LA NCO L DE WAPENS NEER! G-enezmer der*ic,k te m°et? Swevegem - Vichte - Deerlijk door Bertha von Suttner Zeep in Poeder Verleden week deelden wij mede dat aangezien de overeenkomsten gesloten tusschen de vereeni- ging der fabrikanten van Swevegem Deerlijk Vichte en de vakvereenigingen der fabriekwer- xers maar van kracht zijn tot einde 1920, de vakvereeniging Helpt Elkander een schrijven gericht heeft aan den secretaris van de vereeni- ging der fabrikanten met verzoek zoohaast moge tijk eene vergadering te beleggen var. afgevaar digden der werklieden met afgevaardigden der bazen en met het doel verdere overeenkomst te bewerkstelligen. Als antwoord op ons verzoek hebben wij een schrijven onivangen vanwege de patroons ons meldende dat zij bereid zijn de afgevaardigden der werklieden-vereenigingen te ontmoeten op Dinsdag 4 Januari om 9 uren in het Belgiecch Koffiehuis. Groote Markt te Kortrijk. Die bijeenkomst heeft dus plaats gehad en wij deelen hier den uitslag ervan mede Waren aanwezig, voor de bazen de heer. Ste- verlinck, schrijver der vereeniging der bazen en de heer Vandenbulcke, bestuurder van La Flandre- Voor de vakvereenigingen der werklieder, voor de katholieken vier afgevaardigden, voor de vakvereeniging Helpt Elkander twee afge vaardigden Fl Verschuereen R.Vanderschelden. Er werd voorgesteld door de afgevaardigden der werklieden dat de bazen eene vergoeding zou den betalen voor het wachten alsook tot de stich ting van een krisisfonds over te gaan. Eene verhooging van loon werd gevraagd voor de monteurs. MENGELWERK 4. ja, ge hebt gelijk tante, wat gebeuren moet. het onafwendbare.,. Het door God gewilde, bekrachtigde tante Slarie. Moet met moed en berusting gedragen wor den. Goed gesproken, Marlha, alles geschiedt loch zooals het door de wijze voorzienigheid te voren al bepaald is in onveranderlijk raadsbesluit, leder sterfuur staat voor zijn gebocrte reeds ge schreven. En wij zullen voor onze lieve strijders zoo veel en zoo innig bidden. Ik trachte niet de tegenspraak, die in deze bei de opvattingen ligt dat de dood te gelijk beslo ten en door gebeden af te wenden zou zijn, nader aan te duiden. Dit alles was snij zelf niet duide lijk en mijne geheeie opvoeding had het vage be wustzijn in mij gebracht dat men zttlke heilige dingen niet met vragen van het verstand mag na deren... En zoo ik tegenover tante dergelijke everwegingen uitgesproken had, zou dit haar ten zeerste gekwetst hebben. Niets kon haar mee pijn doen, dan wanneer men aan zekere dingen met verstandstwijfelingen raakte. Ja, tante, zei ik hardop om de tegenstrijdige gedachten, die ik in mij voelde opkomen, te on derdrukken ja, we zullen ijverig bidden en God zal ons verhooren Arno blijft ongedeerd. Ziet ge nu wel, kind, zier ge nu wel, hoe in smartelijke uren de ziel terug naar den godsdienst vlucht Misschien zendt de goede God u deze beproeving om u er toe te brengen uw gewone lauwheid af te leggen, h Verders werd er voorgesteld voorloopig het kontrakt van 1920 in voege te houden tot dat den normalen gang der nijverheid zich hernomen hebbende, patroons en werklieden beter weten waaraan zich te kunnen houden- De afgevaardigden der patroons, nota nemende van de voorstellen oer werklieden afgevaardigden hebben beloofd daarop de fabrikanien samen te te roepen en daarna dp afgevaardigden der werk lieden tot eene bijeenkomst uit te noodigen ten einde er linnne besluiten keDbaar te maken. Wij zullen onze leden op de hoogte houden van het verloop der zaken. R. V. DENDERLEEUW i Op 13 en 20 Februari worden prachtvertoonin- gen gegeven van ROZE KATE - het treur spel der smeden, ter herinnering aan den onlangs overleden schrijver Nestor De Tière, door den tooneelkring der Verbroedering in zijn lokaal aan de statie. WERKZAME reiziger ge vraagd VOOR HUISHOUDELIJKE ar tikelen VAN ALGEMEEN GROOT VER BRUIK. SCHRIJVEN M. N. K. POSTBUS 39, O E N T. MEN VRAAGT LEERJONGEENS en goede MOULEERDERS in gietijzer bij de N. V. LES FONDERIES DE WATERLOO te Waterloo. Dat wilde er weer niet best bij me in, dat het heele geschil tusschen Oostenrijk en Sardinië, nog dateerend uit den Krimooriog, dat al de onder handelingen, het stellen van het ultimatum en de weigering er van, alleen door God zouden zijn in mekaar gezet om mijne lauwhaitigheid wat war mer Ie maken. Maar ook aan dezen twijfel een uitdrukking te geven, zou ongepast zijn geweest. Zoodra iemand den lievên God in den grond neemt, krijgt, wat hij erbij zegt, een zekere zalvende onkwestbaar- heid. Wat mijne lauwheid betreft, het verwijt had wel eenigen grond, De godsdienst van tante Marie kwam dtep uit het hart. terwijl ik meer vroom was voor het uiterlijk. Vader was in dit opzicht volkomen onverschillig en mijn man ook dus noch de een noch de ander had mij ooit tot bijzondere geloofsijver aangespoord. Boven dien was ik nooit in staat geweest, mij met geest drift te verdiepen in de kerkelijke leerstellingen, want ik kon ze allen onaangevochten laten door het principe toe te passen van niet-erover-naden- ken. Wei ging ik Zondag naar de mis, biêchtte elk jaar en was bij beide ceremoniën vol eerbied en piëteit, maar geheel nam ik toch min of meer waar omdat de etiquette van onzen stand het zoo meebracht ik vervulde de religieuse plichten met dezelfde correctheid, waarmede ik op het hof bal de figuren van de lancier's uitvoerde en de voozgeschrevene révérence maakte, als keizerin de \9>al binnenkwam. Onze slotkapelaan in Grumitz en de Nuntius in Weenen konden mij niets verwijten, maar de beschuldiging door tante uitgesproken was wei gerechtvaardigd. Ja, kind, ging zij voort, in geluk en wel vaart vergeten de menschen zoo Ijcht hun Hei land, maar als ziekte of doodsgevaar over ons en meer nog, over wie ons lief zhn, komt, als wij terneergeslègen en bekommerd zijn. afdoend en vlug zon- verplaatsen van de ergste gevallen, zelfs verouderde van Suikerziekte, Bloedarmoede, Machteloosheid, Hoest, Asthma, Rhumarisme, Zenuwziekte, Jicht, Leverziekte. Keeren der Jaren, Verstoptheid, Eczema en alle Huid-, Baard-, en Haarziekten, van de Aars, ader- spattige zweeren en andereenz. door de wonder bare Plantenuittreksels, verschillend voor elke Ziek te. Vraagt de prospectus Nr 72 A met bewijzen aan Dr DAMMAN, Troonstr. 76, BRUSSEL, en be- schrijft hem volledig uw Ziekte. Raadplegingelec- trische behandelingen, voor altijd wegnemen van overbodige haten (knevel baard) bij de vrouw door de Electnciteit. Van 9 tot 6 u. tn de week. Zondag van 9 1/2 tot 12 u. HUISHOUDZEEP. GROENE EN BRUINE ZEEPEN. Vraagt prijzen N" V*p BLANCO, Merksem Antwerpen. Op dezen toon zou 't nog lang zijn voortgegaan maar daar werd de deur opengegooid en vader stormde binnen. Hoera I nu gaat het voorwaarts klonk zijn begroeting... Ze willen afgerost worden die valschaards Ze zullen afgerost worden daar kunnen ze nu wel opaan. Een tijd van opwinding brak aan... De oorlog is uitgebroken. Men vergeet dat het twee troepen menschen zijn die met elkaar gaan vechten, en vat het gebeurde zoo op, alsof er een verheven derde bestond, die alies bestuurt en als hij uit breekt da beide troepen lot het vechten dwingt. De geheeie verantwoordelijkheid valt op deze macht, die buiten den wil van Jenkelingen staat en die van zijn kant alleen te voorschijn is ge komen doordat het noodlot der volken zich ver vuld heeft. Zoo is de duistere en eerbiedige opvatting, die de meeste menschen van Jen oorlog hebben en die ook ik deelde. Er was geen sprake van, dat mijn gevoel zou opkomen tegen 't oorlogvoeren op zichzelf ik leed er alleen onder, omdat mijn geliefde man uit moest trekken naar het gevaar en ik in de eenzaamheid en angst achter moest blijven. De verhoogde stemming waarin iedereen zich gewichtig voelde, heerschte nu trouwens alge meen- Men sprak van niets anders in de salons las van niets anders in de dagbladen, bad voor niets anders in de kerken waar men ook kwam, overal dezelfde opgewonden gesprekken over de kansen van den oorlog. Al het andere, W3t anders leeft in de belangstelling der menschen schouwburg, zaken, kunst werd nu geheel als bijzaak beschouwd. En de verschillende proclamaties met de be kende frasen, die van niets spraken dan van over-

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 3