Ronse Goed nieuws voor de werkeioozen Oct. Vanschamelhout. De vergadering1 der conferentie te Parijs De kas lot bekostiging van dezen dienst wordt gevormd door de bijdragen van het lid, den patroon en den Staat. DE VERGOEDINGSVERZEKERING De ziektevergoeding is in drie graden ver deeld 1 De gewone zesmaandelijksche verzeke ring 2- de langdurige verzekering, tot 3 iaren achtereenvolgens 3. de invaliditeitsverzeke ring tot 65 jaren. De gewone ziekteverzekering wordt gedekt door de plaatselijke kas, doch mag niet min der zijn dan 5 frank daags (Zondag inbegre pen). Nochtans, onder de maatschappijen van onderlingen bijstand, wordt per provincie een fonds ingericht, dat de helft der vergoeding op zich neemt mits de maatschappijen hare te be palen bijdrage in dit fonds storten. De langdurige ziekteverzekering tot 3 jaar wordt ingericht door eene federale of geweste lijke kas. Hier wordt de totale of gedeeltelijke onbekwaamheid tot werken vergoed. Hij die bij langdurige ziekte meer dan de helft van zijn loon wint, trekt geen vergoeding; hij die niets wint, trekt de volle vergoeding. Voor dezen die van een derde tot de helft van hun loon verdienen, wordt de graad der werkonbekwaamheid in rekening gebracht en de vergoeding er naar geregeld. Daarover nader De invaliditeit wordt geregeld door eene nationale invaliditeitskas die verzekering gaat tot 65 jaren, ouderdom waarop het pen sioen ingaat. Ook de vorenstaande regels van volledige of gedeeltelijke werkonbekwaamheid zijn van toepassing. Alleen voor de invaliditeit wordt de familievergoeding toegepast. Boven de vergoeding van het lid, wordt 0,60 fr. daags aan de vrouwen, 0,60 fr- aan elk der kinderen beneden de 16 jaar toegekend. De patroons komen slechts tusschen in de invaliditeitsverzekeringen niet v0or de ziekte verzekering tot 6 maand. KRAAM- en STERFTEFONDS Voor ieder kraambed wordt eene som van 100 frank uitbetaald. Deze som mag voor de vrouw die arbeidt tot 200 frank gaan, zoo de moeder minstens 14 dagen onbekwaam is tot werken. De vergoeding bij sterfgeval wordt bepaald op 100 fr. Boven deze verzekeringen voorziet het ont werp 6 sanatoriums voor teringlijders. Verder zullen voor de leden van den O.B. allerhande hygiënische inrichtingen worden tot stand ge bracht, die aan alle vereischten zullen beant woorden- Tot daar de groote lijnen van het ontwerp. Maandag avond 31 Januari ontvangen wij het volgend nieuws Het krisisfonds is gemachtigd om aan alle werkloozen de volgende steun te verleenen 3,00 fr. per dag voor den huisvader, 1,50 fr. per dag voor de vrouw, en 1 fr. per dag voor de kinderen die onbekwaam zijn tot werken- I Dit laatste voor wat aangaat de kinderen is duister, er dient beter bepaald te worden, want dit kan aanleiding geven tot willekeur. 't Schijnr dat dit in voege komt op 7 Fe bruari, doch het zou maar uitbetaald worden te beginnen met den eersten Maart met terug werkende kracht van tot eerst genoemden datum. Dit zal met vreugde vernomen worden door de werklieden want vast en zeker moest er veel gebrek geleden worden in de gezinnen waar men moest leven met den huidigen onder stand. Ook de neringdoeners zullen daar de wel daden van gevoelen, want hoe meer de werk lieden hebben, hoe meer ze koopen kunnen. Nu zullen de werklieden die zieh niet willen vereer.igen spijts alle propaganda, de droeve gevolgen dragen van hunne domme ikzucht en kortzichtigheid. Is spijtig maar 't is hun eigen schuld. Werklieden, die nog niet vereenigd zijt, laat u aanstonds inschrijven, en binnen drij maan de kunt ge ook van die voordeelen genieten, indien ge werkloos valt. DE BALTISCHE LANDEN Woensdag namiddag onderzocht de confe rentie de erkenning in rechte van de Baltische en van de Kaukasische landen. Besloten werd onmiddellijk deze erkenning te verleenen aan Estland en aan Lijfland. De erkenning van Litauen. die met sympathie werd bejegend, moet worden uitgesteld tot na de regeling door den Volkenbond van de kwes tie van Vilna. De conferentie verklaarde zich verder gene gen tot de erkenning van Georgië, indien dit land zulks uitdrukkelijk wenscht. De verte genwoordiger van Georgië te Parijs zal daar omtrent worden geraadpleegd. Aan Vlaanderen, noch aan het Vlaamsche volk werd niet gedacht. De Vlamingen hiel pen de overwinning behalen en den staat België heeft voor zending, tot loon aan de Vlamingen hun te treffen in hun rechten en de Vlaamsche idealisten te vermoorden. Vlamingen, wanneer gedenkt gij 1302 zoo- als het Kening Albrecht zegde in 1914 toen hij hulp noodig had DE KRISIS Wanneer de wapenstilstand ons het leger en de regeering bracht, hoopte elkeen, nad eenieder de overtuiging dat betere tijden gingen aanbreken In alle geval het werkende volk. en met haar de burgerij, hadden het meer dan verdiend. Allen hadden genoeg geleien Het geleden oorlogswee hier neerschrijven ach ten wij overbodig-, elkeen heeft het gezien, onder vonden, medegeleefd. Na den wapenstilstand de hoofdkwestie was De heropbouw van het Land I Dit was de kreet van patroons, en van onze Regeering. En laat het ons maar zeggen de wer kendeklas heeft den oproep goed beantwoord ons volk toog aan den arbeid, onze werklieden vroegen niet beter dan goed te werken, veel voort te brengen, en zij deden het. Het werkende volk, verstjrkte inmiddels hare organisaties, gaf haar woord alles te doen wat in hare macht was om mede te helpen aan den herop bouw van ons land. Wij dt mokratische werklieden deden dus onze plicht. Een onverwachte ramp. komt echter ons land opnieuw te treffen Oe Werkeloosheid I Gansche fabrieken liggen reeds maanden stil, andere gedeeltelijk, en ren dezer dagen is het gansch e textielnijverheid. De ramp breidt zich uit als een olievlek en sleurt allen en alles mede als een alles vernielen de overstrooming. Welnu in zulke voorwaarden,bij zulke kata stroof dient elkeen bij ie springen om de Getroffen werklieden te redden Inderdaad, zoo komt dat na slechts anderhalf jaar wapenstilstand in de voorwaarden zooals hier hooger beschreven, het voor 't werkende volk onmogelijk is zich zelf te redden, uit deze n euwe ramp. Wat deden de patroons Niels ik zeg niets, omdat zij zich de moeite nog niet gaven ons schrijven te beantwoorden, alhoewel zij, fabrikanten, millioenen gewonnen hebben op het zweel en den arbeid van ons volk. Geen krisisfonds I Volgens de heeren nijveraars is dit totaal on mogelijk, 't kan niet zijn... zij dragen toe... ver staat gij het Zij verliezen geld en toch ziet men ze in koetsen en autos rijden, meer en meer hun fabrieken vergrooten en dit alles met de ver liezen. Maar, heeren uitbuiters, wat is de toestand van ons arme volk Gaat eens zien naar de wer kerswijken daar zult gij geen weelde noch pracht ontmoeten, maar wel geween van werkerskinde ren om.... eten I Vloeken van onze moeders omdat zij het noodigeniet aan hun kinderen kun nen verschaffen Tranen zult gij zien van ver- verdriet. Doch, heeren, vergeet niet, mtt het vuur dat gespeelt u zeiven verbranden kunt eens het voik door vertwijfeling tot opstand gebracht zult gij er de gevolgen van dragen en kunt dan op uw borst kloppen Rond onze beweging voor de werkloozen Onder dien titel schrijft «De Verbroedering» een artikel en vraagt heel pretencieus Waar was Het Werkerswelzijn, zoogezegd werkmansblad. om de belangen der getroffenen te steunen Alleen de socialisten waren het, zij hebben het altijd gedaan en zullen het nog doen Peis ne-keer 't Zijn de socialisten alleen Ge moet maar durven. Dat de socialisten alleen waren om de kontrool te behouden op de groote markt, dat is waar dat de socialisten alleen wa ren om het werkvolk in regen en wind uren te laten wachten voor een werkeloosstempel. Dat is waar. Dat de socialisten alleen waren om te protes teeren tegen de kontrool elk in zijn lokaal en het stempelen voort zou geschieden door de beambten van het werkloozenfonds zelf, dat is zeer waar. Dat de socialisten hun eigen volk in hun eigen huis niet willen omdat zulks tè veel last en schade aan hun lokaal zou brengen dat is dus waar Dat de ocialistische afgeyaardigden op eer« Alg. Verg. ons beleedigen, dat wij voorstander zijn van de lokaal kontrool,om zoo doende bedrog te kunnen plegen dat is dus ook waar Maar dat de socialisten, daar niets konden in brengen, en zagen en gevoelden, dat het voorstel veel bijval genoot bij de werkloozen, en dit voor stel van hunnen 't wege niet uitging, mocht dit niet gebeuren. En dat het dank is aan de socialisten dat hun eigen volk voortaan, in de open fucht staat dat is ook waar Dat de socialistische leden nu beginnen te ge voelen dat zij bedrogen zijn geweest dat is ook waar Dat de socialistisch afvaardiging schrik heeft, v in de valsche inlichtingen welke zij haar leden op de Alg. Verg. voorgehouden hebben dat is ook waar I Want op Vrijdag 27 |an. 1921 vroeg de socia listische afgevaardigde reeds aan het stedelijk werkloozenfonds om dagelijks een uur met twePn t# stempelen, zoodoende om het volk zoolang in

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 2