LANCO mmmmmmmmwm 5 i Burgerlijke Stand. - Ronse. verpUmtsm van de 3 Zeep in Poeder werkzame reiziger ge vraagd VOOR HUISHOUDELIJKE AR TIKELEN VAN ALGEMEEN GROOT VER BRUIK. SCHRIJVEN M, N. K. POSTBUS 39, G E N T. doet dat wij werklieden zullen verplicht zijn voor minder loon te werken, zelfs al bleef het leven even duur. En wij moeten dat verduldig verdragen of wij «toen aan politiek I Hewel, men kan niet anders dan voortdoen aan politiek, indien men het anders wil, kunnen we de heeren wettenmakers den raad geven werkers- wetten te leveren tnans ware hel laf onverschil t f-g te blijven. Op 1 werklieden, het is tiw plicht uw belangen verdedigen en daartoe moet gij aan politiek doen, sluit u aan bij deze politieke partij die rechtzin oig voor de volksbelangen heeft gestreden, ik wil zeggen bij de vrije Christen demokratische partij. Een Christen Demokraat van Ronse. E.V.M.J. Zelfbestuur voor Indië Verleden week is in alle provincies Britisch- ïndië het zelfbestuur ingesteld, volgens he'. Montagu-Chelmsford-schema. De nieuwe Ra den zullen, naar men weet, in den loop van deze maand door den hertog van Connaught worden geopend. De nieuwe Bengaalsche regeering is even eens door den gouverneur ingewijd. Te dezer gelegenheid zijn alle politieke gevangenen vrij- j gelatenj Een bilan voor 1920 Van lersche zijde wordt een lijst medege- l deeld met de namen der slachtoffers, door de j Engelschen gedood in 1920, en wel 175 jon- gelingen, 6 vrouwen, 12 kinderen, 10 grijs-1 aards, van meer dan 60 jaar. Qeen enkele van deze slachtofiers werd doodgeschoten als gevolg op een regelmatig vonnis, of tijdens een gevecht met de wapens 36 werden gedood na hun aanhouding, 69 in Sun huls en 98 werden doodgeschoten op goed valle 't uit. Hij was van natuur meer mathematicus dan dichter, en had tot nu toe noch bezieling noch opwinding gekend, en soms kwam hij zich zelf ais een krankzinnige voor, die de kwadratuur van den cirkel in plassen menschenbloed zoekt. De vijand, waartegen hij een dagelijkschen strijd voerde, was niet geschikt zijn gevoel van eigenwaarde te verhoogen. Het was een dicht netwerk van domheid, verraad en leugen, van verdachtmaking en gemeen bedrog. Maar wat voor goed een einde stelde aan zijn levensvreug de, was de hem door de terroristen opgedragen moord op een spion. Koelbloedig doodde hij hem, zonder medelij den. Evenwel, ziende dat doode. leuchenachtige, maar nu zoo rustige en toch eigenlijk weer zoo armzalige gelaat, was het voor altijd gedaan met zijn eerbied voor hern zelf en voor zijn taak. Niet dat hij zijn daad berouwde, maar hij gevoelde 't waardelooze ervan. Evenwel bleef hij lid van de organisatie. Bovendien, uiterlijk was er niets aan hem te bespeuren, dan dat zijn oogen iets hards en kouds kregen. Maar hij sprak er met niemand over. Verder bezat hij een heel bijzondere eigen schap. Vrees kende hij niet. Waren anderen bang aan veroordeelde hij dit niet maar aanzag 't als een ziekte waarvan hij geen last had. Hij bekloeg zijn kameraden. Vooral Kaspirini. Maar een koud medelijden was 't, een officieel, zooals enkelen 't waarschijnlijk ook gevoelden. Werner zag wel in dat een terechtstelling heel 3M» anders was dan een natuurlijke dood. Toch tad hij bad hij besloten te leven tot hel einde toe Geboorten Maurice Boürdeaud'hui Maria Gheeroh's Marguerite AelvuetGabrielle Mal- rait Flora Bastien Léon Belyn Willy Van Nerum Alice Meulenijzer André Claus Florant Couchement. Huwelijken Henri Van Germeersch, 29 jaar, chauffeur en Suzanne Ceplechin, 26 jaar. bobijn- ster Gustave Van Hoolandt, 29 jaar, |wevei en Zulma De Moor, 19 jaar, weefster Achille Gee- nens, 25 jaar, wever en Zoé Van Overtveldt, 31 jaar., spoelster Richard Van Hoolandt. 23 j.f mijnderen Marie Van laejhem, 24 j spinster Achilie Couchie, 32 jaar, wever en Vitaline Lan- g»e, 31 jaar, weefster. Sterfgevallen Catherine Dainbrain, 47 jaar, huish. echtgenoote van Edmond Van den Hende. Maria 't Sjoncke, 59 jaar, huishoudster echtge noote van August Geenens Désiré Desmet, 70 j. zonder beroepEugène Yvergneaux, 59 jaar, siachler echtgenoot van Léonie Penson Gustave Dejonghe, 36 jaar, wever echgenoot van Jaenne Snoeck Jean Baptiste Guelluy, 68 jaar, zonder beroep echtgenoot van Pauline Lambrecht Albert DeCuyper, 2 maand Auguste Sioncke, 37 j., bijzondere, echtgenoot van Blondine Van Schoorisse Angéle Monie, 11 maand Albert Van Butsele, 32 jaar, bediende Louis Debaisieux 58 jaar, schoenmaker Robert De Meulenaere, 2 maand. Leest en verspreidt Het W erk er «welzij n Machtige Maatschappij vraagt voor haren financieelen dienst wel bekende, eerlijke en solvabele per sonen verlangende bijverdienste te genieten.Best geschikt die omgang of veel vertrouwen hebben met weihebbende personen. Schrijven B. S. PUPL1CITEIT DECERF, 2, r. des Hirondelles, BRUSSEL alsof er niets bijzonders gebeuren zou. Slechts op die wijze kon hij zijn minachting voor het vonnis en zijn eigen zelfstandigheid too- nen. Gedurende'! verhoor dacht hij noch aan't leven noch aan den dood. Met de meeste aandacht en dit zouden zelfs zijn kameraden, diê toch zijri trots en zijn onverschilligheid kenden,niet hebben willen gelooven speelde hij eene moeilijke par tij schaak. Uitstekend schaakspeler,was hij die partij reeds der. eersten dag in de gevangenis begonnen, en het vonnis dat hem tot deze straf verwees, ver schoof niet een der strengen op het denkbeeldige bord. Hij liet zich niet tot moedeloosheid bevangen, door de zekerheid de partij niet te kunnen afspe len. Den laatsten morgen voor de terechtstelling, verbeterde hij een verkeerden zet, door hem den vorigen avond gedaan. Uren achtereen kon hij stilzitten, de handen om de knieen saamgevouwen dan stond hij opeens op, liep heen en weer in gedachten verzonken. Hij lloot zacht een eenvoudig Italiaansch liedje, wat het denken gemakkelijker maakte. Maar ditmaal wou 't niet vlotten. Onaangenaam overtuigd dat hij ergens een grove fout begaan had, was hij de partij een paar maal geheel van voren at aan begonnen, en ofschoon hij de fout niet vinden kon, werd het gevoel dat er ergens iels niet in den haak zat,steeds sterker en hinder lijker. Och kom, zei hij, en sloot bedaard het denk beeldige schaakbord. afdoend 'en vlug zon- C-a-ÊX O O '71 71 CT der zich te moeten ergste gevallen, zelfs verouderde van Suikerziekte, Bloedarmoede. Machteloosheid, Hoest, Asthma, Rhumattsme, Zenuwziekte, Jicht, Leverziekte, Keeren der Jaren, Verstoptheid, Eczema en alle Huid-, Baard-, en Haarziekten, van de Aars, ader- spattige zweeren en andere, enz. door de wonder bare Plantennittrekselsverschillend voor elke Ziek te. Vraagt de prospectus Nr 72 A met bewijzen aan D' DAMMAN, Troonstr. 76, BRUSSEL, en be schrijft hem volledig uw Ziekte. Raadpleging, elec- trische behandelingen, voor altijd wegnemen van overbodige haten (knevel baard) bij de vrouw door de Electnciteit. Van 9 tot 6 u. in de week. Zondag van 9 1/2 tot 12 u. HUISHOUDZEEP. GROENE EN BRUINE ZEEPEN. Vraagt prijzen N e Vap BLANCO Merksem Antwerpen. Met dezelfde aandacht waarmede hij gespeeld had, begon hij zich nu rekenschap te geven van zijn wreeden toestand waaruit geen uitweg leidde. Hij bekeek nauwkeurig zijn cel, telde deuren die hem nog overbleven, maakte zich een juiste voor stelling van dat laatste oogerblik en haalde de schouders op. Ba, dacht hij, is't niet meer Wat valt er bij te vreezen 1 In plaats van angstig werd hij juist het tegen overgestelde een vage, moedige blijdschap.En de fout die hij nog maar steeds niet vinden kon, ergerde hem nu niet meer, maar iluisterde hem zelfvan iets goeds, iets onverwachts.alsof hij een doodgemeenden vriend eensklaps ongedeerd en lachend voor zich staan zag. Werner trok weer de schouders op. Zijn hart klopte snel, krachtig evenwel en regelmatig. Als een nieuweling die voor 't eerst de cel betrad, be keek hij nog eenmaal oplettend zijn verblijf, en de muren en grendels en dacht Hoe komt het toch dat ik mij zoo opgewekt voel- Ik denk aan de dood alsof die er niet was. De muren zijn verdwenen, ik ben zoo vrij als een pas ontslagene. En Werner's handen beefden nu, wat bij hem een heel gewoon verschijnsel was De levensmoeheid, waardoor hij de twee laatste twee jaar gefolterd geworden was nu heen en in het aanschijn van den dood kreeg hij zijn jeugd terug. O, meer dan de jeugd met die verwonderlijke helderzienheid, waardoor een mensch in een keer het hoogtepunt van kennis bereikt, overzag Wer ner eensklaps én leven én dood en hij was er door ontroerd. Vervolgt

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 3