De Strijd tegen het Militarisme Een Terugblik. Gevolgtrekking. ÏÏTKSrili1." Orgaan der Christene Volkspartij. W Aan de Arbeiders van alle Landen Zondag 20 Februari I&2I. PrIJ» per nummer 10 centlemen Derae Jaar. Nr t" Het Werkers welzijn TOLK DER MAATSCHAPPELIJKE WERKEN. Aboanem«Mt«prii* Per jaar Per 6 maand Per 3 maand fr. 6,00 fr. 3,25 fr- 1,75 Bureel en Redactie R. VANDER SCHELDEN, DEERLIJK. West-V1-- Elk schrijver is verantwoordelijk veer zijn artikelen. Aankondigingen Kleine aankondigigeneenmaal verschijnend fr. 0,50 Andere volgens overeenkomst. Dat dt strijd tegen het militarisme univer seel is aangebonden bewijst een internantio- neal schrijven van het I.A.M.B- Niet tevreden met de result ven den wereld oorlog bereiden de imperialisten der zegevie rende landen zich rusteloos voor op een nieu wen krijg. In de eerst» plaats zijn ze er op uit direct en indirect Sovjet-Rusland te bestrij den. Nauwelijks hebben d» Russtn op de een» plaats vrede gesloten of elders breekt een nieuwe oorlog tegen hen uit. Schijnbaar is thans de verstandhouding tusschen de witte machten van het westen en de roode van het oosten gunstiger dan ooit te voren. Maar in derdaad wijst van alles er op, dat men aan Imperialistische zijde een voorjaarsoffensief tegen Rusland voorbereidt, intusschen zenden de enfentemachten naar alle deeien der aarde hunne vloten en koloniale legers, inmiddels woedt de terreur in Ierland en zal het Duitsche Rijnland in Februari a s. wederom met zwarte troepen worden overstroomd. Het bezette gebied van Duitschland wordt door het inrichten van vliegplijnen (2300 H.A.) van kazernes, waarvoor zelfs volksscholen aan hare bestemming word«n ontrokkes, het oprichten van veldbakkerijen voor honderd duizenden soldaten en van militaire inrich tingen (d. w z. bordeelen) voor blanken en zwarte manschappen tot een ontzagelijke mili taire operatiebasis gemaakt, waarbij het in het vredesverdrag vastgelegd aantal troepen on matig wordt overschreden. Waartegen kan dit anders gericht zijn dan tegen de in het Oosten opgewaakte revolutionaire beweging De spanning tusschen de Vereenigde Staten en Engeland neemt voortdurend toe. In koorts- achtigen ijver bouwt êlk dezer landen een steeds grooter oorlogsvloot, die opgewassen moet zijn tegen iedere andere. En over den nieuwen wereldoorlog wordt reeds gesproken als over de meest gewone zaak ter wereld, Niemand verwacht van den Volkenbond nog iets in het belang van den vrede. Het geeft te denken dat de Vereenigde Staten er niet, Engeland en Japan er wel in zijn opgenomen. Het eerst optreden van den Volkenbond, waar bij ook de neutrale staten werden betrokken, was de poging om de kiemen voor een inter nationaal leger te leggen, in verband met het wespennest Wilna, waardoor welhaast nieuwe groote conflicten ontbrandden. Inmiddels viert de reactie alom hoogtij, In Spanje, Hongarij», Servië en de Vereenigde Staten worden brutale klopjachten georgani seerd tegen anarchisten, communisten en syn- dikalisten en andere revolutionairen, waarbij in htt bijzonder de voormannen, tot zelfs door sluipmoord toe uit den weg worden geruimd, opdat de imperialisten bij het voortzetten hun ner gewelddadige praktijken zoo min mogelijk op verzet zullen stuiten. Daarom is het in deze tijden meer dan ooit noodzakelijk, dat iedere arbeider een strijder wo tegen het militaris me. De idee van mass.ilt militaire dienstwei gering en algemtene werkstaking in geval van oorlog dient wakker te worden gepropageerd. Maar bovenal moet thans reeds worden be gonnen met allen arbeid direct of indirect voor het militarisme bedoeld te weigeren. Geen kazernes, geen oorlogsschepen, geen duikboo- ten bouwen, geen munitie, geen geweren, geen wapens fabriceeren of vervoeren waar heen ook, geen uniformen maken of levens middelen produceeren noch vervoeren voor militairen. Alle productie dient te worden ge controleerd, militaire productie aan de leiding der «akvereeniging gerapporteerd opdat deze onmiddellijk maatregelen neme Alle mobilisalie en voorbereiding lot mobilisatie moet door anti militaristische tegenmobllisatie onmogelijk wor den gemaakt. Ook het denkbeeld om door belas tingweigering de staten te verhinderen in hun welbewuste oorlogsvoorbereiding verdient alom verbreiding en toepassing I De tijd voor daden is gekomen en waar de arbeidersklasse daarvoor nog niet ri|p genoeg is, is de propaganda '-oor de daad noodiger dan ooit. De arbeidersklasse zij in de heerschende en dreigende wereldconflicten op j haar hoedeZij kieze welbewust haar plaats aan een kant van den arbeid. Alle bovenstaande vormen van verzei werden reeds np talrijke plaat sen spontaan in praktijk gebrachr. Zij moeten werelddaden worden, het wereidverzet moet groeien. Overal in alle landen en ten allen tijde dag en nacht op post legen het imperialisme. Tegenover elke uiting van het oplaaiende mili tarisme zij de internationale leuze DE WAPENS NEER, DE HAMERS NEER I Voor het I. A. M. C. JOS OIESEN. 't Was in 't jaar 1881 dat de strijd voor Alg.Stemrecht zich hevig begon af te teekenen. Het volk begon te begrijpen, dat het met dit verourderde, en door niets te wettigen cijns stelsel als de parias der samenleving wierd behandeld, dat zijne ro! zich beperkte,bij ver duldig te zijn, te zwijgen, te kruipen, de slaaf te blijven van het kapitalistisch regiem, die het naar willekeur uitbuitte, en in hetzelve alle menschelijk gevoel en weerdighrid doodde. Het volk begreep ook dat er zonder mede- zeggingschap in het begeven der bestuurlijke mandaten, 't is te zeggen zonder algemeen stemrecht, geene volkswetten, en bijgevolg ook geene verbetering in zijnen toestand te verwachten was. Reeds hetzelfde jaar onder het liberaal Ministerie Frère Orban - Bara kwam het voor stel iti de Kamer te berde, bij monde dei liberalen Janson, Feron, Defuyseaux (de liber. partij had toen eene meerderheid van 16 stem men). Dit voorstel viel als een stortbad op het hoofd dier verstokte volkshaters, zij konden het over hun hart niet krijgen, alhoewel de Grondwet zegt Alle Belgen lijn gelijk voor de wet die gelijkheid te huldigen, om dat ze inbreuk maken zou op hunne schandige voorrechten. Frère Orban schreeuwde het uit in volle kamers gij zult het Alg. Stemrecht niet hebben nog in een nog in twee nog in drij bedrijven het ware het Parlement toegankelijk maken voor koewachters, mestvagers, en alle gemeen goedje onwaardig van het Parlement hij wees op de noodeakelijke eenheid der par tij, en de Scheuring die dit voorstel verwek ken zou. Janson en anderen wierpen zich in de armen van het Ministerie, geleid door partijbelang en het voorstel kwam niet in aan merking. Alfred Defuiseaux verontwaardigd over der gelijke daad gaf op dezelfde zitting zijn ont slag als lid der Kamer. Dit was het sein tot den aanval, de strijd verscherpte, het volk wierd langs om meer op gewonden, uit deze woelingen wierd de socia listische partij geboren. Alfred Defuiseaux en anderen stelden zich aan het hoofd der bewe ging- Stormloopen wierden ingezet, manifes taties hadden plaats, slachtoffers vielen, links en rechts, zelfs Defuiseaux moest om aan de handen van het 't gerecht te ontsnappen naar den vreemde vluchten in ballingschap. (Het

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 1