Het nieuw Ministerie en het Vlaamsche Standpunt. De tienjaarlijksche Optelling Orgaan der Christene Volkspartij. Ons nieuw Ministerie De zes trmiden dhns'p'icht Zondag 28 November 1 £20 Prijs per nummer 10 centiemen. Tweede Jaar. nr. 48. Elke schrijver is verantwoor- deljik voor zijne artikelen. TOL-K DER MAATSCHAPPELIJKE: WERKEN. Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Abonnementsprijs Per jaar fr. 5,00 Per 6 maand fr2,60 Pór maand fr. l,oo Bureel en Redactie R. VAN DER SCHELDEN, DEkRLIJK. West-Vl. Aankondigingen Kleine aankon digigen, eenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Hij moet een vrij en welvarend man in ae samenleving v £zea. Priester Liaena VANDE VYVERE, Ekonomische Zaken. NEUJEAN, Spoorwegen. JASPAR, Buitenlandsche Zaken. Eindelijk is het dan gelukt... Het kind dat volgens de verklaring van den vader, zoo goed zat,» doch in feite volstrekt niet te halen was zonder het gebruik der le gendarische lepels, IS ER Het nieuwe kabinet, dat, in de politieke ge schiedenis van ons land den naam dragen zal van kabinet Carton de Wiart, is sedert Vrij dag avond voor goed samengesteld. Voor goed Maar zal het ook zijn voor lang? Dat het tot een lang leven zou geroepen zijn, wordt reeds daardoor alleen uitgesloten, dat zijn voornaamste, zij 't ook geenszins eenige taak is, het werk van de grondwetsher ziening te voltooien en den daadwerkelijken terugkeer tot normale, wettige toestanden voor te bereiden. Of het, intusschen, al zouden tot het ver vullen van die taak een 3-tal maanden vol doende schijnen, werkelijk levenskrachtig zal zal zijn, innerlijken samenhang en eendracht genoeg zal bezitten, om drie maanden te duren dat schijnt ons, sceptisch aangelegd als we zijn, nog niet zoo heel zeker. Straks zullen wij gaarne zeggen waarom. Laten we echter eerst en vooral een woord reppen van de mededeeling, onmiddellijk na het slagen van de operatie, het wegbergen der lepels, door den vader aan de pers gedaan. Veel pit is er, werkelijk, in, deze mededee- u' - J- 1 1 j e ii - i kleiirlooze verklaring, nauwelijks iets meer dan een soort gemeenplaats, bruikbaar in alle gevallen van denzelfden aard, en waarin voor zeker niemand de uiting van een sterke indi - vudualiteit zal erkennen. Ik heb in de samenstelling van de nieuwe regeering rekening gehouden met het feit, dat geen enkele partij in de Kamer over de meer derheid beschikt en dat het toch vereischt is, dat al de partijen steun aan de Regeering schenken en de verantwoordelijkheid er van dragen. ik ben gelukkig, in kolonel Theunis, een man gevonden te hebben, die. door zijn uitge breide financieele kennissen, 's lands financies zal weten op te beuren. Kolonel Theunis wordt zelfs in het buitenland om zijn begaafdheid geschat. Aan het hoofd van den dienst der verwoeste gewesten heb ik den hr van de Vijvere ge steld, die als oud-minister van Spoorwegen en Financies groote diensten aan het land be wezen heeft. Onze politiek zal hoofdzakelijk gericht zijn op 's lands herstel Wij rekenen op den goeden wil van iedere partij en van iedereen, om ons land op te beuren en alle bolsjewisti sche en ook separistische strekkingen te be strijden. Wij zullen zoowel binnen als. buiten het land overeenkomstig het Vredesverdrag van Ver sailles, een politiek bevorderen, welke voldoe ning schenkt aan de rechten en de veiligheid van België. Het spreekt van zeif, dat wij deze verkla ring niet verwarren met de volledige afkondi ging van het programma, die eerst bij de her opening der Kamer, Dinsdag aanstaande, kan plaats hebben. Dit is van des te meer beteeke- nis, daar het gerucht loopt, dat de Koning zelf de Troonrede zal uitspreken. Wat nu de samenstelling zelf aangaat,die is, alles wel beschouwd, van zulken aard, dat het nieuwe kabinet verschrikkelijk veel weg heeft van 't oveiige, 't welk, volgens verscheidenen, die nu in het Carton-ministerie zetelen, vol strekt moest verdwijnen Niet minder dan zeven leden van hel Delacroix-kabinet maken er deel van, daaronder, met eigen geheelon gewijzigd programma, de vier socialisten van de Velde, Anseele, Wauters en Destrée, die overigens hun portefeuille behouden. Van de drie andere aanvaardde alleen de heer Jaspar een nieuwe taak hij is nu, zooals het ook door ons zelf gewenscht werd, mini ster van Buitenlandsche Zaken. Dat de lieer-»-1 Jaspar zelf een aanhanger mag zijn van het Belgisch Fransch verbond, willen wij niet in twijfel trekken Toch is het zeker, dat wij nooit uit zijn mond,een enkel woerd vernamen, waaruit er ware af te leiden, dat hij, zoo hij de Franco-Beige wellicht een noodzakelijke veiligheidswaarborg acht, dezelve zou will laten gebruiken als een strik, om er onze ze standigheid, onze onafhankelijkheid mede wurgen. Overigens weet het geheele land, dal de heer Jaspar, evenals de heer Delacroix, d j leidende gedachten der internationale Britschc politiek veel meer aankleeft dan welke andere ook. Van zuiver Vlaamsch standpunt bekeken stemt het kabinet ons nu geenszins tot- geesi*^ drift Het bevat wel vijf Vlamingen, met na-- .vme ■- an de Vijve-e, Franck, Ar s - veide, Ruzette,' doch van deze vi;f"*zi]n er' hoogstens twee, op wier stem wij, met eenig vertrouwen, mogen rekenen, waar het op de verwezenlijking van onze eischen zal aanko men van de Vijvere en Franck. Hier raken wij reeds met den vinger een eerstereden, waarom wij er aan twijfelen, of het Ministerie lang zal bestaan. De heerA. Heyman heeft schoon te zeggen, dat het Kath Vlaamsch Verbond ten zeerste tevreden is met de opname van den heer van de Vijvere in het kabinet Immers omdat het Kath. Vlaamsch Verbond waarborgen ontvjng, onder andere deze, dat de zoogezegde von Bissingwet zal worden gestemd door den Senaat, want is het niet zoo, dan zal het kriezelen Maar ieder weet toch van nu af, dat de Senaat er overtuigd aan bezig is, de bedoelde wet te verknoeien tot een misbaksel, waar zelfs de schamelste en lamlendigste Vlaamsche geko zene niet zal willen van gediend zijn, en zoo hebben wij van nu af redsnen te over, om te voorspellen, dat het.... binnen korten tijd.... kriezelen zal En dan als het waar is, zooals de heer Devèze het triomfantelijk heeft verzekerd, dat hij en zijn liberale kollega's in de kombinatie werden opgenomen, zonder iets van het libe raal programma te laten vallen, dus, om dit eene slechts te noemen, zonder merkelijke toe gevingen te doen in zake de legerinrichting met welk kunst en vliegwerx zal men dsn verhinderen, dat de eischen van de liberalen in botsing komen met die van de socialisten en van het Kath. Vlaamsch Verbond De tijd zal leeren, of wij de zaken al te zwart of niet zwart genoeg hebben ingezien Zeker is het. en dit zeggen wij onbewimpeld, dat wij van het nieuwe kabinet minder dege lijk werk verwachten dan van het vorige. Wij staan vol wantrouwen tegenover het kabinet Carton de Wiart. D. S. RUZETTE, Landbouw. - DESTRÉE, Kunsten en Wetenschappen. ANSEELE Openbare Werken, l VANDE VELDE, Rechtswezen. FRANCK, Koloniën. De katholieke Vlaamsche kamergroep lijdt een nederlaag van de eerste soort. Enkel Van de Vijvere, die maar sedert de oorlog de schijn heeft vlaamscngezind geworden te zijn, is in j het nieuwe ministerie opgenomen en daarmede moet de katholieke Vlaamsche groep zich te- vi eden stellen. Dat komt er van met mannen topleiders ie nemen die nooit geen daden v3n verdknsten gesteld hebben zooals een Van de Vijvere, een Hellepulle en nog andere. En de andere voormannen van de kath Vlaamsche groep zetten hunne volgelingen, hunne soldaten aan blind verlrouwen te stel len in hunne hoofdmannen Altijd maar vertrouwen iiebben, brave kat- ■jfcholieke Vlamingen, de katholieke partij zal u el» e re Het nieuwe ministerie is samengesteld. Of het een ministerie van langen leeftijd zal zijn valt sterk te betwijfelen. Het heeft een hoofd van carton en bij een feilen wind zou het er allicht kunnen afwaaien. Wij ge- looven ook niat dat we zoo een gebenrtenis als een ongeluk zouden moeten te gemoet zien en we zijn eerder geneigd te gelooven dat de demokraten, goede Vlamingen en antimilitaris ten daardoor een steen van.het hart zouden voelen rollen. Het nieuwe ministerie geeft den indruk het kind te zijn van het comité de politique na tionale, dat, alhoewel het in de kiezing van 1919 geen enkele zetel behaalde het toch niet opgegeven heeft zijn politiek vau landdiefte en militarisme voort te zetten in de hoop dat het, gesteund door Frankrijk, er nog zal in geluk ken ons broedervolk, de Hollanders, den oor log te verklaren om een deel van hun land en hun volk bij onzen misbakken Belgiekschen staat in te lijven en gezamentlijk met ons aan Frankrijk te verkoopen. Het nieuwe kabinet is samengesteld ais volgt: CARTON DE WIART, hoofdmir.ister, Bin- nenlandsche Zaken. THEUNIS, Binnenlandsche Zaken. DEVÈZE, Oorlog. ten allen stond wel goed leveren. Wij staan met een minister van oorlog die goed op zijn plaats is als minister van oorlog, in een militaristisch land als onzen Belgiek en die daaibij een goede waarborg is voor de hooghouding van het Fransch in ons leger.dat wil zeggen voor de miskenning der Vlamingen en der Vlaamsche taal, en dat is veel, zeer veel waard voor de franskiljonsche militaristische kaste. v 'i'dervélde blijft minister van rechtswezen. De hoofdleider der socialisien, de partij der vrijheid, gelijkheid en broederlijkheid, zal dus voortgaan met Vlamingen die de ontwikkeling en de grootwording van iiun volk betrachten, iti het gevang te houden, te doen veroordee- len en machteloos te stellen voor hun ideaal- Hij heeft het reeds verklaard door te zeggen dat de openbare meening in België gekant is legen kwijtschelding voor poliiieke misdrijven Dus kerkeren maar, veroordeelen, verbannen, houden De socialisten zullen niets doen om het volk in te lichten over die zoogezegde poli tieke misdrijven en hun minister zal de ideale Vlamingen gekerkerd houden. Parrij van vrijheid en van licht Demokraten meer dan ooit moeten wij er aan denken onze partij in te richten en sterk temaken. Nu, meer dan ooit blijkt het dat het kleine volk, en vooral liet Vlaamsche volk, zich niet mag steunen noch op katholieke de mokraten, noch op socialisten, maar dat het een vrije kristene volkspartij noodig heeft, die volksgezind, en radikaal vlaainschgezind is, en die den naam waardig is van nationale Vlaamsche volkspartij. Het Vlaamsche volk, het Vlaamsche land heeft behoefte aan een zelfstandige partij die wenscht te leven en te blijven leven om de nooden van haar volk eti haar Vlaamsche land te lenigen. Onze partij is geroepen die partij te worden en wezen wij overtuigd dat bij elke kiezing die volgt zal blijken dat ons volk er meer en meêr vertrouwen in stelt. R.V. Het Staatsblad van 12 November kondigt de onderrichtingen af die aan de volksoptellers voor't rondeelen, het nazien en het terugha len' der'optellingsbullefijns gegeven zijn. Deze onderrichtingen beslaan niet minder dan der tig groote kolommen tekst. in kolom 8 van het bulletijn dat aan de in woners zal bezorgd worden, moeten de lands talen (Fransch, Vlaamsch, Duitsch) vermeld worden, welke iedere inwoner van het Rijk spreken kan, met opgaaf van de nationale taai, die hij 't meest gebruikt. De toelichtingen desaangaande luiden aan d'optellers gegeven, als volgt De landstaled zijn Het Fransch (waarin het Waalsch begrepen), het Vlaamsch (waarin het Nederlandsch begrepen) en het Duitsch (waarin het Ptatduitsch begrepen). De inwoners mogen niet aanduiden dat zij andere talen kennen de vermeldingen van dien aard op de kaarten gedaan, zijn zond -■ nut en moeten door den teller uitgeschrapt worden. Doch zij, die verschillende onzer landstalen kunnen spreken, zullen het volgens de geval len, inde navolgende bewoordingen verklaren .Fransch en Vlaamsch Fransch en Duiisch Fransch, Vlaamsch en Duitsch. Om beschouwd te worden als kunnende ee.i dezer talen spreken, is 't niet noodig, ze ook te kunnen schrijven, noch het meerendeel ha- rer regels of harer woorden te kennen doch men moet er eene voldoende kennis van heb ben, om zich te doen verstaan in den gewonen omgang. Zoo bestaat er schier geen Belg, die hel land bewoont, hoe ongeletterd hij ook weze, of hij kan, al zij het gebrekkig, Fransch, Waalsch, Vlaamsch of Duitsch spreken. Hij die daarbij, al ware 't gebrekkig, een tweede of een derde landstaal spreken ka-, in hooger aangeduide voorwaarden, moet bij gevolg dit verklaren. Op dit punt zal de teller desgevallend de aandacht vestigen op het nogenblik van het na zicht der kaarten, telkens hij eenigen twijfel zal hebben, aangaande de nauwkeurigheid der verklaringen. Wat de vreemdelingen betreft, die in het land verblijven, en geene onzer landstalen kennen, zij zullen in de kolom 8 antwoorden door het woord geen. Wanneer de inwoner zal verklaard hebben, dat hij twee of drie nationale talen kan spre ken, dan zal hij aanduiden welke Mi 't meest gebruikt. De kinders nnder de fwee jaar wor den ingeschreven als geene taal sprekende. De stommen worden verondersteld de lands taal of de landstalen te spreken, welke zij ge woonlijk gebruiken om hunne denkbeelden uit te drukken. Opgepast 1 Vlaamsche Belgen Er liggen wolfijzers en schietgeweren De franskiljons, die er op uit ziin, tegen de klaarste waarheid in, te willen beweren dat Vlaamsch België tweetalig is. om alznn de Vlaamsche wetten te kunnen saboteeren en de volkstaal meer en meer uit 't openhaar leven te verbannen, sjiannen een valstrik- Opgepast, voor hunne lagen en listen en pomperijen 1 Wel. wel Een Vlaming die «oui» en «non zeggen kan, en eenige andere «keskeszekzak» uit zijn botten kan slaan, dat is een tweetalig burger, en moet dat verklaren. Ais men dat atzno verstaat, w- 'n t. om van de derde landstaal te sprpke», dan ij - erin Relgig voorzeker vijf miljoen burgers. die Hui'SCh sore- ken. Wie is er. ir. stad en dorp, die van de M f ten gepn klad Duitsch afgeleerd tveb De Walen, die officieel beschouwd er- be- ha-deld word/m a's ééntalige burgers, h-u-v- n nirt te vreezen. dat men za verp'ichten zal. h ts anders dan hunne ééntaligheid te beves'ige". Waarom, indien men de volksoptehing var 31 December aanslaande rechtzinnig en ee'ijjk wil i» maken, niet renvoi] lig de v »gen g-st-ld |a uwe MOEDERTAAL Vlaamsch, F a-sch of Du'tsch Kunt gij eene andere landstaal behoor, lijk spreken We'ke is deze tweede taci ofwel zijn deze lands'a'eo Dat zou ten minste klaar zijn! E" wa nepr men dan rechtzinnig rekening hield van de taal. als moedertaai opgegeven, dan zuiden de lom sche plannen en listen van Vlaanderen inland sche vijanden als een kaartenhuis in duigen vallen. Dat schijnt niet ie mogen, niet welbegrepen politique nationale I Vlamingeu, opgepast I En duidelijk opgegeven Moedertaal vlaamsch. 'i Was een droom, die rap ve zwonden is Ce socialisten hebben ei kele dagen gesche m i met de dienstplicht van 6 maanden, en zijn thans die van 10 maanden genegen. De zoogezegde demokratische fractie van de katholieke partij, die ook de 6 maandendienst bij* g» (reden waren, verzaken er insgelijks aan, naar het schijnt. Ezaü verkocht zijn eerstgeboorterecht om een schotel linzenpap. Sócialis en en katholieke democraten verkoo pen het volk voor een ministerzetel. Volk van Vlaanderen, wreek* u.

Werkerswelzijn | 1920 | | pagina 1