I Na den Slag Hun groote Trismf Een Oproep in de Woestijn Orgaan der Christene Volkspartij Bericht Tolk der Maatschappelijke Werken. en DE KLOK Rond de verkiezingen van St. Niklaas Oct. Van Schamelhout. ZONDAO 11 DECEMBÊfc L NUMWSR 47. PMt9"Kft HUM 15 CENTIEMEN Slaaf noch bedelaar mag de Arbeider zijn. Hij moet een vrij en welvarend man in de samenleving iviiea. Priester Dec at. Ieder medewerker blijft verantwoor delijk voor zijn ingezonde artikelen.n Abonnementsprijs per 1 2 maanden fr. 7,50 per 0 maanden fr. Ij,75 per 3 maanden fr. 2.00 Buitenland per jaar fr. 12,50 Bureel en Redactie R. VANDER SCHELDEN, DEERLLIJK, W- V. Aankondigingen op de eerste bladz. per kl. regel fr. o,5o op tie tweede bladz. pkl. regel fr. o/to op de derde bladz per kl. regel fr o.3o opde vierde bladz. perki. regel fr. o,25 Demokrater) in de gelederen! Na d« kosle bezinning van ten veertiental dagan, hebben wij een klaarder begrip over wat den strijd was, hoe deze beaiag heeft gekregen en hoe onze houding en werking dient afgebakend te worden. Over het algemeen hebben het de volkipartijen laten steken de per soonlijke werking de kleine dienstjes door de groote heeren katholieken en liberalen zijn op alle manier uitgebaat en gebruikt geworden. Hebben wij niet gezien hoe een voorzitter eener duivenmaatschappij, kandidaat op een rijke menschenlijst, de leden ervan heeft gesommeerd voor hem te stem men belovend al te doen wat mogelijk was om 't duivensport in zijn bloei te helpen I Hoe heeft den edelei heer baron de Bethune al deae menschen, welke aan zijn bel eens kwamen trekken persoon lijk een wederdienst gevraagd in het stembureel. En that volk Is nog zoo lichtxinnig en beseft nog amper het groote belang dat er in ligt echie de mokrater, die het goed meenen, aan het bestuur te stellen. Maar de groote beteekenis van de Kiesing is wel de onbeduidende in vloed die de zoogezegde katholieke demokraten hebben uitgeoefend op den uitslag en de bijna onbenullige druk king dat zij nog uitoefent, en uitoefe nen kan in de bewarende katholieke partij zelf. De christen-werkliedenactie is op politiek gebied nu',; het bewa rende gouden kalf zegepraalt bij de katholieken meer dan ooit. Het moet de chr. werklieden thans klaar als den dag zijn dat eene kristene demokratie in een heidensche ea reactionaire be houderspartij niet kan gedijen en geen vruchten afwerpen Hel is, zooals wij voor de kiezing yoorspeld hebben, uit gemaakt dat ïb ons land in aizienbaren tijd zich een vrije christen-demokratisch» partij zal vormen, die oppositie zal maken tegen de oude kathoiieke partij. Het Vlaamsche Froat, dat in zijn aantal zetels geen verlies geleden heeft komt nochtans deerlijk gehavend uit den strijd. Die partij heeft haar hoog tepunt bereikt korts na den wapenstil stand, bij de eerste verkiezingen thans dat zij met moeite het statu quo behoudt en niet ls opgeschoten, zoo als men met reden had mogen ver wachten, zal zij ih een nog sneller tempo als «zij is ontstaan, opgeslorpt worden door de katholieke partij, die aich meer en meer van het flamingan tisme jzal bedienen om Jhet VI. volk naar zich te lokken. Wie zal ons hier tegenspreken als men de ogroote beweging nagaat op touw gezet en met zulk ongehoorden bijval bekroond door Jiet VI- Front te Antwerpen en dat zij er bij kiesing zelfs niet in gelukken één kandidaat met eigen stemmen er door te halec Neen, Iprineipleel is het Vl. Front niet leefbaar, hare elementen zijn niet bestand tegen de berekende en sluwe acht vaa de politiek. De socialistische partij komt als de grootste verslagene uit den strijd, al hoewel zij slechts in de Kamer maar een viertal zetels minder zal tellen heeft zij er nog vei» stemmen btj inge schoten met de provinclxle kiesingen en dit ten voordeele van de liberale rijke menschen- partij Dit verkla ren is niet al te moeilijk als men weet dat de aocialiiten geheel en gansch princieploos zijn en ar alleen op staan zooveel mogelijk als daghuur te vst- dienen en aan alle hooger ideaal den biui geven. Waar wij sedert ettelijke jaren een vasten voet hebben gevat is onze pertij onaangeroerd gtbleven onze mannen •taan ijzervast wij kunnen er al rijd op rekenen de chr. demokratische zetel welke wij aaarSt- Niklaas zagen overgaan kan ons maar eer.maal ont nomen worden het is slechts een, kwestie van werking, die wij kunnen het verzekeren, meer dan ooit en dege lijker zal gevoerd worden, daar waar onze partij tot nogtoe geen v.ortel, heeft geschoten. In de plaatsen rond en te Aalst en Ninove.is ons stemmen- tal gebleven het is In de gemeenten waar we geen vasten vort hebben die ons thars weiutg of niets ïsh'iz.. 8.ge ven. Demokraten naast onzen volksver tegenwoordiger hebben wij nu ook provincieraadsleden in het bestuur gekozen wij hebben dus daar zocals in vele gemeenteraden ook onze intrede gedaan onze mannen zullen er kra nig de belangen des volks en de prin ciepen onzer partij verdediger, laat ons pal staan in den strijd het zal hun een steun zijn als wij nu vier jaar werkeD, naast onze gekozenen in de Kamer, In den provincieraad, in de gemeenteraden, dan mogen wij over tuigd zijn dat heerlijker dagen de volkspartij verbeiden. Den moed hervat I De strijd is juist achter den rug.' Maken wij or.s gereed voor den volgenden. Ons stre ven is te heilig en te edel opdat het geen ingang zou vinden bij het volk De eindzege is aa« de christene demokratie... Vooruit, mannen in die baan I Die een abonnement neemt op ons blad voor het jaar 1922, ontvangt het van nu tot Nieuwjaar gratis. Wij richten een dringende oproep tot onze vrienden om inschrijvingen aan te werven in hunne omgeving. De groen kruisers hebben op de muren onzer stad een plakbrief gehangen waar in zc alle Vrije kr. demokraten oproepen om hen (de groen kruisers) hunne slaven ketens te helpen dragen. Die mannen zullen er bedrogen van af komen, want onze meer dan 7000 stem men komen voort van menschen die diep overtuigde demokraten zijn, en heel goed weten wat verschil er bestaat tusschen ons, en de verknechte democraten uit de katholieke per tij. Dit hebben ons de pro yincia'e verkiezingen ten overvloede be wezen. De demokratie is in de katholieke partij maar beginnen te ontstaan noodgedwon gen,nadat ze eerst dezelfde verdoemd en verketterd had nadat ze al de leiders der echte vrije ch istene demokratische partij meteen helsche woede vervolgd en ten onder gebracht, of deze door de schandaligste iaster en eerlooste ver dachtmakingen. zedelijk gebroken had. En zelfs lang nadat ze Priester Daens, die edele martelaar der volkszaak, ver moord had nadat ze jarenlang alle demokratische wetten uit al hare kracht bevochten, en met handen en voeten ver van zich afgestooten had Zelfs op dit oogenblik is zij maar democratisch in zoo ver ze er toe gedwongen wordi, en wor den de demokratische elementen er maar in geduld, voor zoover de behoudsgezin de volksvijanden denken die Ie kunnen gebruiken. De jongst g^edene verkiezin gen voor kamer en provincie bebben ons dit klaar aangetoond. Spijts een geweldige werking der groen kruisers rret briefjes, om never s den naam van Van Schuyler berg te doen stemmen, behaalde deze mg geen 1600 stemmen op 24,000, terwijl mijnheer de baron, een aristokraat, er meer dan 8000 behaalde. Hetzelfde is gebeurd voor de provinci ale verkiezingen. De heeren Dr Schelf hout en Callebaut van Nieuwerkerken en Dr Rubbens van Lede behaalden van II00 »oi '500 sfrinfrifcn, terwijl de kardi daat ber groen kruisers (na een propa ganda om nevens zijn naam fe stemmen) 683 behaalde op een 'otaal van 9U00. War zegt ons dn Dit zegt ons klaar en duidelijk dat er in de katholieke partij een werking bestaat tegen de demokratie en tegen alles wat vooruitgang betee- kent. Niet openlijk, dit durven ze niet meer, maar heimelijk, bedekt. Die werking van een baron, van een Schelfhout, van Rubbens en van een Cal lebaut, was rechtstreeks gericht tegen de kandidaten der groen kruiseis, en het groot getal stemmen der eerster, (hun geza.nentlijk getal moet op rekening dev behoudsgezinde elementen gebracht wor den) en het klein getal stemmen der groen kruisers zegt ons. dat de demokratie in de katholioke partij niet thuis hoort, en er slechts met tegenzin geduid wordt. Dit weten onze ment.chen, en daarom o groene kruisers, zal uwen opro- p in de woestijn geklonken ^hebben. Moest het waar zijn, wat door invloedrijke katho lieke verteld werd, dat nu ze gezien heb ben, hoe klein de macht is der groen kruisers, deze in de toekomende kiezing zich zullen moeten te vreden stellen met ten ^oogsten de strijdplaats op de katho lieke lijst, en als ze daar niet mede ak koord gaan dat ze over boord zullen vliegen. Wat dan Waar zouden ze dan staan, die felle groen kruisers met hun 1500 tot 1600 stemmen. Dit weten die menschen best. en juist dit doet hen zoo hard schreeuwen en bluffen om zoo doende, (zoo denken zij ten miiiste) de aandacht der menigte van de bloote werkelijkheid af te leiden Maar dit schijnt niet te zullen pakken, want bij hunne triomfviering van Zondag laatst waren er geen honderd menschen aan wezig Dit is eene reden om <e gelooven «jat de kristene werklieden hun toestand bewust zijn, en dat ze begrijpen hoe klein, en van hoe weinig tel ze zijn in de katholieke behoudsgezinde panij. Moge'ijks begrijpen ze reeds d t Van Scbuylenberg die nu slechts door de koppeling der lijsten gekozsn is, toeko mende maal door de mand kan vallen en dat hunne stemmen slechts zullen dienen voor een Woeste of een baron te doen kiezen. Pasop heeren groen krul sers, want als ze dit begrijpen zou het tegenovergestelde van uwen oproep zich wel kunnen voordoen. (M, Vwn Schnmdtotd. Heden Woensdag 7 December leien wij in Le Ptuple dat de kommisii» gtiast met het onderzoek der kieilng van Oost-Vliande ren, de verkiezing van den heer Vande Waele ongeldig verklaard heeft, |om reden dat zijn groepeeringsverklaring niet infugel was volgens de Wet. De verklaring moet boven aan de lijat staan eu Vande Waele had dit langs onder aan geschreven. Een verschil van formaliteit dus, doch in den grond blijft die groepee ringsverklaring dezelfde. Indien *it waar is,is het kleingeestig vanwege de socialisten, die bezwaar tegen deze kiezing ingediend hebben. Er is Bcgal veel geschreven geweest over den heer Vande Waele, gekozen met 526 stemmen, terwijl M Van Op denbosch met 7226 stemmen niet ver kozen werd. Welnu, moest de kiezing van M. Vande Waele ongeldig verkiaard wor den, dan zou er een tweede socialist gekozen zijn in St. Niklaas en dit nog wel zonder een enkele slem, Immers, de eerste kandidaat der socialisten had daar stemmer te kort om gekozen te zijn en is dit slechts door de overschot ten van elders. Dus had de tweede kandidaat eeen enkele stem. Wat zegt on» dit f Dat het huidig kiesstelsel een echte chineezerij is.aangezien men kan gekozen zijn zonder stemmen en vallen met duizenden stemmen. De gezonde réde zegt dat die wet niet deugt en zou moeten herzien worden. De provinciale kiesomschrijvingen dringen zich op, nu die wet bewezen heeft aanleiding tegeven tot zulke zotte gevolgen In 1914 waren er in de Wetgevende Kamers Katholieken 86 Liberalen 32 Socialisten 38 Demokraten 1, andere partijen 7. In 1919 waren er in de Wetgevende Kamers Katholieken 73 Liberalen 34 Socialisten 70 Fronters 4 Den okraat 1 Nationalist 1, maakt te samen 186. In 1919 waren er in de Senaat Katholieken 62 Libetalen 37 Socialisten 19 Nationalist 1. In 1919 waren er in de provincieraden van het land Katnolieken 425 Liberalen 142 Socialisten 103. (Van de andere partijen geen enkele). In 1914 waren er in de gemeenteraden: Katholieken 17862 Liberalen 4766 Socialisten 3792 Andere partijen 1225.

Werkerswelzijn | 1921 | | pagina 1