DE WAPEHS NEEE! Een nieuw schandaal vanwege Minister Destrée. üemeentekiezingeri Politiek geknoei De Genever wet !n en om de Kamer intellechieele I rachlcn. En wanneer er zulke merschen zullen gevormd zijn, en zulke siaten zullen bes'aan, met daarbij ie inrichting van een scheidsgeJecht, dèn za1 al gemeene ontwapening geen ijde! wo^rd meer zijn want dan zal de massa het ernstig wil len en kunnen zijn invioed doen gelden, thans rog liet de massa is nog onverschillig. ('t vervolgt.) ALBERT VIJVERMAN. Het is niet noodig, dat wij onze lezers nog den onderwijzer Frans Van Nyvel voorstellen. Zij kennen hem allen als een van onze held- hafligê houthakkers, die, na drie jaar en half in de loopgrachten te hebber, gestaan, naar de rne-bosschen werd gestuurd. Hij is de oudste v an tien kinderen, en onderwijzer. Hij moet, op eenen nog niet bepaalden datum, voor den krijgsraad verschijnen, beschuldigd strooibrief jes op zak gehad te hebben. Dat gebeurde in "Mei 1918. Dat is de heele acte van beschuldi ging en wanneer men bedenkt dat Oeerardijn en zijn vrienden te Antwerpen werden vrijge sproken, wordt liet oproepen van dat proces, nu meer dan twee jaar na de wapenstilstand, van eetie ontzaglijke weerzinwekkendheid. Thans heeft minister Destrée, socialist, a- u. b., een schrijven gericht tot de gouver neur van de provincie, en daarin komt eens te meer al de haat van den Waal tegen den Vlaamscfigezinde aan den dag. In dien brief schrijft Destrée namelijk, dat het wenschelijk is den onderwijzer Van Nyvel té schorsen. De gouverneur heeft dien brief cergemaakt aan het gemeentebestuur, wiens burgemeester een van de meest gehate personen uit de streek is. Die burgemeester is natuurlijk een franskiljon zijn zekere geruchten over melk-histories tij dens de bezetting geloofwaardig wij heb ben het niet uit te maken, maar zij doen niette min de ronde. Nooit wappert op 't gemeente huis de vlag voor oud-strijdersfeesten me neer kan onze oud-strijders niet luchten. Zelfs heeft hij een persoonlijke wraak tegen Van Nyvel te koesteren cn, gezien alle deze ver zwarende omstandigheden, heeft de gemeente raad dan ook Van Nyvel met 4 stemmen tegen 2 geschorst. Minister Destrée springt dus over 't hoofd van de onderwijzersraden, die hij zelf heeft in gesteld, heen, wanneer het er op aankomt een Vlaamschgezind onderwijzer te treffen. Minis ter Destrée, die een wegens zoogezegd aetivis- me afgezet socialistisch onderwijzer uit Leuven weer doet in dienst treden en terecht doet thans een onderwijzer, die oud-strijder is, afzetlen. En de gemeenteraad, niettegen staande zijn autonomie, volgt hem op dezen weg van ongerechtigheid en stelt zich daardoor aan als een rechter en veroordeelt iemand wiens schuld nog geenszins bewezen is. Tegenover dit dubbel schandaal èn van den socialistischen minister Destrée én van den ge meenteraad moet de geheels Vlaamsche pers verzet aanteekenen. Het zal niet gebeuren, dat men zoo maar Vlamingen tracht uit te hongeren tegen alle recht en rede in. Zondag, na de hoogmis, wordt te Kester een -groote protestmeeting gehouden waar onze volksvertegenwoordigers St. De Clercq en Van Opdenbosch 't woord zullen voeren. De vier gemeenteraadsleden, die voor de schor sing hebben gestemd, zijn uitgenoodigd- Payotten, Zondag allen naar Kester. Minister Destrée moet tiooren, dat wij genoeg hebben van sommige zijner tniddeleeuwsche practij- ken. (Ons Vaderland). De Kamer is aan 't bespreken der nieuwe kieswet voor de gemeente. Voortaan zullen geen twee reeksen van 4 en 8 jaar meer moeten voorgesteld worden. Al de kandidaten zullen slaan voor eene reeks van 6 jaar. Na dit tijdverloopen, nieuwe algemeene kiezingen Het panacheeren, 't is te zeggen het stem men voor kandidaten van verschillende lijsten,, zal toegelaten zijn- De vrouwen, kiesrecht hebbende en kies baar zijn Je, zuilen moeten ais bijzitters deel maken van de kiesbureelen. Politiek geknoei wordt begaan door kristene werkliedengekozenen, katholieke demokraten heeten ze sedert den oorlog, en socialisten- Drie maanden geleden verklaarden beide groepen, die scherp tegenover elkander staan, dat zij de dienstplicht van 6 m'anndenvoor onze soldaten wilden. De gelegenheid om die schoone hervorming te stemmen werd hun aangeboden vóór Kerst dag. In de laatste Kamerzitting vóór liet Nieuwjaarverlof, deden de christen democraat Van op den Bosch en de vier frontgekozenen MM. Maes, Borginon, De Beuckelaere en Staf De Clerck het voorstel «au den zesmaandelij- ken diensttijd. Als zij het rechtzinnig meenden, moesten socialisten en katholieke democraten dit voor stel stemmen. Deden zij het Neen. Met beide handen namen zij het ontwerp van 10 maan den dienst aan. De domste wet, die ooit gestemd werd overal genever drinken, buiten in de herberg iedereen genever laten drinken in zijn huis, buiten den herbergier, die daardoor buiten de de wet gesteld wordt -i Neen, dat kon niet blijven duren. Daar seffens lezen wij nog van een man van Dinant die door de rechtbank dezer stad ver oordeeld werd tot 500 fr. boet, onvoorwaar- lijk, om een borrel genever te drinken... in een herberg De herbergier zal afzonderlijk vervolgd wor den Arrondissement KORTRIJK De nieuwe werkingswijze sedert eenige maanden in ons arrondissement ingezet heeft reeds goede uitslagen opgeleverd meer dan men had kunnen verwachten. Met begin van 1921 zijn alle inrichtingen in ons arrondissement bestaande onder één enkel hoofdbestuur vereenigd. Eiken derden Zondag der maand houdt dit hoofdbestuur zit ting- in dit hoofdbestuur is een uitvoerende raad samengesteld bestaande uit zeven leden. Eiken maandagavond om 5 ure en half is er verplichtende vergadering voor den uitvoeren den raad in het lokaal van Helpt Elkander Pluimstraat, 170, Kortrijk. De partijgenooten van andere arrondisse menten die hunne diensten willen aanbieden tot het inzamelen van geld voor het gedenktee- ken Felix Depoorter, gelieven te schrijven om inschrijvingslijsten aan Med. Buysschaert, Voorstraat. 36, Kortrijk. KORTRIJK Arme Bertha. Dit zoo boeiend drama met zang in 3 bedrijven zal ter Stadsschouwburg opgevoerd worden, door '1en Tooneeikrrng Voor Kunst tn Volk afdee- lingderS. M. «Helpt Elkander», op Zondag 13 Februari, om 7 1/2 ure's avonds.Bij lijds dus gezorgd voor uwe ingangskaarten, want zal er stroppen. Kaarten te bekomen in 't lokaal, Pluimstraat, 170, Kortrijk. DE AMNESTIE INTERPELLATIE. Dinsdagag 11. hebben dus dus de socialisten K. Huysmans en Doms hunne interpellatie voor amnestie in de Kamer ingeleid. Het is een uitgemaakt feit dat over liet alge meen de amnestie gedachte veldgewonnen heeft en meer bijzonderlijk bij de socialisten. Dinsdag zal de bespreking ervan voortgezet MENGELWERK 6 door Bertha von Suttner Ik luisterde greiig foe. Dit vertrouwend gepraat deed mij goed. Hij ging graag en vioolijk weg dus mijn hevige sinart was egoïstisch en daarom ongerechtvaardigd deze gedachte zou mij kracht geven mijn leed te verwinnen Weer werd aan de deur geklopt. Het is tijd luitenant. ik ben klaar, ik kom dadelijk Hij breidde de armen uit. Dus nu, Maitha, mijn vrouw, mijn liefde. •Reeds lag ik aan zijne horst. Spreken kon ik niet... Het afscheidswoord wilde mij niet over ile lippen il< gevoelde dat ik in elkaar zou zakken als ik een woord sprak, en ik moentde kalmte en den vroolijken moed van ziin heengaan niet be delven. De uitbarsting van mijn smart bewaarde jg gis een soort belooning voor het oogen- blik. dat ik alleen zou zijn. Nu sprak hij ze uit, de hartverscheurende woor den - Dag lieveling, mijn alles, dag en hij drukte innig zijn mond op de mijne. We konden ons uit die omhelzing maar riet losrukkenhet was immers de laatste Pioiseiing voelde ikzi|n tippen trillen, hoe zijn borst kramp achtig beeide - hij liet mij los bedekte zijn ge zicht met beide handen en snikte hardop. Dat w»s te veel voor mij. Ik meende krankzin nig te worden. Arno I Arno riep ik, met de armen om hem heen. Blijf 1 StijfIk wist dat ik het onmoge lijke verlangde, maar toch hield ik koppig vol Blijf Blijt Luitenant, klonk het van buiten de kamer,

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 2