieuwe satire t: schrijven. Met bloed D. S. In hei kranig dagblod Ons Vaderland die de warme symphatie van alle goedmeenende Vla- mms en wegdraagt lezen wij eiken dag aan zijne hcojding met genoegen een flinke zet, spreuk of voorbeeldbetrekkelijk de Vlaamsche aar,gelegen heden. In zijn nummer van 26 October 11 lezen wij het vo'gende Ook de afgeveerdigden van. het A V. V. hebben zich uitgesproken tegen het militair verbond en besloten tot het voeren van volks- propaganda. Goed zoo Vossen, Verbon- ders, Fronters, al wie Vlaming is, eendrach tig vooruit tegen de verslaving van Vlaande ren. Wij vlaamsche demokraten, zijn te.i volte t' ak koord met de Frontpari ij en Ons Veder tand O'n zich te verh ugen over de samenwerki ig van alle Vlamingen en van alle vlaamsche groepen te gen het militair verbond en ten voor dee le van alle radika'.e vlaamsche werking. Zooveel moge ijk en in de hoogste mate zou er motten gewezen od ALLE vlaamsche krachten die bereid zijn radikale w.rking te voeren tegen het militair verbond en in 't belang der vlaamsche zaak in 't algemeen. Wie r.u in Ons Vaderland bovenstaande leest moet zich geneigd voeten te denken dat er in l 'laamsch België enkel drie vlaamsche groepen bestaan die zich uitges; roken hebben tegen het militair verbond en dat zijn de Vossen, de Ver- bonders en de Fronters Zijn er dan geen krist* n demokraten meer in Vlaamsch Beige En zijn deze mu.der g* kam tegen het militair verbond dan de Vossen, de ver bonders en de Fronters Ons Va dei land kan hier niet ontkennend antwoorden en het verwo dert ons te zien dat het bij elke gelegenheid als met opztt d*n naam van de kristene demokraten onuitgesproken laat Als bewijs nnglhans dat het hier met zichzelf niet t' akkoord is en ten volie overtuigt is van de radikale vlaamsche gevoelens en werking der vlaamsche demokraten zien wij dat Ons Vader land telkens er spraak is van de afgeveerdig den dér Fronioartij in de Kamers, ook den heer Vanopdenboschde gekozene van Aalstbij deze der Front par tij mede telt. Zou Vlaanderen de kristene demokraten die vijfentwintig jaren ge'eden ontstaan zijn uit zuivere liefde v- or het vlaamsche volk en er aan houdend den hardsten strijd voor gestreden hebben en nog strijden niet ten minste even erkentelijk zijn als de Yossin, de Yerbonders en Fronters Remi Vander Schelden. U 'ij leien in dé De Volkseeuw Den 4 November aanstaande verschijn ik voor 't Assisenhot. Ik ga er naartoe met opgeheven hoofd, want ik heb de handen zuiver en mijn geweten ver wijt mij niets- ik word beschuldigd van MISDAAD TE GEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. Voor 't oogenblik ken ik eigenlijk nog niet gansch juist wat mij ten laste gelegd wordt. Toekomende week zal ik daar meer van weten en dan wel juist welke de punten van beschuldiging zijn. Tot op dit oogenblik mag ik niet klagen over de houding der brugsche pers, die mijne politieke gedachten niet deelt. Zij oathoudt zich van alle beschouwingen, besprekingen of aanvallen, waarschijnlijk uit voorzichtigheid of omdat zij misschien de debatten wil af wachten, die klaarheid in de zaak zullen brengen. Een dagbladschrijver steekt uit op den al- gemeenen regel 't is M. Franck Steinmetz, een Duitschman van afstamming, bestuurder Woeker te Brugge, die als correspondent van La Libre Belgique brieven zendt aan 25 centiemen den regel. Zou hij mij als politiek man hekelde, ik zou er mij niet om beklagen, hij zou niets dan gebruik maken van zijn recht ais politieken tegenstrever. Maar de man gaat de palen te buiten en zijn verblinde frariskiljonsche haat brengt verdacht makingen en beschuldigingen uit, waarvoor hij misschien na mijn proces in een ander zal Ie verantwoorden hebben. Ik wil in de tegenwoordige omstandigheden niet al de vaischheden bespreken, waarmee hij gansch zijn artikel aaneenge ezen heelt. Ik wil enkel eene zware beschuldiging op rapen die hij tegen mij uitbrengt, namelijk dat ik zou de schrijver en uitgever zijn van de talrijke plakkaarten, waarvan eene vooral ha telijk voor opschrift droeg .Weeral bom men op Brugge.» Ik verwijs den broodschrijver naar de debat ten voor het Assisenhof, die aanstaande zijn, en daar zal het bewijs krijgen, het onlo<.dien baar bewijs, dat nij gelogen heeft, en dat ik noch de SCHRIJVER ben, noch de UITGEVER van bedoelde plakbrieven. Die plakkaarten werden gedrukt in mijne aangeslagen drukkerij, tegen mijn wil en dank en zou hij. Frank Steinmetz, durven den steen werpen naar gelijk welken burger, die op die manier slachtoffer werd van de Duitsche dwingelandij 't Past dat de Standaard van Brussel he den eene andere zaak besprekende, een artikel wijdt aan de vooringenomen praktijken van zekere persmannen. Al dit persbedrijf, zoo schrijft terecht het groot brusselsch blad, kan alleen voor uit komst hebben de geesten op te hitsen en het aanzien van onze magistratuur te verzwakken. Sedert den wapenstilstand hebben wij maar al te dikwijls moeten vaststellen hoe de openbare meening werd opgehitst en hoe de rol van ons gerecht door zekere pers werd overgenomen. Jury's werden beïnvloed en opgezweepte pas sies van de menigte werden als argument tot veroordeeling aangebracht. Het mag eindelijk eens uit zijn met deze onwaardige praktijken,waar persoonlijke wrok ot persoonlijke vriendschap het hoogste woord voeren. Aan die vuile praktijken levert zich dus de Herr Frank Steinmetz over, in onze zaak. Herr Steinmetz denke aan zijne eigene hou ding tijdens den oorlog. Hij denke aan zijne fijne diners melDuitsche officieren. Hij denke aan de zoete liefdevdille, die zich afspon in zijn eigen huis, tusschen een lieve jufvrouw, van zijne naaste familie, en een Duilsch officier. 't Is het geval van te zeggen dat men door gaans maar vuil gemaakt wordt yan een vui- len pot. Hij kijke dus eerst in den spiegel, voor hij menschen bezwaddere, die zuiverder staan dan hij. Wat onze zaak aangaat, die komt voor het gerecht, en 't was immers onze vurigste be geerte dat die openbaar behandeld werd. Het volk zal oordeelen. Het gerecht zal oordeelen. De jury zal uitspraak doen. Als burger en als politiek man verlang ik openbaarheid en klaarte. Wij herhalen het onze handen zijn zuiver en ons geweten verwijt ons niels, en tot ge ruststelling der talrijke vrienden mag ik zeggen Ik wacht met volle vertrouwen de uit spraak af. C- MOEYAERT. volledig en spoedig. f Ch TT Ch fpl Tl fy 'onder zich te moeten \JTCllCZlllj.p^ verplaatsenvan de ergste gevallen, zelfs verouderde, van Nierziekten, Eiwiiziekte. ziekten der Blaas der Pisörganer.. der Baarmoeder, van den Eierstok, Speen (pijnlijke ontsteking, zirakte der waterorganen en onvnjitil- lige neiging tot wateren op elkeouderdim. geheime Ziektensnelle of slepende prostatite, vernauwing, alle verliezen, uitwassen, storingen in de voortie- lingsorganen zwakte, enz door de wonderbare plantenutttreksels, verschillend i cot elk geval van Ziekte. Vraagt kostslooze brochuren met bewijsstukken iV 72 A aan: Dr DAMAiAN, 76, Iroonstraat te Brussel en beschrijft hem uitvoerig uw kwaal. Heel nieuwe behandelinh der syphilisziekte zonder in spuiting. Raadpleging en elcclrische behandeling van 9 tot 6 u. 's Zondags van 9 l]2 tot 12 uur

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1