Over het Btlsjevisme. De nieuwe Regeering Oproep De presidentsverkiezing in Amerika Orgaan der Chrislene Volkspartij. Woeste werd gered door V.d.Yijvere V.Lauwelaert Wet op alcoholverbruik Zondag 7 November 1 &20 Prijs per numme 10 centiemen. Tweedejaar, nr.45 Elke schrijver is verantwoor- deljik voor zijne artikelen. OLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr. 2,60 Per maand fr. l,oo Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEERLIJK West-Vl. Aankondigingen Kleine aankondtgigen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving v jxcb. Priester Di«bs Deze week is koning Albert terug in Belgie, en wellicht is hem reeds het gezamentlijk ont slag van het ministerie aangeboden. Men voorziet dat de samenstelling van een nieuw ministerie niet zonder groote moeilijk heden gaan zal en ook lang zal duren. Daar door zal de kamerzittijd, die den tweeden dins dag vaa November aanvangen moet, verdaagd worden en zulks waarschijnlijk niet yoor kor ten tijd. Voor de vorming van een nieuw ministerie heeft men de samenwerking noodig van ver schillende partijen, want geene beschikt in de kamers over eene volstrekte meerderheid, en een ministerie zonder meerderheid is eigenlijk niet leefbaar. De verhoudingen zijn tegenwoordig de volgende Eene machtige katholieke partij Eene machtige socialistische partij Eene veel min sterkere liberale partij. De liberalen zijn gulzig zij traden uit het ministerie en dwongen het alzoo tot gezamen lijk ontslag, met de hoop terug te keeren in het nieuw, maar sterker vertegenwoordigd. Hun getal ministers bedraagt thans drie en zij be trachten meer zetels. De soclalististische ministers zijn vier in getal. Men mag zeker zijn dat zij er niet zullen willen van hooren van een hunner zetels af te staae aan de liberalen. Zullen 't de katholieken doen Misschien wel. Ze zijn de mannen niet om door te drij ven en ze hebben in de twee laatste jaren zoo veel water in hun wijn gedaan dat ze nu ook wel die nieuwe toegeving zouden kunnen doen gelijk ze gedaan hebben om den socialist Des- trée op te nemen. En dan Wij hebben de samenstelling Wat zal het programma zijn Meer dan een «truikeisteen ligt, voor het geen de uitvoering van een programma aan gaat, op den weg van het nieuw ministerie. De liberalen, met hunne ouderwetsche ge dachten en hun antiklerikalism,trekken achter waarts. Een zeker gedeelte der katholieken, bewaar ders gelijk de liberalen, zoeken met dezen hand in hand te gaan. Laat ons in eerste plaats zeggen dat wij tot nog toe geen aanklever zijn van het bolsjevis- tisch stelsel,eenerzijds omdat wij het slechts in zijn groote lijnen kennen, andérzijdsomdat wij de overtuiging zijn toegedaan dat de maat schappij zich geleidelijker vervormt en zooals het onzen onvergetelijken De Backer zoo dikwijls heeft herhaald en geschreven, dat de samenleving der menschen langzamerhand evolueert naar een altijd verwijderd excelsior. Maar ais wij de gazetten lezen en er de menschen hooren over praten kunnen wij ons niet weerhouden ook onzen zeg over en rond die actueele kwestie in het midden te brengen. Eerst en vooral willen wij een woord rep pen over de zienswijze die de knappe schrijver en vriend Vanschamelhout in dit blad, over het bolsjevisme herhaaldelijk heeft uitgedrukt. Hij is onvoorwaardelijk gekant tegen dit nieuwe stelsel omdat zegt hij, de werklieden nog niet rijp zijn voor die groote hervorming en dat ze nog niet bekwaam zijn ook het be stuur en de leiding van het werk in handen te nemen. Onzes inziens heeft de heer Vanscha melhout een verkeerd begrip over hetgeen men een werkman noemt. Voor ons zijn werk lieden al degenen die met geest en anderzins medewerken om voort te brengen, al degenen, vanat de ingenieur tot de eenvoudigste fa briekwerker toe. En zoo men deze thesis aan neemt dan is de onbekwaamheid der werklie der. geen doorslaand argument om het bolsje visme te veroordeelen- Ook betwijfelen we het sterk dat het kleine volk ooit op dien trap vol making zal geraken dat het gansch de heer en meester worden zal van zijn werk. De socialisten wille" integendeel vooruit. En de vlaamsch vooruitstrevende katholieke groep moet denzelfden weg op. Bij deze twee gaat het trouwens om behoud van invloed en verkrijgen van macht door de massa. 't is een tweegevecht op leven of dood tus- schen de ongodsdienstige volksgezindheid en de godsdienstige. Wordt de vlaamsclie volksgezinde karho- lieke groep miskend, hij zal tegenwerken en doet hij het niet, hij verbeurt al zijnen invloed en verliest alle gezag en macht in Vlaanderen, waar zijn toekomst ligt. Behouden de socialisten den overwegenden invloed, dien zij nu hebben in het ministerie, de liberalen zijn niet gevorderd door hunne laatste tuimelperten en moeten herbeginnen. Drijft het staatsschip in het vaarwater der achteruitkrvipende liberalen, de sociaiisten onttrekken hunne leden, die van de bemanning deel maken. Men ziet de moeilijkheden. Ze zijn grool. En menige verrassing ataat ons te wachten. In hooge kringen werkt men om een minis terie samen te krijgen buiten alle politiek, noefi visch noch vleesch buiten de partijen gekozen, maar hoe lang kan zulk een kleurloos ministe rie bestaan, dat geen eene partij bevrediging geeft Als de partijen volstrekt niet t'akkoord zou den geraken om een driepartijdig bestuur !s» vormen, en t'einden raad de koning eene re geering aanstelt, die van de politieke partijen niet afhangt, dit zakenministerie zou enkele weken, slechls korte maanden kunnen sukke len om uit te voeren wat nog van de grond wetsherziening te doen is, en om dan ontslag te nemen en nieuwe algemeene kiezingen voor te schrijven. Ten andere, hoe men de zaken ook draaie en keere, een zakenministerie, of een ministe rie, gevormd uit verschillende partijmannen, 't is het gevoelen van veel politieke voorman nen, dat er slechts een uitweg bestaat, om te pogen de moeilijkheden te overkomen en 't is: Het laatstewerk van de grondwetsherziening uitvoeren en algemeene verkiezingen voor de beide kamers laten gebeuren. C. MOEYAERT. Al de gazetten schilderen het bolsjevisme af als iets afgrijselijks, als een stelsel dat alles met ondergang bedreigt. Zelfs minister Van- dervelde heeft op liet socialistisch Congres bet stelsel van Rusland gedoemd en tusschen com munisme en socialisme deu onverbiddelijksten oorlog verklaart. Wij twijfelen er geen oogenblik aan dat de invoering van deze radikale omwenteling der maatschappij in het donkere Rusland bloed en ramp heeft gezaaid maar degenen dii het bolsjevisme dagelijks verguizen als iets mon sterachtigs reppen gewoonlijk geen woord over de wantoestanden en de misdrijven van het huidige regiem. Niets hebbej ze nog geschreven van den Satansgloed en de geheime woeling van het rauwe leven in huivering-wekkende steden, van de grauw grijze neerplomping van ijzeren fabrieken, waar de reuzemokers van 't kapita lisme neêrdonderen op 't aanbeeld van bioed- schreiende miserie; Niets hebben ze geschreven over den angst- nood dier zwarte massa, die zwoegen in hel len van industrie en ploeteren als zwijnen, niets van al die ontaarde, verminkte, vernielde prostitutie-holen.van ai die naar laag gezonken dief- en moordenaarsholen, rottende krengen van levens, die stinken langs donkere kaaien in grauwe schaduwhoeken niets van de schokkende gloedwraakkrelen van wanhoop en ontzetting dier saamgedrongen massa's op de slagvelden en van al die vernielde vroeger bloeiende steden en dorpen... O, Neen daar alles niets van, maar 't bolsjevisme dat is de hel Wij zijn geboren met eerbied voor de maat schappij en hare heilige instellingen, en 't is door dien noodloltigen, ingeboren eerbied dat de massa steeds zooveel schrik heeft voor nieuwigheden en grondige veranderingen. Wat het bolsjevisme ons brengen zal, dat 4zal de toekomst uitwijzen Voorzeker is het nu nog te vroeg om er een bepaald oordeel over te geven en we herhalen nog eens dat we, overtuigd als we zijn dat het huidige stelsel zooals al de andere, ook maar zijn tijd zal hebben en vervangen worden door een instel ling van een regiem dat zal gegrondvest zijn ;op de ware algemeene Liefde A. VIJVERMAN. Nu vaart hij uit tegen de vlaamsch- gezinde onderpastoors. Wij lezen in Ons Vaderland We wenschen de Verbonders van het land van Aalst geluk met hun vertegenwoordiger in "de Kamer, den achtbaren Staatsminister, le comte Charles Woeste, Op de laatste vergadering van de Rechter zijde (Donderdag 1.1.). is hij met jeugdigen ijver uilgevaren tegen de intransigeant vi- eaires et bouillants jeunes gens- Geniepig-fianskiljonsche Libre Belgique waarvan wel eens beweerd werd, dat Vande Vyvere haar goeie vriend is, geeft daarover het volgende verslag Het taalvraagstuK verdeelt ons, zegt de heer Woeste. Deze vereeeldheid wordt helaas, onderhouden door onzedelijke onderpastoors en al te voortvarende jonge lui, die maar niet schijnen te kunnen inzien dat hun handelwijze noodlottig is. Het is noodig, in 't belang van de zaak dat ze gematigder worden... Deze raad schijnt niet te behagen aan de Vlaamsche elementen van de Rechterzijde. Er volgen levendige onderbrekingen. Oe vergeet de hoogere belangen, zegt de heer Woeste, de belangen die de bestaansreden zijn van onze partij. Hoe spijtig dat monsieur le comte die hoogere belangen niet nader bepaald heeft. Zouden die hoogere belangen iets anders zijn dan hun conservateursbelang In elk geval kan toch het godsdienstig be lang niet bedoeld zijn, want juist Woeste en consoorten hebben den godsdienst opgeofferd aan hun kaste-belang. Wie heeft er de christelijke democratie te gengewerkt met alle middelen,ook met dwang middelen Wie draagt de schuld van de af scheuring van de christene democraten in het land van Aalst Hoogere belangen Wanneer zal men meneer Woeste aan het verstand brengen, dat hij in een Vlaamsch de mocratisch arrondissement niet meer op zijn plaats is Een onzer goede vrienden en knappe mede werker, de flinke Dichter Isidoor Van Beugem is, beschuldigd van idealisme, op bevel van dejusticie van Minister Vande Velde aange houden en opgesloten Gebroodroofd door de Gentsche franskiljons was de arme jongen sinds twee jaar schier, zonder plaats. Zijn huisgezin blijft achter van alles beroofd. Kristen demokraten, laat ons solidair zijn. Is er niemand die een betrekking vinden kan voor de vrouw van onzen vriend Zij is een hoogbegaafde regente kan niemand haar een winstgevende betrekking bezorgen In afwachting laat ons helpen, niet met ai- moezen maar met inschrijvingen op zijn laat- sten bundel gedichten. Zij 5 fr. Intusschen openen wij een inschrijvingslijst om de uitgeverskosten van zijn boek te helpen betalen. Christen democraten laat uw Vlaamsche Idealisten niet van armoe bezwijken UITSPRAAK Dichter Van Beugem, die onder meer de dichtbundels Op eigen Wegen «Zwellende Botten en Witte Weeën uitgaf, wordt tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Mindfirdranhulzen - Minde - drankenschap Nu een betooging wordt op touw gezet om de herziening te eischen van alcoholwet, is het goed eens de eerste gevolgen na te gaan van deze onlangs gestemde wet. Gedurende het eerste haljaar var, 19!4 werd 174,800 hectoliter alcohol gestookt Voor het zelfde tijdperk in 1920 valt dit cijfer op 52 duizend hectoliter, wat een vermindering van 70 t. h. beteekent. in deze getallen is de in gevoerde alcool begrepen. De opbrengst van de geheime stokerijen mag niet overschat worden, daar de meeste reeds worden ontdekt, vooraleer zij een aan zienlijke hoeveelheid konden leveren. Het aantal drankhuizen verminderde op verheugende wijze. Tegen 210.000 in 1914, bedraagt dit aantal nog slechts 150.000. Ook wordt streng toezicht gehouden vele dratikverkoopers werden tot groote geldboe ten veroordeeld, en menig drankhuis gesloten. Alleen de verstokte alcoholverbruikers, die klanten van het huis zijn, kunnen achter den toog en tegen een overdreven prijs, nog een glaasje bemachtigen bij sommige overtreders van de wet Een nieuw misbruik bestaat hier in, dat onder vreemde namen alcoholische dranken worden verkocht. Dit schijnt ons een schoone vergoeding voor het verlies van 80 miliioen frank per jaar aan belasting, dat de regeering lijdt. Als deze som nu kon uitgespaard worden op de legerbe- grooting... De stokerijen brengen nu meer alcohol voor de nijverheid voort. Oe begiftiging voor Oud-Strijders Aan dn Oud-Strijders ven het VI. .lend In het begin der toekomende week zullen de formulieren voor 't aanvragen der begiftiging voor Oud-Strijders beschikbaar gesteld worden- Het groote deel der Oud Strijders uit het Vlaamsche land zijn ingeschreven in den V. O. S en zullen natuurlijk langs de bestuurders hunner gemeentebonden de formulieren aan vragen, invullen en terugzenden naar het Hoofdbestuur V. O- S., Etn. Jacqmainlaan, 107, Brussel. Wat de werking zeer zal be spoedigen. Op enkele gemeenten werd echter tot hiertoe nog geen V. S. opgericht Toch stelt zich de bond ter beschikking van de Oud-strijders dier gemeenten om de formulieren in te vullen. Na genoeg overal zal iemand aangeduid zijn die zich daarmee belast waar dit niet het geval zou zijn, kunnen de Oud Strijders zich wenden tot de bestuurders der V. O. S.-bondën der aanpalende gemeenten. De V- O. S. wil alle Oud-Strijders van het heele Vlaamsche land behulpzam zijn. De stiijd tusschen de candidaten en hun pa'tijgenooten voor het presidentsch p was vooral bitter over de kwestie van dei i Volkenbond. In een rede te Bosn n had gouverneur Cox, de democratische candi- daat, den staf gebroken over Harding,der. republikeinschen candidaat en senator Lodge om hun verzet tegen den Volken bond. Hij noemde Lodge, «den grootsten samenzweerder van dezen, tijd en be schuldigde Harding van een onzetteliike poging om het volk ten aanzien van den Volkenbond een rad voor oogen te draaien teneinde de republikeinen tot den verkie zingsdag bijeen te houden. Het is Harding die gekozen werd tot president der Vereenigde Staten, dus de tegenstander van Cox en van Wilson,deze de vader van den Volkenbond. Feitelijk moest de regeering aftreden omdat ze in verzet teger een politiek van capitulatie tegenover het Fransche natio nalisme en den aanval op Rusland. Minister VANDERVELDE.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1