CINZANO Steunt ons blad ÏL. BETOOGING te Brussel. WIJNEN VERMOUTH ASTI j tl INinove Denderleeuw Congres DENDERHAUTEH spreken «net de verwaandheid dat zij alle hulp missen kunnen, en slitn genoeg zijn alleen Daar ligt het feit, moesten han delen in het bijzijn van andere vare het uit met zeggen wij hehben het gedaan a's het werkelijk de anderen hebben geweest. Wie wordt er geschaad door zulke han delwijze Wie draagt daar de gevolgen van. De personen welke het politieke be lang boven het persoonlijk belang hunner partij stellen. Scheurt U los, werkers, en schaart U onder de plooien der groene Vaan waar men de belangen der werklie den verdedigt, mèt voor de eer maar wel omdat het de plicht is van ieder welden kende mensch en bijzonderlijk van een ware werkliedenvereeniging. IlI'.rUKlIJUUUlItllI lïl U UU lUIUUUU Uil (1(1(1 II iiUUU f nrnnnnnnnnrinnr; nmnnnnnnnnnirinnnnnnnn In a' de steden van het VI. land werden deze op geestdriftige wijze gevierd. Te Antwerpen be toogden zondag 100,000 menschen Heden Zondag grijpen in sommige sleden nog volksoptochten plaats o. a. te Brugge en te Volgend manifest werd aan de bevolking ge richt We doen een beroep op uw gevoelen van stamtrots en rasfierheid, opdat ge in hef volle bewustzijn van uw eigenwaarde, als onver basterde Vlamingen, plechtig zoudt herden ken en luisterrijk vtereii.de overwinaing van uwe stoere voorvaderen op Groeninghekouter, II" Juli 1302. Want HET IS EEN HEILIGE PLICHT voor het nageslacht in piëteitvolle dankbaarheid de roemrijke gewrochten van zijn voorouders te herinneren- DE SLAG DER GULDEN SPOREN, waar in de Vlaamsche Gemeentenaren het Fransche ridderleger in het zand deden bijten, is voor de Vlamingen van aoo'n groote beteekenis, dat we er terecht een NATIONALE FEESTDAG van maken. Het Sporenfeest is het feest der Vlaamsche Democratie De Guldensporenslag was de eerste gioote overwinning van de tniddeneeuwsche demo- kralie op de alleenheerschappij van het Fran sche koningshuis. Niet enkel bij de Brugsche wevers en de Gentsche volders, niet enkel bij de boeren uit liet Brugsche Vrije en bij de ver maarde visschers der Vlaamsche kust werd die St. Benedictusdag een gezegende dag ge noemd, maar ook bij het volk in de Brabant- scheen Luikerwaalsche steden en verder nog werd de nederlaag der Gulden Sporen dank baar gevierd. Het was een wapenfeit dat ook buiten Vlaanderen de gemoederen opwekte, zelfs in Frankrijk gingen Juichkreten op bij het kleine volk. in het graafschap Vlaanderen wordt de macht der Leliaerls onder de voeten geloopen. De ambachten nemen het bestuur der gemeenten in handen en met hen baant zich de volkstaal den weg naar den troon. De veertiende eeuw wordt zoo het bloeitijdperk der vrije gemeenten en de glansperiode der Vlaamsche Democratie. Jacob en Filips van Artevelde, de twee geliefde volksleiders, rijzen boven de donker-woelende wevers en volders. Op den Groeninghekouter werd de optnarsch der Fransche overheerschingspoiitiek gestuit door een ondoordringbare muur van Vlaamsche Goedendags Breidel en De Coninck verhin derden met hunne gemeenlenaren en boeren dat graafscliappelik Vlaanderen een Fransche provincie werd gelijk Champagne, Brelagne en Provence het sinds eenigen tijd waren ge worden. De grondslag onzer Zelfstandigheid werd gelegd en een Vlaamsche volksbescha ving kon opbloeien in deze lage landen. Op 11" Juii vieren we DE OVERWINNING VAN DEN VLAAMSCHEN GEMEENTE NAAR op de aristocratische machten yan dien tijd DE AFDAMMING van den verfran- schtrdtn oieilieirschingstroom door de on Wiikbate Klauwaerls.die eenige dagen te voren de Brugsche Metten hadden ingeluid. We doen een oproep aan onze medeburgers opdat ze geestdriftig, in broederlike samen werking, alle politieke veeten aan kant gezet, deze dagen van feestelikheid zouden meevie ren. Daar moet oud-Vlaamscli jolijt heerschen bij de GANSCHE burgerschap Als het feest der Vlaamsche Democratie wil len we dus den Gulöensporenslag herdenken. Niet een hulde aan den oorlog willen we bren gen, integendeel, maar huldigen den geest die onze voorvaderen bezielde toen ze goed en leven offerden om hun vrijheid en zelfstandig heid te redden. Ook niet tegen Frankrijk is ons feest gericht. Westrijden voor ons zelf zijn en waar we Frankrijks volk hoogachten,zullen w- niet dulden dat wij aan gelijk welke mogend heid worden prijsgegeven Evengoed als Frank rijk Jeanne d'Arc viert zonder Engeland te willen kwetsen, vieren we onze voorvaderen als de voorloopers van de Vlaamsche demo cratie, die we eens voor goed baas willen zien worden. Om de feestviering voor te bereiden werd een onpartijdig komiteit tol stand gebracht. Vanaf de eerste zitting hebben we met alge- meene stemmen (katholieken inbegrepen) be slist dat het feest BOVEN ALLE POLITIEK staat en we zonder omzien naar politieke be kommering, op 17 Juli een groot Vlaamsch feest zouden vieren. Op het laatste oogenblik echter trekken de katholieke afgevaardigden zich achteruit om POLITIEKE redenen. Op ZATERDAG 16 JULI zal de bekende Kunstzanger EMIEli ÏÏULEEBROECK de beste Vlaamsche liederen uit zijn rijk repertorium aan het volk voordragen in de zaal Edw- Walra- vens, Graanmarkt. Het mag niet gebeuren, dat,daar waar Hollanders enTranvaalsche boe ren onzen kunstenaar bij zijne doorreis in hunne landen, zooveel bijval bezorgden, zijn eigen landgenooten hem niet zouden weten te waar- deeren. Op ZONDAG 17 JULI grijpt een GROOT- SCHE BETOOGING plaats door de straten onzer stad, vooraanstaande leiders, uit de verschillende politieke partijen, o. a. de iseersn Hans, De PiiMjs, lüymaas, Van Qpdeakgo'i en Btsgtaan zullen het woord voeren iu open lucht aan het Stadhuis. Zondag moet het er echt feestelijk uitzien in onze Vlaamsche Denderstad, de vlagge moet wimpelen aar. ieder huis 's namiddags moet het een machtige uiting worden van den onver- valschten volkswil, die onvervaard zijn etsch om RECHT en VRIJHEID luide zal laten weerklinken. Volk van Ninove, 11 Juli moet voor U de beginsdag zijn van uwe bewustwording als Vlamingen de eerste stap op de baan naar een schooner toekomst Vlaanderen den Leeuw Vlaanderen aan het Volk Wij hopen dat alle demokratische maatschap pijen der Denderstreek aan den oplocnt zullen deelnemen. Het is meer als noodtg dat we allen onvervaard voor ons volksrecht opspringen. Het mag niet gezegd dat er in onze rangen leden zijn die op dit punt onverschillig blijven. Wie waarlijk demokraat is, is een Vlaamschgezinde I Daarom heden Zondag, allen als één man naar Ninove. Fransche Italiaansche Goede v6rkooper wordt gevraagd Schamel haut- Rinquet, Avenue de la Brabargonne, 18, Bruxelles. Eerste Zitting van den Gemeenteraad. -v- X:— De zitting wordt geopend onder voorzitterschap van den heer Polidoor Coilijns, d. d burgemees ter, juist om 3 uur. Waren tegenwoordig de zes demokratische gekozenen en de vier katholieken, de frontman was afwezig. De heer Stcretaris leest het besluit voor, waar bij de gemcentekiezing door de bestendige depu tatie wordt goedgekeurd. Eerste punt van de dagorde eedaflegging door de gemeenteraadsleden.Achtereenvolgens zweren de ngekozeen. Tweedepunt Kiezing va>« de schepenen. De heer Dèsiré Boriau wordt eerste schepen gekozen met 6 stemmen en 4 witte briefjes. De heer De Bruyn Louis wordt tweede schepen gekozen met 6 stemmen en 4 witte briefjes. Deze schepenen leggen den grondwettelijken eed af. Dus is het college samengesteld uit Heer Dés. Boriau,d.d. burgemeester heer Louis De Bruyn, eerste schepen (burgerstand) neer Po'idoor Coi lijns, tweede schepen (in afwachting tot den nieu wen burgemeester is benoemd, dan moet er over gegaan worden tot het kiezen van een anderen tweeden schepen. Daarop werd de zitting plotselings geheven. De heer Boriau vraagt het woord en lees* het programma voor van zijn partijgemeenteraads- teden. Het bevat vele hervormingen, die heel wat werk en studie zullen vergen van onze mannen. Het gedacht a!Ie gewrochten ontstaan eerst in gedachten alleen zegt ons reeds veel en getft ons voile vertrouwen in het demekratisch bestuur Maar om het groote programma uit te werken hoeft er ijzeren wilskracht en eenheid. Dot men principieel demokransch werke. maar dat men door aan kleurpolitiek te doen, in dwarse zir.de algemeene actie niet verlamme. Men ziet op he den dat de wezenlijke demokratie niet gediend wordt door eene partij alleen. (Luide toejuichmgen, onder het talrijk puplitk begroetten dets verslig. Dj heer Louis De Bruyn bedankt in naam van zijn groep, al de gekozenen hij heeft eenige flinke woorden ten over voor het vieren van het 1 l-Julifeest.de strijd geleverd door de demokratie voor de verovering van het algemeen stemrec.it en den achturen arbeid.de ouderdomspensioenen, legt op gevoelvolle en psachtige wijze uit dat het 11-Julifeest in ons hart geen haat verwekt tegen de fransche 'of waalsche werkoroeders. integen deel, jat we met hen lijden en strijden tot het verbeteren van ons lot. Hij drukt ook den wensch uit den heer Désiré Boriau als burgemeester aan het hcofd der ge meente te zien s'ellen. De heeren Coilijns, Sonck, Rollkr teekenen protest aan en zeggen dat derge lijk stuk reeds verzonded is naar de Bestendige Deputatie. De heer Dc- Bruyn dringt aan en zegt dat er op alle eerste zittingen een wensch over net burgemeesterschap wordt uitgebracht. De hter Leon Rollier verklaart plechtig, d^t geen enkele van zijn groep, het burgemeesterschap zal of wil aanvaarden. Dit incident is alzoo gesloten. De heer Vijverman Edmond zegt een woord over het ouderdomspensioen en diukt den wensch uit dit punt op de naaste dagorde te willen bren gen. Daarop werd de zitting gesloten. Dit alles duurde hoogetens eene halve uur. Bij het sluiten van het verslag brengt de heer Boriau nulde aan den grooten V1,folklorist Al.ons De Cock in tie volgende bewoording Btj het sluiten van dit verslag, gaan mijne ge dachten, eenige jaren achteruit, en denk ik aan mijne jeugd, aan het droevig lot ten dien tijd beschoren, aaneenen der beste zonen van moeder Vlaanderen Alfons de Cock. - Hoe hij ver guisd werd, bespoger.. gebanvloekt, en bijna ge broodroofd, omdat hij-trouw pan s'lands wetten, hoog zijn ideaal, van vrij en eerlijke burger, heeft willen hooghouden, - hij heeft meer dan 35 jaar de ieugd van ons dorp in handen gehad, heeft gegeven zijn \2i3»and, zijn gevoel, zijne ziel aan het nageslachtheeft vooral gegeven, zijne lief de aan de Vlaamsche Kunst. Wij afgevaardigden van het volk, brengen hier openlijk hulde, aan de nagedachtenis van dien hoogbegaafden, en hooggemoedelijken Vlaming, en hopen, binnen korte dagen, officie*!, met de gansche bevolking van Denderleeuw, zijn graf te Antwerpen, te gaan sieren. Wij ook, zullen als vrome vrienden, ais vrome leerlingen van dezen dierbaren afgestorvene, de vlag der eerlijkheid, de vlag der volksmacht, de vlag der Vlaamsch gezindheid weten hoog te houden en onder die plooien te striiden, voor meer liefde, meer vrijheid meer gelijkheid, meer broederlijkheid, onder al de inwoners van ons geliefd Denderleuw. Daardoor geeft ons nieuw bestuur ook het be wijs dat het ook de zedelijke en kunstontwikke ling van ons voik op het oog heeft en dit wel langs den natuurlijken weg, in eigen aard en door eigen taal. Wij veronderstellen dan ook wel dat men aan een der bijzonderste straten van Denderleeuw den naam zal geven van den verdiesstrijken Vlaming Alfons Ue Cock, even als men te Den derhautem op zelfde wijze de nagedachtenis zal bestendigen van ad okaat De Backer. NOTARISCANDITATEN EN KLERKEN WEL OP DE HOOGTE DER RECHTSWE TENSCHAP WORDEN DOOR BEHEER GE VRAAGD R.R., 16, AGENCIE ROSSEL, BRUSSEL. PARTIJ BELANG EN Der Kr. Dem. J. Wrchten, Meisjes- bonden en propaganda kringen op 7 Oogst aanstaande. We willen er op wijzen, dat alle aan vragen tot wijziging aan het voorloopig prgramma ontvankelijk zijn, hoogtens tot 4 Zondag van Juli. We dringen er ten zeerste op aan, op dat onverwij/d de toetredingen worden ingezonden tot deelneming aan de betoo- ging voor zelfden dalum ingericht, voor de ormiddelijke vervlaatr.sohing der Gertsche 'ioogeschool. voor amnestie en tegen het militairisme. We houden er aan, hierbij ook bekend te maken, dat de beiooging op onpartij- digen voet werd ingericht en aldus alle gro?pen of bonden toegelaten zijn. liet inrir.htijigskomitcit kortrijk Arrondissementbond, Zondag 17 Juli on 9 ure voormid dag vergadering van den arrondisse- mentsbond in het lokaal van Helpt Elkander Pluimstraat,i70, te Kort- rijk- Dagorde! 1Aanstaande kamer- en provinciekiezingen 2.- Poll. 3.- Aller hande. Alleman wordt op post'vei wacht. Er werden geene andere uitnoodigin- gen dan deze gezonden. Als ge wüt dat het groeie Zondag 17 Juli, maakt het Demokra- tisch muziek den optocht meê te Ninove om aldaar den 11 Juli te Vieren. Vrienden, Demokraten van Dender- hautem, de partij doet een krachtigen oproep, opdat iedereen den 11 Julidag zou vieren. Wij moeten bewljztn dat wij nog steeds echte Vlamingen zijn, Vlamingen met een stalen wil, Vlamin gen met een bronzen hart, echte Demo kraten die alles veil hebben voor onf volk De 11 Juli getuigt van een geweldig verleden, toen Vlaanderen te kampen had, niet alleelijk tegen Frankrijk, maar tegen de aristokratie, tegen den adel, de poorterie, in eigen land die op de vrijheid der gemeenten, op de vrijheid der steden, op de vrijheid van het arme yolk loerden. Dus, deD 11 Juli herdenken wij twee groote gebeur tenissen één overwinning op de uit wendige vijanden en één overwinning der Vrije Democratie op de poorterie. Niemand, die een greintje eergevoel bezit, die zich Vlaming voelt, dien dag niet thuis blijven. Ons muziek vertrekt van uit hit lokaal De Volkswil 11/2 uur stipt Het Bestuur. Op Zondag 28 A u gu s t u s aanstaande grijpt te Brussel een groote Vlaamscge Betoo ging plaats voor de verove ring onzer rechten in Onder wijs, bestuur enz. Toekomende week zullen wij het manifest der inrich ters overdrukken.

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 2