Brief van M Pancquaert. Het duur Leven He Gemeentekiezingen. De Legerdiensttijd Dot er in de bladen geschreven wordt dat alles een prijsdaling ondergaat en wij er totnogtoe zoo weinig van gewaar worden spruit voort uit volg ode oorzaken 1De daling in de prijzen der gondstoffen is hoofdakelijk aangestipt op de vreemde mark ten, bijzonderlijk op Amerikaansche en Engel- sche. Nu, het is treffend dat van als de prijzen beginnen te dalen zijn, de wissel ontzaglijk gestegen is. Zijn de prijzen een derde gedaald, de wissel is een derde gestegen voor ons, Belgen, blijft het resultaat hetzelfde. Wij herhalen derhalve nogmaals dat wij moeten eischen dat er van hoogerhand inge grepen worde en perk en paal gesteld worde aan den wisselWOEKER. 2. Er zijn nog veel voortbrengers die zich verzetten tegen de prijsdaling, omdat ze nog stock bezitten. 3. Ook de voortverkoopers, de kleinhande laars, die hun voorraden met winst zoeken aan den man te brengen, houden zoolang mogelijk de daling tegen. DOCH DIT ALLES KAN SLECHTS TIJDE LIJK BATEN het. leven zal goedkooper wor den, spijts alle verzet. He', publiek moet omzichtig te werk gaan het moet zoo weinig mogelijk aankoopen, op dat het aanbod steeds de aanvraag overtreffe. Doch van een andere zijde moet het toch zor gen dat onze nijverheden niet heelemaal zon der werk vallen en hoeven stilgelegd te wor den. Wij kunnen maar één raad geven het noo- dige aankoopen, het overvloedige derven tot betere tijden aanbreken. Hoe min wij zelf verbruiken, hoe meer wij kunnen uitvoeren, hoe min wij zelf moeten invoeren. Maar tegen den woeker op alle gebied moest eene volksgezinde regeering streng zijn opge treden na een oorlog die bijzonderlijk het klein» volk heeft uitgeput. Het schijnt dat de gemeenteverkiezingen dan toch eindelijk zullen doorgaan in April van dees jaar. Als het maar geen voorbarige April-visch is. Het wordt in alle geval hoog tijd dat er voorzien word in de gemeenteraden. Niet alleen beantwoorden de meeste gemeente besturen niet meer aan de ware krachtverhouding der politieke gezindheden, doch schier overal zijn ze door sterfgevallen geslonken tot de twee der den, de helft of slechts het derde... En eindelijk is voor alle gemeenteraadsleden de normale duur van hun mandaat reeds lang ver streken. De duur van den diensttijd is voorloopig be paald, voor het voetvolk op 10 maanden, voor de ruiterij op 13 maanden. Minister Deveze had voor de ruiterij 17 MAAN DEN gevraagd. Later heeft hij zich mei 13 tevre den, gesteld. Ofwel oordeelde M ister Devèze dat 17 maan den ononibeeriijk w;en, en tian gebood zijne eigene overtuigi' g her onverzettelijk te blijven Ofwel wist hij .lat L maanden konden voldoen, en dan heef» hij lichtzWg gehandeld met er zeventien zieken te beprnen. Het moet zijn dat fdj er nog een ,'ietde onafting op nahoudt... mits hij ze toegepast heeft. 1 Wij kunnen echter rnjeilijk zijne houding als i l^giscii bestempelen. Een partijgenoot ontv Hector Plancqtiaert, die t dtelen omdat wij weten di kroten en goede Vlaming verschaft iets te kunnen le lijken Vriend naar icien zoo vurig verlangen BESTE VRI1 Met de*e een geluk \gt volgenden brief van aan onze lezers mede- het alle kristen demo- het hoogste genoegen n van onsen onvergete terugkomst wii allen voor U, uwe vrouw en den en kennissen. 't Is hier een beetje' gelijke graden vind ik als bij ons omdat wij hebben 't Is hier sedftt geen takjen verroert. H als bij ons sedert dri ND, ig en zalig nieuwjaar, inderen en alle Vrien- winter, niet veel. Met het hier zoo koud niet f\ier bijna geen wind weken zoo stil dat is hier ook drooger maanden hebben wij slechts twee dagen slicht weder gehad en 't was dan nog maar vojr eenige uren. Dat is zeer aangenaam. Er is hier 's winters veel overtrokken lucht omdat wij in de nabijheid liggen van een groot meer, het meer van Constanze. Doch als de zon er door komt, 't geen veel gebeurt, is het uiterst zacht weder tot 8 en 10 graden. in November 1.1. is hier in Duilschland iets gebeurt dat onze partijgenooten in Beigie be lang zal inboezemen. Er is hier eene nationale Christene Volkspartij gesticht door katholieke en protestantsche werklieden, gansch onaf hankelijk van de katholieke- of centrumpartij. De christene vakbonder. tellen hier twee mil- lioen leden. Zullen ze allen voor de nieuwe partij stemmen Dat weet ik niet, doch ik denk dat het grootste deel zich rond de nieuwe partij zal scharen, want de werklieden zijn hier veel meer ontwikkeld dan bij ons en verstaan bijgevolg beter hunne belangen- Mijns inziens heeft deze partij een schoone toekomst voor zich. De socialisten doen aan hun volk veel kwaad, ze zijn de groote ontbindings kracht van het Duitsche volk. Doch waar moet het volk naartoe De andere partijen zijn bur gerspartijen en alhoewel ze zich den naam geven van demokratisch en op hun demokra- tische gevoelens boffen is toch maar een uit- steekbord om stemmen te winnen. Hoogstens geven ze wat toe em hun voorrechten te red den en te behouden. Doch als de nieuwe christene Volkspartij zich radikaal zou toonen op maatschappelijk gebied zou het wel kunnen gebeuren dat de socialisten eene meer nationa le politiek moeten volgen, zooniet gevaar loo- pen van veel aanhangers le verliezen. Aan 't hoofd der nieuwe christene Volkspartij staat een katholiek minister Stegerwald. Nu op demokratisch gebied heb ik altijd groot wan trouwen jegens katholieken. Hun doel is meest altijd de eigene partij meer met, en een echte demokraat moet zien al over zijn partij naar 't welzijn van het gan sche volk.'We zullen dus afwachten wat de nieuwe partij zal verrichten. Vóór dertig jaren was ik geabonneerd aan een klein tijdschrift dat te Keulen verscheen. Dit was opgesteld door een- priester, een man in den zin van Priester Daens. Deze priester stond met alle kracht voor het stichten eener vrije christene Volkspartij gansch onafhanke lijk van de Centrumpartij. Hij werd dan ook weidra door de geestelijkheid stil gelegd. Hoe veel honderd duizende stemmen dit later aan de katholieken gekost heeft Nu ook bekampen de katli. de nieuwe partij doch zeer zachtjes ze gevoelen er de nood zakelijkheid van. Als de nieuwe partij twee miilioen stemmen aan de burgerspartijen kan ontnemen dan ware er it: Duitschland eene zuivere demokra- tiscbe meerderheid bestaande uit socialisten en christene demokraten. Daar moest het ook toe komen in België. Eene socialistische meerderheid zal altijd een ongeluk zijn voor een iand. Die menschen bevechten niet genoeg hunne driften en zijn te uitsluitelijk gedreven door 't stoffelijke. Voor t welzijn der weizijn der wereld moet nevens 't socialismus eene in godgeloovende doch rechtzinnige en radikaal "oelende christene volkspartij bestaan waar 't volk vertrouwen kan en mag in hebben en die als toevlucht kan dienen voor de werklieden zoodra t socialis me een gevaar wordt voor de maatschappij. Zoo een toevlucht kan nooit een burgerpar tij zijn die in tijd van nood wel een demokra tisch vel aantrekt doch alleenlijk, zooals ik het hooger zegde, om toe te staan wat niet meer kan geweigerd worden en zooveel mogelijk de voorrechten en de macht van 't kapitaal te red den. Daarom is het ook mijn overtuiging dat wij ons programma veel, zeer veel moeten uit breiden en onze werking geweldiger maken. De politieke macht moetin de handen komen der arbeidende klassen werklieden, ambachts mans, kleine boeren en kleine burgers. Doch valt deze macht in handen van socialisme alleen dan zal het waarschijnlijk eene ramp zijn. We hebben er staaltjes van gezien in Hongarië en hier ook in Duitschland. Geld, kasteden, autos en wijven dat was 't doel van alle socialistische kopstukken. De reaktie volgde en smeet de riemo- kratie voor tientallen van jaren achteruit. Dit moet in de toekomst vermeden worden en daarom is het voor het volk var, het grootste belang dat het socialisme te genover zich eene sterke partij christene Volkspartij hebbe die door de rechtzinnig heid van haar streven en de verhevenheid van haar ideaal het verstoffelijkte .en zin- nenstreelende socialismus in toom houde en het belette tot zulkdanige buitensporig heden over te gaan die altijd, lijk de ge schiedenis het zoo xiaai emduidelijk ieert, een terugkeer derdwingelandij voer gevolg hebbe. SWEVEGEM Heden Zondag, 9 anuariom 3 uren namid dag, opvoering van het puik tooneelwerk DE POEL n de zaal bij Aimé Van Gheluwe, statiestraat, door de tooneelmaatschappij van Helpt Eikan- j der Korttijk.

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 2